Θεαματική βροχή από "πεφταστέρια" στις 12 και 13 Αυγούστου

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
"εμείς θα δούμε καμιά 100αριά με τα τηλεσκόπιά μας, και σεις 4-5 με γυμνό μάτι".
Παρ' όλ' αυτά θυμάμαι πριν από καμιά δεκαπενταετία που κατέβηκα από την ταράτσα του σπιτιού μου επειδή αισθάνθηκα κάπως άβολα. Πέφτανε περίπου με συχνότητα κάπου ένας στα 10 δεπτερόλεπτα. με είχε αγριέψει όλο αυτό το πράμα...
Για πες, τι ήταν τούτο? (γιατί μου φαίνεται ότι το κατέχεις το σπορ.)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.540
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...εγω χθες στη παραλία του Καλαθα αν και δεν ηταν πολυ βραδυ, γυρω στις 10 ειδα καμμια δεκαρια απο τα οποια μονο το ενα ειχε μια απιστευτη λαμψη!!!!
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
...εγω χθες στη παραλία του Καλαθα αν και δεν ηταν πολυ βραδυ, γυρω στις 10 ειδα καμμια δεκαρια απο τα οποια μονο το ενα ειχε μια απιστευτη λαμψη!!!!
Τι μου θύμισες τώρα. Μια φορά που το κοψα με τα πόδια Καλαθά ξημερώματα ένα βράδυ του Νοέμ βρη για να πάω να δω τις Λεοντίδες:D

Επί του θέματος μάπα το καρπούζι.Πέρυσι με γυμνό μάτι από την Ελλάδα είχαν πολύ μεγαλύτερη συχνότητα
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
"Βροχή" των διαττόντων Λεοντιδών στις 17 και 18 Νοεμβρίου

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το ποστάρω εδώ :

"Για μια ακόμη χρονιά οι κάτοικοι της Γης -και ανάμεσά τους οι Έλληνες- θα έχουν την ευκαιρία αυτή την εβδομάδα να παρατηρήσουν στον ουρανό -στο μέτρο που του επιτρέπουν οι κατά τόπους καιρικές συνθήκες- την πιο θεαματική από όλες τις «βροχές» διαττόντων, των Λεοντιδών. Το αποκορύφωμα αναμένεται τις νύχτες της 17ης και 18ης Νοεμβρίου και η καλύτερη στιγμή παρατήρησης θα είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.

Τα συγκεκριμένα «πεφταστέρια» έλκουν την καταγωγή τους από τον κομήτη 55Ρ/Τέμπελ-Τατλ, αλλά επειδή φαίνεται να προέρχονται από την κατεύθυνση του αστερισμού του Λέοντα, έχουν πάρει το όνομά του. Η «βροχή» των Λεοντιδών διαρκεί περίπου δύο εβδομάδες (7 έως 28 Νοεμβρίου), αλλά κορυφώνεται στο διήμερο 17 και 18 Νοεμβρίου.

Ο ρυθμός πτώσης των φωτεινών μετεώρων -που γίνεται με ταχύτητα περίπου 71 χιλιομέτρων το δευτερόλεπτο- υπολογίζεται σε 15 ανά ώρα κατά μέσο όρο.

Από ιστορική άποψη, οι Λεοντίδες έχουν δημιουργήσει μερικά από τα πιο θεαματικά φαινόμενα στους ουρανούς του πλανήτη μας και μάλιστα υπήρξαν φορές, ιδίως μεταξύ των ετών 1998 - 2002, που εξελίχτηκαν σε πραγματική «θύελλα» μετεώρων, στη διάρκεια της οποίας πολλές χιλιάδες «αστεριών» φαίνονταν να πέφτουν κάθε ώρα στη Γη. Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι αυτές οι «θύελλες» λαμβάνουν χώρα περιοδικά, ανά 33 χρόνια περίπου, για άγνωστους λόγους. Η τελευταία τέτοια θεαματική «θύελλα» συνέβη το 2002, συνεπώς η επόμενη θα υπάρξει κάπου κοντά στο 2035. Φέτος θα πρέπει να αναμένεται μια ήπια δραστηριότητα.



Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=367247&dt=15/11/2010#ixzz15TMokxCh
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ναι καλα........τοχουμε ξαναδει το εργο.

Παντως εγω Πανδωρα δεν την ξαναπαταω να κοιταζω σα χαζος τον ουρανο, και να μην φαινετε τιποτα ιδιαιτερο.:roll:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι καλα........τοχουμε ξαναδει το εργο.

Παντως εγω Πανδωρα δεν την ξαναπαταω να κοιταζω σα χαζος τον ουρανο, και να μην φαινετε τιποτα ιδιαιτερο.:roll:
Κάνε άλλη μια δοκιμή, ίσως αυτή τη φορά φανεί κάτι...;) ΄
Εγώ πάντως, λέω ν΄ανέβω στην ταράτσα...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εγώ πάντως, λέω ν΄ανέβω στην ταράτσα...:D
Μιας και θα ανεβεις ταρατσα παρε και καμμια μπουγαδα να απλωσεις μην ανεβαινεις τσαμπα γιατι ειδικα στον εναστρο ουρανο της Αθηνας δεν θα δεις απολυτος τιποτα.:cool:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πφφφ! Συνεφια και βροχη εδω πανω στη Θεσσαλονικη!
Δε νομιζω να μπορεσουμε να δουμε τιποτε!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μιας και θα ανεβεις ταρατσα παρε και καμμια μπουγαδα να απλωσεις μην ανεβαινεις τσαμπα γιατι ειδικα στον εναστρο ουρανο της Αθηνας δεν θα δεις απολυτος τιποτα.:cool:
Πφφφ! Συνεφια και βροχη εδω πανω στη Θεσσαλονικη!
Δε νομιζω να μπορεσουμε να δουμε τιποτε!
Kι εδώ το ίδιο...παλιοσυννεφιά με λίγο ήλιο :( Ούτε και ν΄απλώσω δεν μπορώ...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.238
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom