Θερμοκρασία/καιρός Μακεδονίας

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
έχω κανονίσει ταξίδι την πρώτη εβδομάδα του Νοέμβρη για Καστοριά-Πρέσπες-Φλώρινα καθώς και λίμνη Κερκίνη. Μαζί μας θα πάρουμε κ το 20 μηνών κοριτσάκι μας. Εμείς μένουμε Κρήτη και Νοέμβριος είναι ακόμα καλοκαίρι, σήμερα όμως που μίλησε η ξαδέρφη μου με γνωστή της στη Καστοριά για ξενοδοχείο, απόρησε για την απόφαση μας, και της είπε οτι Νοέμβρη στη Καστοριά έχει χιόνια(??)Μου φάνηκε υπερβολικό αλλά λέω να ρωτήσω και εσάς τους ντόπιους..Μήπως ο Νοέμβρης δεν είναι ο σωστός μήνας για ένα μωρό από τα θερμά κλίματα?δεν θέλω να βρώ καλοκαίρι αλλά σίγουρα όχι και χιόνια και θερμοκρασίεςυπό του μηδενός!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ε οχι χιονια και -0 το Νοεμβριο, δεν πας στην αλλη ακρη του κοσμου. Εγω το δικο μας το κουβαλαγα με -10 σε 1850 υψομετρο με χιονοθυελλα σε ηλικια 4 μηνων και μεχρι τωρα δεν εχει αρρωστησει. Να ανησυχω?
ΥΓ Νοεμβριο ειχαμε παει Καρπενησι, η βροχα επεφτε στρειτ θρου, ηταν 2 μηνων, απο τις στροφες ξερναγε και εκανε το αμαξι χαλια, η μονη ταλαιπωρια ηταν το πλυσιμο του αυτοκινητου.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ντοπιος δεν ειμαι αλλα εχω παει νοεμβρη στην καστορια και ειχε εναν κλασικο χειμωνιατικο καιρο με νορμαλ κρυο.τιποτα ακραιο και σιγουρα χωρις χιονια..αλλα δεν ειναι καθε χρονος ιδιος.μη ξεχνας περσυσε ολη την ελλαδα εκανε πολυ ηπιο χειμωνα.χιονισε ελαχιστα και πολυ αργα στα χιονοδρομικα..

οσον αφορα τη φλωρινα ομως ειναι πολυ πιθανο να εχει πολυ κρυο.εχει τον πιο βαρυ χειμωνα αυτος ο νομος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ε οχι χιονια και -0 το Νοεμβριο, δεν πας στην αλλη ακρη του κοσμου. Εγω το δικο μας το κουβαλαγα με -10 σε 1850 υψομετρο με χιονοθυελλα σε ηλικια 4 μηνων και μεχρι τωρα δεν εχει αρρωστησει. Να ανησυχω?
ΥΓ Νοεμβριο ειχαμε παει Καρπενησι, η βροχα επεφτε στρειτ θρου, ηταν 2 μηνων, απο τις στροφες ξερναγε και εκανε το αμαξι χαλια, η μονη ταλαιπωρια ηταν το πλυσιμο του αυτοκινητου.
χαχαχαχα εσυ θα το κανεις βιονικο το παιδι σου..

δεν μ'αρεσει να ταλαιπορουνται τα μωρα αλλα ειμαι κατα της υπερβολικης προστασιας τους.ειναι γνωστο οτι ειναι πιο ανθεκτικα απο μας..αντεχουν και στα κρυα και στους καυσωνες...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Όπως μπορείς να φανταστείς εξαρτάται... Υπάρχουν φορές οπως πέρυσι που το κρυο ξεκίνησε μετά τα Χριστούγεννα και άλλες χρονιές που χιόνιζε την 28 Οκτωβρίου.
Δυστυχώς δεν μπορείς να το ξέρεις από τώρα. Θα πάρεις χοντρά ρούχα μαζί σου και θα είστε εντάξει.
Αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς αν έχει χιόνια είναι η μετακίνηση απο το ένα μέρος στο άλλο. Οι δρόμοι καθαρίζονται συνέχεια αλλα θα κινείσαι σε ορεινούς όγκους όλοι εκεί με τα πρώτα χιόνια φορούν χιονολάστιχα.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ευχαριστώ για τις απαντήσεις..η αλήθεια είναι οτι με άγχωσε η κοπέλα από τη Καστοριά..και φοβήθηκα κ εγώ τις μετακινήσεις γιατί θέλουμε να γυρίσουμε πολλά ορεινά μέρη
Ας ελπίσουμε να μην έχουμε κανένα πρόβλημα!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Επειδή έχεις συνηθίσει σε πιο θερμά κλίματα, ίσως γι' αυτό να σε "φόβισε" η κοπέλα. Δεν μπορείς να προβλέψεις πως θα χιονίσει αλλά ούτε πως θα κάνει και μια χαρά καιρό. Βόρεια Ελλάδα είναι, η Καστοριά έχει κι αρκετές βροχές το χρόνο και είναι γεγονός πως σε σχέση με τη Κρήτη θα υπάρχει μια διαφορά στη θερμοκρασία.
Ζεστά ρούχα, πρόγνωση καιρού ει δυνατόν πριν φύγετε και θα περάσετε μια χαρά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
10-15 μερες πριν ψαχτε για προγνωσεις καιρου στο ιντερνετ.
Δεν θα ειναι απολυτως ακριβεις τοσες μερες πριν ..αλλα μια κεντρικη ιδεα θα την παρετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom