Φινλανδία Θεσσαλονίκη-Ελσίνκι

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω το εξής:Μία γνωστή μου θα πάει Ελσίνκι για πρακτική..Πήγε σε πρακτορείο να ρωτήσει για εισιτήρια και της βρήκαν το εξής δρομολόγιο:Θεσσαλονίκη-Ντύσελντορφ με Aegean,αναμονή 50 λεπτά,και Ντύσελντορφ-Ελσίνκι με Air Berlin..Τώρα,έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ενιαίο εισιτήριο αυτό και αν γίνει καμιά στραβή στην πρώτη πτήση η Air Berlin δεν οφείλει να τη βάλει σε άλλη.Επιπλέον,το θέμα βαλίτσας..Γίνεται κατευθείαν από Θεσσαλονίκη να πάει Ελσίνκι;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ σωστά... αν και η Α3 και η ΑΒ προσφέρουν πτήσεις ανταπόκρισης, ανήκουν σε διαφορετικές αεροπορικές συμμαχίες και τα σκέλη δε συνδυάζονται (εκτός και αν έχουν κοινούς κωδικούς πτήσης οπότε συνδυάζονται).

Sent from my iPod using Travel stories
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση..Πήγε ξανά σήμερα στο πρακτορείο,και της είπαν:
1)ότι μπορεί να γίνει η πτήση με ενιαίο εισιτήριο
2)ότι η βαλίτσα με 40 ευρώ επιπλεόν θα πάει κατευθείαν Ελσίνκι
3)ότι έχει αλλάξει ο κανόνας που λέει ότι ακόμα και αν έχεις ενιαίο εισιτήριο και αργήσεις να φτάσεις,τότε η επόμενη πτήση δεν σε περιμένει.Τώρα αν και πως θα πάρει άλλη πτήση σε περίπτωση που κάτι γίνει δεν ξέρω.
όταν πήγε να τους πει ότι δεν κάνουν πτήσεις κοινού κωδικού η απάντηση ήταν ότι κάτι παραπάνω ξέρουν τα πρακτορεία.Πάντως όλα αυτά πρώτη φορά τα ακούω και ελπίζω να είναι όντως έτσι..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το site της Airberlin δίνει δρομολόγιο SKG-HEL μέσω DUS, μπορείς να το τσεκάρεις στο διαδραστικό χάρτη διαδρομών της Airberlin.

airberlin - Your Airline. Online flight booking - airberlin.com

Mόνο που το συγκεκριμένο δρομολόγιο γίνεται με Airberlin μέχρι DUS και με Finnair μέχρι HEL. Μήπως έχει καταλάβει κάτι λάθος σχετικά με τις εταιρείες που θα πετάξει?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ναι το είδα το δρομολόγιο αυτό αλλά στα λεφτά ξεφεύγει..Με Aegean το πρώτο σκέλος και μετα από 50 λεπτά το δεύτερο..Μάλιστα μίλησαν λέει και με την Aegean για το 40άρι της βαλίτσας..Τι να πω..απλά είπα να ρωτήσω και δω σε κάποιους πιο γνώστες τη γνώμη σας γιατί δεν μου κάθονται καλά αυτά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν κατάλαβα, ποιό είναι το πρόβλημα? Η Α3 και η ΑΒ έχουν interline agreement μεταξύ τους. Aegean Airlines | ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ/ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ/ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ A3/ ΔΙΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΗΣ A3 ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ . Ένα πρακτορείο μπορεί να εκδώσει εισιτήριο που να συνδυάζει πτήσεις και από τις 2 εταιρίες.
Και εφόσον οι πτήσεις είναι σε εννιαίο εισιτήριο, υπάρχουν reprotections, irrop handling κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom