Θεσσαλονίκη - Σλοβακία

umeca74

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αρχές Δεκεμβρίου θα πάω την πεθερά μου πίσω στη Σλοβακία. Το viamichelin έβγαλε διαδρομή μέσω σκόπια/σερβία/ουγγαρία, 1350 χιλιόμετρα και 15 ώρες σερί.

έψαξα αρκετά στις παλιές συζητήσεις και τα περισσότερα ερωτήματα μου λύθηκαν. Διορθώστε με μόνο αν κάνω λάθος:

* χρειάζομαι green card για την ασφάλεια
* δεν χρειάζομαι διαβατήριο (δεν έχω! ) αλλά είμαι ΟΚ με την καινούρια ταυτότητα
* το παλιό ελληνικό μου δίπλωμα οδήγησης, παρόλο που δεν έχει αγγλικούς χαρακτήρες είναι αρκετό
* δεν χρειάζομαι συνάλλαγμα. Με ψιλά ευρώ για τα διόδια και την πιστωτική κάρτα είμαι εντάξει
* αν έχω τα φώτα αναμμένα και δεν τρέχω δέν θα έχω πρόβλημα με το νόμο

Αν είμαι σωστός σε όλα τα παραπάνω παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στα 2-3 θέματα παρακάτω που έμειναν:

1. Το viamichelin δεν είναι αξιόπιστο στα διόδια, μόνο 15 ευρώ για όλη τη διαδρομή δεν είναι εξωπραγματικό; Πόσο θα κοστίσει λέτε; Με φαίνεται η ουγγαρία δε βγάζει πλέον ημερήσιες βινιέτες

2. Για 15-16 ώρες διαδρομή, τρώγομαι να την κάνω μονοκοπανιά χωρίς διανυκτέρευση. Βάλε και 1 ώρα σε στάσεις. Κάπου διάβασα ότι στα σύνορα σερβίας/ουγγαρίας πέφτει μεγάλη καθυστέρηση (ώρες! ). Ισχύει αυτό ακόμα και για δεκέμβριο;

3. Αν θελήσω να κοιμηθώ η φυσιολογική ενδιάμεση στάση είναι το βελιγράδι. Από το google βλέπω ότι χρειάζομαι κανα 70άρι για 2 άτομα. Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό που θα συστήνατε κοντά στον αυτοκινητόδρομο; (και χωρίς να χάσω το αμάξι :)) . Παίζει να κοιμηθώ στο αμάξι σε κάποιο πάρκινγκ;

4. Έχω 2 αμάξια, ένα VW Polo κι ένα πιο καινούργιο Dodge Caliber. Από άποψη άνεσης θα προτιμούσα το Dodge αλλά μήπως για να είμαι πιό ασφαλής για κλοπές και αστυνομία να χρησιμοποιούσα το Polo;

ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές
Νίκος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Αρχές Δεκεμβρίου θα πάω την πεθερά μου πίσω στη Σλοβακία.
2. Για 15-16 ώρες διαδρομή, τρώγομαι να την κάνω μονοκοπανιά χωρίς διανυκτέρευση. Βάλε και 1 ώρα σε στάσεις. Κάπου διάβασα ότι στα σύνορα σερβίας/ουγγαρίας πέφτει μεγάλη καθυστέρηση (ώρες! ).
Χμ... μάλλον προσπαθείς να το κάνεις να φανεί σαν ατύχημα :haha:
Πέρα απ' την πλάκα, δεν είναι κάπως επικίνδυνο να οδηγεί κάποιος τόσες ώρες με ξεκούραση μιας ώρας; Βέβαια, εσύ ξέρεις καλύτερα τις αντοχές σου...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
3. Αν θελήσω να κοιμηθώ η φυσιολογική ενδιάμεση στάση είναι το βελιγράδι. Από το google βλέπω ότι χρειάζομαι κανα 70άρι για 2 άτομα. Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό που θα συστήνατε κοντά στον αυτοκινητόδρομο; (και χωρίς να χάσω το αμάξι :))
με μια προχειρη αναζητηση στο booking.com μπορεις να βρεις δωματιο απλο με παρκινγκ με 30-40 ευρω ....Οποτε ισως ειναι καλυτερα να μη κανεις τοσο δρομο χωρις ξεκουραση.

και το παλιο διπλωμα δε κανει οχι
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Αρχές Δεκεμβρίου θα πάω την πεθερά μου πίσω στη Σλοβακία. Το viamichelin έβγαλε διαδρομή μέσω σκόπια/σερβία/ουγγαρία, 1350 χιλιόμετρα και 15 ώρες σερί.

έψαξα αρκετά στις παλιές συζητήσεις και τα περισσότερα ερωτήματα μου λύθηκαν. Διορθώστε με μόνο αν κάνω λάθος:

* χρειάζομαι green card για την ασφάλεια
* δεν χρειάζομαι διαβατήριο (δεν έχω! ) αλλά είμαι ΟΚ με την καινούρια ταυτότητα
* το παλιό ελληνικό μου δίπλωμα οδήγησης, παρόλο που δεν έχει αγγλικούς χαρακτήρες είναι αρκετό
* δεν χρειάζομαι συνάλλαγμα. Με ψιλά ευρώ για τα διόδια και την πιστωτική κάρτα είμαι εντάξει
* αν έχω τα φώτα αναμμένα και δεν τρέχω δέν θα έχω πρόβλημα με το νόμο

Αν είμαι σωστός σε όλα τα παραπάνω παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στα 2-3 θέματα παρακάτω που έμειναν:

1. στα Το viamichelin δεν είναι αξιόπιστο διόδια, μόνο 15 ευρώ για όλη τη διαδρομή δεν είναι εξωπραγματικό; Πόσο θα κοστίσει λέτε; Με φαίνεται η ουγγαρία δε βγάζει πλέον ημερήσιες βινιέτες

2. Για 15-16 ώρες διαδρομή, τρώγομαι να την κάνω μονοκοπανιά χωρίς διανυκτέρευση. Βάλε και 1 ώρα σε στάσεις. Κάπου διάβασα ότι στα σύνορα σερβίας/ουγγαρίας πέφτει μεγάλη καθυστέρηση (ώρες! ). Ισχύει αυτό ακόμα και για δεκέμβριο;

3. Αν θελήσω να κοιμηθώ η φυσιολογική ενδιάμεση στάση είναι το βελιγράδι. Από το google βλέπω ότι χρειάζομαι κανα 70άρι για 2 άτομα. Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό που θα συστήνατε κοντά στον αυτοκινητόδρομο; (και χωρίς να χάσω το αμάξι :)) . Παίζει να κοιμηθώ στο αμάξι σε κάποιο πάρκινγκ;

4. Έχω 2 αμάξια, ένα VW Polo κι ένα πιο καινούργιο Dodge Caliber. Από άποψη άνεσης θα προτιμούσα το Dodge αλλά μήπως για να είμαι πιό ασφαλής για κλοπές και αστυνομία να χρησιμοποιούσα το Polo;

ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές
Νίκος
τα διοδια ειναι πιο πολλα-Το viamichelin δεν είναι αξιόπιστο στα διόδια
δεκεμβριο χαλαρα στα συνορα σερβίας/ουγγαρίας
υπνο στο βελγραδι στο δρομο σου εδω κανενα προβλημα ασφαλειας οτι αυτοκινητο να εχεις
Booking.com: Hotel Lav, Βελιγράδι, Σερβία - 53 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Booking.com: Euro Garni Hotel, Βελιγράδι, Σερβία - 81 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
μια χαρα και πανω στον δρομο σου και καλα με καλες τιμες
το παλιό ελληνικό μου δίπλωμα οδήγησης, παρόλο που δεν έχει αγγλικούς χαρακτήρες είναι αρκετό-ΟΧΙ
 

NIKOSPTOL

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σλοβακια

Καλό θα ήταν να ξεκουράζεσαι για την ασφάλεια σου. Fyrom και Σερβία δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να πηγαίνεις με το όριο ταχύτητας και τα φώτα στην μεσαία. Υπάρχουν αρκετά Μοτέλ στον δρόμο και φτηνά. Παλαιότερα είχε από το Βελιγράδι αυτοκινητάμαξα για Ουγγαρία πολύ φτηνά. Σου στοίχιζε λιγότερο από διόδια και καύσιμα., και έπαιρνες καμπίνα πρώτης θέσης, Δεν ξέρω αν λειτουργεί αυτή η γραμμή τώρα, Πάντως από τον διεθνή ο σταθμός Βελιγραδίου είναι κοντά .περίπου 15 λεπτά, μπορείς να ρωτήσεις. Αν λειτουργεί πραγματικά αξίζει τον κόπο, και ταξιδεύεις μόνο βράδυ.
 

umeca74

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
και το παλιο διπλωμα δε κανει οχι
χμμμ άσχημα μαντάτα. Έχω ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο και νοίκιαζα αυτοκίνητα με αυτό το δίπλωμα χωρίς πρόβλημα... ποιά χώρα από τη λίστα μου είναι το πρόβλημα; Σκόπια για σερβία; (ουγγαρία και σλοβακία έχω οδηγήσει ήδη)
 

umeca74

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
μόλις πήρα τηλέφωνο το προξενείο σερβίας: δέν έχουν πρόβλημα με το παλαιό δίπλωμά μου. Ας ελπίσουμε ότι δεν λένε άλλα αντ' άλλων!

πάντως και η αλλαγή διπλώματος δεν είναι μεγάλη μανούρα, 30 ευρώ και 1 βδομάδα
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
καλά θέλεις να δόσης αφορμή για γράψιμο μου φαίνεται-το κάνω συχνά θα το κάνω ξανά 17 νοέμβρη για αυτο στο λεω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για 15-16 ώρες διαδρομή, τρώγομαι να την κάνω μονοκοπανιά χωρίς διανυκτέρευση. Βάλε και 1 ώρα σε στάσεις.
Δεν θα στο συμβούλευα. Το έχω κάνει από Σάλτσμπουργκ. Μαρτύριο. Από Σκόπια μέχρι Ευζώνους τραγουδούσαμε όλοι μαζί για να μείνουμε ξύπνιοι. Καλύτερα να διαν/σεις στο Βελιγράδι ή στο Νόβισαντ.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Δεν θα στο συμβούλευα. Το έχω κάνει από Σάλτσμπουργκ. Μαρτύριο. Από Σκόπια μέχρι Ευζώνους τραγουδούσαμε όλοι μαζί για να μείνουμε ξύπνιοι. Καλύτερα να διαν/σεις στο Βελιγράδι ή στο Νόβισαντ.
αναλογα παντα με την αντοχη κουραγιο που εχεις-εχω παει σερι αρκετες φορες πραγα-οστραβα-χαλαρα Bratislava 1200χιλ δεν ειναι πολλα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αναλογα παντα με την αντοχη κουραγιο που εχεις-
Σύμφωνοι. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος, ωστόσο, για να υπάρχουν οι νόμοι και τα όρια (συνολικής οδήγησης και ανάπαυσης ημερησίως) που έχουν θεσπισθεί π.χ. για τους νταλικέρηδες και τους λεωφορειάδες, δε νομίζεις?
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Αρχές Δεκεμβρίου θα πάω την πεθερά μου πίσω στη Σλοβακία. Το viamichelin έβγαλε διαδρομή μέσω σκόπια/σερβία/ουγγαρία, 1350 χιλιόμετρα και 15 ώρες σερί.
Έχει σημασία επίσης το τι ώρα ξεκινάς και τι ώρα φτάνεις στον προορισμό σου. Σκέψου να περνάς νύχτα , μετά από 12-13 ώρες οδήγησης τα στενά του Μοράβα ή τα τελευταία χλμ στη Σερβία που δεν είναι αυτοκινητόδρομος και με πιθανή κακοκαιρία λόγω χειμώνα.

4. Έχω 2 αμάξια, ένα VW Polo κι ένα πιο καινούργιο Dodge Caliber. Από άποψη άνεσης θα προτιμούσα το Dodge αλλά μήπως για να είμαι πιό ασφαλής για κλοπές και αστυνομία να χρησιμοποιούσα το Polo;

Είσαι και από τη Θεσσαλονίκη και βλέπεις καθημερινά με τι αυτοκίνητα έρχονται οι γείτονές μας βαλκάνιοι και μη. Πιστεύεις ότι κάποιος θα δώσει σημασία στο Dodge ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom