Θεσσαλονίκη αποκλεισμένη πόλη

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το δεύτερο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας ( και καλά ) και δεν έχει τπτ
Δευτερο με τι κριτηριο? Βασει εμπορευματικης κινησης? Βασει κινησης επιβατων δεν ειναι ουτε στα 10 πρωτα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.770
Likes
18.146
Δευτερο με βαση τα φαγαδικα ισως και τα καφε, ποιος ξερει....το λιμανι ειναι παντως νεκρα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Δευτερο με τι κριτηριο? Βασει εμπορευματικης κινησης? Βασει κινησης επιβατων δεν ειναι ουτε στα 10 πρωτα.
βασει ισως γεωγραφικής εκτασης...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εννοείται και καταλαβαίνω τα κόστη έτσι????Αλλά δε νομίζω ότι θα σου χάρισουν και τα εισητήρια...Θα σε βάρανε στο κεφάλι κανονικά
Ούτε τα διανοείσαι τα κόστη.
Και αν είναι να σε βαράνε στο κεφάλι με το πλοίο, πάρε το αεροπλάνο και πήγαινε. Μια χαρά δρομολόγια έχει το καλοκαίρι από SKG για τα νησιά.
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Τωρα με την Εγνατια η μιση Ελλαδα ειναι πολυ πιο κοντα...σε 3 ωρες το πολυ εχεις φτασει αλεξ/πολη και με λιγο περισσοτερο χρονο εισαι στη Θεσπρωτια και στο Ιονιο...η βενζινη ειναι ενα θεμα και τα διοδια αλλα τιποτα δεν ειναι τσαμπα στην Ελλαδα και που ζεις πληρωνεις φορο...
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Μπες σε όποιο site θές και βρες εισητήρια αεροπορικά φθηνά...Για οποιοδήποτε προορισμό....Και δε θα σου πω 200-300 ευρώ...Βρες μου για Αύγουστο φθηνά εισητήρια εώς 400 ευρώ για 2 άτομα...Και θα πώ οκ....Γιατί πλέον ένα ζευγάρι πόσο μάλλον μια οικογένεια δεν μπορει να δώσει πάνω απο 400 για αεροπορικά, πάνω απο 400 για κατάλυμα και πάνω απο 400 για διατροφή και τα υπόλοιπα έξοδα......
P.S :Μιλάω για αεροπορικά πάντα τηνπερίοδο 1-20 Αυγούστου που το 90% του κόσμου πάει διακοπές

Συμφωνώ για την Εγνατία αλλά και πριν απο την Εγνατία τα έχεις γυρίσει αυτά που λές roald....Αυτά που δεν έχεις γυρίσει είναι οι Κυκλάδες , η Κρήτη κτλ κτλ....Ηπειρωτική Ελλάδα την γυρνάς ανα πάσα στιγμή αν έχεις χρήμα.....
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
P.S :Μιλάω για αεροπορικά πάντα τηνπερίοδο 1-20 Αυγούστου που το 90% του κόσμου πάει διακοπές
Ναι το 90% των Ελλήνων πάει διακοπές τότε. Αν όμως άλλαζαν λίγο το πρόγραμμα διακοπών τους (λες και στην Ελλάδα δεν κάνει ζέστη πριν τις 1 και μετά τις 20 Αυγούστου) και έκλειναν αεροπορικά νωρίτερα μια χαρά ευκαιρίες έχει από SKG για νησιά Αιγαίου.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μπες σε όποιο site θές και βρες εισητήρια αεροπορικά φθηνά...Για οποιοδήποτε προορισμό....Και δε θα σου πω 200-300 ευρώ...Βρες μου για Αύγουστο φθηνά εισητήρια εώς 400 ευρώ για 2 άτομα...Και θα πώ οκ....Γιατί πλέον ένα ζευγάρι πόσο μάλλον μια οικογένεια δεν μπορει να δώσει πάνω απο 400 για αεροπορικά, πάνω απο 400 για κατάλυμα και πάνω απο 400 για διατροφή και τα υπόλοιπα έξοδα......
P.S :Μιλάω για αεροπορικά πάντα τηνπερίοδο 1-20 Αυγούστου που το 90% του κόσμου πάει διακοπές
Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο πρώτο 15ήμερο του Αυγούστου, η μέση τιμή από Θεσσαλονίκη για Σαντορίνη κοστίζει 153 ευρώ με επιστροφή, η Μύκονος ξεκινάει από 91 με επιστροφή. Ίδιες ή χαμηλότερες τιμές ακόμα και από την Αθήνα. Οπότε τι γκρινιάζεις? Θέλεις διακοπές μέσα στον Αύγουστο, συμβιβάσου. Kαι άσε τις μπούρδες για τις οικογένειες, γιατί καρφάκι δεν σου καίγεται για αυτές, εσύ θέλεις να πας φτηνά.
Έτσι είναι φίλε μου, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώ...ους. Οπότε συμβιβάσου με το ΚΤΕΛ/ΟΣΕ μέχρι τον Πειραιά και μετά ταξίδεψε κατάστρωμα, όπως κάνουν χιλιάδες νέοι όλο το καλοκαίρι και όπως κάναμε και μεις σαν φοιτητές παλιότερα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
τι λες...εμεις κλειναμε καμπινα....
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Δεν είναι θέμα ξέρεις να κλείσω διακοπές άλλες ημερομηνίες εγώ..Αλλά το πότε μπορείς να φύγεις διακοπές......
2) Δεν κάνω αντιπαράθεση με κανέναν...ανώνυμα δε δέχομαι υποδείξεις απο κανένα
3)Υποχρεώνομαι να πάω με το μπουλούκι Μύκονο και Σαντορίνη????Και σε τελική τα 300 ευρώ τα δύο άτομα που λές δεν είναι λίγα...Και ξαναλέω μιλάω για δύο άτομα....
4) Με νοιάζουν οι οικογένεις φίλε μου γιατί θέλω να πάω παρέα με οικογένεια διακοπές και μου το απαγορεύουν με αυτές τις τιμές
5)Οπως λές και εσύ το έκανα παλιότερα το να πηγαίνω μέχρι Πειραιά φτάνει.
6) Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο κάτι τόσο φυσιολογικό....Ένα λιμάνι που εξυπηρετει 16 νομούς τουλάχιστον....
7)Τελειώνω γιατί νομίζω πως εδώ μαζευτήκατε υπερασπιστές των πλοιοκτητών.Γιατί να συμβιβάζεστε πάντα με ότι σας πασάρουν?
8) Μεταξωτα βρακιά και μεταξωτό κώλο δεν έχω έλα στο χωράφι να δουλέψεις παρέα να δείς πως βγαίνει το ψωμάκι και μετά πές μου αν το μόνο που με νοιάζει έιναι να κάνω φτηνές διακοπές
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Άριστα τα έγραψαν οι προηγούμενοι... αεροπορικώς μπορείς να ταξιδέψεις Αύγουστο μήνα στην Μύκονο, την Σαντορίνη, την Ρόδο, την Κρήτη από 90€ με επιστροφή, ακόμη και τον Αύγουστο βεβαίως βεβαίως... το επιβατικό λιμάνι της Θεσσαλονίκης ουσιαστικά δεν υπάρχει γιατί δεν εξυπηρετεί, λόγω απόστασης, μια που όπως σωστά αναφέρθηκε, το κόστος ενός ακτοπλοϊκού ταξιδιού στα νησιά της Ν.Ελλάδας, θα ήταν υπέρογκο για τον επιβάτη και ασύμφορο για τον πλοικτήτη... συνεπώς στον αιώνα τον άπαντα δεν πρόκειται να υπάρξει η σύνδεση που αναφέρεις... άλλωστε το πείραμα του ηρωϊκού ΑΝΕΜΟΣ είχε στεφθεί υπό πλήρη αποτυχία...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μια χαρα ηταν ο Ανεμος...οταν τον εβλεπα απο πανω απο το αεροπλανο στην απογειωση μια χαρα φαινοταν...
περαν πλακας μονο τιποτα προς Σποραδες...παραπερα δεν λεει απο θεσνικη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom