Ισπανία Θεσσαλονικη<->Βαρκελωνη 7ημερη

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Καλησπερα
Απο οσο ξερω εχουν διακοπει (?) οι απευθειας πτησεις Θεσσαλονικης<-> Βαρκελωνης ..(περα απο Aegean). To σχολειο στο οποιο θα ειμαι συνοδος θελει να παει Βαρκελωνη και δυσκολα θα ηθελε να ακουσει τους 2-3 αλλους διαθεσιμους προορισμους που δινονται (ουσιαστικα πραγα-βιεννη-κωνσταντινουπολη- και υπο προυποθεσεις ρωμη..).
Το προβλημα ειναι η αεροπορικη συνδεση και αρχισα να σκεφτομαι για ταξιδι μεσω Αθηνων. Ποιες low budget πεταν απο Αθηνα προς Βαρκελωνη?
Επισης εχετε καποια προταση για πρακτορεια ταξιδιων με ειδικευση στην σχολικες 7ημερες εκδρομες (ισως ειναι απαραιτητη η συνεργασια με πρακτορειο απο Αθηνα και οχι Θεσσαλονικη..αλλωστε το σχολειο ειναι στο Ν. Κιλκις) ?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν υπάρχει απευθείας δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Βαρκελώνη με Αegean, όμως μπορείτε να πετάξετε με ακριβότερο φυσικά εισιτήριο μέσω Αθηνών.

Επίσης μια παρατήρηση ότι εάν σε αυτή την περίοδο οικονομικής κρίσης θέλετε να δώσετε τη δυνατότητα σε όσο περισσότερους μαθητές να συμμετάσχουν και αφού ενδιαφέρεστε και για low budget ταξίδι, καλύτερα να αποκλείσετε τη Βαρκελώνη (που αυτή τη στιγμή έχει ακριβά αεροπορικά από Θεσσαλονίκη) και να επιλέξετε είτε κάποιο όμορφο ελληνικό προορισμό είτε κάποιο προορισμό του εξωτερικού με απευθείας φθηνές πτήσεις και χαμηλό κόστος ζωής.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
mosaicm said:
Καλησπερα
Απο οσο ξερω εχουν διακοπει (?) οι απευθειας πτησεις Θεσσαλονικης<-> Βαρκελωνης ..(περα απο Aegean). To σχολειο στο οποιο θα ειμαι συνοδος θελει να παει Βαρκελωνη και δυσκολα θα ηθελε να ακουσει τους 2-3 αλλους διαθεσιμους προορισμους που δινονται (ουσιαστικα πραγα-βιεννη-κωνσταντινουπολη- και υπο προυποθεσεις ρωμη..).
Το προβλημα ειναι η αεροπορικη συνδεση και αρχισα να σκεφτομαι για ταξιδι μεσω Αθηνων. Ποιες low budget πεταν απο Αθηνα προς Βαρκελωνη?
Επισης εχετε καποια προταση για πρακτορεια ταξιδιων με ειδικευση στην σχολικες 7ημερες εκδρομες (ισως ειναι απαραιτητη η συνεργασια με πρακτορειο απο Αθηνα και οχι Θεσσαλονικη..αλλωστε το σχολειο ειναι στο Ν. Κιλκις) ?
αν πατε απο απριλιο δε χρειαζεται να πατε Αθηνα. εχει η Αλιταλια Θεσσ-Βαρκελωνη σε προσφορα τωρα στα 167.μεσω Ρωμης.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.052
Καλησπερα
Απο οσο ξερω εχουν διακοπει (?) οι απευθειας πτησεις Θεσσαλονικης<-> Βαρκελωνης ..(περα απο Aegean). To σχολειο στο οποιο θα ειμαι συνοδος θελει να παει Βαρκελωνη και δυσκολα θα ηθελε να ακουσει τους 2-3 αλλους διαθεσιμους προορισμους που δινονται (ουσιαστικα πραγα-βιεννη-κωνσταντινουπολη- και υπο προυποθεσεις ρωμη..).
Το προβλημα ειναι η αεροπορικη συνδεση και αρχισα να σκεφτομαι για ταξιδι μεσω Αθηνων. Ποιες low budget πεταν απο Αθηνα προς Βαρκελωνη?
Επισης εχετε καποια προταση για πρακτορεια ταξιδιων με ειδικευση στην σχολικες 7ημερες εκδρομες (ισως ειναι απαραιτητη η συνεργασια με πρακτορειο απο Αθηνα και οχι Θεσσαλονικη..αλλωστε το σχολειο ειναι στο Ν. Κιλκις) ?
Απευθειας πτηση απο Θεσσαλονικη για Βαρκελωνη δεν ειχε ποτε.
Μαλλον εννοειτε Θεσσαλονικη-Χιρονα.
Μεχρι περυσι υπηρχαν πρακτορεια που ειχαν απ ευθειας ναυλομενες
πτησεις.Για φετος δεν ξερω.
Γραφεια για σχολικες εκδρομες με ειδικευση στην Βαρκελωνη ειναι
Athos tours,Zorpidis travel Και αλλα που συνηθως εξυπηρετουντε
απο τους 2 προαναφερομενους.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.323
Likes
1.424
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εγω παλι δεν ξερω κατα ποσο ενα σχολειο "μπορει" να ταξιδεψει με low cost εταιρεια ... Πρεπει να δειτε λιγο οτι παιρνεις καποιο ρισκο με low cost γιατι υπαρχουν πολλοι περιορισμοι... Δεν ακυρωνονται τα εισιτηρια αν κατι παει στραβα, το μπουκαλακι με το νερο εχει 3 ευρω... κ.α. πολλα... Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα γινει μπερδεμα γιατι καποιος θα βρεθει συγγενης να πει οτι δεν ειναι ασφαλες ενα τετοιο ταξιδι, οτι δεν ειναι αξιοπιστες αυτες οι εταιρειες κ.α. τετοια που ΔΕΝ ισχυουν αλλα αν βρεθει ενας αγχωμενος γονιος μπορει να γινει μεγαλη αναστατωση...
Ξαναλεω οτι ειναι γνωμη μου... Απλα δες λιγο και αυτη τη μερια! Προσωπικα ειμαι υπερ των low cost αλλα σε ατομικα ταξιδια και οχι σε σχολεια...
Και σιγουρα την ευθυνη της οργανωσης να την αναλαβει πρακτορειο και οχι εσυ...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
καλά πληροφοριακά πάντως, νερό αγοράζεις και από το κυλικείο του αεροδρομίου ;)
από το αεροδρόμιο Μακεδονία πριν 2 εβδομάδες πήρα ένα μπουκαλάκι 750ml με 50 λεπτά και ένα 500ml ml 35 λεπτά.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
το σχολειο (με εξαιρεση τη περσινη χρονια) ολες τις αλλες κατα παραδοση πηγαινε Βαρκελωνη. Μαλιστα σε στατιστικα που ειχα δει προπερσι (τοτε ειχα ξανασυνοδεψει για εκει) η Β.Ελλαδα επελεγε με συντριπτικη πλειοψηφια Βαρκελωνη ..ενω η Ν. Ελλαδα Ρωμη.
Η πτηση ηταν μεσω vueling απευθειας. Πιστευω βασικα οτι λογω πρακτορειων (superior,kavajiero-viajes [παραρτημα θεσ/νικης]) που εκλεισαν εμεινε απο ενα τετοιο σοβαρο (αν θεωρηθουν ως τετοια τα προηγουμενα) η πολη.
Οσο για low budget οι εκδρομες για Βαρκελωνη ..παντα ηταν...αφου τα ξενοδοχεια προφανως τα κλειναν σε καλες τιμες ..μιλαμε παντα για αποσταση απο τη πολη 40-60 km (costa brava) ..off season ηταν..καλες τιμες θα επερναν. Υπηρχε και η vueling.
Πραγματι ειδα και εγω για Alitalia το 167€ ..μου αρεσει που απο ζορπιδη μετα απο επικοινωνια το σαββατο μου ειπαν οτι κανει 350 με Aegean (που και αυτο ακομα κανει 230 απο οσο ειδα).
Η ευθυνη σε επιπεδο αεροπορικης παντα ειναι στο πρακτορειο. Δικια μου ευθυνη ειναι τα παιδια.
Τα παιδια παντως εχουν ηδη τα λεφτα..και θελουν εξωτερικο (δεν επιλεγουμε εμεις που θα παμε). Αλλωστε πιστευω οτι δεν ειναι ακριβοτερα απο Ελλαδα (παντως λογο περιοχης ..πιστευω βαθια οτι τα μισα παιδια ισως δε πανε ποτε εξωτερικο..καποια απο αυτα ΔΕ θα βγουνε ποτε απο το χωριο τους..ειναι εντελως ακριτικο το σχολειο με πολυ ιδιαιτερες κοινωνικες συνθηκες).
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.456
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom