Θεσσαλονικη - Ζελ αμ σι

duke21gr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζελ αμ Σι Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
καλησπέρα σας. ομολογουμένως ειναι το πρώτο μου τοπικ και αισθάνομαι πολύ ωραία γράφοντας για το ταξίδι που θα κάνω σύντομα και θα το μοιραστώ μαζί σας.

Στα του ταξιδιού λοιπών....

Στην Αυστρία και ποιο συγκεκριμένα στο Ζελ αμ σι πραγματοποιείτε κάθε χρόνο προς τα τέλη Αυγούστου πανευρωπαϊκή συνάντηση ιδιοκτητών και φίλων Smart. Ως μέλος και κάτοχος ενός smart πάντα με δελέαζε να κάνω αυτό το ταξιδάκι ως roadtrip. φέτος είπα να πάω και βρήκα και συνοδοιπόρους άλλα 3 αυτοκίνητα.

Η παρέα μας θα ξεκινήσει από την Θεσσαλονίκη την Τετάρτη 18/8 το πρωί
Θα διανύσουμε 630 χλμ (7 ώρες οδήγηση) και έχοντας περάσει μέσα από τα Σκόπια θα διανυκτερεύσουμε στο Βελιγράδι.
Θα συνεχίσουμε το ταξίδι μας την Πέμπτη 19/8 το πρωί, αφήνοντας την Σερβία και θα περάσουμε από Κροατία, Σλοβενία και θα καταλήξουμε στην Αυστρία στο Zell am see, έχοντας διανύσει άλλα 815 χλμ (8 ώρες οδήγηση).
Στο Zell am see θα μείνουμε μέχρι την Δευτέρα 23/8 το πρωί, όπου θα ξεκινήσει το ταξίδι της επιστροφής ακολουθώντας την ίδια διαδρομή προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Καλός έχοντος των πραγμάτων, θα είμαστε στην Θεσσαλονίκη την Τρίτη 24/8 το βράδυ.


Αυτό που μας έκανε εντύπωση μιλώντας με τις πρεσβείες των χωρών που θα περάσουμε για να μάθουμε αν χρειάζεται βίζα ή οτιδήποτε άλλο, μας ενημέρωσαν οτι μπορούμε να περάσουμε και με αστυνομική ταυτότητά με λατινικούς χαρακτήρες χωρίς να είναι υποχρεωτικό το διαβατήριο. Το διασταυρώσαμε και με τις ελληνικές πρεσβείες στης χώρες αυτές αλλά και με τις πρεσβείες που βρίσκονται στη χώρα μας.

Περισσότερα νέα σύντομα με την τελική προετοιμασία και σύνθεση της παρέας....


* φυσικά και θα γράψω αναλυτικά για το ταξίδι όταν επιστρέψω αλλά και για τη διαμονή σε ένα από τα ωραιότερα τουριστικά θέρετρα της Αυστρίας.
 

zandesiro

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....?
Ταξίδι-Όνειρο
Ρ.Δ.Γ.
μπραβο σου και καλο κουραγιο στην οργανωση του ταξιδιου σας...!!!μην σε απασχολει τιποτα ολα ειναι απλα...!!3 διοδια σκοπια περνουν ευρω(κερμα),σερβια τα ιδια,τις βινιετες να δεις για σλοβενια κροατια,διαβατηρια να εχεις ειναι πιο καλα για τα συνορα (τα σκαναρουν και φευγεις)...!!
εχω ξεκινησει το οδικο μου ταξιδι στην κεντρικη ευρωπη και σου γραφω απο βιεννη αφου ημουν βουδαπεστη και αυριο φευγω για σαλτσμπουργκ!!θα περασω απο εκει που θες να πας...οποτε θα σου δωσω πληροφοριες...!!
σκεψου οτι ειμαι απο χαλκιδικη εχω ενα nissan note και πρωτη μερα εφτασα ουγγαρια με 80-110χλμ 12,5 ωρες,μηπως να το δειτε για ζαγκρεμπ??
παντως ο δρομος ειναι ανετος με εξαιρεση την κλεισουρα που ειναι σαν τα τεμπη μετα βαριεσαι να οδηγεις...!!!οσο πιο βορεια ανεβαινεις τοσο αλλαζει το τοπιο....!!!

οτι χρειαστεις ειμαι εδω....!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
το Τσελ αμ ζε ειναι πραγματικα ενα καταπληκτικο μερος
με την υπεροχη λιμνη
Σου ευχομαι καλα να περασεις
 

duke21gr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζελ αμ Σι Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Να συμπληρώσω και ένα ραντεβού που κλείσαμε για ξενάγηση στο σχεδιαστικό κέντρο του Porsche design που εδρεύει στο Ζελ αμ σι!!!

*Zandesiro σου εύχομαι καλή συνέχεια στο ταξίδι σου!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
δε κάνετε το σι ζε στον τίτλο γιατί βαράει στο μάτι...
 

xitogeo

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αφρικη
Περσυ εγινε η πανευροπαικη συναντηση βεσπας και ξερω παιδια απο σαλονικη που πηγαν μονογκαζο μεχρι εκει πανω
 

lillac

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο???
Ταξίδι-Όνειρο
Aργεντινή
Καλησπέρα κι από μένα, πρόσεξα ότι οι εκδρομές που κάνατε ήταν με αυτοκίνητο αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πώς από το Zell am See μπορεί να πάει κάποιος στο κάστρο του Νοΐσβανσταϊν (συγχωρέστε με αλλά γερμανικά δεν ξέρω καθόλου) στη Γερμανία με μέσα μεταφοράς. Ευχαριστώ
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλησπέρα κι από μένα, πρόσεξα ότι οι εκδρομές που κάνατε ήταν με αυτοκίνητο αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πώς από το Zell am See μπορεί να πάει κάποιος στο κάστρο του Νοΐσβανσταϊν (συγχωρέστε με αλλά γερμανικά δεν ξέρω καθόλου) στη Γερμανία με μέσα μεταφοράς. Ευχαριστώ
Θα παρεις το τρενο με προορισμο Fussen, DB-Konzern | Startseite , και μετα το λεωφορειο RVA/OVG 73 με κατευθυνση Steingaden / Garmisch-Partenkirchen ή το λεωφορειο RVA/OVG 78 με κατευθυνση Schwangau μεχρι να τη σταση Hohenschwangau / Alpseestraße. http://www.rvo-bus.de/site/rvo__bus/de/start.html

Δες και εδω: http://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/howtoget.htm
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Zell am See , Νοΐσβανσταϊν
εκπληκτικα μερη. Θα παθετε πλακα με τη φυση της περιοχης. Δες τι θα δουν τα ματακια σου στη φωτο που ανεβασα απο το 1989.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom