Βουλγαρία Θεσσαλονικη - Σοφια

jim4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα!
Θελω να ταξιδεψω τον Αύγουστο στη Σοφια για να δω μια συναυλία.
Θελω να ρωτήσω αν υπάρχουν ακομη τρένα για σοφια ή. Λεωφορεία απο θεσσαλονικη και πόσο κοστίζουν.

Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Τραίνο που να πηγαίνει από Θεσσαλονίκη Σόφια δεν υπάρχει πλέον από ότι γνωρίζω.
http://www.trainose.gr/content/diethneis-leoforeiakes-grammes-0
Μπορεί να φαίνεται "φυσιολογικό", μεταξύ των δύο μας γειτονικών χωρών και μάλιστα μεταξύ δύο σημαντικών πόλεων, να μην υπάρχει σιδηροδρομική συγκοινωνία, αν όμως το σκεφτούμε καλύτερα (κάνοντας και τις απαραίτητες συγκρίσεις με άλλους Ευρωπαίους γείτονες και τις μεταξύ των, συνδέσεις)...συνειδητοποιούμε και καταλαβαίνουμε το πόσο μικρές και υπανάπτυκτες είναι οι οικονομίες μας.
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν 3-4 δρομολόγια τραίνου την ημέρα!!! Αυτό όμως δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα ...ευχής κάτω από έναστρο ουρανό. Αυτό πρέπει να είναι επιτακτική αναγκαιότητα, ή πρόβλεψη τέτοιας, της οικονομικής και κοινωνικής ζωής. Όμως ο κόσμος που ζητά κάτι τέτοιο, είναι λίγος, η πλειονότητα βολεύεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και τελικά ...ανάγκη (επιτακτική) δεν υπάρχει...
Συμπέρασμα: ψάξε να βολευτείς κι εσύ. Ρώτα από δω κι από κει κλπ.
Κάπως έτσι κάνει φιλική μου οικογένεια που ζει στις Βρυξέλλες, όταν θέλει να πάει στο Παρίσι για 3ήμερο...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Αν είστε πολλά άτομα ίσως συνέφερε και η περίπτωση του αυτοκινήτου. Επίσης δες μήπως βάζουν λεωφορεία από εδώ ειδικά για τη συναυλία, το συνηθίζουν..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μπορεί να φαίνεται "φυσιολογικό", μεταξύ των δύο μας γειτονικών χωρών και μάλιστα μεταξύ δύο σημαντικών πόλεων, να μην υπάρχει σιδηροδρομική συγκοινωνία,
Α όχι εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό.Είχε τραίνο για Σόφια με 3 δρομολόγια την ημέρα και το είχα χρησιμοποιήσει μάλιστα με παρέα και είταν ωραία εμπειρία.Το ομαδικό εισιτήριο μάλιστα για 5 άτομα έβγαινε 18? και κάτι στο άτομο για το πήγαινε έλα. Όλα αυτά μέχρι πέρυσι νομίζω όμως που αποφάσισε ο ΟΣΕ ότι δεν συμφέρει οικονομικά το δρομολόγιο και το έκοψε όπως και έκοψε όλα τα δρομολόγια για εξωτερικό.Θα μπορούσε να κρατήσει ένα δρομολόγιο την ημέρα μόνο τουλάχιστον για κάποιες ημέρες.Πιστεύω ότι θα γέμιζε το τραίνο και δεν θα έμπαιναν μέσα.Τέλος πάντων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορεί να φαίνεται "φυσιολογικό", μεταξύ των δύο μας γειτονικών χωρών και μάλιστα μεταξύ δύο σημαντικών πόλεων, να μην υπάρχει σιδηροδρομική συγκοινωνία, αν όμως το σκεφτούμε καλύτερα (κάνοντας και τις απαραίτητες συγκρίσεις με άλλους Ευρωπαίους γείτονες και τις μεταξύ των, συνδέσεις)...
...Κάπως έτσι κάνει φιλική μου οικογένεια που ζει στις Βρυξέλλες, όταν θέλει να πάει στο Παρίσι για 3ήμερο...
Ποια ακριβώς σχέση έχει το Θεσσαλονίκη-Σόφια με το Παρίσι-Βρυξέλλες? Το πρώτο είναι ένα δρομολόγιο μεταξύ δύο απομονωμένων απ' την υπόλοιπη Ευρώπη μεταφορικών κόμβων και το δεύτερο είναι ένα δρομολόγιο που συνδέει μια μεγαλούπολη με την πρωτεύουσα της ΕΕ. Επίσης αν θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη πρέπει πρώτα να λειτουργήσουμε το εσωτερικό δίκτυο που αυτή τη στιγμή καταρρέει σε πολλά μέρη της χώρας.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ποια ακριβώς σχέση έχει το Θεσσαλονίκη-Σόφια με το Παρίσι-Βρυξέλλες? Το πρώτο είναι ένα δρομολόγιο μεταξύ δύο απομονωμένων απ' την υπόλοιπη Ευρώπη μεταφορικών κόμβων και το δεύτερο είναι ένα δρομολόγιο που συνδέει μια μεγαλούπολη με την πρωτεύουσα της ΕΕ. Επίσης αν θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη πρέπει πρώτα να λειτουργήσουμε το εσωτερικό δίκτυο που αυτή τη στιγμή καταρρέει σε πολλά μέρη της χώρας.
Ακριβώς αυτό θέλω να υπογραμμίσω (ούτε καν ένα δρομολογιάκι για τα μάτια, τη βδομάδα...)
Καμία σχέση. Χάος, ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις. Πρέπει άμεσα να το συνειδητοποιήσουμε και να προσαρμοστούμε ανάλογα. Οι "καλπασμοί επί των νεφών" τέλος.
(νους και στρώσιμο κώλων με αγόγγυστη δουλειά. Και σ' αυτόν που πραγματικά σκύβει και δουλεύει, του κακοφαίνεται ο διπλανός του να κοπρίζει. Άρα, αρχίζει ελέγχει κι απαιτεί. Κι έτσι τα διάφορα ρεμάλια τα βρίσκουν σκούρα...)
 

sakis_sx

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω ότι δεν υπάρχει πλέον τραίνο..Το λεοφωρείο κοστίζει 25euro η απλή διαδρομή και 40 με επιστροφή.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε υπάρχει τρένο, εδώ και 2 χρόνια σχεδόν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom