Θεσσαλονικη - Antwerpen Βελγιο

Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles-Las vegas
Γεια σας παιδια !Ετοιμαζουμε με την παρεα μου ενα ταξιδι στο Antwerpen του Βελγιου για το καλοκαιρι !Θα ηθελα να που απαντησει, οποιος ξερει και θελει να με βοηθησει, σε καποιες ερωτησεις !Λεμε να παμε απο σκοπια σερβια κροατια σλοβενια αυστρια γερμανια και βελγιο !Πως μπορω να μαθω ποσο θα μας βγουν τα εξοδα της βενζινης ?Αν το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα το δικο μου τι χαρτια χρειαζονται για να μην εχω μπλεξιματα ?Οτι πληροφοριες εχετε ευρπροσδεκτες !Σας ευχαριστω !
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Γεια σας παιδια !Ετοιμαζουμε με την παρεα μου ενα ταξιδι στο Antwerpen του Βελγιου για το καλοκαιρι !Θα ηθελα να που απαντησει, οποιος ξερει και θελει να με βοηθησει, σε καποιες ερωτησεις !Λεμε να παμε απο σκοπια σερβια κροατια σλοβενια αυστρια γερμανια και βελγιο !Πως μπορω να μαθω ποσο θα μας βγουν τα εξοδα της βενζινης ?Αν το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα το δικο μου τι χαρτια χρειαζονται για να μην εχω μπλεξιματα ?Οτι πληροφοριες εχετε ευρπροσδεκτες !Σας ευχαριστω !
Ευχαρίστως Alex_ …… να σου δώσω απαντήσεις στις δύο ερωτήσεις σου, αλλά ειδικά στην πρώτη απλά θα βγάλεις ένα περίπου κοστολόγιο, γιατί κανένας δεν ξέρει τις τιμές της βενζίνης που θα ισχύουν το καλοκαίρι. Εγώ πάντως θα σου γράψω τις σημερινές επίσημες τιμές και τα χιλιόμετρα που θα κάνετε στις χώρες από τις οποίες θα περάσετε και εσύ θα υπολογίσεις το κόστος σύμφωνα με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ και την κατανάλωση του αυτοκινήτου σου. (Οι χιλιομετρικές αποστάσεις είναι από την τρίτη έκδοση 2012 του χάρτη Ευρώπης της Tele Atlas).
Κατʼ αρχάς υποθέτω ότι θα ακολουθήσετε την ταχύτερη κύρια διαδρομή και δεν υπολογίζω τις πιθανές παρακάμψεις που ίσως θα κάνετε. Λοιπόν:

1) Θεσσαλονίκη (Κέντρο) μέχρι σύνορα με FYROM.
Χιλ. 82 (Δρόμος Ε90 - Ε75 )……..Αμόλυβδη 95 RON (Τιμή γνωστή)
2) FYROM μέχρι σύνορα με Σερβίας.
Χιλ. 173 (Δρόμος Μ1)………………..Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,296
3) Σερβία μέχρι σύνορα με Κροατία.
Χιλ. 495 (Δρόμος Μ1)………………..Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,395
4) Κροατία μέχρι σύνορα με Σλοβενία.
Χιλ. 351 (Δρόμος Α3 - Α2 )………..Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,363
5) Σλοβενία μέχρι σύνορα με Αυστρία.
Χιλ. 61 (Δρόμος 9 - Α4 – Α1 )….Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,516
6) Αυστρία μέχρι σύνορα με Γερμανία.
Χιλ. 306 (Δρόμος Α9 – Α8 )………..Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,390
7) Γερμανία μέχρι σύνορα με Ολλανδία.
Χιλ. 709 (Δρόμος 3 – 4 )…………….Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,608
8) Ολλανδία μέχρι σύνορα με Βέλγιο.
Χιλ. 27 (Δρόμος Α76 )……………….Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,819
9) Βέλγιο μέχρι το Antwerpen (Κέντρο).
Χιλ. 109 (Δρόμος Ε314–Ε313-R1).Αμόλυβδη 95 RON σε Ευρώ 1,673

Για τη δεύτερη ερώτησή σου η απάντηση είναι ότι εάν η άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου δεν είναι στο όνομά σου αλλά σε άλλο όνομα, έστω και εάν είναι στο όνομά συγγενούς πρώτου βαθμού (π.χ. του πατέρα σου), πρέπει να έχεις μαζί σου μία υπεύθυνη δήλωση από τον κάτοχο της αδείας με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του, που να αναφέρει ρητά ότι σου επιτρέπει να κυκλοφορήσεις το αυτοκίνητό του και σε οποιαδήποτε άλλη χώρα εκτός της Ελλάδος.
Ελπίζω να κάλυψα τις ερωτήσεις σου. Αν δεν τα ξαναπούμε, καλό σας ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles-Las vegas
Χρηστο σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι η υπευθυνη δηλωση πρεπει να ειναι στα αγγλικα ?
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Χρηστο σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι η υπευθυνη δηλωση πρεπει να ειναι στα αγγλικα ?
Δεν το γνωρίζω, γιατί απ’ ότι ξέρω, αυτή η υπεύθυνη δήλωση είναι απαραίτητη στα Ελληνικά σύνορα και ο σκοπός της είναι να μη μπορεί να βγει εκτός Ελλάδος κλεμμένο αυτοκίνητο. Ίσως όμως να είναι καλό να έχεις και αντίγραφό της στα Αγγλικά, για κάθε πιθανή περίπτωση. Μπορείς να το ρωτήσεις. Εγώ πάντοτε ταξίδευα και ταξιδεύω με δικό μου αυτοκίνητο και δεν έχω προσωπική αντίληψη.
Με την ευκαιρία θα σου αναφέρω και κάτι σχετικά με την πράσινη κάρτα, που εκδίδει η ασφαλιστική εταιρία και η οποία πρέπει να ισχύει για όλο το χρονικό διάστημα που το αυτοκίνητο θα βρίσκεται εκτός Ελλάδος.
Στην παράγραφο εννέα της κάρτας εκτός από το όνομα του ιδιοκτήτη, εάν δεν είσαι εσύ, πρέπει, να αναφέρεται και το δικό σου όνομα σαν οδηγού. Εάν μάλιστα υπάρχει στην παρέα και άλλος οδηγός καλό είναι να αναφέρεται και το δικό του όνομα σαν δεύτερου οδηγού, γιατί σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα και όταν λόγω μαρτύρων δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι οδηγούσες εσύ, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί η ασφαλιστική εταιρία να καταβάλλει αποζημίωση, όταν το όνομα του οδηγού δεν αναφέρεται στη κάρτα (μη ξεχνάς ότι μερικές ασφαλιστικές εταιρίες ψάχνουν και την παραμικρή παρατυπία, προκειμένου να αποφύγουν την δαπάνη). Μόνον εάν η ασφάλιση του αυτοκινήτου έχει γίνει με σαφή όρο ότι η ασφάλεια ισχύει με οποιονδήποτε οδηγό, δεν χρειάζεται άλλο όνομα εκτός από του ιδιοκτήτη.
Κάτι επίσης που θα πρέπει να ξέρεις, είναι το ότι η κάρτα εξασφαλίζει αποζημίωση, μόνον για εκείνες τις περιπτώσεις που αναφέρονται στον νόμο της χώρας στην οποία συνέβη το ατύχημα, σαν περιπτώσεις υποχρεωτικής ασφάλισης. Οποιαδήποτε άλλη κάλυψη που υπάρχει στο Ελληνικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο, δεν ισχύει εκτός Ελλάδος, εάν δεν περιέχεται στις υποχρεωτικές στη χώρα αυτή. Πληροφοριακά, από ότι εγώ γνωρίζω, η μερική ή η ολική κλοπή, οι κακόβουλες ενέργειες, η θραύση κρυστάλλων, η φωτιά κλπ, σε καμία σχεδόν χώρα δεν περιλαμβάνονται στις υποχρεωτικές και ως εκ τούτου δεν καλύπτονται εκτός Ελλάδος. Όλες αυτές, οι καλούμενες στην χώρα μας προαιρετικές, μπορούν να γίνουν σαν έξτρα καλύψεις και για το εξωτερικό με πρόσθετη επιβάρυνση και εάν φυσικά αυτό το δέχεται η ασφαλιστική εταιρία.
Και κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν διαθέτει το αυτοκίνητο οδική βοήθεια και εάν γνωρίζεις τους όρους που αυτή έχει, γιατί εγώ την θεωρώ απαραίτητη, χωρίς φυσικά να είναι και υποχρεωτική.
Αν θέλεις κάτι ακόμα, μπορείς να με ρωτήσεις και εάν το ξέρω, ευχαρίστως θα σου απαντήσω.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles-Las vegas
Χρηστο εχω οδικη βοηθεια και ισχυει και για τις χωρες που θα περασουμε με το αυτοκινητο !Η οποια καλυπτει μεταφορα του αυτοκινητου στην Ελλαδα και τα μεταφορικα μας !Για την πρασινη καρτα το ηξερα οτι πρεπει να αναφερει και τα ονοματα των οδηγων !Δεν ειναι ομως αρκετη η πρασινη καρτα με τα ονοματα του ιδιοκτητη και το δικο μου για να μην εχω προβλημα ?
 
Μηνύματα
159
Likes
43
.....................................Δεν ειναι ομως αρκετη η πρασινη καρτα με τα ονοματα του ιδιοκτητη και το δικο μου για να μην εχω προβλημα ?
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά δεν το νομίζω.
Η πράσινη κάρτα είναι απλώς μία βεβαίωση ότι το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο και έχει την υποχρέωση η ασφαλιστική εταιρία που την εξέδωσε, να καλύψει όλες τις ζημιές που προκάλεσε με υπαιτιότητά του ο αναγραφόμενος οδηγός με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, στις χώρες που αναγράφονται.
Η υπεύθυνη δήλωση σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου είναι ενήμερος για την έξοδο του αυτοκινήτου του από τη χώρα από τον αναφερόμενο οδηγό και δίνει τη συγκατάθεσή του.
Σε τελευταία ανάλυση όμως την υπεύθυνη δήλωση είναι υποχρεωμένος ο κάθε υπάλληλος να τη δεχθεί, ενώ την αναγραφή του ονόματος στην πράσινη κάρτα μπορεί και όχι, εάν θέλει να τηρήσει τις οδηγίες κατά γράμμα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles-Las vegas
Ευχαριστω πολυ Χρηστο για οτιδηποτε αλλο θα ξανα ρωτησω !
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Με ξένο αυτοκίνητο έχω οδηγήσει μόνο Τουρκία. Εδώ μπορείς να δεις την εξουσιοδότηση που χρειάζεται για αυτή την περίπτωση η οποία θεωρείται για το γνήσιο της υπογραφής σε αστυνομικό τμήμα ή Κ.Ε.Π. Την ζητούν και στο Ελληνικό τελωνείο και στο Τουρκικό. Τώρα για Ευρώπη υποθέτω ότι τα Τουρκικά πρέπει να αντικατασταθούν με Αγγλικά. http://users.ntua.gr/ch90033/eksousiodotisi tr.pdf Η συμπλήρωση γίνεται με λατινικούς χαρακτήρες. Καλό είναι να έχεις στο ταξίδι και την φωτοτυπία της ταυτότητας ή του διαβατηρίου του κατόχου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom