Θιβέτ Θιβέτ Ταξίδι σε μια ανύπαρκτη χώρα

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:p:p:p:p:p:p:p

Εκείνο με τα πνευστά όργανα ήταν χτύπημα κάτω την ζώνη :cool:, και το φοβόμουν γιατί σας ξέρω. Έγραφα και ξαναέγραφα την φράση έβαλα και την φωτογραφία με τους μοναχούς να φυσάνε αλλά δεν την γλίτωσα.

Έχω γελάσει πολύ με τα μηνύματα σας, μετά όμως συνειδητοποίησα ότι μιλάτε για μένα, όχι πείτε σας έχω δώσει εγώ τέτοια εντύπωση;* :innocent:


(* μην απαντήσετε σε αυτήν την ερώτηση. )
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
(* μην απαντήσετε σε αυτήν την ερώτηση. )
:haha::haha:

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, αφού μας το ζήτησες τόσο ευγενικά.....:clap::clap: Όσα χειροκροτήματα και να δώσω είναι λίγα...Μπορεί τώρα που το πραγματοποιήσατε αυτό το ταξίδι να σας φαίνεται φυσιολογικό, πίστεψέ με, σε πολλούς από εμάς μοιάζει όνειρο...Η οργάνωση, ο τόπος, οι δραστηριότητες, ο χρόνος, οι άνθρωποι και τα τοπία ήταν όλα βγαλμένα από ταινία..Μπράβο σας..
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καμάρι μου σε ευχαριστώ για την επαναφορά, και σου απαντώ, όχι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό, και σε μένα όνειρο φαντάζει ακόμα.

Ένας λόγος που κόλλησα σε αυτό το φόρουμ είναι αυτό που λέει ο STAV πιο πάνω "Και ο φίλος που σε ρωτάει πώς τα πέρασες, εσύ που απαντάς μονολεκτικά «καλά» γιατί πως να περιγράψεις τα νερά που έτρεχαν, τον αέρα του βουνού, το γλυκό καρπούζι που έφαγες στο δρόμο, τις μυρουδιές του δρόμου, το χαμόγελο των κατοίκων."

Δεν υπάρχει τρόπος να τα περιγράφεις όλα αυτά με λίγα λόγια σε κάποιον που σε ρωτάει ευγενικά αλλά αδιάφορα. Εδώ όμως ξέρουμε όλοι ότι θα βρούμε πρόθυμα μάτια για να τα διαβάσουν, και αν ακόμα δεν διαβαστούν από κάποιους τουλάχιστον εμείς βάζουμε έτσι τις σκέψεις μας σε σειρά και τις αποτυπώνουμε, για να θυμόμαστε πάντα γιατί ταξιδεύουμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.989
Καμάρι μου σε ευχαριστώ για την επαναφορά, και σου απαντώ, όχι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό, και σε μένα όνειρο φαντάζει ακόμα.

Ένας λόγος που κόλλησα σε αυτό το φόρουμ είναι αυτό που λέει ο STAV πιο πάνω "Και ο φίλος που σε ρωτάει πώς τα πέρασες, εσύ που απαντάς μονολεκτικά «καλά» γιατί πως να περιγράψεις τα νερά που έτρεχαν, τον αέρα του βουνού, το γλυκό καρπούζι που έφαγες στο δρόμο, τις μυρουδιές του δρόμου, το χαμόγελο των κατοίκων."

Δεν υπάρχει τρόπος να τα περιγράφεις όλα αυτά με λίγα λόγια σε κάποιον που σε ρωτάει ευγενικά αλλά αδιάφορα. Εδώ όμως ξέρουμε όλοι ότι θα βρούμε πρόθυμα μάτια για να τα διαβάσουν, και αν ακόμα δεν διαβαστούν από κάποιους τουλάχιστον εμείς βάζουμε έτσι τις σκέψεις μας σε σειρά και τις αποτυπώνουμε, για να θυμόμαστε πάντα γιατί ταξιδεύουμε.
Δεν θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ναι Έρση μου τελείωσε, τον Σπόρο περιμένω για να την μεταφέρει.
Σε ευχαριστώ που δεν το πιστεύεις,

Θα σας καληνυχτίσω με ιστοριούλα,

Ένας έμπορος φύλαγε ένα πουλί μέσα σε ένα κλουβί. Καθώς ετοιμαζόταν να φύγει για ταξίδι ρώτησε το πουλί:
- Θέλεις να σου φέρω κάποιο δώρο;
- Όχι, απάντησε το πουλί, αυτό που θέλω είναι η ελευθερία μου
- Δε σκοπεύω να στην δώσω.
- Τότε σου ζητώ να πας για λίγο στο μέρος που γεννήθηκα, και να ανακοινώσεις την αιχμαλωσία μου και στα άλλα πουλιά
- Θα το κάνω

Πήγε όπως είχε υποσχεθεί, στο μέρος που είχε υποδείξει το πουλί και ανήγγειλε με δυνατή φωνή ότι κρατούσε το πουλί στην αιχμαλωσία. Αμέσως από το πιο ψηλό κλαρί ένα άλλο πουλί έπεσε νεκρό στο έδαφος. "Πρόκειται σίγουρα για κάποιο συγγενή του δικού μου πουλιού" σκέφτηκε ο έμπορος "και η αναγγελία μου προκάλεσε το θάνατο του".

Όταν επέστρεψε στο σπίτι του το πουλί τον ρώτησε για το ταξίδι του.
-Αλίμονο του είπε ο έμπορος, φοβάμαι ότι σου φέρνω άσχημα νέα, ένας συγγενής σου έπεσε άψυχος στο έδαφος όταν ανήγγειλα την αιχμαλωσία σου

Με το που σταμάτησε να μιλάει ο έμπορος, το πουλί έπεσε κι αυτό στον πάτο του κλουβιού του και δε σάλεψε. "Τούτο το άσχημο νέο το σκότωσε κι αυτό" σκέφτηκε ο έμπορος. Γεμάτος θλίψη, άνοιξε το κλουβί έπιασε το πουλί και το ακούμπησε στο περβάζι του παραθύρου, όπου λαμπύριζε μια ηλιαχτίδα.

Το πουλί ζωντάνεψε ευθύς. Χτύπησε ζωηρά τα φτερά του και πέταξε στο κλαδί ενός κοντινού δέντρου. Από εκεί απευθύνθηκε στον έμπορο.
- Κατάλαβε τώρα το εξής: αυτό που νόμιζες για θλιβερό νέο θανάτου ήταν στην πραγματικότητα ένα μήνυμα χαράς. Με εσένα ενδιάμεσο αυτό το μακρινό πουλί, ο συγγενής μου, μου υπέδειξε έναν τρόπο για να ελευθερωθώ. Κι αυτό έκανα.

Και το πουλί πέταξε προς την Ανατολή κελαηδώντας.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
60 κεφάλαια!!!! μανούλα μου. Σε ευχαριστώ για την μεταφορά Σπόρε μας, όταν φλυαρούσα δεν φανταζόμουν πόσο επιπλέον κόπος θα ήταν αυτό για σένα. Από τώρα και μπρος σου υπόσχομαι πως δεν θα πολυλογώ τόσο πολύ χωρίς να νοιώθω τρομερές τύψεις για σένα.


Για τον κόπο σου, θα σου χαρίσω την επόμενη ζεν ιστορία.

Ένας σεβάσμιος δάσκαλος σε ένα μοναστήρι, πηγαίνει από τον ένα επισκέπτη στον άλλο και τους ρωτάει:
- Έχετε ξανάρθει εδώ;
- Όχι, απαντούν μερικοί
- Ορίστε μια κούπα τσάι

Παρακάτω ρωτάει άλλους:
- Έχετε ξανάρθει εδώ;
- Ναι, του απαντούν εκείνοι
- Ορίστε μια κούπα τσάι

Ένας μαθητής που τον ακολουθούσε τον ρώτησε:
-Πως γίνεται δάσκαλε και ανεξάρτητα από το ποια είναι η απάντηση του καθενός, προσφέρετε σε όλους μια κούπα τσάι;

Ο δάσκαλος γύρισε προς το μαθητή και του είπε:
- Ορίστε μια κούπα τσάι. :p
 

stefalex

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θεσσαλονίκη.
Θα ήθελα κάποιες, οποιεσδήποτε, πληροφορίες για ένα ταξίδι στο νεπαλ και θηβετ μαζί.
επίσης θα πρέπει να σας πω ότι παρ΄όλες τις προσπάθειες δεν κατάφερα να βρω συνταξιδιώτη, άρα είμαι μόνος.
το ταξίδι αυτό υπολογίζω ότι μπορεί να γίνει από 15 Ιουλίου μέχρι 15 Αυγούστου και να είναι διάρκειας 10 ημερών περίπου.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom