Θουριγγια-Σαξονια

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σκεφτομαι το καλοκαιρι να συνδυασω την πρωτη μου επισκεψη στο Βερολινο με μια 8ημερη αποδραση στη Θουριγγια και τη Σαξονια με βαση τις πολεις Ερφουρτη και Δρεσδη αντιστοιχα.Εχει επισκεφθει κανεις τις περιοχες αυτες να μου πει τη γνωμη του κι οτιδηποτε σχετικο γνωριζει?Για προσωπικους λογους κινουμαι μονο με ΜΜΜ.Ευχαριστω.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.915
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σκεφτομαι το καλοκαιρι να συνδυασω την πρωτη μου επισκεψη στο Βερολινο με μια 8ημερη αποδραση στη Θουριγγια και τη Σαξονια με βαση τις πολεις Ερφουρτη και Δρεσδη αντιστοιχα.Εχει επισκεφθει κανεις τις περιοχες αυτες να μου πει τη γνωμη του κι οτιδηποτε σχετικο γνωριζει?Για προσωπικους λογους κινουμαι μονο με ΜΜΜ.Ευχαριστω.
Στη Δρέσδη είχα πάει και μου άρεσε πάρα πολύ. Άλλες πόλεις της περιοχής δεν έχω επισκεφτεί και έτσι δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Απο δρεσδη μπορεις να πας ημερήσια στο Maissen. Επειδή θα πας καλοκαίρι ,ψαξτο να πας με καραβάκι. αξιζει.Εγώ ειχα παει με τρένο αλλά το μετάνιωσα.
Επισης moritzburg.
http://castles.niceworld.info/germany/slides/Moritzburg-Castle-near-Dresden-Saxony-Germany.php
εκεί δεν εχω παει. Η βλακεία ειναι οτι παρόλο που είναι κοντα στο Maissen με ΜΜΕ δεν συνδυάζονται ευκολα σε μια μέρα.
Επίσης νοτια της Δρέσδης ειναι η περιοχη Saxon Switzerland http://en.wikipedia.org/wiki/Saxon_Switzerland
κατι σαν εθνικο πάρκο. Με κάστρα, φρούρια, και υπέροχη φυση. Εκει βέβαι χρειάζεσαι αμάξι, αλλά νομίζω υπάρχουν και οργανωμένες ημερήσιες εκδρομές απο Δρέσδη.

Επίσης ωρία διαδρομή είναι κατα μήκος του Ελβα απο το κέντρο μέχρι το Schloss Pillnitz
Δεν ξερω όμως αν υπάρχει καραβάκι που να βολέυει. .
εχει διαφορα παλια κτιρια- Καστρα με κηπους κλπ πχ Schloss Eckberg, Lingnerschloss
Schloss Albrechtsberg
Μη φανταστείς τπτ τρελό, στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν καλύτερα, αλλα οκ,
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αγνωστη η ερφουρτη έ; τα σπαει παρ ολ αυτα. Απο τις ~10 πολεις της χωρας που εχω δει, η αγαπημενη. Διπλα και η Bαιμαρη
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Κι εγω απ ο,τι εχω δει,εχω παθει πλακα με την Ερφουρτη και γενικα τη Θουριγγια.Δυστυχως ομως φαινεται οτι δεν την εχουν επισκεφθει πολλοι φιλοι εδω γιατι δεν βρηκα πληροφοριες σχετικα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom