Θράκη και Σαμοθράκη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας ρωτήσω εδώ κι όποιος μπορεί απαντάει ό,τι μπορεί:
α) έχουμε 9 μέρες προσγειωνόμενοι στην Αλεξανδρούπολη. Θέλουμε να αφιερώσουμε κάποιες στη Θράκη και κάποιες στη Σαμοθράκη. Να το κάνουμε 3-3, τι προτείνετε; Θα κάνουμε και κανένα μπάνιο, αλλά γενικά δεν είναι το φόρτε μας
β) Είναι απαραίτητο το αμάξι στη Σαμοθράκη ή να μη νοικιάσουμε για εκεί;
γ) Προτάσεις για φαγητό στο νησί;
δ) Πώς θα κατανέματε τις μέρες στο νησί;
ε) Κι έχετε άλλες 3 στη Θράκη. Το σιγουράκι είναι Πομακοχώρια στη Ροδόπη, αλλά ό,τι άλλο προτείνετε, μας ενδιαφέρει.
στ) ειδικά για τους δρυμούς, δεν έχω ιδέα. Νέστο, Δέλτα ή Δαδιά; Και πρέπει να πάμε κάπως οργανωμένα ή παρκάρουμε κι έχει μονπάτια;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ας ρωτήσω εδώ κι όποιος μπορεί απαντάει ό,τι μπορεί:
α) έχουμε 9 μέρες προσγειωνόμενοι στην Αλεξανδρούπολη. Θέλουμε να αφιερώσουμε κάποιες στη Θράκη και κάποιες στη Σαμοθράκη. Να το κάνουμε 3-3, τι προτείνετε; Θα κάνουμε και κανένα μπάνιο, αλλά γενικά δεν είναι το φόρτε μας
β) Είναι απαραίτητο το αμάξι στη Σαμοθράκη ή να μη νοικιάσουμε για εκεί;
γ) Προτάσεις για φαγητό στο νησί;
δ) Πώς θα κατανέματε τις μέρες στο νησί;
ε) Κι έχετε άλλες 3 στη Θράκη. Το σιγουράκι είναι Πομακοχώρια στη Ροδόπη, αλλά ό,τι άλλο προτείνετε, μας ενδιαφέρει.
στ) ειδικά για τους δρυμούς, δεν έχω ιδέα. Νέστο, Δέλτα ή Δαδιά; Και πρέπει να πάμε κάπως οργανωμένα ή παρκάρουμε κι έχει μονπάτια;
α) 3+3= 6, όχι 9. Κάτι πάει λάθος στις μέρες σου θαρρώ.
β) Η Σαμοθράκη ανέκαθεν φημιζόταν για το πανεύκολο ωτοστόπ, αν σ ενδιαφέρει. Το 2014 που είχα πάει το διαπίστωσα από κοντά (βρήκαμε πολύ εύκολα και τις 3-4 φορές που θέλαμε). Απ' ό,τι θυμάμαι η δημόσια συγκοινωνία είναι από ανύπαρκτη έως χάλια, ας με διορθώσει κάποιος που έχει πάει πιο πρόσφατα. Ενοικίαση οχήματος ακριβή αλλά μάλλον το χρειάζεσαι το αμάξι στο νησί, αν δε σου κάνει το ωτοστοπ. Κι εμείς νοικιάσαμε για μια μέρα, για να πάμε σε κάποια πιο μακρινά μέρη από τα Θερμά που μέναμε. Μικρό σχετικά νησί αλλά νομίζω τις θες τις 5 μέρες, γιατί έχει κάτι αρχαία που θα θες εσύ να δεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
α) 3+3= 6, όχι 9. Κάτι πάει λάθος στις μέρες σου θαρρώ.
β) Η Σαμοθράκη ανέκαθεν φημιζόταν για το πανεύκολο ωτοστόπ, αν σ ενδιαφέρει. Το 2014 που είχα πάει το διαπίστωσα από κοντά (βρήκαμε πολύ εύκολα και τις 3-4 φορές που θέλαμε). Απ' ό,τι θυμάμαι η δημόσια συγκοινωνία είναι από ανύπαρκτη έως χάλια, ας με διορθώσει κάποιος που έχει πάει πιο πρόσφατα. Ενοικίαση οχήματος ακριβή αλλά μάλλον το χρειάζεσαι το αμάξι στο νησί, αν δε σου κάνει το ωτοστοπ. Κι εμείς νοικιάσαμε για μια μέρα, για να πάμε σε κάποια πιο μακρινά μέρη από τα Θερμά που μέναμε. Μικρό σχετικά νησί αλλά νομίζω τις θες τις 5 μέρες, γιατί έχει κάτι αρχαία που θα θες εσύ να δεις!
6 μέρες είναι συνολικά, σωστά τα λες, εγώ το έγραψα λάθος.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη, είναι πολύ χαμηλό το κόστος, κάτω από 15€/μέρα.

Ε ναι, τα αρχαία είναι το βασικό αξιοθέατο για μας, ΟΚ θα πάμε και σε κάτι καταρράκτες και καμία παραλία, αλλά βασικά τα αρχαία και η φύση μας ενδιαφέρει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
6 μέρες είναι συνολικά, σωστά τα λες, εγώ το έγραψα λάθος.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη, είναι πολύ χαμηλό το κόστος, κάτω από 15€/μέρα.

Ε ναι, τα αρχαία είναι το βασικό αξιοθέατο για μας, ΟΚ θα πάμε και σε κάτι καταρράκτες και καμία παραλία, αλλά βασικά τα αρχαία και η φύση μας ενδιαφέρει.
Ε τότε 3 μέρες καλά είσαι στο νησί, για να δεις και τίποτα στη στεριά απέναντι, για την οποία όμως δε γνωρίζω πολλά. Η Αλεξανδρούπολη πάντως για μια σύντομη βόλτα ωραία είναι.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
ε) Κι έχετε άλλες 3 στη Θράκη. Το σιγουράκι είναι Πομακοχώρια στη Ροδόπη, αλλά ό,τι άλλο προτείνετε, μας ενδιαφέρει.
Μερικες ιδεες για Ξανθη.

Μπορεις να πας στα στενά του Νέστου (15 λεπτα δυτικα απο την πολη της Ξανθης)
Λιγο πριν φτασεις αν θες κανεις παρακαμψη 10 λεπτα για να βγαλεις την τελεια φωτογραφια με τους μαιανδρους του Νεστου απο το παρατηρητηριο.
https://goo.gl/maps/nVBX8rtfem34VatPA
Αλλιως πας κατευθειαν στο παρκινγκ (τουαλετα και καντινα για καφε/ σουβλακια), αφηνεις το αμαξι και κανεις μια ωραιοτατη διαδρομη διπλα στο ποταμι. Ειναι 45 λεπτα μεχρι τις "πυλες", 2 μεγαλες πετρες. Αν θες συνεχιζει και αλλο το μονοπατι αλλα με αυτη την διαδρομη θα παρεις μια καλη γευση. Επισης μπορεις να βγεις απο το μονοπατι και να δεις παλια πολυβολεια η να μπεις μεσα στις γαλαριες που περναει το τραινο(αν ερθει τραινο εχει χωρο να κολλησεις στον τοιχο).
https://goo.gl/maps/jktVzkezA6U8v91M9
Μετα μπορεις να ανεβεις προς βουνο στα πομακοχωρια. Το πιο μεγαλο ειναι ο Εχινος.
Αν εχεις χρονο αξιζει να ανεβεις μεχρι Θερμες (εχε τον νου σου για πινακιδα στο δρομο για τοιχογραφια Μιθρα 3ος αιωνας μΧ) Το φοβερο δεν ειναι τοσο η τοιχογραφια αλλα το οτι βρεθηκε εκει.
https://pomakohoria.blogspot.com/2011/09/blog-post_7115.html (blog με πληροφοριες για πομακοχωρια)

και να καταληξεις στην ταβερνα Κοττανη(Ελληνοβουλγαρικα συναρα).Εχει 3 η 6χμ χωματοδρομο στο τελος αλλα αξιζει για το φαγητο και πιο πολυ για το μερακι του ιδιοκτητη που το εχει διακοσμησει πολυ ομορφα. Παρε τηλ πριν πας να βεβαιωθεις οτι ειναι ανοιχτα. https://goo.gl/maps/uowFX8Q4f7JCn2GA9
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest..._Xanthi_Region_East_Macedonia_and_Thrace.html
Αξιζει μια βολτα στην παλια πολη της Ξανθης για πρωινο καφεδακι η ποτακι το βραδυ.
Τελος θα προτεινα μια σταση στο Καζανι αν σ αρεσουν τα σιροπιαστα( παγωτο με κανταιφι και ολα τα σιροπιαστα ειναι τελεια) παρε ενα η καλυτερα δυο κουτια για τον δρομο.
https://goo.gl/maps/7gqEJycaM4R2Ucu9A
Ωραιο φαγητο θα βρεις στις ταβερνες στην παλια πολη.

Εχει και αλλα μερη οπως καταρρακτης Λειβαδιτη, φραγμα Θησαυρου(σε συνδυασμο με το γεμιστο μπιφτεκι Μποζικη), Μουσειο Αβδηρων, εκκλησακι Αγιου Νικολαου στο Πορτο Λαγος. Αν κατι σου μπει στο ματι εδω ειμαι για περισσοτερες πληροφοριες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για τη Σαμοθράκη φτάνουν και περισσεύουν οι 3 μέρες. Top είναι ο αρχαιολογικός χώρος στη Παλαιοπολη, και η πεζοπορία για ανάβαση στις βαθρες. Επίσης ωραιες είναι οι ορεινές διαδρομές και χρειάζεται όχημα για να γυρίσεις το νησί. Για δημόσιες συγκοινωνίες δεν γνωρίζω. Σημείωσε ότι η πεζοπορία στις βαθρες έχει περάσματα και μέσα από κάποιες βαθρες. Το νερό είναι κρύο....
Κάνοντας ένα μικρό οδικό στο νησί θα περάσετε από χωριά και θα συναντήσετε πολλά αγριοκατσικα. Προσοχή στο δρόμο γιατί πετάγονται από εκεί που δεν το περιμένεις. Το νησί φημίζεται για το εκλεκτό κατσικάκι, το οποίο όντως είναι νοστιμότατο. Δεν θυμάμαι που εχω φάει γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά. Το νησί ήταν πολύ "χύμα". Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό.
Στη Σαμοθράκη δεν πας για τις παραλίες... Μην ασχοληθείτε καν.

Για το δρυμό της Δαδιας υπάρχουν πολύ καλά σηματοδοτημενα μονοπάτια. Το κόκκινο μονοπάτι αν θυμάμαι καλά είναι το μεγαλύτερο. Πρέπει να έχω φωτογραφία των διαδρομών. Αύριο που θα εχω πρόσβαση στον υπολογιστή μου θα το κοιτάξω. Αξίζει πολύ!

Στο Δέλτα δεν έχω πάει ακόμα. Το κέντρο πληροφόρησης είναι στη Τραϊανουπολη. Εκεί ρώτα και για τα αρχαία. Για το Νέστο στα είπαν τέλεια πιο πάνω
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.933
Likes
40.776
Εκτος απο τις βαθρες, πας για περπατημα στο φαραγγι του Φονια. Στο τερμα ανεβαινοντας εχει καταρραχτη. Αρκετα δυσκολο ανεβασμα παντως και θελει πολυ χρονο.
Φαγητο: στην ταβερνα Σωτηρος που φτιαχνουν τις τηγανητες πατατες σε καζανια πανω σε φωτιες με ξυλα και τζιγεροσαρμαδες, εκτος απο το κατσικακι σε καθε πιθανη παραλλαγη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ας ρωτήσω εδώ κι όποιος μπορεί απαντάει ό,τι μπορεί:
α) έχουμε 9 μέρες προσγειωνόμενοι στην Αλεξανδρούπολη. Θέλουμε να αφιερώσουμε κάποιες στη Θράκη και κάποιες στη Σαμοθράκη. Να το κάνουμε 3-3, τι προτείνετε; Θα κάνουμε και κανένα μπάνιο, αλλά γενικά δεν είναι το φόρτε μας
β) Είναι απαραίτητο το αμάξι στη Σαμοθράκη ή να μη νοικιάσουμε για εκεί;
γ) Προτάσεις για φαγητό στο νησί;
δ) Πώς θα κατανέματε τις μέρες στο νησί;
ε) Κι έχετε άλλες 3 στη Θράκη. Το σιγουράκι είναι Πομακοχώρια στη Ροδόπη, αλλά ό,τι άλλο προτείνετε, μας ενδιαφέρει.
στ) ειδικά για τους δρυμούς, δεν έχω ιδέα. Νέστο, Δέλτα ή Δαδιά; Και πρέπει να πάμε κάπως οργανωμένα ή παρκάρουμε κι έχει μονπάτια;
Γιώργο, επειδή βλέπω θα έχεις αρκετές ημέρες για τη Θράκη, θά σου πρότεινα επισης να δεις την περιοχή του Έβρου λίγο παραπάνω- αξίζει τον κόπο. Κατ'αρχάς στη Δαδιά γίνεται κανονικά κ οργανωμένη περιήγηση κ σε πάνε και στο παρατηρητήριο (μέσα από μια υπέροχη διαδρομή στο δάσος) κ βλέπεις το έργο που γίνεται από το φορέα του δρυμού, προκειμένου να σωθεί η σπάνια ορνιθοπανίδα της περιοχής (αξίζει με τα χίλια η επίσκεψη). Θα σου πρότεινα ακόμα να επισκεφθείς κ το μουσείο μεταξιού στο Σουφλί (δεν είναι μακριά από Δαδιά), να ψωνίσεις μεταξωτά κ γιατί όχι να συνεχίσεις προς το γραφικο Διδυμότειχο. Εκεί αξίζει να ανέβεις στην ακρόπολη (καλες) και να δεις το παλιό κομμάτι της πόλης, ενώ εντυπωσιακο είναι και το τζαμί του Βαγιαζήτ στο κέντρο της πόλης (κάηκε δυστυχώς πριν 3 χρόνια). Λίγο πιο βόρεια, αξίζει να επισκεφθείς κ τα χωριά του ποταμού Αρδα (Ριζια, Καστανιές) και να δεις το πανέμορφο ποταμισιο τοπίο (στα Ριζια έχει κ ωραίες ταβέρνες), στο οποίο γίνεται το καλοκαίρι κ υπαίθριο φεστιβάλ. Τέλος, εαν φτάσεις μέχρι εκεί πήγαινε και στον αρχαιολογικό χώρο της Δοξιπαρας
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τύμβος_Μικρής_Δοξιπάρας-ΖώνηςΠροσωπικά λατρεύω τη Θράκη (Το Διδυμότειχο είναι τόπος καταγωγής της μητέρας μου), και αξίζει πραγματικά να τη γνωρισεις

Α...και κάτι ακόμα: Στην Αλεξανδρούπολη να επισκεφθείς οπωσδήποτε το εθνολογικο μουσείο Θράκης...αξίζει τα μάλα.
https://emthrace.org/Και βέβαια μην παραλείψεις να τιμησεις και τα ουζερί της πόλης (ειδικά αυτά που είναι στους κάθετους του παραλιακού)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν βάλεις 3 μέρες Σαμοθράκη, θα πρότεινα 1.5 μέρα Έβρο (Αλεξανδρούπολη, Δαδιά κλπ.), 1 μέρα Ξάνθη και πομακοχώρια και μισή μέρα στις ενδιάμεσες διαδρομές.
Θα δεις ωραία μέρη σε γενικές γραμμές, βέβαια όχι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τα περισσότερα που έχεις πάει, αλλά έχουν το ενδιαφέρον τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ωραία παίδες, θα κάνω ένα πλάνο και θα ξαναενοχλησω, πολλά ευχαριστώ σε όλους.

Α, και κανένα εστιατόριο της προκοπής στην Αλεξανδρούπολη;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πολύ ωραία παίδες, θα κάνω ένα πλάνο και θα ξαναενοχλησω, πολλά ευχαριστώ σε όλους.

Α, και κανένα εστιατόριο της προκοπής στην Αλεξανδρούπολη;
Χόβολη στην Αλεξανδρούπολη.Πολύ καλή Αρμένικη κουζίνα.Πολύ καλό τουλάχιστον πρίν από 4-5 χρόνια.Πιστεύω ότι υπάρχει ακόμη και ελπίζω να είναι ακόμα καλό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Και οι ψαροταβέρνες στην Αλεξανδρούπολη είναι καλές οι περισσότερες.
Κατά τ'άλλα, οπωσδήποτε Εθνικό πάρκο Δαδιάς-Λευκίμης- Σουφλίου , οπωσδήποτε οργανωμένη περιήγηση στο Δέλτα του Έβρου(αν έχεις και miles and bonus της Αιγαίου κάνουν και μια μικρή έκπτωση), Φέρες για βόλτες στο χωριό και επίσκεψη στην Παναγια την Κοσμοσωτειρα, από Σουφλί εκτός από το διαδραστικό Μουσείο Μεταξιού του Ομίλου Πειραιώς, υπάρχουν και άλλα μουσεία (συχνά μέσα σε μαγαζιά μεταξωτών) όπως τα "Γνάφαλα"που είναι και λαογραφικό.

Από Κάστρα έχει πράγμα επίσης.Εκτός από Διδυμότειχο, να δεις και το Κάστρο Πυθίου(δυστυχώς μέσα δεν μπαίνεις)...Επίσης έχει ταβέρνα με κυνήγι στην φάρμα Ευρωθήραμα στον Πεντάλοφο, όπου θα δεις και εκτροφή θηραμάτων. Αν θες να ανέβεις μέχρι το Πραγγί(πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα) και να φας στην ταβερνούλα στον παλιό σταθμό έκδοσης εισιτηρίων τρένου, ενημερώσου για τις ώρες που ανοίγει, γιατί εμείς την πατήσαμε....
Μη χάσεις με τίποτα αφού αγαπάς τα αρχαία, την Μικρή Δοξιπάρα(απορώ γιατί την αφήνει το ελληνικό κράτος σε τέτοιο χάλι, ενώ τέτοιας αξίας αρχαία που έχουμε άλλοι θα τα αναδείκνυαν-τεσπα άλλο θέμα). Τώρα την βλέπεις δωρεάν θα σε ξεναγήσουν δωρεάν βέβαια...Δεν έχω πολύ χρόνο σήμερα, αλλά τα πρώτα που θυμήθηκα ήταν αυτά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom