Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ 2018-Στα χναρια του Λωρενς...

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Παιδιά πολύ καλή η ιστορία σας και προπάντων κατατοπιστικότατη/πλήρης. Μπράβο σας!!!
Εύχομαι και στα επόμενα...
Εννοείται ότι την προτιμώ ενιαία χωρίς άσχετα σχόλια ενδιάμεσα.

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ με την φαμίλια μου για Ιορδανία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. H μικρή Πέτρα δεν καταλάβα τι είναι. Διαφέρει τόσο πολύ από Wadi Rum ?
2. Για μικρά παιδιά 8 ετών - πέρα από την Πέτρα- τι θα συστήνατε και τι θα παραλείπατε από αυτά που κάνατε?

Όσον αφορά την δική μας εξόρμηση, σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από Aqaba και μετά να κινηθούμε προς Πέτρα / Wadi Rum, Νεκρά Θάλασσα, Αμμάν και πάλι πίσω- υπάρχει και η σκέψη μήπως να πεταγόμασταν Ιεροσόλυμα από Αμμαν αν και είμαι λίγο σκεφτική από άποψη ασφάλειας.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Παιδιά πολύ καλή η ιστορία σας και προπάντων κατατοπιστικότατη/πλήρης. Μπράβο σας!!!
Εύχομαι και στα επόμενα...
Εννοείται ότι την προτιμώ ενιαία χωρίς άσχετα σχόλια ενδιάμεσα.

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ με την φαμίλια μου για Ιορδανία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. H μικρή Πέτρα δεν καταλάβα τι είναι. Διαφέρει τόσο πολύ από Wadi Rum ?
2. Για μικρά παιδιά 8 ετών - πέρα από την Πέτρα- τι θα συστήνατε και τι θα παραλείπατε από αυτά που κάνατε?

Όσον αφορά την δική μας εξόρμηση, σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από Aqaba και μετά να κινηθούμε προς Πέτρα / Wadi Rum, Νεκρά Θάλασσα, Αμμάν και πάλι πίσω- υπάρχει και η σκέψη μήπως να πεταγόμασταν Ιεροσόλυμα από Αμμαν αν και είμαι λίγο σκεφτική από άποψη ασφάλειας.
Σε ευχαριστω πολυ! Η Μικρη Πετρα απεχει μερικα χλμ απο την Πετρα κ δεν ειναι ερημος οπως η Wadi rum.Αξιζει ομως μια διανυκτερευση στο Ammarin beduin camp γιατι πραγματικα θα βιωσεις αυθεντικη φιλοξενεια απο την φυλη των βεδουινων.Προσωπικα δεν θα αλλαζα ουτε θα αφαιρουσα τιποτα απο το προγραμμα που ειχαμε! Καθε μερα ηταν κ μια διαφορετικη εμπειρια!!!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Παιδιά πολύ καλή η ιστορία σας και προπάντων κατατοπιστικότατη/πλήρης. Μπράβο σας!!!
Εύχομαι και στα επόμενα...
Εννοείται ότι την προτιμώ ενιαία χωρίς άσχετα σχόλια ενδιάμεσα.

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ με την φαμίλια μου για Ιορδανία ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. H μικρή Πέτρα δεν καταλάβα τι είναι. Διαφέρει τόσο πολύ από Wadi Rum ?
2. Για μικρά παιδιά 8 ετών - πέρα από την Πέτρα- τι θα συστήνατε και τι θα παραλείπατε από αυτά που κάνατε?

Όσον αφορά την δική μας εξόρμηση, σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από Aqaba και μετά να κινηθούμε προς Πέτρα / Wadi Rum, Νεκρά Θάλασσα, Αμμάν και πάλι πίσω- υπάρχει και η σκέψη μήπως να πεταγόμασταν Ιεροσόλυμα από Αμμαν αν και είμαι λίγο σκεφτική από άποψη ασφάλειας.
Αν θελετε να πατε Ιεροσολυμα να γνωριζετε οτι πρεπει να βγαλετε βιζα για πανω απο μια εισοδο καθως το jordan pass ισχυει για μια εισοδο στην Ιορδανια οποτε προσεξτε το αυτο...

Για παιδιά 8 ετών αυτά τα camp που λες τα προτείνεις?
Φυσικα.μπορει ανετα να μεινει μια οικογενεια!
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Αν θελετε να πατε Ιεροσολυμα να γνωριζετε οτι πρεπει να βγαλετε βιζα για πανω απο μια εισοδο καθως το jordan pass ισχυει για μια εισοδο στην Ιορδανια οποτε προσεξτε το αυτο...
Άρα στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει το Jordan pass ή βγάζω παράλληλα και visa για Ισραήλ? Γνωρίζεις τι διαδικασία έχει να περάσεις από Ιορδανία σε Ισραήλ?
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Άρα στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει το Jordan pass ή βγάζω παράλληλα και visa για Ισραήλ? Γνωρίζεις τι διαδικασία έχει να περάσεις από Ιορδανία σε Ισραήλ?
Για να περάσεις από Ιορδανία σε Ισραήλ δεν υπάρχει θέμα θα σε αφήσουν κάνοντας σου βέβαια αρκετές ερωτήσεις για το λόγω επίσκεψης σου,όμως το jordan pass καλύπτει την είσοδο στην χώρα μία φορά, αν βγεις και θέλεις να ξαναμπείς θα πρέπει να ξαναπληρωσεις,συνέβη σε ένα φίλο πρόσφατα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Άρα στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει το Jordan pass ή βγάζω παράλληλα και visa για Ισραήλ? Γνωρίζεις τι διαδικασία έχει να περάσεις από Ιορδανία σε Ισραήλ?
Αφού θα μπεις και θα βγεις από Άκαμπα ισχύουν διαφορετικά πράγματα για τη βίζα. Διάβασε εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στην-Ιορδανία-προς-από-Άκαμπα.60112/
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Τελικα εχουν δικιο οι ντοπιοι που λενε οτι ισχυει αλλο καθεστως για την Ακαμπα! Κ απαλλαγμενη απο φορους κ χωρις βιζα για εισοδο-εξοδο απο εκει! Ομολογω δεν το γνωριζα αυτο...ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,θα φανουν χρησιμες σε φιλους που θα επισκεφθουν συντομα τη χωρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μπράβο Μπάμπη, άλλη μία χορταστική ιστορία, λεπτομερέστατη με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την Ιορδανία που παραμένει στα σχέδια μου. Καλά ταξίδια και περιμένουμε τα νέα από Φιλιππίνες!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Μπράβο Μπάμπη, άλλη μία χορταστική ιστορία, λεπτομερέστατη με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την Ιορδανία που παραμένει στα σχέδια μου. Καλά ταξίδια και περιμένουμε τα νέα από Φιλιππίνες!
Ευχαριστω πολυ! Κ για εμας που δεν ηταν στα πολυ κοντινα σχεδια μας αποδειχτηκε εξαιρετικη επιλογη! Τωρα αναμονη μεχρι τον γεναρη για το επομενο!!!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Αναλυτικοτατοι οπως παντα....
Ευχαριστουμε! Προσπαθουμε οσο μπορουμε να αναφερουμε χρηστικες πληροφοριες που ισως καποιος χρειαστει.παντως απο τα μηνυματα που λαμβανουμε πολλοι θα ταξιδεψουν στην Ιορδανια το επομενο διαστημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom