Ίος ΙΟΣ

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Φέτος κλείσαμε διακοπές στην Ίο το δεκαπενταύγουστο, για κουφονήσια ξεκινήσαμε και Ίο καταλήξαμε,καμία σχέση το ένα νησί με το άλλο αλλά τέλος πάντων..
Θα ήθελα να μου πείτε πως τα περάσατε εσείς που κάνατε διακοπές εκεί,γιατί η Ίος δεν ήταν από τις πρώτες μου επιλογές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν και δεν εχω παει ,απ οσο εχω δει απο το ιντερνετ ,προκειται για ομορφο νησακι με ωραιες παραλιες.Το Μαγγαναρι ειναι τροπικου στυλ χωρις τους φοινικες βεβαιως ,βεβαιως.Η χωρα ειναι ομορφη αλλα γινεται λιγο χαμος εχω ακουσει απο τα πολλα μπαρ και τα εκτροπα των ξενων.Εξαρταται τι θελει κανεις..φασαρια ή ησυχια.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Φέτος κλείσαμε διακοπές στην Ίο το δεκαπενταύγουστο, για κουφονήσια ξεκινήσαμε και Ίο καταλήξαμε,καμία σχέση το ένα νησί με το άλλο αλλά τέλος πάντων..
Θα ήθελα να μου πείτε πως τα περάσατε εσείς που κάνατε διακοπές εκεί,γιατί η Ίος δεν ήταν από τις πρώτες μου επιλογές.
Λοιπόν αγαπητή μου τυγχάνει η Ιός να αποτελεί ετήσιο προορισμό μου, λόγω παρέας πάω εκεί κάθε Καλοκαίρι για λίγες μέρες. Η εποχή που διαλέξατε είναι από τις πιο τουριστικές, το ξέρετε ήδη αυτό και δεν θα χαρείτε το νησί όπως εάν πηγαίνατε τον Ιούλιο, αλλά το ξεπερνάμε και προχωράμε. Πες μου περισσότερα, που θα μείνετε; θα έχετε μεταφορικό μέσω; κτλ. Το νησί παλιά αποτελούσε την Disneyland των εφήβων, κυκλοφορούσαν στα σοκάκια και τις παραλίες με μπύρες το πρωί, κοκτέιλ το μεσημέρι και σφηνάκια το βράδυ, τις πρωινές ώρες δεν κυκλοφορούσαν ήταν όλοι τέζα από τόσο οινόπνευμα. Τώρα τα πράγματα είναι πιο μαζεμένα, δεν περνάς πάνω από πτώματα για να πας στο σπίτι σου. Η παραλία του Μαγγανάρι είναι όντως από τις αγαπημένες μου, καλά τα λέει η Κλεοπάτρα, είναι όμως μακριά από την χώρα και ο δρόμος είναι άσχημος, όμως αξίζει να πας, το Μυλοπότας είναι μια τεράστια παραλία με ομπρέλες και beach bar με πισίνες είναι για πιο glamour καταστάσεις, πιο χίπικο είναι το Κολιτζάνι που είναι και η παραλία των γυμνιστών, πας και με τα πόδια από την χώρα αλλά θα με βρίζεις όταν περπατάς μέσα στο λιοπύρι. Υπάρχουν και άλλες παραλίες που είναι εύκολα προσβάσιμες όπως η Κουμπάρα κτλ. Θα πάψω να μακρηγορώ πες μου αν σε ενδιαφέρει κάτι ιδιαίτερα σχετικά με παραλίες, μπαρ, φαγητό, καφέ, και θα σου πω λεπτομέρειες :shock:
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Λοιπόν αγαπητή μου τυγχάνει η Ιός να αποτελεί ετήσιο προορισμό μου, λόγω παρέας πάω εκεί κάθε Καλοκαίρι για λίγες μέρες. Η εποχή που διαλέξατε είναι από τις πιο τουριστικές, το ξέρετε ήδη αυτό και δεν θα χαρείτε το νησί όπως εάν πηγαίνατε τον Ιούλιο, αλλά το ξεπερνάμε και προχωράμε. Πες μου περισσότερα, που θα μείνετε; θα έχετε μεταφορικό μέσω; κτλ. Θα πάψω να μακρηγορώ πες μου αν σε ενδιαφέρει κάτι ιδιαίτερα σχετικά με παραλίες, μπαρ, φαγητό, καφέ, και θα σου πω λεπτομέρειες :shock:
Ιωάννα μου θα μείνουμε πάνω από την παραλία του Μυλοπότα σε ένα ξενοδοχείο που λέγεται Ίος Palace και θα πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο, βέβαια με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα,ότι μπορείς πες μου σχετικά με τα πάντα:D. Σ΄ευχαριστώ πολύ.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Kωνσταντινα ξεκινας με μια απο τις καλυτερες προυποθεσεις.Η επιλογη του ξενοδοεχειου.Το Ios Palace και το Liostasi Sunclub ειναι τα καλυτερα της Ιου.Συμφωνω και εγω με τις 2 προλαλησασες για το Μαγκαναρι.Αυτη η παραλια "θυμιζει" Καραιβικη!!Με τη σειρα μου θα σου προτεινω ενα βραδυ να φας οπωσδήποτε στο Λορδο Βύρωνα.Και το καινουργιο restaurant και το παλιο ειναι πολυ ατμοσφαιρικα!Επισης καλο Ιταλικο ειχα και το La Buca...
Εχω επισκεφθει την Ιο 2 φορες και η παρεα μας αποτελειτο απο ατομα με μεγαλη ηλικιακη αποκλιση αλλα όλοι περασαμε εξαιρετικα καλα!!!
Το νησι το συνιστω ανεπιφυλακτα και σου ευχομαι να περασεις καλα!!!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ιωάννα μου θα μείνουμε πάνω από την παραλία του Μυλοπότα σε ένα ξενοδοχείο που λέγεται Ίος Palace και θα πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο, βέβαια με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα,ότι μπορείς πες μου σχετικά με τα πάντα:D. Σ΄ευχαριστώ πολύ.
Αφού θα έχετε τα δικά σας αυτοκίνητα τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Το ξενοδοχείο σας θα πρέπει να είναι καλό και με πισίνα. Όπως είπα και πριν ο Μυλοπότας είναι μια τεράστια παραλία, η πιο κοσμοπολίτικη της περιοχής, υπάρχει ένα μεγάλο τουριστικό συγκρότημα εκεί που έχει εγκαταστάσεις με πισίνες και ανοικτό μπαρ. Κανονικά εγώ δεν τα κάνω αυτά αλλά εκεί μου αρέσει να αράζω κατά το μεσημεράκι και να κοπανάω ένα κοκτέιλ άντε να τσιμπήσουμε και κάτι. Η παραλία της Κουμπάρας είναι κοντά στο λιμάνι και είναι λίγο πιο οικογενειακή αλλά θα κάνετε καλό μπάνιο εκεί, δίπλα έχει και δύο ταβέρνες. Η παραλία του λιμανιού τρώγετε επίσης αλλά δεν είναι στα τοπ 10. Τώρα που είπα «τρώγεται» στο λιμάνι υπάρχει ένα συμπαθητικό εστιατόριο με τοπικό φαγητό, το λένε Περί Ανέμων και δεν κάνω διαφήμιση τα περισσότερα εκεί είναι πολύ τουριστικά. Στο Μαγγανάρι φροντίστε να μείνετε μια μέρα, η παραλία είναι εκπληκτική αν σας παίρνει και είστε μεγάλη παρέα κλείστε δωμάτιο και μείνετε και ένα βράδυ. Θα είναι καλή αποτοξίνωση από την βαβούρα της χώρας, δεν θα έχετε τίποτα να κάνετε βέβαια το βράδυ, μόνο δύο ταβέρνες υπάρχουν αλλά σε αυτό χρειάζεται η καλή παρέα. Επίσης μια παραλία που θα σας πάρει ολόκληρη μέρα είναι η Αγία Θεοδότη, και αυτή πολύ καλή και μεγάλη. Η χώρα προσφέρεται για πολλά, μπορείτε να φάτε καλό πρωινό στην πλατεία, να περπατήσετε στα στενά, δεν θα χαθείτε πάντα θα βγαίνετε κάπου, στα σοκάκια έχουν αρχίσει να εμφανίζονται μικρά καφέ με ωραία μουσική και ήσυχο περιβάλλον, να πάτε οπωσδήποτε στο Ίος club (πάλι διαφήμιση κάνω):D είναι στην άκρη της χώρας πάνω σε ένα βράχο και από εκεί θα χαρείτε ένα ηλιοβασίλεμα παρόμοιο με αυτό της Σαντορίνης. Στην χώρα επίσης υπάρχουν μερικά καλά μέρη για φαγητό το πιο γνωστό και παλιό είναι ο Λόρδος Βύρωνας. Από διασκέδαση υπάρχουν club για όλα τα γούστα, δεν ξέρω τι μουσική ακούς αλλά θα βρεις σίγουρα κάτι που να σου αρέσει. Όπως είπα κυκλοφορούν πολύ νέοι, λίγο εκτός ελέγχου, καλό είναι να προσέχετε τα πορτοφόλια σας και να μην κυκλοφορείς ως κορίτσι μόνη σου αργά το βράδυ σε μοναχικά στενά, οι νέοι μεθάνε πολύ σε αυτό το νησί, και αυτό έχει βεβαίως και την πλάκα του αλλά…
Το σίγουρο είναι ένα δεν είναι κουφονήσι, ακολουθώντας τους ρυθμούς του νησιού θα βρεθείς να ξυπνάς το μεσημέρι και να κοιμάσαι το πρωί. Αλλά μια ζωή την έχουμε και στην Ίο σίγουρα την γλεντάμε:clap:.
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Εγώ πέρσυ πήγα για 10 μέρες Ιο και Σαντορίνη. Στην Ιο έκατσα για 6 μέρες. Λοιπόν, πολύ όμορφο νησί για αυτούς που γουστάρουν ξηρό τοπίο. Μπορείς να βρεις και απόλυτη ησυχία και γλέντη και πιώμα -χάρης τους Αγγλους-, ευτυχώς όμως τους περιορίζουν αρκετά με αποτέλεσμα να μην ενοχλούν καθόλου. Πληροφορίες για την Ιο δεν θα σου πω γιατί εύκολα βρίσκεις.
Μου άρεσε ιδέταιρα τα στενάκια της Χώρας και η ωραία θέα που μπορείς να βρεις σε μερικά ενοικιαζόμενα. Παραλίες έχει πολύ ωραίες. Προτείνω να νοικιάσεις γουρούνα! Εντάξει εμένα δεν με ενθουσίασε πάρα πολύ σε σύγκριση με άλλα γιατί είμαι λάτρης των πράσινων νησιών. Δεν μπορώ να πω όμως ότι πέρασα άσχημα.
Αμα θέλεις μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε πιο εξιζητημένο να σου πω, αν και βλέπω πως η Ιωάννα μπορεί να βοηθήσει πολύ περισσότερο.
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Παιδιά που αξιζει να μεινουμε με τη γυναικα μου; Ages 33 k 31. Γιαλό ή χώρα;
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Χρειάζεται αυτοκίνητο ή είσαι ok με μηχανάκι? Πάντως ακριβά τα δωμάτια στο νησί (περιόδος: Τέλη Ιουλίου)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χρειάζεται αυτοκίνητο ή είσαι ok με μηχανάκι? Πάντως ακριβά τα δωμάτια στο νησί (περιόδος: Τέλη Ιουλίου)
Με μηχανακι εισαι μια χαρα.
Ακριβα?σχετικο αυτο. απο 40-60Ε/ημερα/2κλινο βλεπω αξιοπρεπεστατα. ως κ χοτελ με θεα κ πισινες. Για πιο οικονομικα ψαξε επιτοπου ενοικιαζομενα. Η καμπινκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom