Ιταλία ΙΤΑΛΙΑ ΠΡΟΣΕΧΩΣ

ngouveros

Member
Μηνύματα
25
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΚΟΡΑΛΛΙΟΓΕΝΕΣ
Καλησπέρα σε όλους σας.Καταρχήν να συγχαρώ τους δημιουργούς του forum για την πρωτοτυπία στο περιεχόμενο και την δουλειά που έχουν κάνει.Είμαι νέο μέλος και συχνά μπαίνω κ χαζεύω τις διάφορες ιστορίες πολλών, χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος.Επειδή όμως ζήλεψα κ γω, θα αφήσω τη καθημερινότητα μου κ λέω να πεταχτώ σε 1 μήνα περίπου στην Ιταλία για 7 ημέρες.Ο σκελετός του προγράμματος που έφτιαξα έχει ως εξής: Πτήση για Ρώμη (easy jet) - Διαμονή σε apartment κοντά στο Κολοσσαίο για 5 ημέρες εξαιρώντας την 4η ημέρα όπου θα πάμε αεροπορικώς στη Βενετία με επιστροφή την ίδια ημέρα πίσω στη Ρώμη - Ενοικίαση αυτοκινήτου από τη Ρώμη την 6η ημέρα κ φεύγουμε για Φλωρεντία όπου θα κάνουμε εκεί 2 διανυχτερεύσεις ακόμη με σκοπό να πάρουμε μια γεύση από Φλωρεντία κ κανα χωριό της Τοσκάνης. Προσπάθησα να χωρέσω πολλά μέρη σε λίγες μέρες. Θέλω τις παρατηρήσεις σας, ποια αξιοθέατα δεν πρέπει να χάσω με τίποτα, ποια είναι αυτά τα χωριά της Τοσκάνης που πρέπει να δω κ οτι άλλο εσείς νομίζετε θα μου φανεί χρήσιμο.Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνετε...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το πρόγραμμά σου μου φαίνεται εξαιρετικό, σε μία ημερήσια θα πάρει πολύ καλή γεύση της βενετίας και σε 2 μέρες θα δεις κάποια πράγματα στην τοσκάνη... θα σου πρότεινα να επισκεφτείς την πανέμορφη σιένα οπωσδήποτε και αν θες και το σαν τζιμινιάνο αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβεις να δεις κάτι πέρα από την φλωρεντία...;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
το πρόγραμμά σου μου φαίνεται εξαιρετικό, σε μία ημερήσια θα πάρει πολύ καλή γεύση της βενετίας και σε 2 μέρες θα δεις κάποια πράγματα στην τοσκάνη... θα σου πρότεινα να επισκεφτείς την πανέμορφη σιένα οπωσδήποτε και αν θες και το σαν τζιμινιάνο αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβεις να δεις κάτι πέρα από την φλωρεντία...;)

τέτοια γράφεις λευτέρη γιαυτό είσαι ακόμα με την βάρκα μεσοπέλαγα :haha::haha:

όπου θα πάμε αεροπορικώς στη Βενετία με επιστροφή την ίδια ημέρα πίσω στη Ρώμη
είναι δυνατόν να πάρει καλή γέυση βενετίας με αυθημερόν ταξίδι ,αν αφαιρέσεις τις πτήσεις για πόσες ωρες θα μείνει εκεί !!!!!!!! τι να δει ισα ισα θα πει οτι πηγε και δεν είδε τίποτα ακτός απο την πλατεία Αγίου μάρκου και το duomo
για φλωρεντία 2 μερες είναι υποφερτά για να κανει must to see !!!!
αν αποφασίσει να βγεί και πιο έξω καλή επιλογή η σιέννα και το σαν τζιμινιάνο αλλά δεν θα'χει χρόνο να το ευχαριστηθεί ..

μήπως να άφηνες την βενετία για άλλη φορα και να πάς 3 μερες φλωρεντία και Ρώμη στην αρχή :D
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
τέτοια γράφεις λευτέρη γιαυτό είσαι ακόμα με την βάρκα μεσοπέλαγα :haha::haha:


είναι δυνατόν να πάρει καλή γέυση βενετίας με αυθημερόν ταξίδι ,αν αφαιρέσεις τις πτήσεις για πόσες ωρες θα μείνει εκεί !!!!!!!! τι να δει ισα ισα θα πει οτι πηγε και δεν είδε τίποτα ακτός απο την πλατεία Αγίου μάρκου και το duomo
για φλωρεντία 2 μερες είναι υποφερτά για να κανει must to see !!!!
αν αποφασίσει να βγεί και πιο έξω καλή επιλογή η σιέννα και το σαν τζιμινιάνο αλλά δεν θα'χει χρόνο να το ευχαριστηθεί ..

μήπως να άφηνες την βενετία για άλλη φορα και να πάς 3 μερες φλωρεντία και Ρώμη στην αρχή :D
συμφωνω οτι κατι ωρες στην βενετια ταλαιπωρια ειναι, βεβαια αν το κανεις με μια διανυκτερευση , ειναι οτι πρεπει. τοσκανη , σιγουρα σιενα, λουκα, σαν τζιμινιανο, αν εχεις χρονο, μην φορτωνεις το προγραμμα γιατι κινδυνευεις να μην προλαβεις. επισης προσεχε στην φλωρεντια εχει δακτυλιο, με τσουχτερα προστιμα.
 

ngouveros

Member
Μηνύματα
25
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΚΟΡΑΛΛΙΟΓΕΝΕΣ
Πιστευω πως αξιζει η βενετια γιατι η πτηση ειναι νωρις το πρωι κ η αναχώρηση από Βενετία αργά το βράδυ.Ας ταλαιπωρηθούμε κ λίγο δε πειράζει.Προτείνετε λοιπόν φλωρεντία,Σιένα κ Σαν Τζιμινιάνο?Θα δω τις αποστάσεις κ λογικά θα το ακολουθήσω πιστά. Ο δακτύλιος εφαρμόζεται όπως κ στην Αθήνα?μονά αυτοκίνητα τις μονές ημέρες κτλ?Πόσο μακρυά είναι το αεροδρόμιο από τη Βενετία κ πως πάω στη πόλη?Ξέρει κανείς?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αυτοκίνητο να κλείσω μέσω internet ή από κοντά?Τι προτείνετε?
σύντροφε, συνταξιδιώτη, είσαι λίγο άπληστος με το συμπάθιο. μέσα σε έξι μέρες θέλεις να γυρίσεις την μισή ιταλία, να πάρεις πτήση για βενετία, να επιστρέψεις ρώμη, να φύγεις για τοσκάνη, να δεις φλωρεντία, σιένα, να νοικιάσεις αυτοκίνητο για τας εξοχάς της τοσκάνης κ.λ.π. όλα τα μέρη που θα πας είναι καταπληκτικά αλλά μήπως θα τρέχεις συνεχώς να προλάβεις? εγώ πήγα μία φορά ρώμη,δύο μιλάνο, μία κόμο, δύο φορές βενετία, δύο φλωρεντία και έχω αφήσει για άλλο ταξίδι την ευρύτερη περιοχή της τοσκάνης και την σιένα. θέλω να πω ότι λίγο θα ταλαιπωρηθείς. διακρίνω μία αδηφάγο διάθεση να πας παντού. ειδικά με το αυθημερόν ταξίδι στην βενετία με έστειλες. Το λοιπόν. προτείνω να κόψεις ή βενετία ή τοσκάνη για να προλάβεις να δεις έστω τα στοιχειώδη. όπως και να το κάνουμε βενετία μία μέρα ούτε μυρωδιά θα πάρεις. Μέχρι να περάσεις το μέστρε , την γέφυρα και να φτάσεις πιατσάλε ρόμα , να μπεις στο βαπορέτο και να βγεις σαν μάρκο, πάει, μεσημέριασε. Τί θα προλάβεις να δεις δεν ξέρω.(η ρώμη δεν κόβεται γιατί είναι αιώνια). Μακάρι να σου βγει το πρόγραμμα όπως το φαντάστηκες εμε΄να όμως μου φάνηκε λίγο παρατραβηγμένο. όπως και νάχεις καλά να περάσεις!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το πρόγραμμα είναι φουλ εμένα μου αρέσει... όλα εξαρτώνται από το αν μπορείς να ξαναπας ιταλία σύντομα ή όχι εγώ μία ημερήσια βενετία θα την έκανα.. μισή ώρα κάνει το λεωφορείο για πιατσάλε ρόμα και από εκεί 45' για πλατεία αγ. μάρκου υπολόγιζε 1 1/2 ώρα περίπου και βέβαια το βαπορέτο από πιατσάλε ρόμα φοβερή βόλτα στο μεγάλο κανάλι, υπάρχει και βαπορέτο-καραβάκι από αεροδρόμιο απευθείας αγ. μάρκου μέσω μουράνο-λίντο αλλά κάνει τελικά την ίδια ώρα, θα σου πρότεινα να πας και να γυρίσεις με διαφορετικό τρόπο, υπόψιν ότι το αεροδρόμιο έχει πολύ καλή αγορά... απότι θυμάμαι η ''εύκολη'' χρέωνει από 42 ευρώ αλε ρε τουρ:D χωρίς βαλίτσα που σίγουρα δε θα πάρεις. Εχε υπόψιν σου ότι οι υπόλοιποι ζηλέυουν που θα πας παντού σε 6 μέρες κι αυτοί το πολυ-πολύ να φανε ένα προφιτερόλ τέλος οκτώβρη....:haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
το πρόγραμμα είναι φουλ εμένα μου αρέσει... όλα εξαρτώνται από το αν μπορείς να ξαναπας ιταλία σύντομα ή όχι εγώ μία ημερήσια βενετία θα την έκανα.. μισή ώρα κάνει το λεωφορείο για πιατσάλε ρόμα και από εκεί 45' για πλατεία αγ. μάρκου υπολόγιζε 1 1/2 ώρα περίπου και βέβαια το βαπορέτο από πιατσάλε ρόμα φοβερή βόλτα στο μεγάλο κανάλι, υπάρχει και βαπορέτο-καραβάκι από αεροδρόμιο απευθείας αγ. μάρκου μέσω μουράνο-λίντο αλλά κάνει τελικά την ίδια ώρα, θα σου πρότεινα να πας και να γυρίσεις με διαφορετικό τρόπο, υπόψιν ότι το αεροδρόμιο έχει πολύ καλή αγορά... απότι θυμάμαι η ''εύκολη'' χρέωνει από 42 ευρώ αλε ρε τουρ:D χωρίς βαλίτσα που σίγουρα δε θα πάρεις. Εχε υπόψιν σου ότι οι υπόλοιποι ζηλέυουν που θα πας παντού σε 6 μέρες κι αυτοί το πολυ-πολύ να φανε ένα προφιτερόλ τέλος οκτώβρη....:haha:
αμα δεν στειλεις προφιτερολ, νηστικοι θα μεινουμε.
η βενετια για μενα ειναι μοναδικη, που πρεπει να την δεις, να την διασχισεις και βραδυ. την πρωτη φορα που ειχα παει, το βραδυ ειχε ομιχλη μεσα στην πολη, αυτο το θεαμα ηταν απιστευτο. ειναι λιγες οι ωρες που ουσιαστικα εισαι στην βενετια και ξερεις οτι η απληστια του να δουμε τα παντα τελικα ειναι σε βαρος μας.
τοσκανη εγω θα προτεινα και τα χωρια κιαντι, αλλα αν δεν εχεις παει φλωρεντια, σιενα, τι να λεμε. γενικα στο ξαναλεω μην προσπαθεις να δεις τα παντα, θα χασεις αρκετα τρεχοντας στους δρομους.
παντως οτι τελικα κι αν διαλεξεις το σιγουρο ειναι οτι θα περασεις υπεροχα
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ο δακτύλιος εφαρμόζεται όπως κ στην Αθήνα?μονά αυτοκίνητα τις μονές ημέρες κτλ?Ξέρει κανείς?
ο δακτυλιος σημαινει οτι δεν μπαινεις κεντρο απο τις 8 εως 8 αν θυμαμαι καλα, μονο με αδεια απο το ξενοδοχειο αν ειναι εντος δακτυλιου. βεβαια ειναι κεντρο πολης. υπαρχει και σημα με τις ωρες,
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αυτοκίνητο να κλείσω μέσω internet ή από κοντά?Τι προτείνετε?
αν δεν κλείσεις από εδώ, εκεί σίγουρα θα βρεις. καθόλου μην σε ανησυχεί το αμάξι. σε ένα εικοσάλεπτο το έχεις πάρει και έφυγες. Δες τις τιμές και διάλεξε. η αλήθεια είναι ότι τον αύγουστο που πήρα αμάξι από μιλάνο (μαλπένσα) η άβις μου φάνηκε ότι έχει πολύ περισσότερες επιλογές (εγώ έκλεισα με χέρτζ γιατί έψαχνα και βρήκα συγκεκριμένο αυτοκίνητο). αν θέλεις μπορεία να κλείσεις μέσω χέρζτ ελλάς. αλλά και στο αεροδρόμιο θα έχεις καλές προσφορές. Σου συνιστώ να κάνεις μικτή ασφάλεια (για κάθε ενδεχόμενο, μακριά από εδώ) γιατί με απλή ασφάλεια και την παραμικρή γρατζουνιά θα την χρυσοπληρώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.088
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom