Ιαπωνία Ιαπωνία ,solo travel !!!

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Το ταξίδι αυτό πραγματοποιηθηκε πέρυσι το καλο καιρικές του 2016 και αποτελουσε προσωπικό όνειρο σαν προορισμός εδώ και πολλά χρόνια ως κάτι το μοντέρνο και παράλληλα παραδοσιακό για αυτό και δεν φοβήθηκα να πάω μόνος .Έτσι λοιπόν ξεκίνησα μέσω Σοφιας με Qatar airways και σε 5.30 ώρες ήμουν στην Ντόχα όπου είχα 1.30 ώρα σχεδόν stopover .Προς ενημέρωση όλων αυτός ο χρόνος είναι πολύ λίγος για αυτό το αεροδρόμιο καθώς είναι τεράστιο ,οπότε συνιστώ να μην χρονοτριβειτε! !!
Ξεκίνησα λοιπόν για Ναριτα και μπαινοντας στο αεροπλάνο γεμάτο ^^κινεζακια^^ είχα θέση ανάμεσα σε 2 μαντραχαλαδες ( δεν σχολιάζω ότι και εγώ ο ίδιος είμαι κοντά 2 μέτρα ) .Ζήτησα ευγενικά από την αεροσυνοδό να μου αλλάξει θέση αν μπορεί κάτι που έγινε και με πήγε εν τέλει στην πρώτη θέση όπου άπλωσα τις ποδαρες μου
Με τα πολλά και τα λίγα κοιμήθηκα και ξύπνησα κάπου κοντά στη Κορέα και η θέα ήταν υπέροχη από το αεροπλάνο .Πριν φτάσουμε μας δώσανε να συμπληρωσουμε κάτι στοιχεία προσωπικά όπως σκοπός επισκεψης, μέρος διαμονής και τα σχετικά (αυτό το χαρτάκι κρατηστε το ).Λίγες ώρες μετά βρισκομουν πάνω από το αεροδρόμιο με τον καιρό βροχερό. Το αεροδρόμιο είναι αρκετό καλό και με το που κατεβειτε καλό θα είναι να βιαστειτε για να περάσετε γρήγορα το μέρος που βγαζουν την βίζα. Μετά θα σας χρειαστεί και το χαρτάκι από το αεροπλάνο .Καλό θα είναι να το έχετε ήδη συμπληρωμένο .Αφού τελείωσα με όλα αυτά και πήρα και την βαλίτσα κατέβηκα μερικα επίπεδα κάτω και ενεργοποίησα το jrpass μου .Έπειτα πήγα στην κατάλληλη πλατφόρμα και πήρα το Ναριτα εξπρές που σε πάει μέχρι Τόκιο. Κατέβηκα και εγώ στον κεντρικό σταθμό του Τόκιο μετά από 30-45 λεπτά και κάπου εκεί σαστησα με τα ψηλά κτίρια παρόλο που ήταν και βράδυ .Δεν είχα χρόνο για αυτά όμως γιατί έπρεπε μέχρι τις 11 να πάω στο airbnb σπίτι που είχα κλείσει και με περίμενε ο οικοδεσπότης. Αν και είχα κανει πρόγραμμα με ώρες και τα σχετικά ,τίποτα δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για αυτό που θα δεις από θέμα πλατφορμών και τρένων. ..Μέσα σε έναν πανικό λοιπόν πήγα στην πλατφόρμα που έλεγε το τεφτερι μου και είπα να ρωτήσω για καλό και για κακό 2 άνδρες γύρω στα 30 με 40 αν πάω καλά ..
Κάπου εδώ ήταν το πρώτο μεγάλο σοκ που έπαθα καθώς το αφεντικό μου έβγαλε ένα νερό από τον αυτόματο πωλητή δίπλα και μου το έδωσε σαν καλωσόρισμα και μετά έβαλε τον υπάλληλο του να με καθοδηγήσει. Με πήρε λοιπόν και με πήγε κάτω στο εκδοτήρια σε άλλη πλατφόρμα ( κουβαλήσε και το bagpack μου επειδή με είδε με τη βαλίτσα ).Δεν βγάλανε άκρη εκεί με την τύπισσα οπότε με πήρε και βγήκαμε έξω από τον τεράστιο σταθμό ,περάσαμε όμορφα και ωραία απέναντι όπου μου έδειξε έναν ουρανοξύστη και μου είπε ότι εδώ δουλεύει ( ένιωσα λίγο ζήλια μπορώ να πω !!) ,,περάσαμε πολλές διαβασεις και ο Ιάπωνας μου έλεγε ιστοριες για το όταν πήγε διακοπές στην Ολλανδία ,εγώ προσπαθούσα να του πω ότι Ελλάδα και Ολλανδία είναι στην Ευρώπη αλλά δεν είναι κοντά αλλά μάταια !! Μετά από 10 λεπτά περίπου με πήγε σε ένα άλλο σταθμό και μου έβγαλε εισητηριο ( του έδωσα τα λεφτά μην με πει και γιουφτο) και αφού μου έδωσε και το fcbk του χαιρετηθηκαμε και μου είπε ότι θέλω να του στείλω μνμ.(γυρισε μετά στον σταθμό του Τόκιο πόση ώρα καθυστερημένα εξαιτίας μου :/ ) .όντας σίγουρος αυτή τη φορά ότι είμαι στο σωστό δρόμο και βγαίνοντας από τον σταθμο/στάση που ήταν στην γειτονιά που εμένα παρατήρησα ότι η υγρασία ήταν ανυποφορη. Τέτοιο πράμα δεν έχω ξαναδεί ,ιδρωνες στο λεπτό και ήταν και βράδυ ,,δλδ το πρωί τι με περίμενε !!;;;
Η γειτονιά λεγόταν shimura shamae και ήταν πολύ ήσυχη και όμορφη ,με μικρά στενά δρομακια και μικρά σπιτάκια. Σε ένα από αυτά έφτασα και εγώ με τα χίλια ζόρια και με περίμενε ο Κινέζος από έξω να μου δώσει τα κλειδιά ( ανησύχησε μάλλον ) .Η μέρα δεν είχε τελειώσει ακόμα καθώς έπρεπε κάτι να φάω .Οπότε άφησα τα πράγματα έβαλα ένα αμανικο και μια βερμουδα και βγήκα σαν τουριστας της Χαλκιδικής στο δρομου για να βρω ένα combi store . Δυστυχώς δεν ήξερα που έχει και ενω κανονικά έχει ανά λίγα μέτρα εκεί που εμένα δεν είχε ( ή τουλάχιστον έτσι πίστευα !) Συνάντησα λοιπόν μια παρέα που δεν ήταν και η καλύτερη από ότι κατάλαβα ( μακριά παντελονια, yo φάση , ακουστικά ,τσιγάρο και κακό ^^) τους ρώτησα που έχει και μετά από 10 λεπτά που περπατούσα μαζί τους με πήγαν εκεί που ήθελα .
Τα παιδιά δεν μιλούσαν γρι αγγλικά πέρα από ένα yes no ...
Πήρα αυπό που ήθελα από το μικρό σουπερμάρκετ , μου το ζεσταναν κιόλας εκεί και γύρισα σπίτι 30 λεπτα μετά αφού αποφάσισα να κάνω παράκαμψη και εν τέλει χάθηκα !! Όλα καλά ,στις 12.30 είχα πέσει ήδη για ύπνο ...Η συνέχεια σύντομα κοντά σας !!!
 

Attachments

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Καλησπέρα! Ποιον μήνα πραγματοποίησες το ταξιδι? Λόγω του οτι μπορώ να πάρω άδεια μόνο Αυγουστο απο τη δουλειά αναρωτιέμαι αν παλεύεται το Τόκυο τέτοια εποχή... Επίσης αν μπορείς δώσε μας πληροφορίες για το διαμέρισμα που έμεινες..απο ότι εχω δει η διαμονή είναι φωτια στην Ιαπωνία! Ανυπομονώ για τη συνέχεια της ιστορίας!!
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Μέρα 2η

Κοιμήθηκα καλά για τα δεδομένα του κρεβατιού ( 1.90 cm )και λόγω της κούρασης του ταξιδιού .8 η ώρα το πρωί είχα εξαφανιστεί αφού πρώτα έφαγα ένα γλυκό ψωμί που είχα πάρει από το 7-11 το προηγούμενο βράδυ .Το πρόγραμμα έλεγε για αρχή meiji jingu και τον κήπο που είχε διπλα μαζί με takeshita dori και hachiko statue στην μεγαλύτερη διάβάση του κόσμου ^^
Ξεκίνησα λοιπόν πήγα έβγαλα το εισητηριο μου στον σταθμό του μετρό ,με τη βοήθεια ενός συμπαθητικου γιαπωνεζου και πήγα στην πλατφόρμα όπου είδα πόσα παιδάκια να πηγαίνουν σχολειό με τις ποδιές και όλα ( και όλοι ) στην σειρά πισω από τις γραμμές να περιμένουν σε απόλυτη αρμονία το μετρό. Μετακινήθηκα και εγώ από πίσω τους να είμαι και εγώ σε σειρά και μπήκα όταν έφτασε το τρένο και ανοιξαν οι προστατευτικες πύλες (!!).
Περιττο να σας πω ότι όλοι με κοιτούσαν μέσα στο μετρό και ήταν 1 με 1.5 κεφάλι κάτω .Προσοχή στα χερούλια και τις μπάρες μέσα για τους ψηλούς ... την πάτησα 1-2 φορές προκαλώντας γελωτα σε μερικά παιδάκια :)
Μετά την μετεπιβιβαση στις Jr γραμμές όπου ίσχυε το jrpass ( κάνει κύκλο και είναι πολύ βολικό ) έφτασα στο meiji jingu όπου λίγα μέτρα από το σταθμό δεσποζαν κάτι τεράστιες πύλες .
Περιπλανηθηκα πολύ ώρα μέχρι που βρήκα τον κήπο ,πλήρωσα το εισητηριο και δε το μετάνιωσα !!!
Ήταν ο πιο ωραίος κήπος ,που μόνο με εικόνες ( βλ. Παρακατω ) μπορώ να περιγράψω .
Αυτό που θυμάμαι σαν χθες ήταν μια πηγή που έβγαινε νερό και απαγορευοταν να πιεις ..
Έλα όμως που μέσα στον ήλιο και την υγρασία διψουσα σαν να είμαι στην έρημο ...
Δεν αντεξα λοιπόν και αφού σιγουρευτηκα ότι δεν κοιτάει κανείς ( περίμενα κάνα 10λεπτο ) εσκυψα και ήπια το ελιξιριο της ζωής ^
Συνέχισα στο κυρίως κτίριο και αφού έφαγα ένα παγωτακι είδα το ναό ,έκανα το τελετουργικό με το νερό και την κουτάλα που μου έδειξε ένας γέρος και έφυγα για takeshita dori.
Έλα που όμως δίπλα ήτανε το yoyogi Park και πήγα να το δω και αυτό .
Μην φανταστειτε κάτι το τρομερό ,αλλά ήταν μια αχανής έκταση πάρκου με λιμνουλες συντριβάνια, γιαγιαδες να βγάζουν φωτογραφίες, ανθρώπους να ζωγραφίζουν ,παιδιά να κάνουν θεατρικά και άλλα συναφή .Και προπαντως πεντακαθαρα.
Μπόνους , ένας 50αρης τρελός που έτρεχε από εδώ και από εκεί ( μάλλον τον πείραξε ο ήλιος ) .
Λίγο μετά ,βουρ για takeshita dori και αφού ρώτησα από εδώ και από εκεί ,είδα την ταμπέλα και κόσμο και λέω εδώ είμαι !!
Πουλούσαν κρέπες που ήταν ακριβές αλλά φαινόταν πεντανοστιμες αλλά εγώ τίμησα κάτι μπουγατσοειδες με γάλα από hokkaido που ήταν σχετικά καλό .
( σε όλη την διαμονή στην Ιαπωνία ,δε βρήκα γλυκό που να μου αρέσει πολύ )
Σε αυτόν τον πεζόδρομο λοιπόν θα δείτε maids και μαύρους που θα σας παρακαλανε να αγορασετε από μπλουζακια μέχρι ότι φανταζεται ο νους σας.
Προσπερνάμε γρήγορα τον πεζόδρομο για να πάμε στη shibuya και τον Χατσικο.
10 λέπτα περπάτημα και ξαφνικά βρίσκεσαι ανάμεσα σε μεγάλα οικοδομικα τετράγωνα και ουρανοξυστες.
Μικρή στάση στο big camera για να δω gadgets και συναφή και 10 λεπτά ξεκούραση σε καναπέ που κάνει μασάζ ( ήταν προς πωληση αλλά όλοι κανανε οπότε ζήλεψα και εγώ ).
Έξοδος από το πολυκαταστημα και βουρ για την διάβαση .
Οποιαδήποτε φωτογραφία δεν περιγράφει αυτό που συμβαινει. .απλά φανταστείτε σαν να γίνεται μια πορεία σε κάθε πράσινο !
Περνάς απέναντι και τσουπ επιτέλους το διάσημο σκυλί μπροστά μου .
Βγαζω την καθιερωμενη σελφι και πάω δίπλα σε ένα βαγόνι που το έχουν μετατρέψει σε κέντρο για τουρίστες με WiFi. Εκεί μιλάω λίγο με Ελλάδα μετά από καιρό και ξαναφευγω για να δω τα γύρω πολυκαταστηματα. Ομολογώ ότι όλα είχαν ενδιαφέροντα πράγματα ,ότι φαντάζεστε. Εκεί κάπου πήρα και τον μετατροπέα γιατί το κινητό ήταν σχεδόν χωρίς μπαταρία ( απορώ που αντεξε) .
Και τώρα το ενδιαφέρον κομμάτι *
Εκεί που εξερευνουσα και εγώ ανεριμνος τσουπ βρέθηκα σε μια γειτονιά με love hotels .από έξω είχαν περιγραφή για τα themes και τις τιμές και έβλεπες ζευγαρακια να μπαίνουν μέσα .
Πολύ μπροστά αυτοί οι Ιάπωνες ομολογώ .
Κάπου εδώ με έπιασε μια πείνα ,και είπα να πάω σε ένα από αυτά τα κτίρια να δοκιμάσω ramen. Ήταν υπέροχα μέχρι την τελευταία μπουκιά ( ή γουλιά ) αλλά ακριβουτσικα ( βέβαια ήμουν σε έναν ουρανοξύστη και εγώ ) .
Τι έρχεται μετά το φαΐ ??
Σωστά μαντεψατε. .
Η τουαλέτα ήταν ένα από τα καλύτερα πράγματα στην Ιαπωνία καθώς εκτός από μπιντε ενσωματωμένο είχε και μουσικη για να κρύβει τους ήχους καθώς και θερμενομενο κάθισμα .Ευτυχώς πάτησα τα σωστά κουμπακια οπότε δεν έγινε τίποτα απρόοπτο. Φεύγοντας από εκεί είχε γίνει ήδη απόγευμα και ήταν ώρα για να δω το shinjuku και τους ουρανοξύστες του καθώς και το observation deck δωρεάν που είχε .
από ότι κατάλαβα εκεί είναι τα γραφεία από εταιρείες και είναι αρκετά high class district ..Η θέα από Tokyo metropolitan building ήταν αποστομοτικη. Δυστυχώς είχε συννεφα και δεν φαινόταν το mt fuji.
Σιγά σιγά ήταν ώρα για επιστροφή καθώς είχε πάει απόγευμα και πήρα τον δρόμο της επιστροφής .
Ο σταθμός του shinjuku είναι 30 λεπτά από την μία άκρη στην άλλη και πιστεψτε με κάνω γρήγορα βήματα και πάνω σε κινούμενο διάδρομο ...
Είχε έρθει η ώρα της επιστροφής μετά από μια μέρα με πολύ περπάτημα !!
Πριν φτάσω στην γειτονιά μου πέρασα από το γνωστό 7-11 ( seban ireban αν το ψαχνετε ,μη ρωτήσετε γιατί απλά πείτε το έτσι ) πήρα τα okonomiyaki μου και τα yakitori μου και αποσύρθηκα στην κλίνη μου .
Και κάπου εδώ ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα ήθελε να κοιμηθεί ,όχι όμως εγώ που ήμουν μεταξυ του να πάω σε κλαμπ στο roppongi και onsen στα 100 μέτρα από το σπίτι μου .
Ευτυχώς επικράτησε το δεύτερο και η λογική !!! ( ας μην ήταν τόσο ακριβά τα ποτά και τα ταξί και θα σας έλεγα εγώ )
Πάω στα ονσεν λοιπόν ( λουτρά ) και μπαίνω αμέριμνος μέσα .. πεταγεται μια κυρια και μου δείχνει τα παπούτσια ..μαντεψτε ποιος είχε ξεχάσει να τα βγάλει
Τα βγάζω λοιπόν τα αφήνω σε ένα μέρος ειδικά για παπούτσια πριν μπεις ( πρέπει να είσαι τυφλός να μην το δεις) και αφού η καλή κυριουλα μου έβγαλε εισητηριο για να μπω μπήκα στα αποδυτήρια τα ανδρικά και εκεί πέσανε όλα τα βλέμματα πάνω μου .ένιωσα λίγο άσχημα ομολογώ αλλά μετά το συνήθισα *
Η διαδικασία είχε ως εξής :
Τα βγάζεις όλα και κυκλοφορείς με μια πετσετα, κάνεις ένα ντουζάκι, κάθεσαι σε κάτι καρεκλακια και πλένεσαι ξανά με σαμπουάν και μετά μπορείς να απολαύσεις τα τέλεια υδρομασαζ και λουτρά τους .
Φεύγοντας από εκεί ένιωσα ξανά και κοιμήθηκα με το που ξάπλωσα .

Δεν συνιστώ το σπίτι που κοιμήθηκα εγώ . Το δωμάτιο ήταν σαν να είχε χαρτινους τοίχους και το κρεβάτι πολύ μικρό .
 

Attachments

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Καλησπέρα! Ποιον μήνα πραγματοποίησες το ταξιδι? Λόγω του οτι μπορώ να πάρω άδεια μόνο Αυγουστο απο τη δουλειά αναρωτιέμαι αν παλεύεται το Τόκυο τέτοια εποχή... Επίσης αν μπορείς δώσε μας πληροφορίες για το διαμέρισμα που έμεινες..απο ότι εχω δει η διαμονή είναι φωτια στην Ιαπωνία! Ανυπομονώ για τη συνέχεια της ιστορίας!!
Ιούλιο πήγα μέσα του μήνα και έφυγα Αύγουστο ! Έχει πολύ υγρασία και μια γιορτή τον Αύγουστο οπότεθα έχει έχει πολύ κόσμο στα τρένα .ψάξε για Airbnb και διάβαζε τα σχόλια αν θέλεις να βρεις κατάλυμα. Έχει ευκαιρίες πάντως
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Μέρα 3η

Η σημερινή μέρα είχε πολύ πράμα να δω οπότε σηκώθηκα από τις 7 .
Η αρχή ήταν το sensoji Temple στην Asakusa .
Με τρένο αρχικά και μετρό έπειτα έφτασα στην asakusa όπου έβρεχε πάρα πολύ .
Όλοι είχαν ομπρέλες οπότε είπα να προμηθευτώ και εγώ από το convenience store πιο δίπλα .
Παράλληλα επειδή δεν είχα φάει πήρα και ένα τοστακι κρύο και το έφαγα νιώθοντας ενοχές στον δρόμο πίσω από μια Κολωνα για να μην φαίνομαι .
Στην ιαπωνια όσο καιρό ήμουν δεν είχα δει άνθρωπο να τρώει έξω στο χέρι όπως εμείς τρώμε την κρέπα και το πιτογυρο μας
Έτσι μετά από 5 λεπτά περπάτημα έφτασα στον ναο που δεν με άφησε και άφωνο μπορώ να πω ( βέβαια έφταιγε και η βροχή ) .Πριν φτάσεις στον ναό έχει κάτι μαγαζακια που πουλανε σουβενίρ οπότε από εκεί προμηθεύτηκα για φίλους και οικογένεια ( 3-4 ευρώ ) .
Ο ναός λοιπόν είχε μια τεράστια καμπάνα -σε σχήμα μπάλας και ήταν πολύ προσεγμένος .
Βγήκα τις φωτογραφιες μου ,πήγα έκανα το τελετουργικό με ένα κουνημα ενός ξύλου που μέσα έχει ένα χαρτάκι που και καλά σου λέει την τύχη σου .
Ακόμα το έχω αυτό μιας και μου έπεσε καλοτυχια ( ή έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον ^^ ) .
Μπήκα και μέσα στο ναο είδα και το εσωτερικό και ήμουν έτοιμος για τον επόμενο σταθμό μου .
-Hamarikyu garden.
Μπορούσα να πάρω το καραβάκι για να πάω μέχρι εκεί αλλά για οικονομικούς λόγους κυρίως πήρα το μετρό και κατέβηκα 50 μέτρα μακρυά από τους κήπους .
Ο κήπος έχει εισητηριο όπως και σχεδόν όλα τα sights στην Ιαπωνία .
Μπορώ να πω ότι ήταν πανέμορφος και τα άξιζε και με το παραπανω.
Πεντακάθαρος και απλά μπορείς να κάτσεις με τις ώρες για να δεις το τοπίο με τα δέντρα και την λιμνούλα .
Παρακάτω έχω φωτογραφίες που μπορείτε να δείτε και να καταλάβετε καλύτερα .
Επόμενος σταθμός Odaiba .
Δίπλα από τον κήπο έχει έναν υπερυψωμένο σταθμό που είναι το τρένο για odaiba .
Είναι το τρένο χωρίς οδηγό που μπορεί να έχετε δει σε καμία φώτο.
Ανέβηκα στην πλατφορμα το πήρα και αφού κάναμε μια ομορφη διαδρομή σε λίγα λεπτά ήμουν εκεί .κατέβηκα από το τρένο και ήταν ένα τεχνικό νησάκι και πάνω του πολλά κτίρια διαφορετικά το ένα από το άλλο .
Πρώτη στάση για να φάω ,μπήκα στο πρώτο κτίριο που είδα και έφαγα ένα okonomiyaki που ακόμα λαχταρω.
Έπειτα ανέβηκα κάτι ορόφους και μια έκθεση pokemon για βρω kit kat με γεύση wasabi και άλλα τέτοια .φυσικά και τα αγόρασα ^^
Βγήκα μετά από λίγο και πήγα στο Miraikan το μουσείο του μελλοντος ( )
Εκει είδα ρομπότ να παίζουν μπάλα , ανθρωπομορφα ρομπότ που με δυσκολία καταλαβαίνεις ότι είναι ρομπότ.
Μπορώ να πω από τα πιο όμορφα μουσεία που έχω πάει καθώς ήταν σαν ένα τεραστιο workShop .
Μετά το miraikan σειρά είχε το μουσείο της Toyota όπου είδα πολλά νέα και παλιά μοντελα .
Σκοπός ήταν βέβαια να οδηγήσω αλλά με αυτό το δίπλωμα που έχουμε εμείς εδώ στο ελλαδισταν δεν κατεστι δυνατόν .
Παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ και η Toyota και πιστεύω αξίζει καθώς έχει και κάποια άλλα που μπορείς να δοκιμάσεις ( όλα φουτουριστικα)
Συνέχισα στα επόμενα κτίρια αλλά αυτά που πιστεύω αξίζει είναι το gundam statue , ένα mall που έχει σχεδιαστεί με βάση αναγεννησιακο ρυθμό ,το rainbow bridge ( να πάρετε ένα παγωτο και να κάνετε τη βόλτα σας βλέποντας το άγαλμα της ελευθερίας αξία ανεκτίμητη )
καί το fuji tower .
Η μέρα ήταν προς το τέλος της αλλά τα σχέδια μου όχι ,οπότε επισκέφθηκα την Akiba που είναι ο ορισμός του gadget και anime .
Από φιγούρες μέχρι ότι περνάει από το μυαλό σας με βάση τα anime .
Arcades όπου τα γιαπωνεζακια λιωνανε ώρες ατελειώρες !!!
Όλα αυτά σε μια γειτονιά γεμάτη νέον και κιτς διακόσμηση .
20160714_084903.jpg
20160714_180235.jpg
20160714_143950.jpg
 

Attachments

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Μέρα 4η

Αυτήν την μέρα είχα προγραμματισει ένα σύντομο side trip στην Takayama. Ξεκίνησα λοιπόν το πρωί με το πρώτο τρένο και με μια ενδιάμεση στάση στην Nagoya έφτασα στην Takayama αρκετά γρήγορα θα έλεγα.
Κάπου εδώ με το ελάχιστο WiFi που έπιανα είδα ότι στην Τουρκία έγινε πραξικόπημα και όλα τα συναφή.. Μπορώ να πω ότι είχα τρομάξει λίγο. Στο προηγούμενο ταξίδι μου στην Κροατία με τον ίδιο τρόπο πληροφορηθηκα ότι είχαμε τα capital controls (καλά που είχα Cash)...
Το τρένο ήταν το hida wide view, πολύ όμορφο και με ιδιαίτερο στυλ για τους λάτρεις των τρένων είναι must.
Η διαδρομή δε ήταν από τα highlights του ταξιδιού καθώς περνάς μέσα από δάση και πάνω από ποτάμια στην άγρια φύση της Ιαπωνίας.
Η φωτογραφική πήρε φωτιά ^^
Με το που έφτασα εν τέλει βγήκα από το σταθμό και πήγα όλο ευθεία όπου από την αρχή καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για ένα πολύ παραδοσιακό χωριό ή κωμόπολη για τα ελληνικά δεδομένα.
Τα κτίρια έχουν αυτές τις χαρακτηριστικες ιαπωνικες κοψιες με την όμορφη στέγη που σε φέρνουν πολλά χρόνια πίσω.
Το ίδιο και οι δρόμοι, οι γέφυρες και προφανώς οι ναοι.
Το καλύτερο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να νοικιάσει ποδήλατο. Υπάρχει μαγαζί που μέσα ο κυριουλης μιλάει συμπαθητικά αγγλικά ώστε να συννενοηθεις ακόμα και με κάποιες φώτο ως επεξήγηση στα αγγλικά που έχει.
Γενικά πριν πάτε Ιαπωνία μάθετε 20-30 λέξεις γιατί θα σας χρειαστούν ειδικά αν ταξιδέψετε εκτός Τόκιο.
Άπειρες φορές που ρώτησα δεν ήξεραν γρι αγγλικά και συννενοηθηκα με το lefto και righto και παρεμφερείς λέξεις ^^
Με το που πήρα το ποδήλατο μου βγήκε από μέσα μου η θεσσαλονικια νοοτροπία και οδηγουσα σαν να μην υπάρχει αύριο .
Με το ένα χέρι τραβάω βίντεο και με το άλλο κρατάω το τιμόνι.
Μπροστά στο καλαθακι μου η τσάντα μου και βουρ για να τα δούμε όλα μέσα σε λίγες ώρες.
Είδα κάτι ναούς, ένα νιοπαντρο ζευγάρι που βγήκα και σελφι μαζί τους και αφού γύρισα από άκρη ως άκρη έκατσα να φάω σε μια παραδοσιακή ^ταβέρνα ^.
Και εδώ αρχίζει το δράμα μου. Μπαίνω μέσα μου δίνει ένα μενού, της δείχνω πιο μου άρεσε περισσότερο και μετά από λίγη ώρα έρχεται ένας πάγκος με κάτι πράγματα που το μόνο που ξεχωριζα ήταν το ψάρι (που ήταν γλυκό...) και τα udon. Όλα τα υπόλοιπα δεν είχα ιδέα τι είναι και οι γεύσεις ήταν πρωτόγνωρες και ιδιαίτερες ομολογώ..
Αφού πέρασε μια ώρα για να φάω όλα αυτά είχε έρθει η ώρα να επισκεφτώ το Shirakawa Village λίγο έξω από την πόλη.
Σημειωστε εδώ ότι είναι απλά ένα μέρος του χωριού που το έχουν εκεί στα κοντά. Το κανονικό είναι κάνα δυωρο μακρυά.
Αρχίζω λοιπόν να κάνω πεταλιες και να ψάχνω που είναι. Βρίσκω μια κυρία που για τύχη μου ήξερε ελάχιστα αγγλικά και μου έδειξε με το χέρι που περίπου είναι..
Εκεί λίγο τρόμαξα γιατί περίμενα να είναι πιο κοντά. Αρκετά πιο κοντά...
Δεν συνιστάται για μη αθλητές αυτή η διαδρομή.
Πρόκειται για μια ανηφόρα που με το που ανέβεις αισθάνεσαι μουδιασμενα τα πόδια σου από την κούραση και ιδρωμενος παντού.
Απότομη.
Χιλιόμετρα ανηφόρα..
Ελπίζω να το ξανασκεφτειτε :)
Ίσως να είναι λίγο πιο βατη αν έχετε ποδήλατο με ταχύτητες.. Εγώ δεν προνοησα και είχα το κλασικό παραδοσιακό χωρίς ταχύτητες.. Χιχιχι
Αφού λοιπόν έφτασα πάνω στο λόφο-βουνο είχε ένα μουσείο που είχα διαβάσει ότι είναι καλό.. Δυστυχώς οι τέχνες δεν είναι το φόρτε μου όποτε ήταν η χειρότερη επιλογή που έκανα. Το μουσείο το περπάτησα σε 10 λεπτά (και πολλά ήταν) και είχε εισιτήριο 10 ευρώ..
Φεύγοντας από εκεί συνέχισα για το Shirakawago και λίγα λεπτά αργότερα έφτασα.
Ήταν εκεί που είπα, τα άξιζε τα χιλιόμετρα με το ποδήλατο δεκαετίας 60 και όλη την ταλαιπωρία και κινδύνους να με χτυπήσουν αμάξια.
Απαράμιλλη ομορφιά ότι και να σας πω.
Θα βάλω μια εικόνα αργότερα για να δείτε περι τίνος πρόκειται.
Μετά από καμία ώρα έφυγα γιατί έπρεπε να επιστρέψω το ποδήλατο στην ώρα του αλλιώς θα χρεωνομουν αρκετά.
Δείχνοντας την σαλονικιοτικη οδηγική παιδεία μου στην κατηφόρα και πηγαίνοντας με μεγάλη ταχύτητα πρόλαβα στο τσακ να δώσω το ποδήλατο. Που να ήξερε ο άνθρωπος τι χρήση έκανα και που το πήγα
Κουρασμένος πλέον γύρισα στον σταθμό και πήρα το πρώτο τρένο που πήγαινε Τόκιο...
Έλα όμως που δεν έπρεπε..
Το πρώτο τρένο πήγαινε μέσω ναγκογια και έκανε αρκετές ώρες και το δεύτερο που ξεκινούσε μια ώρα μετά έφτανε πιο γρήγορα γιατί πήγαινε από άλλο δρόμο και με πιο γρήγορο τρένο.
Έφτασα κατά τις 11 στο Τόκιο και ανησυχουσα αν θα προλάβω να γυρίσω με μετρό ή θα έπρεπε να δώσω τα μαλλιά μου στο ταξί.
Όλα καλά εν τέλει και η μέρα τελείωσε χωρίς πολλά απρόοπτα!!
*σύντομα και φωτογραφίες
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Αυτα απο Τακαγιαμα !Το βραδυ θα βαλω και φωτο απο Odaiba και θα γραψω για Οσακα ,την Θεσσαλονικη της Ιαπωνιας ...
 

Attachments

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ όμορφες!!! Αυτό το κομμάτι Ιαπωνίας δεν το γνώριζα... τώρα που το βλέπω στο χάρτη, θες να μας πεις ότι σε ημερήσια, ανέβηκες 60 χιλιόμετρα βουνό με ερασιτεχνικό ποδηλατάκι με καλαθάκι μπροστά, το κατέβηκες έκανες και τουρ και πρόλαβες και να επιστρέψεις Τόκυο;;; Οκ ρισπεκτ!

Το βραδυ θα βαλω και φωτο απο Odaiba και θα γραψω για Οσακα ,την Θεσσαλονικη της Ιαπωνιας ...
Δηλ. θα έχουμε παραλληλισμό Θεσ/νίκης με Οσάκα;;;; Αυτό θα έχει ενδιαφέρον... για γράφε, για γράφε...
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Φωτο απο Odaiba :
 

Attachments

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τα βγαζει! Δες ποσο θα σου στοιχισει χωρις japan rail pass η μετακινηση πανε ελα απο το Ναριτα στο Τοκυο, οι διαδρομες μεσα στο Τοκυο με τη Yamanote line και μια διαδρομη πανε ελα με Σινκανσεν στο Κυοτο (δηλ. το ελαχιστο που μπορεις να κανεις με το rail pass) και θα δεις οτι και παλι συμφερει. (Τουλαχιστον οταν πηγα εγω πριν λιγα χρονια συνεφερε)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom