Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Τετοια εποχη ανεβα τα χωριουδακια του Ταυγετου...εχει πολυ ομορφα τοπια εκει..κι η θαλασσα ειναι υπεροχη τωρα,αλλα τα ορεινα κερδιζουν...πολυλιμνιο καλυτερα ανοιξη η φθινοπωρο.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Τετοια εποχη ανεβα τα χωριουδακια του Ταυγετου...εχει πολυ ομορφα τοπια εκει..κι η θαλασσα ειναι υπεροχη τωρα,αλλα τα ορεινα κερδιζουν...πολυλιμνιο καλυτερα ανοιξη η φθινοπωρο.
Καμία πρόταση κοντινή που να συνδυάζει και φύση, μονοπάτια κλπ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γεια σας παιδιά!

Η θεματοθέτρια επιστρέφει, επειδή πέρυσι εν τέλει δεν κάναμε εκείνο το ταξίδι στη Νότιο Πελοπόννησο, παρ' όλα αυτά κανονίσαμε να πάμε ένα τετραήμερο φέτος στα μέσα του Ιουνίου. :)
Έχουμε ήδη κλείσει δύο διανυκτερεύσεις Γερολιμένα και μία Καλαμάτα.

Το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί είναι το παρακάτω, αλλά αν υπάρχουν προσθήκες/διορθώσεις είμαι ανοιχτή. Αυτά που δεν αλλάζουν είναι ο Γερολιμένας ως βάση και η επίσκεψη στο Πολυλίμνιο Μεσσηνίας.

Ημέρα 1η: Αθήνα-Γερολιμένας με στάση στα σπήλαια του Διρού. Από το μεσημέρι και μετά μπάνιο, χαλάρωση και εξερεύνηση του Γερολιμένα. Η ερώτηση είναι αν μας παίρνει και κάποια βόλτα σε κάποιο άλλο χωριό πριν φτάσουμε Γερολιμένα, ή αν θα είμαστε στο τρέξιμο και χαθεί η ουσία.
Ημέρα 2η: Βάθεια και Ακρωτήριο Ταίναρο να δούμε το φάρο (έχω την αίσθηση ότι η πεζοπορία είναι απλή και σύντομη, περίπου 1.5 ώρα το πηγαινέλα από το σημείο στάθμευσης των αυτοκινήτων). Επίσης νομίζω ότι τα παραπάνω είναι καλύτερο να τα επισκεφτούμε απόγευμα, σωστά; Πιο πριν τι προτείνετε; Άραγμα Γερολιμένα ή κάτι άλλο;
Ημέρα 3η: Ξεκινάμε σιγά σιγά για Καλαμάτα σταματώντας να δούμε 1-2 χωριά και πιθανότατα να κάνουμε μπάνιο ή και να γευματίσουμε στο δρόμο (πιθανές στάσεις Λιμένι, Αρεόπολη, Καρδαμύλη). Βράδυ βόλτα και διανυκτέρευση Καλαμάτα.
Ημέρα 4η: εκδρομή στο Πολυλίμνιο (θα είναι Δευτέρα οπότε θεωρώ ότι δε θα γίνεται χαμός) και επιστροφή Αθήνα (από Καλαμάτα). Έχετε να κάνετε κάποια πρόταση για κάποια άλλη προσθήκη μέσα στη μέρα, αλλά χωρίς να γίνει πολύ κουραστική;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Γεια σας παιδιά!

Η θεματοθέτρια επιστρέφει, επειδή πέρυσι εν τέλει δεν κάναμε εκείνο το ταξίδι στη Νότιο Πελοπόννησο, παρ' όλα αυτά κανονίσαμε να πάμε ένα τετραήμερο φέτος στα μέσα του Ιουνίου. :)
Έχουμε ήδη κλείσει δύο διανυκτερεύσεις Γερολιμένα και μία Καλαμάτα.

Το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί είναι το παρακάτω, αλλά αν υπάρχουν προσθήκες/διορθώσεις είμαι ανοιχτή. Αυτά που δεν αλλάζουν είναι ο Γερολιμένας ως βάση και η επίσκεψη στο Πολυλίμνιο Μεσσηνίας.

Ημέρα 1η: Αθήνα-Γερολιμένας με στάση στα σπήλαια του Διρού. Από το μεσημέρι και μετά μπάνιο, χαλάρωση και εξερεύνηση του Γερολιμένα. Η ερώτηση είναι αν μας παίρνει και κάποια βόλτα σε κάποιο άλλο χωριό πριν φτάσουμε Γερολιμένα, ή αν θα είμαστε στο τρέξιμο και χαθεί η ουσία.
Ημέρα 2η: Βάθεια και Ακρωτήριο Ταίναρο να δούμε το φάρο (έχω την αίσθηση ότι η πεζοπορία είναι απλή και σύντομη, περίπου 1.5 ώρα το πηγαινέλα από το σημείο στάθμευσης των αυτοκινήτων). Επίσης νομίζω ότι τα παραπάνω είναι καλύτερο να τα επισκεφτούμε απόγευμα, σωστά; Πιο πριν τι προτείνετε; Άραγμα Γερολιμένα ή κάτι άλλο;
Ημέρα 3η: Ξεκινάμε σιγά σιγά για Καλαμάτα σταματώντας να δούμε 1-2 χωριά και πιθανότατα να κάνουμε μπάνιο ή και να γευματίσουμε στο δρόμο (πιθανές στάσεις Λιμένι, Αρεόπολη, Καρδαμύλη). Βράδυ βόλτα και διανυκτέρευση Καλαμάτα.
Ημέρα 4η: εκδρομή στο Πολυλίμνιο (θα είναι Δευτέρα οπότε θεωρώ ότι δε θα γίνεται χαμός) και επιστροφή Αθήνα (από Καλαμάτα). Έχετε να κάνετε κάποια πρόταση για κάποια άλλη προσθήκη μέσα στη μέρα, αλλά χωρίς να γίνει πολύ κουραστική;
Θα σου απαντήσω μόνο για την 1η μέρα. Ένα καφεδάκι στο Λιμενι, να νοιωσεις πως ξεκουράζεται η ψυχή σας...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Θα σου απαντήσω μόνο για την 1η μέρα. Ένα καφεδάκι στο Λιμενι, να νοιωσεις πως ξεκουράζεται η ψυχή σας...
Aυτό ακριβως και ξαναπερνάς και την 3η μέρα στο δρομο προς Καλαμάτα, και για βουτια ειναι το Λιμένι και για καφεδάκι και για φαγητο, μια σταλιά τόπος μα τόσος όμορφος!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@underwater

Την 2η ημέρα, πριν φτάσετε στο Ταίναρο (ή όπως θα γυρίζετε) περάστε για μία βουτιά στο Μαρμάρι ή το Πόρτο Κάγιο (προσωπικά προτιμώ Πόρτο Κάγιο).

Την 3η ημέρα όπως θα είστε στο δρόμο από Γερολιμένα προς Καλαμάτα, μπορείτε να περάσετε από τα σπήλαια του Δηρού

Τα υπόλοιπα μέλη έχουν αναφέρει το Λιμένι, είναι φανταστικό να πας οπωσδήποτε. Λιμένι / Οίτυλο είναι MUST.

Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις

- Σύγκλινο (καπνιστό παστό κρέας, πολύ νόστιμο και βόμβα χοληστερίνης)
- Λαλάγια (σαν τηγανίτα λίγο διαφορετική, σε ακανόνιστο σχήμα)
- Σφέλα (άσπρο τυρί σαν φέτα, νόστιμο για τα γούστα μου)
- Λουκάνικο Μάνης

αλλά και γενικά φτιάχνουν διάφορα π.χ. καγιανά με σύγκλινο, ντοματούλα ψιλοκομμένη, σφέλλα κτλ.
Τα 4 που σου είπα πιο πάνω είναι αυτά που με βάση το δικό μου γούστο μου αρέσουν περισσότερο.

"Ήταν Καιρός" (στο κεντρικό δρόμο Αεροόπολης - Γερολιμένα, βάλτε gps για το ακριβές στίγμα) , θα με θυμηθείς! (Ήθελε κράτηση για να βρεις εδώ την season)

"Spilius Cafe Αερόπολη" , τρομερό ηλιοβασίλεμα και φτιάχνει και μία βάφλα που βάζει μέσα στην γέμιση oreo, δυνατό μαγαζάκι.

Για κρέας υπάρχει ένα μαγαζί κρεοπωλείο (κοντά στο κέντρο υγείας αερόπολης σε εκείνη την γωνία) ο τύπος είναι ο πιο παλιός στη Μάνη και εξάγει σε όλο τον κόσμο, αν θέλεις να πάρετε τίποτα σε κρέας για Αθήνα προτιμήστε τον.

Στην Καλαμάτα, πάτε για ένα ποτό στο "Καστράκι" , πάρτε και καμιά ζακέτα, κάνει ψύχρα.

Για φαγητό στην Καλαμάτα μπορείτε να πάτε στο "Κάρδαμο" ντόπιοι μου την είχαν προτείνει και είχα μείνει ευχαριστημένος.


Αν χρειαστείς κάτι γράψε εδώ να βοθήσουμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@underwater

Την 2η ημέρα, πριν φτάσετε στο Ταίναρο (ή όπως θα γυρίζετε) περάστε για μία βουτιά στο Μαρμάρι ή το Πόρτο Κάγιο (προσωπικά προτιμώ Πόρτο Κάγιο).

Την 3η ημέρα όπως θα είστε στο δρόμο από Γερολιμένα προς Καλαμάτα, μπορείτε να περάσετε από τα σπήλαια του Δηρού

Τα υπόλοιπα μέλη έχουν αναφέρει το Λιμένι, είναι φανταστικό να πας οπωσδήποτε. Λιμένι / Οίτυλο είναι MUST.

Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις

- Σύγκλινο (καπνιστό παστό κρέας, πολύ νόστιμο και βόμβα χοληστερίνης)
- Λαλάγια (σαν τηγανίτα λίγο διαφορετική, σε ακανόνιστο σχήμα)
- Σφέλα (άσπρο τυρί σαν φέτα, νόστιμο για τα γούστα μου)
- Λουκάνικο Μάνης

αλλά και γενικά φτιάχνουν διάφορα π.χ. καγιανά με σύγκλινο, ντοματούλα ψιλοκομμένη, σφέλλα κτλ.
Τα 4 που σου είπα πιο πάνω είναι αυτά που με βάση το δικό μου γούστο μου αρέσουν περισσότερο.

"Ήταν Καιρός" (στο κεντρικό δρόμο Αεροόπολης - Γερολιμένα, βάλτε gps για το ακριβές στίγμα) , θα με θυμηθείς! (Ήθελε κράτηση για να βρεις εδώ την season)

"Spilius Cafe Αερόπολη" , τρομερό ηλιοβασίλεμα και φτιάχνει και μία βάφλα που βάζει μέσα στην γέμιση oreo, δυνατό μαγαζάκι.

Για κρέας υπάρχει ένα μαγαζί κρεοπωλείο (κοντά στο κέντρο υγείας αερόπολης σε εκείνη την γωνία) ο τύπος είναι ο πιο παλιός στη Μάνη και εξάγει σε όλο τον κόσμο, αν θέλεις να πάρετε τίποτα σε κρέας για Αθήνα προτιμήστε τον.

Στην Καλαμάτα, πάτε για ένα ποτό στο "Καστράκι" , πάρτε και καμιά ζακέτα, κάνει ψύχρα.

Για φαγητό στην Καλαμάτα μπορείτε να πάτε στο "Κάρδαμο" ντόπιοι μου την είχαν προτείνει και είχα μείνει ευχαριστημένος.


Αν χρειαστείς κάτι γράψε εδώ να βοθήσουμε.
Ευχαριστώ πολύ! Σπήλαια Διρού έλεγα να πάμε την πρώτη μέρα κατεβαίνοντας. :)
Θα κοιτάξω και το Πόρτο Κάγιο. Το Λιμένι είναι επίσης καταλαβαίνω must, καθότι το προτείνατε όλοι.
Ευχαριστώ και για τις προτάσεις για μαγαζιά! Εγώ κρέας δεν τρώω σε γενικές γραμμές, είμαι ψαρο-χορτοφάγος, αλλά θα τα μεταφέρω στο έτερον ήμιση. :) Αν έχετε να προτείνετε μαγαζιά με καλές χορτοφαγικές επιλογές ή/και θαλασσινά θα ήταν καλοδεχούμενα. :)
 
  • Like
Reactions: Ntt

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
τo underwater σχετιζεται καθόλου με δραστηριότητες?
Μπα, όχι. :haha: Είναι παμπάλαιο ψευδώνυμο, το χρησιμοποιώ από το 2006 (!).
Σχετίζεται με την αγάπη για τη θάλασσα και το κολύμπι, αλλά κατά τα άλλα μέχρι snorkelling είμαι, δεν έχω επιχειρήσει κάτι παραπάνω. :)
Πάντως έχουμε πάντα μια μάσκα μαζί μας. :p
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Στο Λιμένι η ψαροταβέρνα του Τάκη, εντάξει ειναι λίγο ακριβή αλλά όσες φορές πήγα το φαγητό ηταν εξαιρετικό, καθως και η τοποθεσία. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι.

Για τα σπήλαια του Διρού κάνε ένα τηλέφωνο μήπως χρειάζεται να τα κλεισεις από πριν. Εγώ οταν ειχα πάει δεν είχα θέμα, αλλα καποιοι φίλοι που πήγαν αργότερα είχαν θέμα, δεν τους άφησαν να μπουν.

Επίσης ψάρι, θαλασσινά είχαμε ευχαριστηθεί στις Κιτριές στον Μίμη (στο τελος του δρομου, δεν πήγαινε άλλο) μετά από μπανιο στη Σάντοβα. (μιλάω για 3η μέρα)..

Το Πολυλίμνιο το είχα συνδυάσει με Βοιδοκοιλιά για μπανιο..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Στο Λιμένι η ψαροταβέρνα του Τάκη, εντάξει ειναι λίγο ακριβή αλλά όσες φορές πήγα το φαγητό ηταν εξαιρετικό, καθως και η τοποθεσία. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι.

Για τα σπήλαια του Διρού κάνε ένα τηλέφωνο μήπως χρειάζεται να τα κλεισεις από πριν. Εγώ οταν ειχα πάει δεν είχα θέμα, αλλα καποιοι φίλοι που πήγαν αργότερα είχαν θέμα, δεν τους άφησαν να μπουν.

Επίσης ψάρι, θαλασσινά είχαμε ευχαριστηθεί στις Κιτριές στον Μίμη (στο τελος του δρομου, δεν πήγαινε άλλο) μετά από μπανιο στη Σάντοβα. (μιλάω για 3η μέρα)..

Το Πολυλίμνιο το είχα συνδυάσει με Βοιδοκοιλιά για μπανιο..
Ευχαριστώ πολύ για τα tips! Ωραία, θα τηλ. στα σπήλαια. Αν και σκέφτομαι μέσα Ιούνη στην post-lockdown εποχή πόσο κόσμο να έχει; (θα είναι λίγες μέρες μετά το "άνοιγμα στον τουρισμό")
Το ξέρω ότι η Βοϊδοκοιλιά (στην οποία δεν έχω πάει και θέλω πολύ) συχνά συνδυάζεται με Πολυλίμνιο, απλά δεν ξέρω αν είναι πολύ μεγάλη η παράκαμψη, καθότι θα είναι η μέρα της επιστροφής στην Αθήνα. Συν ότι το βάρος της οδήγησης πέφτει σε ένα μόνο άτομο, καθώς εγώ δεν οδηγώ. :icon_redface:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Κοίτα κι εγώ επειδή είμαι η μοναδική οδηγός όταν πηγαίνουμε κάπου, μη φοβάσαι τον δρομο. Οταν βγείτε Εθνική 2 ωρες ειναι Καλαμάτα-Αθήνα.. Δεν θα ταλαιπωρηθείτε καθόλου! και το εσωτερικο δίκτυο Πολυλιμνιο - Βοιδοκοιλιά - επιστροφή Καλαματα ειναι καλό.. περάστε και από Αρχαία Μεσσήνη.. ειναι πολύ ομορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom