Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί είναι το παρακάτω, αλλά αν υπάρχουν προσθήκες/διορθώσεις είμαι ανοιχτή.
Αυτό που θα άλλαζα στο πρόγραμμα θα ήταν ότι θα έβαζα την πρώτη ημέρα το πολυλίμνιο και την διανυκτέρευση στην Καλαμάτα.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Εγώ θα πρότεινα την τρίτη μέρα όπως πας προς Καλαμάτα στάση Στούπα κ μπάνιο η στην ομώνυμη παραλία η καλόγρια αν προτιμάς άμμο αλλιώς αν θες βότσαλο Φονέα. Απογευματακι οπωσδήποτε Καρδαμύλη για καφέ κ επίσκεψη στην παλιά πόλη επισυνάπτω κ φωτό καθώς ήμουνα εκεί το προηγούμενο σκ . Τέταρτη μέρα μετά το Πολυλίμνιο προτείνω να γυρίσεις Καλαμάτα αν κ αφιερώνεις λίγο χρόνο κ είναι κρίμα όπου μπορείς να δεις το σιδηροδρομικό πάρκο με παλιά τρένα κ μετά χαλαρά καφέ κ φαι είτε παραλία είτε κέντρο. Τώρα αν θες προτάσεις για φαι πες μου τι προτιμάς
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Βοϊδοκοιλιά εμένα πάντως δε μου πολυαρέσει ως παραλία για μπάνιο. Αυτό που αξίζει πολύ είναι η θέα της από ψηλά. Πρέπει να κάνεις βέβαια μια μίνι πεζοπορία για να ανταμειφθείς με αυτήν. Οπότε θέλει λίγο χρόνο και λίγο κόπο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Η Βοϊδοκοιλιά εμένα πάντως δε μου πολυαρέσει ως παραλία για μπάνιο. Αυτό που αξίζει πολύ είναι η θέα της από ψηλά. Πρέπει να κάνεις βέβαια μια μίνι πεζοπορία για να ανταμειφθείς με αυτήν. Οπότε θέλει λίγο χρόνο και λίγο κόπο.
Δεν είναι τόσο μεγάλη η πεζοπορία (από όσο θυμάμαι). Από το σημείο που έχει την μεγάλη αλάνα που παρκάρουν τα αυτοκίνητα αντί να πας προς την παραλία, πας προς το βουνό, νομίζω ήταν 5 άντε 10 λεπτά max περπάτημα. Μπορείς να πας και πιο πάνω άμα θες, αλλά η θέα που αξίζει είναι κοντά στα βράχια.

Η θέα είναι κάπως έτσι από το σημείο: (@Defkalion αφεντικό, δεν με αφήνει το σύστημα να ανεβάσω πανοραμική φωτό, πόσο MB όριο έχει για την κάθε φωτογραφία; )
IMG_0465.JPG
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν είναι τόσο μεγάλη η πεζοπορία (από όσο θυμάμαι). Από το σημείο που έχει την μεγάλη αλάνα που παρκάρουν τα αυτοκίνητα αντί να πας προς την παραλία, πας προς το βουνό, νομίζω ήταν 5 άντε 10 λεπτά max περπάτημα. Μπορείς να πας και πιο πάνω άμα θες, αλλά η θέα που αξίζει είναι κοντά στα βράχια.

Η θέα είναι κάπως έτσι από το σημείο: (@Defkalion αφεντικό, δεν με αφήνει το σύστημα να ανεβάσω πανοραμική φωτό, πόσο MB όριο έχει για την κάθε φωτογραφία; )
View attachment 318579
Δε λέω αυτή τη θέα βρε μανίτσα, αυτή είναι ντεμέκ :bleh:

Η παρακάτω είναι η σωστή, που τη βλέπεις ανεβαίνοντας στο Παλαιόκαστρο. Και βλέπεις κ τη λιμνοθάλασσα της Γιάλοβας μαζί.
(Η φωτό από ίντερνετ)

unnamed.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
20mb είναι το όριο, ε δε φαντάζομαι να είναι περισσότερα η φωτο;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στείλε μου καλύτερα pm να μη χαλάμε το θέμα ;)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Underwater, το κεφάλαιο Πύλος, βοιδοκοιλιά, Γιαλοβες, καταρράκτες, σπηλιές, Παλιοκαστρα, υδροβιότοπος και δε συμμαζευεται χρειάζεται πολλές μέρες, αφήστε το σαν ξεχωριστή εκδρομή.
Η Πελοπόννησος έχει μορφολογική ποικιλία σαν ήπειρος, απο τα διβάρια και τα κατάφυτα δάση και ποταμια μέχρι τη διαπλανητική πέτρινη Μάνη και τα ορεινά, οπότε τώρα με το τριήμερο, μια τζούρα θα πάρετε από Νότια Πελοπόννησο, καλά νάστε να προετοιμαστείτε για την επόμενη φορά.

Βάσει του αρχικού περιγράμματος για 3 νύχτες, Διρός αλλά ΚΑΙ νεολιθικό μουσείο στην Αλεποτρυπα. Γεμιστα για σενα και κοκκορα με μακαρόνια για το έτερον ήμισυ στο ταβερνάκι πάνω στην ανηφόρα φεύγοντας.

Γερολιμένας κολύμπι, snorkelling ή/και kayak αριστερά, μέχρι τα δύο μονοπετρα στο τέλος του οικισμού, απαιτητικές καταδύσεις δεξιά με οικογένειες θαυμαστών πλασμάτων από -25 μ και κάτω αλλά με διαύγεια τα βλέπεις και με μασκα από πάνω. Με πεζοπορία, κολύμπι, φαγητό, δύο μέρες απολαυστικές!

Ο επιβλητικός κάβος γαλήνιος, σάμπως ειναι το μονακριβο φρύδι του κύκλωπα που από κάτω στέκει απογοητευμένος; Μοναδικός τόπος ο Γερολιμένας, αρσενική μούσα, με σκούρο μπλε πλημμυρισμένος να κρύβει το Θεό.
(δικά μου ειναι αυτά tripakias, σ'εφαγα tripakia (σαν το σταυρίδη στην ταινία), έκλεψα βέβαια το μπλέ από Ελύτη, " Θεέ μου πόσο μπλε ξόδεψες για να μη σε βλέπουμε", εντάξει, λίγο ειναι το κλέψιμο, κιεγώ λίγος. Μου αρέσει όμως να περιγράψω έτσι το Γερολιμένα που μπήκε τόσο στην καρδιά μου).

Απεναντι απο τη μικρούλα παραλία του Γερολιμένα, επάνω από μια ταβέρνα που δεν θυμάμαι όνομα, Ακροταιναρίτης??, διαμονή σε στυλ σουιτας πανέμορφο δωμάτιο με εσωτερική ξύλινη σκάλα σε ξύλινο πατάρι για ρομαντικό υπνο και μπαλκόνι με πανοραμική θέα του κόλπου, 40 ευρώ τον Αύγουστο μας πήρε ο εξυπηρετικότατος ιδιοκτήτης και όχι μόνο, μας έβαλε μπροστά το αμάξι που δεν έπαιρνε αλλά έψησε και ροφό που αγοράσαμε από πλανόδιο.

Λιμένι λυπάμαι δεν μου αρέσει πλέον, ήταν πάντως μ@@@@παγίδα αρχες του 90.

Πολυλίμνιο, Δευτέρα, θα βρειτε σιγουρα πριβε λίμνη όλη δική σας, πριν τον καταρράκτη, μιση μέρα. Πάρτε τοπικό κρασί Ανθοσμία, γυάλινα ποτήρια, λευκά σταφύλια και τυρί ροκφορ για το πικνικ και ενημερώστε.

Για βουτιές, έχει διάφορα ομορφα σημεία-μονοπάτια- πριν και μετά τη Βάθεια, την οποία διαθέστε μια ώρα να περπατήσετε εξονυχιστικά. Πηγαίνοντας προς τα κει, στον εθνικό, ας τον πούμε δρόμο, κάποια σπιτικά ταβερνάκια τα αναγνωρίζεις από τις αυλές με τα δυο-τρια τραπέζια, δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Αξίζουν και οι άνθρωποι και το φαγητό τους ή ο καφές.

Από το φάρο δεξιά η σπηλιά του Άδη, με πλωτό. Φόβια πράματα για snorkelling, ούτε κολύμπι.

Δεν ειναι μόνο το Πόρτο Κάγιο και το Μαρμάρι, υπάρχουν και άλλες ομορφες παραλίες στα Κοκκινώγεια, ομαλές και πανέρημες το κατακαλόκαιρο, ποσο μάλλον τώρα.
Πόρτο Κάγιο για ψαρι, μου θυμίζει το πορτο Ράφτη, Μαρμάρι πιο Primitive. Μακαρονάδα με θαλασσινά στο Mαrmari Paradise πολύ καλή αλλά 15 ευρώ, ρωτήστε αν σας απασχολεί. Πιάστε κουβέντα για πληροφορίες, ζητήστε τον παπά. Στην παραλία στο Μαρμάρι υπάρχει λόγος για μάσκα δεξιά μετά το τέλος της, αν ειστε τυχεροι, από το καβάκι προς το μεγάλο κάβο.

Τι να πρωτοδιαλέξει κανείς απο Στουπα, Φονέα, Αγιο Νικόλαο, Καρδαμύλη, Ταυγετο, Καταφυγι (τούτο ειναι απαιτητικό)! Αντε πάρτε σβάρνα τα πρώτα τέσσερα, από λίγο, αν προλαβαίνετε.

Καλαμάτα μπορεί να γίνει βάση για μια βδομάδα τουλάχιστον γιατί οι παραλίες και η Μεσσήνη και και και ειναι πολλά. Αφου ο χρόνος είναι περιορισμένος, ας προτείνω την παραλία στο χωριό Βουνάρια και φαγητό στην ταβέρνα ακριβώς επάνω από την παραλία, στην οποία κατεβαίνεις με ασανσερ αν γουστάρεις, μαγικό μέρος. Τραπέζι βέβαια με θέα θάλασσα πιάτο, τιμές άριστες, εσύ μπορείς να παραγγείλεις ιμάμ μπαιλντι. Στην Αρχαία Μεσσήνη περιδιαβείτε αρκετή ώρα. Εχει δύο ρυάκια των οποίων τον ήχο "χαζεψτε" μερικά λεπτά! το έχω σαν ηρεμιστικό για τις αυπνίες!

Οπου βρίσκετε μαγιάτικο ή μαύρα ψάρια τα χτυπατε, δεν ειναι Μαρόκου!

Φεύγοντας από Καλαμάτα δεξιά μετά το φανάρι άντε αγοράστε και λίγη γουρνοπούλα στη λαδόκολλα για τους σαρκοφάγους φιλους και καμμιά χορτόπιττα για σένα, πολύ νοστιμιά.

ΥΓ: μια και κάπου το ανέφερε ο @Ntt , το Γερολιμένα τον ανακάλυψα από Αγγλους και το Μαρμάρι από Ιταλούς, αρχές της δεκαετίας του 90. Για αυτό το "αθλιο" δίπατο δωμάτιο-σουίτα με γριδιές στην ξύλινη στέγη, όλο ξύλο και πέτρα, πάνω στη θάλασσα με την "αθλια" νυκτερινη θέα στον κόλπο, πληρώσαμε 40 γιούρα τον αύγουστο του 2014 ή 15 και ειχαμε και room service πλήρες, εξαιρετικό πρωινό και φαγητό σερβιριζομενο στο μπαλκόνι οταν θέλαμε.
DSCN3878 - Copy.JPG
DSCN3891 - Copy.JPG
IMG_2731 - Copy.JPG
DSCN3928 - Copy.JPG


Η Βοϊδοκοιλιά εμένα πάντως δε μου πολυαρέσει ως παραλία για μπάνιο. Αυτό που αξίζει πολύ είναι η θέα της από ψηλά. Πρέπει να κάνεις βέβαια μια μίνι πεζοπορία για να ανταμειφθείς με αυτήν. Οπότε θέλει λίγο χρόνο και λίγο κόπο.
η πεζοπορία που λες και η θέα αξίζουν ΠΑΡΑ πολλά, ειναι αρκετά μεγάλη όμως αν ξεκινήσεις απο το παλιόκαστρο και γυρίσεις από το δάσος και τη σπηλια του Οδυσσέα στο διβάρι, έχει λίγες δυσκολίες και διαρκεί τουλάχιστον 1,5 ώρα. Αξίζει ξεχωριστό τοπικ η περιοχή.
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ξέχασα να σου γράψω και για το Μεζαπο. Googlαρε το να δεις τοπίο και αν σου αρέσει κάνε μια επίσκεψη (θα σου αρέσει σίγουρα αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να το ταιριαξεις)
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Κορώνη, Φοινικούντα, Μεθώνη, Πύλο κτλ άφησε τα για ξεχωριστή εκδρομή όπως πολύ σωστά λένε και άλλα μέλη. Επίσης μιας και είσαι @underwater να ξέρεις εκείνες οι περιοχές έχουν εκπληκτικά ναυάγια (δεν θυμάμαι ακριβώς το δρόμο σε μερικά από αυτά, αλλά οι ντόπιοι ξέρουν).

Επίσης αν πάτε από τον παλιό σταματήστε στον "Αρδάμη" για ωραία καλαμάκια (παλιά είχε και ψητή γουρουνοπούλα δεν ξέρω αν έχει ακόμη), πολύ γνωστό μαγαζί (βάλτε gps)

Στο Γερολιμένα για κάτι πιο γκουρμέ μπορεί να πάτε στο Kyrimai hotel (αν θυμάμαι καλά είχαν και εστιατόριο, που όμως βρίσκεις μόνο με κράτηση). Αλλιώς υπάρχουν μερικά μαγαζιά (τα περισσότερα είναι συνδυαστικά με καταλύματα).

Οπου και να φας στη Μάνη ψάρι σε παραθαλάσσια περιοχή, θα φας καλά. Η σαβούρα δεν υπάρχει την έχουν απορρίψει οι ντόπιοι. Αλλά να είσαι διατεθιμένη να πληρώσεις αρκετά (π.χ. στον Τάκη που ανέφερε το μέλος @alvadi ήταν ο καλύτερος με διαφορά, αλλά και αρκετά ακριβός).

@Vasileti αρχές δεκαετίας του 1990 εγώ γεννήθηκα :p
Παλιά υπήρχαν κάτι πετρόχτιστα, δίπατα με θέα θάλασσα, με ωραία βεράντα, σπιτικό πρωινό κτλ και τα έβρισκες 50 ευρώ, τα έχω ακούσει από τους δικούς μου πολλές φορές.

Τώρα δεν βρίσκεις ούτε για δείγμα κάτι τέτοιο. Άσε που τα περισσότερα έχουν μετατραπεί σε "boutique hotel".

Η Μάνη (λόγω καταγωγής, κορώνα μου) είναι στη καρδιά μου και όσες φορές και να πάω είναι απίστευτη.

@underwater ένα βασικό tip να είστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ, μην σε ξεγελάσουν μερικές ευθείες, εκεί που πηγαίνεις στα σκοτάδια, βλέπεις ένα κοπάδι να πετάγετε ή σκύλο ή αγελάδα στη μέση του δρόμου κτλ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και πάλι!
@Vasileti βλέπω έχεις κάνει διατριβή στην περιοχή. :p
Παιδιά ναι, Πύλους κλπ φυσικά τα αφήνουμε για άλλη φορά. Εννοείται ότι έχω γνώση της ποικιλομορφίας της Πελοποννήσου, καθότι Πελοποννήσια η ίδια, αλλά από διαφορετικές πλευρές. :p
Από ό, τι βλέπω μάλλον και τη Βοϊδοκοιλιά θα αφήσουμε επειδή καταλαβαίνω ότι θα είναι κρίμα να μην κάνουμε την εκεί πεζοπορία, αλλά μετά από κάμποσες ώρες Πολυλίμνιο και με την επιστροφή Αθήνα να εκκρεμεί θεωρώ ότι το timing δεν είναι ιδανικό. Οπότε μάλλον θα επικεντρωθούμε σε κάποια από τις προτάσεις σας για Καλαμάτα και πέριξ.
Επίσης για πείτε, Βάθεια και Ταίναρο ορθά τα σκέφτομαι για απόγευμα, με στόχο να αποφύγουμε το λιοπύρι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom