Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν κατάλαβα καλά θα κάνετε 4ήμερο στη Μάνη (Λακωνική και Μεσσηνιακή), οπότε ξεχνάτε τη δυτική πλευρά της Μεσσηνίας (προς Πύλο, Πολυλίμνιο κτλ) αφού οι 4 ημέρες είναι οριακές για εκεί που θα πάτε. Από Λακωνική Μάνη δε ξέρω πολλά (το σπήλαιο του Διρού βέβαια φανταστικό), αλλά από Μεσσηνιακή Μάνη πολλά: η Καρδαμύλη εκπληκτική (για φαγητό στις Ελιές στη παραλία Ριτσά, για καφέ-γλυκό στον κήπο στην Ανδρούβιστα στο κέντρο του χωριού και επίσκεψη στη παλιά Καρδαμύλη), όπως και τα χωριά στα ορεινά (π.χ. Καστανιά, φανταστικά χωριά off the beaten path και βουνό με ελατόδασος με θέα θάλασσα, φοβερά πράγματα). Η Στούπα ένα αίσχος το κατακαλόκαιρο, δε ξέρω πώς θα είναι όταν πάτε, αλλά το χωριό είναι χάλια και η παραλία γεμάτη ομπρέλες το καλοκαίρι, ούτε να τη δω πια, εδώ δε μου άρεσε πριν 25 χρόνια). Αγαπάμε Καλαμάτα με το κάστρο της και τη παραλιακή της (προτιμώ κέντρο βέβαια στη παλιά Καλαμάτα), φαγητό οπωσδήποτε στο Θίασο (μαγαζάρα, έτρωγα εκεί σχεδόν κάθε βράδυ κάτω από τα πλατάνια). Πέρυσι πέρασα 9 μέρες Μεσσηνία και δε πρόλαβα να τα δω όλα (Αρχαία Μεσσήνη, Ανάκτορα στη Πύλο, Βουνάρια κτλ) και φέτος θα μείνω δυτικά στη Φοινικούντα. Η Μεσσηνία είναι ανεξάντλητη, έχει τα πάντα και κατά τη γνώμη μου είναι μακράν το ωραιότερο μέρος στην ηπειρωτική Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@GTS Πολυλίμνιο θα πάμε, δεν παίζει διαπραγμάτευση. :p Άλλωστε δεν είναι και καμιά σοβαρή απόσταση από Καλαμάτα που θα έχουμε διανυκτερεύσει.
Σπήλαιο Διρού είχα πάει πολύ πολύ μικρή, θυμάμαι ελάχιστα πράγματα, ξέρω όμως ότι είχα εντυπωσιαστεί και για αυτό θέλω και να ξαναπάω (και για να το δει και ο συνταξιδιώτης μου φυσικά).
Από εκεί και πέρα ευχαριστώ πολύ και για τα tips χωριών-μάσας, τα σημειώνω (το πλεονέκτημα του να ξέρεις προσωπικά αυτόν που σου προτείνει :haha: ).
Για τη Στούπα κι εγώ ξέρω ότι δεν, αλλά βλέπω γενικά να αναφέρεται αρκετά.
Φοινικούντα που λες ότι θα πας έκανα μικρή camping με τους γονείς μου, φαντάζομαι θα έχει αλλάξει πολύ έκτοτε. Όπως και να 'χει η περιοχή είναι ανεξάντλητη, μια τζούρα θα πάρουμε τώρα. Το αποφασίσαμε πολύ αυθόρμητα και η αλήθεια είναι ότι για διάφορους λόγους δεν ήθελα να ξοδέψω πολλή άδεια, αλλιώς θα βάζαμε και 1-2 μέρες ακόμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Φοινικούντα θα είμαστε με τα παιδιά, οπότε παίζει φάση σπίτι μπροστά στη θάλασσα με κήπο και παραλία (στη μεγάλη παραλία εννοείται, εκεί φαντάζομαι πήγαινες κάμπινγκ κι εσύ - δεν έχουν αλλάξει και πολλά, μια φοβερή απέραντη άδεια παραλία παραμένει με λίγα ενοικιαζόμενα). Πολυλίμνιο ήθελα κι εγώ πέρυσι αλλά δε πρόλαβα, άντε πήγαινε να μας πεις εντυπώσεις. Κοντά στη Καλαμάτα (προς Μάνη) εκπληκτικό μέρος για μπάνιο είναι οι Κιτριές. Απλά ΜΑΓΕΙΑ. Γενικά ο συνδυασμός βουνού θάλασσας στη Μεσηνιακή Μάνη μαζί με τα πανέμορφα χωριά είναι ο αγαπημένος μου.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
@underwater ένα βασικό tip να είστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ, μην σε ξεγελάσουν μερικές ευθείες, εκεί που πηγαίνεις στα σκοτάδια, βλέπεις ένα κοπάδι να πετάγετε ή σκύλο ή αγελάδα στη μέση του δρόμου κτλ.
καπου στο δρόμο για το Ταίναρο...τη φωτο με τα γουρουνάκια δεν βρίσκω ...εκειν το απόγευμα ειδαμε πολλά..
cow.jpg
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
20161023_184110.jpg


Κιτριες και ταβερνα Γαιταναρος ..το καλυτερο ψαρι του μεσσηνιακου.Πριν καιρο ειχα γραψει αρκετα στο μελος makis ,δεν θυμαμαι τιτλο.Γενικα,δεν μου αρεσει το Λιμενι,σιχαινομαι Πορτο Καγιο ,λατρευω Βαθεια Καρδαμυλη ,Στουπα την ανοιξη.Καλη εποχη για Πολυλιμνιο,η αρχαια μεσσηνη κοντα και αχαστη.Η Καλαματα θελει χρονο σαν πολη..σιγουρα θα περασετε καλα!
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@coco ευχαριστω πολύ! Τα μέρη φαίνονται υπέροχα! :)
 

kosmasts

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά σχεδιάζω 7μερες διακοπες στην νοτια Πελοπόννησο και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα σιγά σιγά και θα ήθελα την βοήθεια σας και τις γνώμες σας.
Αρχικά η αφετηρία μου είναι η Αθήνα και θα ταξιδέψω στην Καλαμάτα θα έχω 6 διανυκτερεύσεις στην διάθεση μου και σκέφτομαι να τις μοιράσω ως εξής
1) 2 βράδια Καλαματα
και σεκφτομαι να επισκεφτω : Κορώνη,Φοινικούντα,Μεθώνη και Πυλο,Βοιδοκιλια, καταρακτες Πολυλιμνιο
2) 2 βράδια Αεροπολη
και να επισκεφτω Καρδαμυλι,Λιμενι, Γερολιμενα Βαθεια
3) 2 βραδια Μονεβασια με βολτα στο Κυπαρισσι και μονοημερη στην Ελαφόνησο

και τελευταια μερα φευγοντας θα σταματησω για μια βολτα στον Μυστρα.

οτι προταση εχετε για παραλιες και τροποποιήσεις στο πρόγραμμα ειναι καλοδεχούμενες
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα παιδιά σχεδιάζω 7μερες διακοπες στην νοτια Πελοπόννησο και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα σιγά σιγά και θα ήθελα την βοήθεια σας και τις γνώμες σας.
Αρχικά η αφετηρία μου είναι η Αθήνα και θα ταξιδέψω στην Καλαμάτα θα έχω 6 διανυκτερεύσεις στην διάθεση μου και σκέφτομαι να τις μοιράσω ως εξής
1) 2 βράδια Καλαματα
και σεκφτομαι να επισκεφτω : Κορώνη,Φοινικούντα,Μεθώνη και Πυλο,Βοιδοκιλια, καταρακτες Πολυλιμνιο
2) 2 βράδια Αεροπολη
και να επισκεφτω Καρδαμυλι,Λιμενι, Γερολιμενα Βαθεια
3) 2 βραδια Μονεβασια με βολτα στο Κυπαρισσι και μονοημερη στην Ελαφόνησο

και τελευταια μερα φευγοντας θα σταματησω για μια βολτα στον Μυστρα.

οτι προταση εχετε για παραλιες και τροποποιήσεις στο πρόγραμμα ειναι καλοδεχούμενες
Μια χαρά ειναι το προγραμμα σου.
Την Καρδαμύλη θα την συναντησεις στη μεση της διαδρομής απο Καλαμάτα για Αεροπολη.
Κανεις εκει μια στάση πίνεις καφέ περπατας στο χωριο και μετά φεύγεις για Αερόπολη.
Θα την χρειαστεις τη στάση γιατι η διαδρομή ειναι πολυ ομορφη αλλά με πολλές στροφες.

Απο Αερόπολη οταν πας Βαθεια μην ξαναγυρισεις απο τον ίδιο δρομο. Σε ενα κοντινό χωριό τα Αλικα υπάρχει διασταυρωση που κάνεις τον κυκλο της Μάνης που σε βγαζει Κοκκάλα , Κότρωνα και απο εκει γυρνάς Αερόπολη.
Πολυ ωραία διαδρομή .

Το Κυπαρισσι υπολογισε το για μονοημερη. Εχει ζόρικη διαδρομη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τα σπήλαια Διρού ειναι κλειστά λογω κορωναιου.
Πριν πάτε παρετε τηλεφωνο αν εχουν ανοιξει .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Οποιος πάει Καλαμάτα να μη ξεχάσει να φάει πίτες στη Λιοπιτα. Απίστευτες πίτες, θα σας μείνουν αξέχαστες, εμείς τρώγαμε για πρωινό και άλλη μια για τη θάλασσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom