Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

kosmasts

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Μια χαρά ειναι το προγραμμα σου.
Την Καρδαμύλη θα την συναντησεις στη μεση της διαδρομής απο Καλαμάτα για Αεροπολη.
Κανεις εκει μια στάση πίνεις καφέ περπατας στο χωριο και μετά φεύγεις για Αερόπολη.
Θα την χρειαστεις τη στάση γιατι η διαδρομή ειναι πολυ ομορφη αλλά με πολλές στροφες.

Απο Αερόπολη οταν πας Βαθεια μην ξαναγυρισεις απο τον ίδιο δρομο. Σε ενα κοντινό χωριό τα Αλικα υπάρχει διασταυρωση που κάνεις τον κυκλο της Μάνης που σε βγαζει Κοκκάλα , Κότρωνα και απο εκει γυρνάς Αερόπολη.
Πολυ ωραία διαδρομή .

Το Κυπαρισσι υπολογισε το για μονοημερη. Εχει ζόρικη διαδρομη.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Ισως αφήσω μόνο το κυπαρίσσι γιατί την πρώτη μερα οου θα φτάσω μονεβασια δεν ξερω αν θα προλάβω να κανω την διαδρομή.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Ισως αφήσω μόνο το κυπαρίσσι γιατί την πρώτη μερα οου θα φτάσω μονεβασια δεν ξερω αν θα προλάβω να κανω την διαδρομή.

Η διαδρομή προς το Κυπαρίσσι είναι και λίγο τρομακτική ειδικά αν πηγαίνεις πρώτη φορά, ιδιαίτερα το κομμάτι Χάρακας-Κυπαρίσσι. Ίσως να χρειαστείς περισσότερη ώρα για να φτάσεις απ'ότι υπολογίζεις. Βέβαια εκείνη η περιοχή είναι ένας πολύ όμορφος συνδυασμός βουνού-θάλασσας.

Σε πολύ ομόρφο τοπίο πιο κοντά στην Μονεμβάσια σκεφτείτε και την περίπτωση του Γέρακα.
 

kosmasts

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Η διαδρομή προς το Κυπαρίσσι είναι και λίγο τρομακτική ειδικά αν πηγαίνεις πρώτη φορά, ιδιαίτερα το κομμάτι Χάρακας-Κυπαρίσσι. Ίσως να χρειαστείς περισσότερη ώρα για να φτάσεις απ'ότι υπολογίζεις. Βέβαια εκείνη η περιοχή είναι ένας πολύ όμορφος συνδυασμός βουνού-θάλασσας.

Σε πολύ ομόρφο τοπίο πιο κοντά στην Μονεμβάσια σκεφτείτε και την περίπτωση του Γέρακα.
Αν είναι τοσο περίεργη διαδρομή λογικά δεν θα προλάβουμε να παμε τοσο άνετα αλλά Γερακα πιστεύω θα φτάσουμε.
Γύθειο αξίζει στάση?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν είναι τοσο περίεργη διαδρομή λογικά δεν θα προλάβουμε να παμε τοσο άνετα αλλά Γερακα πιστεύω θα φτάσουμε.
Γύθειο αξίζει στάση?


Έχω πολλά χρόνια να πάω Γύθειο και δεν θυμάμαι. Νομίζω έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από τότε.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Αν είναι τοσο περίεργη διαδρομή λογικά δεν θα προλάβουμε να παμε τοσο άνετα αλλά Γερακα πιστεύω θα φτάσουμε.
Γύθειο αξίζει στάση?
Περυσι ειχα παει κυπαρισσι , ειχα μεινει 3 μερες, μαγικο μερος αλλα ο δρομος ειναι .... βραχος αριστερα , γκρεμος δεξια. Σε δυο μερες απο μονεβασια δεν βγαινει - 3 ωρες πηγαινε- ελα ,καθως και ελαφονησο αλλες 3 ωρες , σκοτωμα.
Γερακας και λιμανι γερακα πιο κοντα και ανετα. Γυθειο πανεμορφο , η promenade :haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν είναι τοσο περίεργη διαδρομή λογικά δεν θα προλάβουμε να παμε τοσο άνετα αλλά Γερακα πιστεύω θα φτάσουμε.
Γύθειο αξίζει στάση?
Το Γυθειο ειναι πολύ όμορφο και βολευει και σαν βαση για τις δυο τελευταιες νυκτες .

Πας μονοημερη γυρο Ανατολικης Μανης .
Μονοημερη Μονεμβασια και φαγητό στο λιμένα Γερακα .
Και φευγωντας για Αθήνα επίσκεψη στον Μυστρά .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα σπήλαια Διρού ειναι κλειστά λογω κορωναιου.
Πριν πάτε παρετε τηλεφωνο αν εχουν ανοιξει .
Επικοινώνησα πριν λίγο και μου είπαν ότι θα αρχίσει από Παρασκευή η λειτουργία, αλλά χωρίς ακόμα να μπορούν να δώσουν πληροφορίες για το τι και πώς (εικάζω ότι για αρχή θα υπολειτουργούν). Και μου ζήτησαν να τους τηλ. την Παρασκευή που θα είμαι στην περιοχή. Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε κάποια από τις μέρες που θα είμαστε τριγύρω. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μετά από επικοινωνία που είχα χθες με ενημέρωσαν ότι τα σπήλαια θα είναι κλειστά και αυτό το σαββατοκύριακο και ότι θα μπορούν να δώσουν ενημέρωση για το τι θα γίνει από εβδομάδα στις 9.10 το πρωί της Δευτέρας. :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μετά από επικοινωνία που είχα χθες με ενημέρωσαν ότι τα σπήλαια θα είναι κλειστά και αυτό το σαββατοκύριακο και ότι θα μπορούν να δώσουν ενημέρωση για το τι θα γίνει από εβδομάδα στις 9.10 το πρωί της Δευτέρας. :haha:
Μην πάρει κανείς στις 9:09, δε θα ξέρουν ακόμα.
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για διαμονή 5 ημερών στη Λακωνική Μάνη.

Σε ποιό μέρος να μείνω και να κάνω της διαδρομές μου από εκεί; Γύθειο είναι καλά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.655
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom