Γαλλία Ελβετία Ιταλία Ιδέες για Χριστουγενιατικο Road-Trip

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Καλησπέρα 17 με 22 Δεκεμβρίου θα ταξιδέψουμε Μαλπένσα με σκοπό να δούμε κάποιες περιοχες της Ελβετίας και κάποιες στη Γαλλία (Στρασβούργο και περιξ).
Πως θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να μοιράσουμε τις μέρες ωστε να δουμε τα πιο ενδιαφέροντα μέρη σ αυτές τις περιοχές και ποιες περιοχές πιστεύετε αξίζει να επισκεφθούμε για την εποχη που παμε?
Δώστε καμια συμβουλή γιατί απο τις πολλες πληροφορίες που διαβασα εδω μπερδεύτηκα 😂
 
Μηνύματα
11
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
Ομορφα μερη..εγω πηγαινα συνεχεια χριστουγενα κεντρικη ευρωπη..λοιπον αποψη μου ελεβτια ειναι ομορφα οπως καθε μερος εκει αλλωστε με τις παραδοσιακες τουσ γιορτες κλπ..Προσοχη ομως τ κακο με τα χριστουγεννα εκει ειναι οτι καποιεσ μερεσ αν θυμαμαι κλ 24 μ 27 δεν βγαινουν..ειναι πολυ οικογενειακα..πιστευω γενευη ισως και πιο ψηλα Saint Moritz κλπ θα ειναι ομορφα..
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
καλησπερα.

Μιλανο - στρασβουργο ειναι περιπου 6 ωρες με λιγο κινηση. δε ξερω αν σας συμφερει.
Ισως να αξιζει να πατε Ιταλια ελβετεια και κυανη ακτη καλυτερα..
Εχετε τις Ιταλικες αλπεις που ειναι πολυ πιο οικονομικα αλλα εκεινη τη περιοδο θα πρεπει να βιαστεις να κανεις κρατησεις για δωματια γιατι ισως ειναι ηδη αργα..
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Καλησπέρα σας!
Ετοιμάζω ένα road trip με ημερομηνία άφιξης στο Μιλάνο 28/12/23 και ενοικίαση αυτοκινήτου . Ημερομηνία επιστροφής 2/01/24. Στο μυαλό μου έχω Διανυκτέρευση σε Τορίνο, Γκρενόμπλ, Λυών ( αλλαγή χρόνου) και ίσως Γενεύη. Θέλω να πατήσω η αλήθεια είναι και λίγο Ελβετία !!!
Παραταύτα ψάχνομαι για εναλλακτικές διαδρομές και προορισμούς ,δεν εχω κατασταλάξει ακόμα στον προγραμματισμό του ταξιδιού. Οποιαδήποτε ιδέα, σκέψη, πρόταση θα με ενδιέφερε.
Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η Λυον ειναι υπεροχη, η Γενευη μονο για μια μερα ειναι αρκετη.
Θα προτεινα διανυκτερευση στο Annecy για νορμαλ τιμες ξενοδοχειου και για γαλλικη γραφικοτητα. Και για να φατε ανθρωπινα, γιατι στη Γενευη δεν το τολμας ευκολα λογω τιμων.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Η Λυον ειναι υπεροχη, η Γενευη μονο για μια μερα ειναι αρκετη.
Θα προτεινα διανυκτερευση στο Annecy για νορμαλ τιμες ξενοδοχειου και για γαλλικη γραφικοτητα. Και για να φατε ανθρωπινα, γιατι στη Γενευη δεν το τολμας ευκολα λογω τιμων.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Λυον ειναι υπεροχη, η Γενευη μονο για μια μερα ειναι αρκετη.
Θα προτεινα διανυκτερευση στο Annecy για νορμαλ τιμες ξενοδοχειου και για γαλλικη γραφικοτητα. Και για να φατε ανθρωπινα, γιατι στη Γενευη δεν το τολμας ευκολα λογω τιμων.
Θα με ενδιέφεραν και εμένα κάποιες πληροφορίες για άφιξη και αναχώρηση από Γενεύη και επίσκεψη στις γύρω όμορφες πόλεις. Σίγουρα το γύρω της λίμνης, σίγουρα Annecy, Λυόν. Πού θα μπορούσαν να μοιραστούν 5-6 διανυκτερεύσεις και ποια άλλα μέρη αξίζουν??
Η ερώτηση δεν απευθύνεται αποκλειστικά στην @paefstra αλλά και σε όποιον γνωρίζει την περιοχή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Θα με ενδιέφεραν και εμένα κάποιες πληροφορίες για άφιξη και αναχώρηση από Γενεύη και επίσκεψη στις γύρω όμορφες πόλεις. Σίγουρα το γύρω της λίμνης, σίγουρα Annecy, Λυόν. Πού θα μπορούσαν να μοιραστούν 5-6 διανυκτερεύσεις και ποια άλλα μέρη αξίζουν??
Η ερώτηση δεν απευθύνεται αποκλειστικά στην @paefstra αλλά και σε όποιον γνωρίζει την περιοχή.
Εδω εμεις με λεωφορεια φτασαμε Ντιζον απο Γενευη και στους αμπελωνες της Βουργουνδιας, δοκιμαστηριο κρασιου στη Beaune κλπ. Εσεις με αυτοκινητο πολυ πιο ευκολα (αφου κανετε τον γυρο της λιμνης, που εμενα μου φανηκε πληκτικη σε σχεση με τη Γαλλια).
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εδω εμεις με λεωφορεια φτασαμε Ντιζον απο Γενευη και στους αμπελωνες της Βουργουνδιας, δοκιμαστηριο κρασιου στη Beaune κλπ. Εσεις με αυτοκινητο πολυ πιο ευκολα (αφου κανετε τον γυρο της λιμνης, που εμενα μου φανηκε πληκτικη σε σχεση με τη Γαλλια).

Αν δεν είναι όμορφος ο γύρος της λίμνης δεν το έχω και νταλγκά να τον κάνω, αλλά πίστευα ότι θα άξιζε μια επίσκεψη στις Λωζάνη και Μοντρέ οπότε έλεγα ότι αφού θα φτάσω μέχρι εκεί να γυρνούσα από την άλλη πλευρά της λίμνης στην Γενεύη.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Καλημέρα.
Από κίνηση έχει κάποιος κάποια άποψη;;;; θέλω να οδηγήσουμε σε περιφερειακούς δρόμους . Τα πάσα θα είναι προσπελάσιμα ,;;
Ευχαρι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom