Γενικά Ιδέες για Χριστούγεννα εκτός Ελλάδας οδικώς από Θεσσαλονίκη;

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεδομένου ότι θα πάμε χωρίς παιδιά Ολλανδία μέσα στο Δεκέμβρη και θα έχουμε ξεπαραδιαστεί...και ότι έπειτα από 15 και βάλε Χριστούγεννα σε χειμερινούς ελληνικούς προορισμούς...έχω σιχαθεί τους ελληνάρες άξεστους ως επί το πλείστον ιδιοκτήτες ξενώνων χειμερινου τουρισμού με τις κουτοπονηριές τους, τα μέτρια δωμάτια,τις εξωφρενικές τιμές και την ανύπαρκτη εξυπηρέτηση,καθώς και την πολυκοσμία και τα μποτιλιαρίσματα στα Πήλια Μήλια και τις σφηνωμένες στα σοκάκια τζιπούρες του καθενός...ψάχνω να πάμε κάπου μαζί με τα παιδιά μας,ηλικίας 13 και 14 χρονών,οδικώς,αφού οι αεροπορικές τιμές για τα Χριστούγεννα δυστυχώς είναι στα ύψη....στο κοντινό εξωτερικό,με χιόνια κατά προτίμηση και το πολύ 4 ώρες με αυτοκινητο. Καμιά πρόταση? Σημείωση δεν κάνουμε σκι,δηλαδή δεν έχουμε ξανακανει,οπότε δεν ξέρω αν έχει νοημα να παμε σε Μπανσκο κλπ....
ΑΣΧΕΤΟ.Το πεδιο "επομενο ταξιδι" στο προφίλ μας πώς αλλάζει? Προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα να βρω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Το "πολύ 4 ώρες με το αυτοκίνητο" περιορίζει τις επιλογές.. Δεν υπάρχουν βασικά επιλογές για εξωτερικό, εκτός Μπάνσκο, σε τέτοιες αποστάσεις.
Αν το διευρύνεις λίγο, κάτι γίνεται.
Εμείς πήγαμε Ζάγκρεμπ πέρυσι, για παράδειγμα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μπορείτε να πάτε Σόφια, που είναι κάτι λιγότερο από 4 ωρες.
Μπορει να έχει χιόνια μπορεί κι όχι.
Αν θέλετε όμως τόσο πολυ να απολαύσετε χιόνια, πεταγεστε αυθημερόν στο κοντινό χ/κ τους στο Μποροβετς.
Η αν έχετε διάθεση και στο γραφικό σερβικό Νις στο οποίο πολύ δύσκολα να συναντήσετε Νεοελληναράδες, ενώ στα άλλα δύο μέρη πολύ πιθανόν!
 

Attachments

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το μποροβετς έχει ένα πολύ ωραίο και γραφικό δάσος για χειμερινούς περιπατους.
Κάποια ξενοδοχεία έχουν πολύ ωραίες εγκαταστάσεις spa βλ. Euphoria club.
Στο Μπανσκο κοντά έχει πολύ ωραία λουτρά α λα Αγγιστρο/Σερρών ονόματι Banya.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Οχρίδα με ενδιάμεση στάση στο Μοναστήρι (ή Μπίτολα)...αν έχετε διαβατήρια μπορείτε να πάτε και στο Πόγραδετς, στην Αλβανική πλευρά της λίμνης....μάλλον η πιο καλή επιλογή για ταξίδι στο εξωτερικό με αυτοκίνητο σε απόσταση απο Θεσσαλονίκη 4 ωρών και κάτω....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.013
Πηγαμε περυσι τα Χριστουγεννα στην Οχριδα. Και ωραια περασαμε και καλοφαγαμε και ευγενεστατους ανθρωπους ειδαμε και ψωνια καναμε. Αξιζει απο Θεσσαλονικη παρα πολυ, η πολη ειναι πολυ γραφικη με παραδοσιακη αρχιτεκτονικη και βυζαντινες εκκλησιες.
Συμφωνω οτι κοστισε 1/3 σε σχεση με παρομοια αποδραση σε Καστορια πχ που το τοπιο και το υφος της πολης και η εμπειρια δεν διαφερουν ιδιαιτερα.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
και Φιλιππούπολη ειναι μια επιλογή...λίγο παραπάνω απο 4 ώρες, κοντά 5, αλλά πρέπει να είναι μια χαρά (δεν εχω πάει...λογικά θα έχει και εκεί και Έλληνες και Έλληναράδες....γκουχ γκουχ...).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Η παλιά πρωτεύουσα της Βουλγαρίας το βελικο ταρνοβο είναι πολύ καλή επιλογή αλλά ξεφεύγει λίγο στις ώρες, περίπου 6?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Από όλα αυτά εγώ προτείνω Φιλιππούπολη και Σόφια. Η Σόφια έχει το βουνό Vitosha στα προάστια όπου μπορείς να ανέβεις με τελεφερίκ και έχει κάποια σαλέ και ξενοδοχεία αλλά και περιπατικές διαδρομές στο βουνό. Και λογικά θα έχει χιόνια. Μου άρεσε η Οχρίδα αλλά την προτείνω για άνοιξη.

αν έχετε διαβατήρια μπορείτε να πάτε και στο Πόγραδετς, στην Αλβανική πλευρά της λίμνης
Γιατί να έχουν διαβατήρια. Αλβανία μπαίνεις με τις ταυτότητες μας.

Πάντως επειδή τα παιδιά είναι μεγάλα, θα μπορούσατε να μεγαλώσετε την ώρα της διαδρομής γιατί αυτό το 4 ώρες σας μειώνει τις επιλογές. Σκέψου πως από Θεσσαλονίκη γύρω στις 6-7 ώρες με το αυτοκίνητο είναι το Βελιγράδι και η Κων/πολη. Νομίζω όμως πως ακόμα η Ryanair έχει φτηνά εισιτήρια σε αρκετούς προορισμούς. Μήπως να το ψάξεις λίγο με τα αεροπορικά?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω όμως πως ακόμα η Ryanair έχει φτηνά εισιτήρια σε αρκετούς προορισμούς. Μήπως να το ψάξεις λίγο με τα αεροπορικά?
Δυστυχώς δεν έχει.Χαλασα τα ματάκια μου να ψάχνω...Από Οκτώβρη έψαχνα και το καυτό δεκαήμερο των γιορτών οι τιμές ήταν διπλάσιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom