Ιδέες για έξτρα εισόδημα

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Εμένα η δεύτερη ενασχόληση μου είναι το χωράφι.Εχω μαγαζί που είναι ανοιχτό 361 μέρες το χρόνο,από τις 07.30 έως τις 21.30.Τα απογευματα,από Μάρτη έως Σεπτέμβριο,κάθεται η μάνα μου και απασχολούμαι εκεί.Αναριθμητος κόπος, ρίσκο και έξοδα, πολλά.Εχεις τον κίνδυνο για τον παγετό,για την υπερβολική ζέστη και για τα νερά που στερεύουν.Ο νόμος μας για την ιστορία κινδυνεύει με ερημοποίηση.Φετος, πουλήσαμε πορτοκάλι με 0,15 σε συσκευαστήριο που δίνει σε μεγάλο πανελλαδικό σουπερμάρκετ που πούλαγε τότε 0,6€.Ομως,έχεις ένα συμπληρωματικό έσοδο.Αν έχεις ένα χέρσο χωράφι και είναι κοντά σου μην το σκέφτεσαι.Ετοιμασου όμως και για κόπο.
Έχεις ακούσει για την ομάδα στο FB Έλληνες καινοτόμοι αγρότες;Ιδιαίτερα για πορτοκάλια υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση και μπόρεις να τα πουλάς χωρίς μεσάζοντα
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έχεις ακούσει για την ομάδα στο FB Έλληνες καινοτόμοι αγρότες;Ιδιαίτερα για πορτοκάλια υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση και μπόρεις να τα πουλάς χωρίς μεσάζοντα
Σε ευχαριστώ πολύ,δεν το γνώριζα.Θα το κοιτάξω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχω μια απορια: ολοι αυτοι οι ιδιαιτεραδες σε τετοιες σελιδες δηλωνονται στην εφορια? Δουλευουν μαυρα? Δεν φοβουνται μην τους τυχει εφοριακος για πελατης και τους σκισει? (Το λεω γιατι μου ετυχε προταση για ιδιαιτερο "μαυρα" απο εφοριακο που τον γνωριζα και ειπα ευγενικα οχι, μην εχω αλλα. Εδω σε προσεγγιζουν αγνωστοι, τρεχα γυρευε δηλαδη.).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω μια απορια: ολοι αυτοι οι ιδιαιτεραδες σε τετοιες σελιδες δηλωνονται στην εφορια? Δουλευουν μαυρα? Δεν φοβουνται μην τους τυχει εφοριακος για πελατης και τους σκισει? (Το λεω γιατι μου ετυχε προταση για ιδιαιτερο "μαυρα" απο εφοριακο που τον γνωριζα και ειπα ευγενικα οχι, μην εχω αλλα. Εδω σε προσεγγιζουν αγνωστοι, τρεχα γυρευε δηλαδη.).
O ένας που ξέρω τα δηλώνει άλλωστε πληρώνεται στην πιστωτική του κάρτα ή με εμβάσματα. Δεν τα παίρνει στο χέρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
O ένας που ξέρω τα δηλώνει άλλωστε πληρώνεται στην πιστωτική του κάρτα ή με εμβάσματα. Δεν τα παίρνει στο χέρι.
Με μπλοκακι δηλαδη?
Τι να σου πω, εγω για εναν χρονο δουλεψα εξτρα νομιμα με μπλοκακι και η εφορια με εσκισε. Δεν το ξανακανω.
Τα "μαυρα" αν πεσεις σε ατομο σχετικο με κρατικα οικονομικα ειναι δικοπο μαχαιρι. Ειδικα σε ιδιαιτερα που αν δεν ερθει το προσδοκωμενο αποτελεσμα, σε πιστολιαζουν και τραβανε και μια καταγγελια στην Εφορια να ψαχνεσαι, αν ειναι πονηρεμενοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με μπλοκακι δηλαδη?
Τι να σου πω, εγω για εναν χρονο δουλεψα εξτρα νομιμα με μπλοκακι και η εφορια με εσκισε. Δεν το ξανακανω.
Τα "μαυρα" αν πεσεις σε ατομο σχετικο με κρατικα οικονομικα ειναι δικοπο μαχαιρι. Ειδικα σε ιδιαιτερα που αν δεν ερθει το προσδοκωμενο αποτελεσμα, σε πιστολιαζουν και τραβανε και μια καταγγελια στην Εφορια να ψαχνεσαι, αν ειναι πονηρεμενοι.
Ως παγκόσμιο εισόδημα δηλώνεται.

Τώρα για το άλλο που λες τι να σου πω, εδώ και πάνω από 2 δεκαετίες με μπλοκακι εργάζομαι και τα δηλώνω όλα κανονικά, άλλωστε το απαιτούν και οι εργοδότες μου. Σε άλλες χώρες που έχω ζήσει πλήρωνα περισσότερη φορολογία.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Δεν ξέρω για άλλους αλλά η σελίδα που ανέφερα στο FB Έλληνες καινοτόμοι αγρότες αποτελείται από αγρότες που πουλούν τα εμπορεύματα τους απευθείας στο κοινό σε πολύ καλύτερες τιμές από τα σούπερ και όλοι είναι νόμιμοι ,όσες φορές παρηγειλα πάντα είχα απόδειξη αλλά και ως αγρότες από τον νόμο είναι νόμιμοι να πουλήσουν όπως θέλουν αυτοί
 
D

Delmem38110

Guest
Με μπλοκακι δηλαδη?
Τι να σου πω, εγω για εναν χρονο δουλεψα εξτρα νομιμα με μπλοκακι και η εφορια με εσκισε. Δεν το ξανακανω.
Τα "μαυρα" αν πεσεις σε ατομο σχετικο με κρατικα οικονομικα ειναι δικοπο μαχαιρι. Ειδικα σε ιδιαιτερα που αν δεν ερθει το προσδοκωμενο αποτελεσμα, σε πιστολιαζουν και τραβανε και μια καταγγελια στην Εφορια να ψαχνεσαι, αν ειναι πονηρεμενοι.
η ευφορία δεν σε σκίζει.
αποδίδεις τον ΦΠΑ (που δεν σου ανήκει τον πληρώνει ο πελάτης για να πάει στο κράτος) και επιπλέον πληρώνεις τον φόρο σου βάση του εισοδήματος σου.
απλά τα πράγματα. όσα πιο πολλά βγάζεις τόσα πιο πολλά πληρώνεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Η εφορία είναι πρόβλημα τον πρώτο χρόνο που έχει προκαταβολή και για τον επόμενο.Μετά συμψηφίζονται οι προκαταβολές και στρώνει η κατάσταση..Φυσικά εξαρτάται και απο τους συντελεστές φόρου που αλλάζουν συχνά και απο όλες τις κυβερνήσεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
η ευφορία δεν σε σκίζει.
αποδίδεις τον ΦΠΑ (που δεν σου ανήκει τον πληρώνει ο πελάτης για να πάει στο κράτος) και επιπλέον πληρώνεις τον φόρο σου βάση του εισοδήματος σου.
απλά τα πράγματα. όσα πιο πολλά βγάζεις τόσα πιο πολλά πληρώνεις.
Εκει την πατησα, με την κλιμακα. Στο τσακ εσωσα κατι φορολογικα προνομια, αλλιως τζαμπα κοπος.
Απο τοτε τα τελευταια 2 χρονια δεν ξανασχολουμαι, μου αρκει το χομπι μου το ραψιμο, που εξοικονομω ενα ταξιδακι τον χρονο απο οικιακα projects που θα πληρωνα εξω, συν τη χαρα οπως καθε χομπι, ουτε εξτρα εργοδοτες ουτε deadlines, να μου λειπουν.
Το συστηνω ανεπιφυλακτα :D.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Στο teacherfinder που έχει αναφερθεί πιο πάνω γνωστή μου κάνει μαθήματα μαγειρικής/ζαχοραπλαστικής.Δεν ξέρω λεπτομέρεις για αμοιβές και αν κόβει απόδειξη με μπλοκάκι κτλ.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Να πω και εγώ κάτι που δυστυχώς απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες μόνο βέβαια 16-33 και στα δυο φύλα, αλλά ίσως ανοίξει κάποιους ορίζοντες σε ποιο νέους που υπάρχουν στο φόρουμ.
Να γίνει κάποιος -α διαιτητής σε κάποιο σπορ π.χ. στο ποδόσφαιρο (όπως εγώ) βγάζεις αρκετά χρήματα ( που αν το δεις σαν καριέρα είναι πάρα πολλά ) μόνο από τα ΣΚ και δεν είναι δύσκολη διαδικασία να γίνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom