Ιδέες για έξτρα εισόδημα

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Να πω και εγώ κάτι που δυστυχώς απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες μόνο βέβαια 16-33 και στα δυο φύλα, αλλά ίσως ανοίξει κάποιους ορίζοντες σε ποιο νέους που υπάρχουν στο φόρουμ.
Να γίνει κάποιος -α διαιτητής σε κάποιο σπορ π.χ. στο ποδόσφαιρο (όπως εγώ) βγάζεις αρκετά χρήματα ( που αν το δεις σαν καριέρα είναι πάρα πολλά ) μόνο από τα ΣΚ και δεν είναι δύσκολη διαδικασία να γίνεις.
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι το αρκετά σηκώνει πολύ κουβέντα... :haha: Καλόπιστα και χιουμοριστικά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι ότι για διαιτητής ξεκινάς από χαμηκες κατηγορίες. Ειδικα για το ποδόσφαιρο στο Ελλαδισταν, είναι άθλιες οι συνθήκες αν κρίνω από αυτά που βλέπω στις κατηγορίες στο χωριό μου: ξύλο από χωριά ολόκληρα, κάψιμο αυτοκινήτων, ντου στην ταβέρνα του διαιτητή, μπινελίκια κάθε ΣΚ, ροχαλες, τσιμεντένια γήπεδα. Α πα πα. Για αλλά σπορ φαντάζομαι πως είναι πιο πολιτισμένα. Αλλά τέλος πάντων για πόσα χρήματα μιλαμε; Ας πούμε ότι είναι κάποιος διαιτητής ποδοσφαίρου στη Δ εθνική ή τη Γ, τι πληρώνεται;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι καλά τα χρήματα στη διαιτησία, τουλάχιστον για τις χαμηλές κατηγορίες που έχω άποψη, στο ποδόσφαιρο είναι κοντά στα 60, στο μπάσκετ κατά πολύ λιγότερα, τα μισά και ούτε. Πρέπει ν΄ανέβεις κλίμακα. Ωστόσο το δυσκολότερο όλων είναι αυτό που προαναφέρθηκε, η ανοχή στα μπινελίκια και στη βία καμιά φορά... Δεν είναι κι ότι καλύτερο.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Φαντάζομαι ότι για διαιτητής ξεκινάς από χαμηκες κατηγορίες. Ειδικα για το ποδόσφαιρο στο Ελλαδισταν, είναι άθλιες οι συνθήκες αν κρίνω από αυτά που βλέπω στις κατηγορίες στο χωριό μου: ξύλο από χωριά ολόκληρα, κάψιμο αυτοκινήτων, ντου στην ταβέρνα του διαιτητή, μπινελίκια κάθε ΣΚ, ροχαλες, τσιμεντένια γήπεδα. Α πα πα. Για αλλά σπορ φαντάζομαι πως είναι πιο πολιτισμένα. Αλλά τέλος πάντων για πόσα χρήματα μιλαμε; Ας πούμε ότι είναι κάποιος διαιτητής ποδοσφαίρου στη Δ εθνική ή τη Γ, τι πληρώνεται;
Έχει και της δύσκολες στιγμές ,αλλά δεν είναι τόσο ακραία και παίζω και σε ένωση της κρητης αν όχι την χειρότερη σε μια από 2-3 χειρότερες της χώρας, με πολλά δύσκολα ορεινά χωριά.
Κάποιος που θα ξεκινήσει μετά από 2-3 μήνες που θα βγάλει την σχολή ξεκινάει από υποδομές με 15ε αμοιβή μετά γ,β και α τοπικό 25-35ε μέχρι τα 400ε της β εθνικής που ήμουν εγώ.
Δεδομένα βγαίνει ένα 300-600ε τον μήνα στο χαμηλότερο επίπεδο ,μετά τον πρώτο χρόνο και μιλάμε μόνο από τα ΣΚ .
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι καλά τα χρήματα στη διαιτησία, τουλάχιστον για τις χαμηλές κατηγορίες που έχω άποψη, στο ποδόσφαιρο είναι κοντά στα 60, στο μπάσκετ κατά πολύ λιγότερα, τα μισά και ούτε. Πρέπει ν΄ανέβεις κλίμακα. Ωστόσο το δυσκολότερο όλων είναι αυτό που προαναφέρθηκε, η ανοχή στα μπινελίκια και στη βία καμιά φορά... Δεν είναι κι ότι καλύτερο.
Σωστά σε μπάσκετ και βολλευ είναι πολύ λιγότερα, μπινελίκια υπάρχουν,βια παρα παρα πολυ σπανια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
υπάρχουν και τα επιδοτούμενα σεμινάρια από ΕΣΠΑ, για ανέργους και εργαζόμενους. Σε πληρώνουν 5€ για κάθε ώρα που παρακολουθείς . Φίλος που παρακολούθησε 2-3, πήρε τα χρήματα μετά από ένα έτος χωρίς να αποτελεί προϋπόθεση αν θα πάρεις την πιστοποίηση στο τέλος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Τελευταία μ' έχουν πιάσει κάτι σκέψεις να ψάξω για καμιά (νόμιμη!) δραστηριότητα που να προσφέρει λίγο έξτρα εισόδημα.

Έχω σκεφτεί τα ανωτέρω για την ώρα καθώς και την πώληση μεταχειρισμένων αντικειμένων/βιβλίων.
Ξεχασα το καλυτερο: αγοραζεις Α. Φασιανο γνησιο με 5.000 ευρω, πεθαινει πριν λιγες μερες ο Φασιανος, πουλας 8.000 ευρω και εχεις βγαλει ενα σωρο λεφτα χωρις να κουνησεις το μικρο σου δαχτυλακι.
Σαν χθες περσι πεθανε ο Παυλος Σαμιος.
Ψαξτε λιγο τα ιατρικα ανακοινωθεντα των ζωγραφων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξεχασα το καλυτερο: αγοραζεις Α. Φασιανο γνησιο με 5.000 ευρω, πεθαινει πριν λιγες μερες ο Φασιανος, πουλας 8.000 ευρω και εχεις βγαλει ενα σωρο λεφτα χωρις να κουνησεις το μικρο σου δαχτυλακι.
Χθες πεθανε ο Παυλος Σαμιος.
Ψαξτε λιγο τα ιατρικα ανακοινωθεντα των ζωγραφων.
Που μενει ο Φασιανός, ξέρουμε; Φασιανε σε ψάχνουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Που μενει ο Φασιανός, ξέρουμε; Φασιανε σε ψάχνουν.
Νεκροταφειο μενει. Πολυ αργα.

Edit: παραξεφυγαν οι τιμες, θεοσχωρεστον, για μεταξοτυπια μιας παλαμης.

Screenshot_20220205-155721_Samsung Internet.jpg


Ψαξε αλλον 90+ ετων για γρηγορα κερδη.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λοιπόν εγώ Νοέμβρη-Δεκέμβρη πέρασα ένα δίμηνο μεταβατικό που δεν εργαζόμουν πάνω από 4 ώρες την ημέρα και το εισόδημά μου ήταν πολύ πεσμένο. Εκμεταλλεύτηκα λοιπόν εκείνη την περίοδο και εργάστηκα παράλληλα στις απογραφές της ΕΛΣΤΑΤ (βασικά η διαδικασία ακόμα συνεχίζεται άτυπα, αλλά εγώ έχω ολοκληρώσει προ πολλού). Έχω ακούσει πολλά άτομα που δούλεψαν ως απογραφείς να βρίζουν, αλλά για μένα ήταν τα πιο εύκολα λεφτά που έχω βγάλει ποτέ, τα οποία πιθανώς να χρηματοδοτήσουν το επόμενο διηπειρωτικό μου (σε μερικούς μήνες που θα μπουν στην τράπεζα). Είχε λίγη κούραση (περπάτημα, ατελείωτο ανεβοκατέβασμα σκαλών, μπλα μπλα με κόσμο που ήθελε να πει την ιστορία της ζωής του), ίσως να ζορίστηκα κάποιες φορές ως introvert που είμαι, αλλά σε γενικές γραμμές οι απαιτήσεις ήταν γελοίες. Γενικά η ΕΛΣΤΑΤ κάνει κατά καιρούς διάφορες έρευνες και γνώρισα άτομα που συμμετέχουν συχνά σε αυτές.

Μια άλλη δουλειά που έχω κάνει και ήταν πανεύκολη μεν, ανιαρή δε, είναι το data entry. Απλά εντάξει, είναι κάψιμο λόγω πλήξης.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.236
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Για να γίνει κανείς διαιτητής πρέπει να παρακολουθήσει σχολή διαιτησίας (θεωρητικά μαθήματα με ανάλυση κανονισμών, παρουσιάσεις, βίντεο) και στο τέλος δίνει εξετάσεις γραπτές και αγωνιστικές. Στην συντριπτική πλειοψηφία των Συνδέσμων, στις γραπτές εξετάσεις έρχεται από πάνω σου κάποιος παλιός και σου ψιθυρίζει τις απαντήσεις, οι δε αγωνιστικές δε γίνονται ποτέ. Έπειτα ξεκινάς να παίζεις παιχνίδια κανονικά, αλλά παράλληλα έχεις και κάποια έξοδα (σήματα της ΕΠΟ κάθε χρόνο, ρουχισμός εξοπλισμός κλπ, συνδρομές σε σύνδεσμο).

Εγώ ξεκίνησα στα τοπικά πιτσιρίκι και στα τρία χρόνια του Λυκείου έπαιζα Σάββατο-Κυριακή, αρκετά καλό χαρτζιλίκι για ένα παιδί (ή συμπληρωματικό εισόδημα για κάποιον μεγαλύτερο), ενώ ταυτόχρονα κάνεις και μία δουλειά που λογικά σου αρέσει, που έχει χαβαλέ, που είναι υπερκάλτ. Ακόμα και όταν ήρθα Αθήνα για σπουδές, συνέχισα να ανεβαίνω για να παίζω ματς, στην αρχή για να βγαίνουν τα ντελίβερι της εβδομάδας, αργότερα το είδα πιο σοβαρά και ήταν να δώσω εξετάσεις για Γ' Εθνική, αλλά εν τέλει δεν έδωσα ποτέ. Πλέον συνεχίζω να παίζω βλέποντας το χαλαρά.

Οι αμοιβές είναι 1540 καθαρά για τον πρώτο διαιτητή στην Α' Εθνική, κοντά στα 400 καθαρά για τον πρώτο στη Β΄ Εθνική και 120 καθαρά για τον πρώτο στη Γ' Εθνική, τα μισά για τους βοηθούς. Όταν ξεκίνησα εγώ, 10 χρόνια πριν, ήταν 40 ευρώ η αμοιβή του διαιτητή στο Α' τοπικό και 35 στο Β', 33 και 30 για του βοηθούς αντίστοιχα. Πλέον έχουν πέσει, πχ στην Ένωση μας διαιτητής Α' τοπικό είναι 32 ευρώ, βοηθός Β' τοπικό είναι 22 ευρώ. Πριν το 2010 πάντως, οι ομάδες ήταν πολύ περισσότερες και κατ' επέκταση οι αγώνες πολλαπλάσιοι (χτυπούσαν διπλοβάρδια οι διαιτητές πολλές φορές, αγώνας στις 11:00, αγώνας και στις 17:00) και τα χρήματα έβγαζαν πολύ υψηλότερο άθροισμα κάθε Σ/Κ. Τα μεταφορικά υπολογίζονται πάντα ξεχωριστά, κάποιοι που έχουν αυτοκίνητα που καίνε λίγο, μπορεί να "βγάλουν" και από τα μεταφορικά μερικά ευρώ κέρδος.

Στην μεγάλη εθνική κατηγορία συνυπολογίστε και ότι οι διαιτητές παίρνουν πάρα πολλά δώρα από τις ομάδες ως ένδειξη φιλοξενίας. Πάει για παράδειγμα η διαιτητική τριάδα να παίξει στη Λεωφόρο και στα αποδυτήρια η ομάδα έχει από ένα ρολόι, ένα κοστούμι, οτιδήποτε, για δώρο στους διαιτητές. Όσο πιο πολύ κατεβαίνουμε σε κατηγορία, τόσο αλλάζουν τα δώρα και η φιλοξενία, στα τοπικά αυτό μεταφράζεται σε καφέδες, τραπέζωμα και κοντοσούβλια μετά τον αγώνα (παλιά πολύ συχνά, πλέον πιο σπάνια).

Ο χώρος της διαιτησίας (όπως και του ποδοσφαίρου γενικότερα) είναι πολύ βρώμικος. Ελάχιστοι έως κανένας δεν ανέβηκε κατηγορία αποκλειστικά και μόνο με την αξία του. Εξυπηρετούνται πολλά συμφέροντα στις ενώσεις, στημένα παιχνίδια στο στοίχημα, συμφωνημένα παιχνίδια για το ποιος θα ανέβει και ποιος θα πέσει. Ακόμα και σε επίπεδο τοπικού ποδοσφαίρου, στην Α' κατηγορία της ενώσεως που ανήκω εγώ κάθε Κυριακή βράδυ έχουμε ανακοινώσεις για διαιτησίες, παράγοντες και συμφέροντα. Και μιλάω για επαρχία, φανταστείτε τι γίνεται σε κάτι Α' Αθηνών ή Α' Πειραιά που τα μπάτζετ είναι πολύ πολύ μεγαλύτερα και υπάρχουν ομαδάρες.

Εάν σας ενδιαφέρει ο χώρος και θέλετε ένα έξτρα εισόδημα, ξεκινήστε μία σχολή και παίξτε κάποια ματς για να δείτε εάν σας αρέσει. Να ξέρετε όμως ότι λίγοι αντέχουν να συνεχίσουν το σπορ για καιρό, καθώς με την πρώτη βροχή ή την πρώτη επίκληση σε Παναγία και οικογένειες η πλειοψηφία σταματάει, ή παίζει μια φορά στο τόσο. (Νόμος: Μην έρθουν ποτέ γονείς, σύζυγοι κτλ στο γήπεδο όταν είστε διαιτητές, οι πιθανότητες να πιαστούν στα χέρια ή να βριστούν άσχημα είναι πολύ υψηλές)

Όσον αφορά άλλα αθλήματα όπως για παράδειγμα μπάσκετ και βόλεϊ, πολύ λιγότερα χρήματα αλλά ανεβαίνεις πολύ πιο γρήγορα κατηγορίες. Αν δε, είσαι και πολύ καλός διαιτητής στα συγκεκριμένα αθλήματα, ανεβαίνεις αέρας.

Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι η διαιτησία για εμένα ήταν και είναι μεγάλο σχολείο. Γνωρίζεις πολύ κόσμο, κάνεις φιλίες, μαθαίνεις να κλείνεις τα αυτιά σου και να συγκεντρώνεσαι, βλέπεις ακόμα και γνωστούς σου να σε βρίζουν απ' έξω εν ώρα αγώνα και μετά να νομίζουν ότι δεν τους έχεις ακούσει, βλέπεις πόση βρωμιά υπάρχει στο χώρο και πόσα άλλα πράγματα ακόμη. Αυτά τα ολίγα από έναν κόραξ :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom