Ιδέες για καλοκαιρινές διακοπές με τη μαμά μου

eleni.kapous

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Θέλω να κάνω δώρο στη μητέρα μου ένα 4-5ημερο διακοπών το καλοκαίρι (τέλη Ιουνίου θα πάμε) για τις 2 μας. Να προσδιορίσω ότι είναι 70 χρονών, λατρεύει τη θάλασσα, κολυμπάει σα δελφίνι, αλλά δεν είναι σε κατάσταση περιπέτειας. Αναζητώ λοιπόν ένα κατάλυμα που να έχει τα εξής:

  • Άνετο και μοντέρνο δωμάτιο (κυρίως άνετο στρώμα, όχι ράντζο κλπ.)
  • Δε θέλουμε πισίνες/ προσωπικό πολυτέλειες τύπου σανι/κοστα ναβαρινο κλπ
  • Με πρωινό
  • Με βεράντα/αυλή/κήπο από το δωμάτιο
  • Παράλια με τα ποδιά κάπου πολύ κοντά έως και διπλά, και καθαρά νερά, χωρίς φασαρία και beach bar
  • Ησυχία (ειδικά το βραδύ να μην έχει φασαρία)

Να προσθέσω ότι δε ψάχνουμε κάτι που να έχει ανάβαση/κατάβαση/πεζοπορία πάνω από 10 λεπτά για την παράλια. Και δε μας ενδιαφέρει αν δεν έχει να δούμε πάρα πολλά πράγματα γύρω τριγύρω . Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό που ρωτάω έλεγα μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα/ανάλογη εμπειρία ! Είχα σκεφτεί νησάκια τύπου φούρνοι, λειψοί, Οθωνοί, Ερεικούσσα κλπ. αλλά τελικώς νομίζω ότι εκεί θα έχει ακόμα πιο πολύ πεζοπορία για παράλιες.

Αναφορικά πέρυσι είχαμε πάει στο Μεζαπο στη Μάνη και μείναμε σε ένα ξενοδοχείο ακριβώς πάνω στο δρόμο της παραλίας (χωριό 13 ατόμων, ησυχία, καταγάλανα νερά, παράλια με βότσαλο).Πραγματικα απιστευτο μερος, ο συστηνω 100% για χαλαρωση! Αλλα φετος δε βρισκω κατι που να μου κανει το κλικ. Είμαι ανοιχτή σε όλες τις προτάσεις!



Ευχαριστώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,

Έτσι όπως το περιέγραψες το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι η Ερεσός στη Λέσβο. Όχι οτι είναι για μεγάλες ηλικίες αλλά είναι ήσυχο μέρος για χαλαρές διακοπές. Την πρώτη φορά που είχα πάει έμενα σε ένα ξενοδοχείο στο κεντρικό δρόμο του χωριού που δεν είχε καθόλου φασαρία και ήταν πολύ κοντά στη παραλία. Τη δεύτερη φορά έμεινα σε δωμάτιο πιο απόμερα απο το κέντρο του χωριού και είχα πλήρη ησυχία και η θάλασσα ήταν στα 150μ. Δεν υπάρχουν αναβοκατεβάσματα

Μία ακόμα περίπτωση είναι τα Άλιντα στη Λέρο. Ξενοδοχείο με πρωινό μπροστά στη παραλία, ήσυχα και με ωραία θάλασσα. Δεν υπάρχουν αναβοκατεβάσματα

Η Ερεικούσα που ανέφερες είναι καλή περίπτωση γιατί τα καταλύματα στο νησί είναι μπροστά στη κεντρική παραλία του νησιού. Και οτι άλλο θέλεις είναι εκεί τριγύρω στα λίγα μέτρα. Θα πρέπει να φροντίσεις νωρίς για διαμονή γιατί αλλιώς δεν θα βρεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Θέλω να κάνω δώρο στη μητέρα μου ένα 4-5ημερο διακοπών το καλοκαίρι (τέλη Ιουνίου θα πάμε) για τις 2 μας. Να προσδιορίσω ότι είναι 70 χρονών, λατρεύει τη θάλασσα, κολυμπάει σα δελφίνι, αλλά δεν είναι σε κατάσταση περιπέτειας. Αναζητώ λοιπόν ένα κατάλυμα που να έχει τα εξής:

  • Άνετο και μοντέρνο δωμάτιο (κυρίως άνετο στρώμα, όχι ράντζο κλπ.)
  • Δε θέλουμε πισίνες/ προσωπικό πολυτέλειες τύπου σανι/κοστα ναβαρινο κλπ
  • Με πρωινό
  • Με βεράντα/αυλή/κήπο από το δωμάτιο
  • Παράλια με τα ποδιά κάπου πολύ κοντά έως και διπλά, και καθαρά νερά, χωρίς φασαρία και beach bar
  • Ησυχία (ειδικά το βραδύ να μην έχει φασαρία)

Να προσθέσω ότι δε ψάχνουμε κάτι που να έχει ανάβαση/κατάβαση/πεζοπορία πάνω από 10 λεπτά για την παράλια. Και δε μας ενδιαφέρει αν δεν έχει να δούμε πάρα πολλά πράγματα γύρω τριγύρω . Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό που ρωτάω έλεγα μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα/ανάλογη εμπειρία ! Είχα σκεφτεί νησάκια τύπου φούρνοι, λειψοί, Οθωνοί, Ερεικούσσα κλπ. αλλά τελικώς νομίζω ότι εκεί θα έχει ακόμα πιο πολύ πεζοπορία για παράλιες.

Αναφορικά πέρυσι είχαμε πάει στο Μεζαπο στη Μάνη και μείναμε σε ένα ξενοδοχείο ακριβώς πάνω στο δρόμο της παραλίας (χωριό 13 ατόμων, ησυχία, καταγάλανα νερά, παράλια με βότσαλο).Πραγματικα απιστευτο μερος, ο συστηνω 100% για χαλαρωση! Αλλα φετος δε βρισκω κατι που να μου κανει το κλικ. Είμαι ανοιχτή σε όλες τις προτάσεις!



Ευχαριστώ!
Έτσι όπως το διάβαζα έλεγα να σου προτείνω Μεζαπο ή Αλυπα...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Λιβάδι (λιμάνι) της Σερίφου ίσως να ανταποκρίνεται σε αυτό που ψάχνεις.
Οι δύο κοντινές παραλίες είναι πολύ καλές, ενώ υπάρχουν και λεωφορεία (walking distance στο ίσωμα) που σε πηγαίνουν σε κάποιες από τις πιο μακρινές/ιδιαίτερες του νησιού.

Υπάρχει μια μεγάλη ανηφοροκατηφόρα αν κλείσετε μακριά από τις παραλίες (και πάλι όχι πάνω από 10'), αλλά αν το κατάλυμα είναι κοντά μπορείτε να περπατάτε συνέχεια στο ισωμα.
Πολλές ταβέρνες με νόστιμο φαγητό πάνω στο κύμα, δε χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος ούτε για αυτές. Στο τσακιρ κέφι παίρνετε ένα απόγευμα το λεωφορείο για τη Χώρα που είναι πανέμορφη.

Έχει πολλά καταλύματα η περιοχή που ίσως να ανταποκρίνονται σε αυτό που ψάχνεις. Όσο πιο κοντά στις παραλίες Λιβάδι ή Λιβαδάκι (προτιμώ τη δεύτερη) τόσο το καλύτερο για να μην έχετε και ανηφόρες.

Έχω μείνει δύο φορές στην περιοχή. Τη μια είχαμε νοικιάσει αμάξι, την άλλη την είχαμε βγάλει με τα ποδαρια μας και τα τοπικά λεωφορεία. Μια χαρά ήταν και στις δύο περιπτώσεις.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγω θα σου ελεγα Αγκιστρι.
Απο τη στιγμη που απο οσο καταλαβα δεν θελεις μετακινησεις αλλα καταλυμα διπλα σε παραλια οπου πατε με τα ποδια γρηγορα νομιζω θα ηταν βολικο.
Το μονο που θα χρειαστει να κανονισεις ειναι ενα ταξι για να πατε απο εκει που θα σας αφησει το δελφινι ως τη Σκαλα.
Καποια μερα μπορειτε να πατε κ Αποσηνο, με λεωφορειο αλλα ειναι παρα πολυ ευκολο κ χωρις καμια ταλαιπωρια. Στη χειροτερη γυρνατε με ταξι αν μεινετε μετα το τελος του δρομολογιου.
Νομιζω οτι ολο αυτο ειναι ευκολο, γρηγορο, οικονομικο, καταλληλο για μεγαλυτερες ηλικιες.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι, Ηρακλειά, ο ταβερνιάρης στην παραλία Λιβάδι έχει κάτι δωμάτια όπως τα περιγράφεις.
Και τρως όλα τα γεύματα στην ταβέρνα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγω θα σου ελεγα Αγκιστρι.
Απο τη στιγμη που απο οσο καταλαβα δεν θελεις μετακινησεις αλλα καταλυμα διπλα σε παραλια οπου πατε με τα ποδια γρηγορα νομιζω θα ηταν βολικο.
Το μονο που θα χρειαστει να κανονισεις ειναι ενα ταξι για να πατε απο εκει που θα σας αφησει το δελφινι ως τη Σκαλα.
Καποια μερα μπορειτε να πατε κ Αποσηνο, με λεωφορειο αλλα ειναι παρα πολυ ευκολο κ χωρις καμια ταλαιπωρια. Στη χειροτερη γυρνατε με ταξι αν μεινετε μετα το τελος του δρομολογιου.
Νομιζω οτι ολο αυτο ειναι ευκολο, γρηγορο, οικονομικο, καταλληλο για μεγαλυτερες ηλικιες.
Το Αγκίστρι σίγουρα είναι βολικό!
Απλά εγώ θα έβαζα σαν μείον ότι η θάλασσα στη Σκάλα είναι χάλια κι ότι οι πιο μακρινές/καλές θέλουν ή λεωφορείο ή ταξί. Το λεωφορείο τέλος Αυγούστου (καθημερινές, χωρίς υπερβολικό κόσμο) το βρήκα λίγο της ταλαιπωρίας (ο ένας πάνω στον άλλο).
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Το Αγκίστρι σίγουρα είναι βολικό!
Απλά εγώ θα έβαζα σαν μείον ότι η θάλασσα στη Σκάλα είναι χάλια κι ότι οι πιο μακρινές/καλές θέλουν ή λεωφορείο ή ταξί. Το λεωφορείο τέλος Αυγούστου (καθημερινές, χωρίς υπερβολικό κόσμο) το βρήκα λίγο της ταλαιπωρίας (ο ένας πάνω στον άλλο).
Ναι εχεις δικιο στο θεμα του παστωματος, εγω εχω εικονες απο Μαϊο που πηγα που φανταζομαι καμια σχεση με φουλ καλοκαιρι.
Στη Σκαλα δεν κολυμπησα, μονο στις μακρινες αλλα ειδα πολυ κοσμο αυτης της φασης (μεγαλες ηλικιες) εκει. Με διαμονη διπλα, φαγητο διπλα, μπανιο διπλα και συν οτι δεν χρειαζεται αμαξι ουτε για να παει.
Μετα σκεφηκα κ Μεθωνη (με κατάλυμα διπλα στην παραλια).
Λυσεις υπαρχουν, φανταζομαι κ στην Ευβοια θα υπαρχουν καταλληλες τοποθεσιες, το θεμα ειναι νομιζω ποσο θελει να της κοστισει η μετακινηση, αν προτιμα να γλιτωσει καραβι κ αν οχι, ποσο χρονο την παλευει να διαρκει το δρομολογιο.
 

eleni.kapous

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Ηράκλεια έχω πάει και τη λατρεύω, δεν είχα καταλάβει ότι η ταβέρνα στο Λιβάδι έχει και δωμάτια, θα το κοιτάξω σιγουρά. Τον Αργοσαρωνικό λέω να τον αποφύγω γιατί θεωρώ ότι θα έχει πάρα πολύ κόσμο. Μέχρι στιγμής σκέφτομαι Άλυπα, Ερεικούσσα, και Ηράκλεια. Όλα τα απομακρυσμένα δηλαδή 😂😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom