Ιδέες για μονοήμερες από Ρώμη.. και άλλα....

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Οδηγώ στην Κρήτη.. Δηλαδή σε επαρχιακούς δρόμους.. Αλλά παρ'ολα αυτά πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα.. Αυτό με τις διαβάσεις, καλά που μου το είπες..

Μοιάζουμε πολύ με τους Ιταλούς ή μου φαίνεται;;
Μεγαλη προσοχη να δειχνεις στις διαβασεις πεζων.Το εζησα προσφατα.Ακομη και το περιπολικο τους σταματησε παροτι ηταν κοκκινο το φαναρι για τους πεζους.
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
:clap:Μια καλή (πιστεύω), προσφορά που έκανε το ξενοδοχείο Collina suites B&B για 5 διανυκτερεύσεις. (Collina Suites Rome ? B&B near Termini) Κι εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας για την τοποθεσία, όσοι γνωρίζετε..
Όποιος ξέρει παιδιά, τα φώτα σας.. Το έκλεισα λίγο βιαστηκά (όπως και όλο το ταξίδι δηλαδή), και ελπίζω να έκανα καλά..
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ή σε αυτό ή στο διπλανό κτίριο είχαμε μείνει και εμείς όταν είχαμε επισκεφθεί τη Ρώμη, πριν από πολλά χρόνια. Μέναμε σε μια πανσιόν την οποία είχαμε επιλέξει καθαρά λόγω τιμής. Η περιοχή είναι μια χαρά, ήσυχη και αρκετά ανεβασμένη (έχει αρκετές πρεσβείες εκεί γύρω μεταξύ των οποίων και των ΗΠΑ). Κάτω από το δικό σας ξενοδοχείο έχει ένα alimentari (για τυριά κτλ) και υπάρχει και ένα μπαρ πολύ κοντά, αδιάφορο. Κατ' άλλα, τότε, εμείς δεν είχαμε βρει κάτι άλλο για φαΐ ή ποτό. Το μετρό (Republica, Termini) δεν είναι πολύ μακριά με τα πόδια και αν θες να φτάσεις μέχρι το κέντρο η απόσταση, πάλι με τα πόδια, δεν είναι απαγορευτική, αν είσαι του περπατήματος. Εμείς πάντως τις περισσότερες φορές πηγαίναμε με τα πόδια κέντρο.

Αν αυτό που έκλεισες είναι και οικονομικό είναι μια χαρά.
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Σ' ευχαριστώ πολύ katkats..
Κέντρο της Ρώμης θεωρείται εκεί που είναι τα αξιοθέατα;
Δηλαδή πόση ώρα είναι περίπου με τα πόδια; Όσο και να είναι πάντως, φαντάζομαι ότι ο περιπατος θα είναι ευχάριστος, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ..
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλησπέρα!

Κατ' αρχήν θα ήθελα να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου, όσο αφορά αυτή τη σελίδα, βρήκα πολλές και πραγματικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες, όσο αφορά τη Ρώμη, αλλά και γενικότερα.. Μπράβο σας!!!
Λοιπόν.. Ρώμη! 9-14 Νοεμβρίου.. Απόφαση της στιγμής, με έναν προυπολογισμό χαμηλό ακόμα και για την ενδοχώρια εξόρμηση που προγραμμάτιζα.. Αφορμή;
  • :clap:Τα πολύ φθηνά εισητήρια της Ryanair! Είπα λοιπόν να ρισκάρω με low cost για χάρη της αιώνιας πόλης και του ονειρου που είχα από μικρή να την περπατήσω! Θεσσαλονίκη-Ciampino-Θεσσαλονίκη..
  • :clap:Μια καλή (πιστεύω), προσφορά που έκανε το ξενοδοχείο Collina suites B&B για 5 διανυκτερεύσεις. (Collina Suites Rome ? B&B near Termini) Κι εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας για την τοποθεσία, όσοι γνωρίζετε..
Διάβασα ότι βρήκα στη σελίδα, μια και μου αρέσει να ταξιδεύω καλά διαβασμένη.. Έχω όμως να ρωτήσω πολλά ακόμα..:roll:
Ένα από αυτά, είναι και η ερώτηση του τίτλου..
Έχω σκοπό να νοικιάσω ένα αμαξάκι για μία μερούλα, για Castelli Romani, για τα οποία διάβασα σε ένα topic και ενθουσιάστηκα! Τί λέτε; Συμβουλές;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Όπως είπα και παραπάνω έχω να ρωτήσω πολλά, για πολλά..:roll:
Αλλά να ανοίξω τόσα διαφορετικά θέματα;; Ή να σας τα πώ ένα ένα από εδώ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Μαρία[/quote
Η περιοχη ειναι μια χαρα..Εμεις μειναμε στη via piave Εισαι κοντα στο Μετρο και διπλα στη via 20 settembre οπου υπαρχει σταση λεωφορειων.Απεναντι απο τη σταση εχει tabbaki (μινι μαρκετ)για αγορα εισητηριων και roma pass αν δεν εχουν εξαντληθει.Θα εισαι κοντα στη Via veneto.Στο τερμα της Via veneto υπαρχει υπογεια διαβαση με κυλιομενες σκαλες και διαδρομους και σε βγαζουν στα ισπανικα σκαλια.
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Αν αυτό που έκλεισες είναι και οικονομικό είναι μια χαρά.
Είχε βγάλει μια καλή προσφορά το ξενοδοχείο για δίκλινο, χωρίς πρωινό όμως. Δεν με επηρέασε αυτό γιατί πρωινό προτιμώ να παίρνω έξω, τόσα ωραία μέρη υπάρχουν..:rolleyes:
Αυτό που φοβόμουν είναι (επειδή θα είμαστε 2 κορίτσια), μην είναι "ύποπτη" η περιοχή και φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε το βράδυ. κάπου ότι η περιοχή γύρω απο Termini είναι όπως η Ομόνοια..:roll:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μην ανησυχείς, όπως σου είπα η περιοχή είναι πολύ καλή. Δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πόση ώρα κάναμε με τα πόδια για κέντρο, αλλά για Fontana di Trevi, Spagna, Piazza Navona και πέριξ σίγουρα δεν θα χρησιμοποιείτε ΜΜΜ.
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Μην ανησυχείς, όπως σου είπα η περιοχή είναι πολύ καλή. Δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πόση ώρα κάναμε με τα πόδια για κέντρο, αλλά για Fontana di Trevi, Spagna, Piazza Navona και πέριξ σίγουρα δεν θα χρησιμοποιείτε ΜΜΜ.
Σ' ευχαριστώ πολύ katkats!
Να ρωτήσω και κάτι άσχετο και ίσως αυτονόητο, εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Έχω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, θα είμαι εντάξει για το ταξίδι έτσι δεν είναι; Δεν χρειάζεται διαβατήριο..:roll:
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Σ' ευχαριστώ πολύ katkats!
Να ρωτήσω και κάτι άσχετο και ίσως αυτονόητο, εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Έχω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, θα είμαι εντάξει για το ταξίδι έτσι δεν είναι; Δεν χρειάζεται διαβατήριο..:roll:

Εισαι απολυτα ενταξει.
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Αλήθεια, πόσο κόσμο έχει η Ρώμη αυτόν το καιρό; Δεν είναι τόσο "γεμάτη" όσο το καλοκαίρι, θέλω να ελπίζω ε;
Και αυτές οι τεράστιες σειρές που ακούω έξω από Βατικανό και Κολοσσαίο, θα υπάρχουν και το Νοέμβριο που θα πάω;
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Στο παρακάτω βιντεάκι, μπορείτε να πάρετε μία "ιδέα", από το Τίβολι, όπως παρουσιάζεται από την εκπομπή "Εν λευκώ"..


Αλήθεια, μπορεί κάποιοςγνώστης να μου πεί αν συνδιάζεται σε μία μονοήμερη εκδρομή, Τίβολι & Castelli Romani;
 
Last edited by a moderator:

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Κι ένα ωραίο βίντεο για τα Castelli Romani και το το κρασί Frascati..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.003
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom