Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Αν το budget είναι για 2 άτομα, θα πρότεινα Μαρόκο.
Αν είναι κατ'ατομο, έχετε πολλές επιλογές
Ανά άτομο το σκεφτόμουν.

Βέβαια και το Μαρόκο το κοιτάω ήδη. Είναι ασφαλές να πας όμως χωρίς γραφείο;

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Νότια Κορέα. Πολυ όμορφη χώρα, απίστευτοι άνθρωποι, ασφαλής και καταπληκτικό φαγητό.
Από τιμές εκεί τι παίζει;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Δες κι άλλα ντοκιμαντέρ για Ουζμπεκισταν!
Από εσένα είχε ξεκινήσει η ιδέα για Ουζμπεκιστάν 🤣 Όμορφα δεν λέω, αλλά κάπως μου μοιάζουν μεταξύ τους οι πόλεις; Κάπως δεν έχω ενθουσιαστεί στην ιδέα του φαγητού; Μπορεί να είμαι πολύ λάθος, αλλά δεν ξέρω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.425
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από εσένα είχε ξεκινήσει η ιδέα για Ουζμπεκιστάν 🤣 Όμορφα δεν λέω, αλλά κάπως μου μοιάζουν μεταξύ τους οι πόλεις; Κάπως δεν έχω ενθουσιαστεί στην ιδέα του φαγητού; Μπορεί να είμαι πολύ λάθος, αλλά δεν ξέρω.
Όχι, οι πόλεις δε μοιάζουν μεταξύ τους. Το Ουζμπεκισταν είναι πανέμορφο και παμφτηνο και η συμβουλή μου είναι να το δει οποιος το επιθυμεί άμεσα , γιατί θα αρχίσει να γίνεται πολύ τουριστικο.
Για Μαρόκο που ρωτάς είναι safe, έχει καλά αεροπορικά και μπορείτε να κινηθείτε με τρένα εκεί. Επίσης και η Τυνησία είναι πανέμορφος προορισμός αλλά θα χρειαστείτε αμάξι για να δείτε το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της, το νοτο.
Η Κούβα είναι φτηνή επιλογή επίσης, την ψάχνω κι εγώ αλλά δε το αποφασίζω ακόμα. Όμως με τα αεροπορικά που έχει ξεφεύγει από το μπατζετ σας.
Η Νότια Κορέα έχει περίπου τιμές Ελλάδας αλλά δε ξέρω αν θα σου φανεί εξωτική, νομίζω θέλετε να δείτε και κάτι διαφορετικό από θέμα πολιτισμού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα κοίταγα τιμές για Κούβα γιατί το έχω όνειρο. Βγαίνουν γύρω στα 700 πήγαινε έλα με ενδιάμεση στάση Ισπανία (τύπου να μείνουμε ένα βράδυ Ισπανία και να φύγουμε την επόμενη για Κούβα). Εκεί ένα average cost/day ποιο είναι πιστεύεις;
Το 700 καλό ακούγεται, θα ήθελα και λίγο φθηνότερα και σίγουρα χωρίς τόσο μεγάλη στάση, είναι τσάμπα χαμένος χρόνος. Από κει και πέρα το δύσκολο είναι να φτάσεις και μόνο, το κόστος εκεί δεν είναι μεγάλο ούτε σε διαμονές, ούτε σε διατροφές και διασκέδαση, είναι σίγουρα μέσα στο μπατζετ σου, θα ξεφύγει μόνο αν νοικιάσεις αμάξι που αυτό μπορεί να αποφευγχθεί.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.767
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι ασφαλές να πας όμως χωρίς γραφείο;
Αφού βρίσκεσαι που βρίσκεσαι εδώ κάνε έναν κόπο και διάβασε μερικές από τις ιστορίες που έχουμε γράψει για όλα αυτά τα μέρη που σ ενδιαφέρουν για να δεις πως λειτουργεί το DIY σε κάθε περίπτωση. 'Ετοιμη τροφή είναι σε κάθε περίπτωση, ανάλογα τα γούστα σας μαζεύεις τα σημεία ενδιαφέροντος και απλά....πακετάρεις!
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Μακάρι να είχαμε τέτοια δειλήματα συχνότερα 🤭 ! Μαρόκο είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό αλλά ταυτόχρονα αρκετά εύκολο για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης. Εγώ θα σου πρότεινα επίσης να σκεφτείς Ιορδανία και Αίγυπτο. Διαφορετική κουλτούρα και μεγάλης αρχαιολογικής σημασίας χώρες.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Σας ευχαριστώ όλους.

Νομίζω θα προσπαθήσω να βρω φθηνά αεροπορικά για Κούβα!

Ειδάλλως Μαρόκο ή Ουζμπεκιστάν που μου φαίνονται πιο βατά.

Θα ανατρέξω και σε ιστορίες για Μαρόκο καθώς έχω διαβάσει μόνο για Ουζμπεκιστάν και Κούβα!
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
64
Να ρωτήσω και εγώ, μια θαμπή ιδέα για ταξίδια που μου ρχονται βραδιάτικα.. Έχετε πρόταση για προορισμό χοντρικά:

α) 23 μάρτη- 8/9 Απρίλη, δηλαδή 2 βδομάδες και κάτι. Εκτός Ευρώπης. Σκεφτόμουν την Αίγυπτο, σταμάτησα τις προετοιμασίες λόγω Γάζας και αβεβαιότητας στην περιοχή.

β) Κάπου μετά τις 20 Μαιου ένα διβδόμαδο στην Ασία. Η ιδέα είναι πως ένας φίλος θα είναι στη Σιγκαπούρη και μπορούμε να συναντηθούμε σε ένα προορισμό προς εκείνα τα μέρη.

Γενικά ψάχνω μέρη με αρχαιολογικό ενδιαφέρον, αυθεντικότητα και σχετική ασφάλεια. Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τους καιρούς στην Ασία για αυτό ρωτάω.

ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.628
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom