Γενικά Ιθάκη Κεφαλονιά Ιθάκη – Κεφαλονιά

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ευχαριστω για τις πληροφοριες. θυμασαι ποσο πληρωσατε για την διανυκτερευση;
Για 2μερες δεν συμφερει να φερω το δικο μου αυτοκινητο. καλυτερα να νοικιασω απο εκει. Εχει αυτοκινητα για νοικιασμα;
Καλησπέρα !
Προσπαθώ να βρώ το κατάλυμα που είχα μείνει και δεν το έχει...εγώ είχα πληρώσει για 10 βράδια 350€, για μονόκλινο, πρίν 6 χρόνια....παλιές καλές εποχές !
Για αυτοκίνητο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είχα πάει με το δικό μου και δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα ενοικίασης, sorry....
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Είναι ακριβά γενικά να ξέρεις , επίσης όπως σου είπα πριν , οι παραλίες θέλουν όλες αυτοκίνητο , εμείς μείναμε σε αυτό

http://www.ithacaspoem.gr/el/index.htm

πολύ ήσυχο ( 5 λεπτά από το κέντρο , το Βαθύ εννοώ ) , καλά δωμάτια , με air condition , εμείς επειδή τότε δεν είχε άλλα δωμάτια , πήραμε την μπλε μεζονέτα , κάτω σαλόνι με κουζίνα , πάνω κρεββατοκάμαρες , ήταν για 2 ζευγάρια , ήμασταν όμως 1 ζευγάρι , είναι ακριβά γενικά , για ένα δωμάτιο 80 - 100 ευρώ σίγουρα θα δώσεις

https://www.booking.com/searchresults.el.html?aid=357006&label=gog235jc-hotel-el-gr-ithacaN39NsNpoem-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS7-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c-H:s&sid=bff8bde7359f5693c7b964acaa3172dd&checkin_month=8&checkin_monthday=23&checkin_year=2017&checkout_month=8&checkout_monthday=28&checkout_year=2017&class_interval=1&group_adults=2&group_children=0&label_click=undef&mih=0&no_rooms=1&region=2882&room1=A,A&sb_price_type=total&src=region&ssb=empty&unchecked_filter=price&unchecked_filter=price&nflt=pri=3;pri=2;&lsf=pri|2|1&update_av=1

διάβασε κι αυτά που έγραψα στο link που σου έδωσα πριν , για το που να πας κλπ ( επειδή έχει ανηφόρες , κακό δρόμο , κατσίκια που τα αφήνει ο βοσκός και μόλις μπεις στη στροφή σου έρχονται φάτσα κάρτα μπροστά σου ) , το πάθαμε εμείς γυρίζοντας από το Σταυρό νομίζω γι αυτό στο λέω , θέλει αυτοκίνητο , τώρα για να νοικιάσεις ρώτα πριν πας να δεις τιμές ;)
 

ΆνναΠ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας χαιρετώ,

Θα ταξιδέψουμε στην Κεφαλλονιά το τέλος του Αυγούστου για 10 μέρες για πρώτη φορά. Θα φθάσουμε αεροπορικώς και έχουμε κανονίσει για αυτοκίνητο. Είμαστε 2 ενήλικες άνω των 50 και 1 παιδί 10 χρονών. Μας αρέσουν οι εκδρομές και να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα κάθε μέρα στις διακοπές μας, αλλά προτιμούμε να μένουμε κάπου που να μη χρειάζεται μεγάλη/δύσκολη διαδρομή με το αυτοκίνητο για να βγούμε βόλτα το βράδυ. Λόγω του παιδιού δεν ξενυχτούμε ιδιαίτερα. Έχουμε σκεφτεί να σπάσουμε τη διαμονή ως εξής: 2 μέρες στο Φισκάρδο, 3 μέρες κοντά στο Ληξούρι, 2 μέρες στο Βαθύ της Ιθάκης και 3 μέρες στο Αργοστόλι.
Πιστεύετε ότι με αυτό το πρόγραμμα θα δούμε τα 2 νησιά και θα ευχαριστηθούμε το ταξίδι μας χωρίς να κουραστούμε από τις μεγάλες αποστάσεις; Είναι καλύτερα να προτιμήσουμε να το σπάσουμε σε 2 μέρες στο Φισκάρδο, 3 μέρες στο Ληξούρι και 5 μέρες στο Αργοστόλι και να αφήσουμε την Ιθάκη για κάποιο μελλοντικό ταξίδι; Σημειώστε ότι είμαστε Κύπριοι και είμαστε συνηθισμένοι να οδηγούμε ανάποδα. Ερχόμαστε κάθε χρόνο στην Ελλάδα και πάντα νοικιάζουμε αμάξι, αλλά το ανάποδο (για εμάς) δεν παύει να χρειάζεται πιο πολλή προσοχή.
Κάθε γνώμη από μέλη που γνωρίζουν την Κεφαλλονιά είναι ευπρόσδεκτη.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
5 βράδυα στο Αργοστόλι θα σκυλοβαρεθειτε !! Δώστε παραπάνω μέρες στο Φισκάρδο, το βόρειο κομμάτι του νησιού είναι κλάσεις ανώτερο απτό νότιο -- κ αν κάνετε 3 τις μέρες για την Ιθάκη τότε αξίζει ν πάτε
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εγώ πάλι θα έβαζα ημερήσια το Φισκάρδο (και πολύ λέω). Υπερβολικά τουριστικοποιημένη περιοχή, πανάκριβη και χωρίς καλές παραλίες (εξαίρεση το Δαφνούδι και το Φώκι). Θα έβαζα μια επιπλέον μέρα στην Ιθάκη για να την ευχαριστηθείτε.
Αν έχετε όρεξη μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε μια ιστορία μου για την Κεφαλλονιά.
30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
 

ΆνναΠ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ πάλι θα έβαζα ημερήσια το Φισκάρδο (και πολύ λέω). Υπερβολικά τουριστικοποιημένη περιοχή, πανάκριβη και χωρίς καλές παραλίες (εξαίρεση το Δαφνούδι και το Φώκι). Θα έβαζα μια επιπλέον μέρα στην Ιθάκη για να την ευχαριστηθείτε.
Αν έχετε όρεξη μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε μια ιστορία μου για την Κεφαλλονιά.
30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
Διάβασα την ιστορία σου για την Κεφαλλονιά και τη βρήκα πολύ κατατοπιστική. Αν προσπαθήσουμε να δούμε και να κάνουμε όοολα αυτά που ανέφερες δεν φτάνουν ούτε οι δυο βδομάδες. Με προβλημάτισες να αφήσω την Ιθάκη για άλλη φορά και να συγκεντρωθώ στην Κεφαλλονιά

5 βράδυα στο Αργοστόλι θα σκυλοβαρεθειτε !! Δώστε παραπάνω μέρες στο Φισκάρδο, το βόρειο κομμάτι του νησιού είναι κλάσεις ανώτερο απτό νότιο -- κ αν κάνετε 3 τις μέρες για την Ιθάκη τότε αξίζει ν πάτε
Ο σκοπός μου ήταν να χρησιμοποιήσουμε το Αργοστόλι σαν βάση για να επισκεφτούμε το νότιο μέρος (που λες ότι δεν είναι τόσο ενδιαφέρον) και κάποια άλλα μέρη όπως τη Μελισσάνη. Ίσως πρέπει να δω αν η Ιθάκη έχει κάτι εκτός από παραλίες για να μας τραβήξει για 3 μέρες. Ζούμε σε παραλιακό μέρος και κάνουμε πολλά μπάνια το καλοκαίρι, οπότε δεν ψάχνουμε για ένα μέρος που να έχει μόνο παραλίες, Επιπλέον αν φυσάει δεν θα έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε. Πριν από πολλά χρόνια είχαμε πάει στη Σέριφο για 5 μέρες και είχε δυνατό άνεμο και τις 5 με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ευχαριστηθούμε μπάνιο και να βαρεθούμε πολύ.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ο σκοπός μου ήταν να χρησιμοποιήσουμε το Αργοστόλι σαν βάση για να επισκεφτούμε το νότιο μέρος (που λες ότι δεν είναι τόσο ενδιαφέρον) και κάποια άλλα μέρη όπως τη Μελισσάνη. Ίσως πρέπει να δω αν η Ιθάκη έχει κάτι εκτός από παραλίες για να μας τραβήξει για 3 μέρες. Ζούμε σε παραλιακό μέρος και κάνουμε πολλά μπάνια το καλοκαίρι, οπότε δεν ψάχνουμε για ένα μέρος που να έχει μόνο παραλίες, Επιπλέον αν φυσάει δεν θα έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε. Πριν από πολλά χρόνια είχαμε πάει στη Σέριφο για 5 μέρες και είχε δυνατό άνεμο και τις 5 με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ευχαριστηθούμε μπάνιο και να βαρεθούμε πολύ.
Σωστά σκέφτεσαι. Το Αργοστόλι είναι πολύ καλό για βάση καθώς απέχει σχεδόν το ίδιο από όλες τις πλευρές του νησιού (45 λεπτά περίπου).
Αν δεν σας νοιάζουν τόσο οι παραλίες τότε μπορείτε να πάτε μόνο 2 μέρες Ιθάκη δίνοντας βάση στα χωριά του νησιού, κυρίως Βαθύ, Κιόνι, Σταυρό. Έτσι κι αλλιώς οι παραλίες του δεν είναι τόσο «δυνατές» όσο της Κεφαλλονιάς.
Από αέρηδες μην αγχώνεσαι, δεν έχει σχέση το Ιόνιο με το Αιγαίο. Σπάνια φυσάει πολύ ενώ σχεδόν μόνιμα έχει Βοριοδυτικό άνεμο (Μαίστρο) που δεν επηρεάζει τις νότιες και ανατολικές παραλίες και συνήθως η ένταση ανεβαίνει το απόγευμα.

Διάβασα την ιστορία σου για την Κεφαλλονιά και τη βρήκα πολύ κατατοπιστική. Αν προσπαθήσουμε να δούμε και να κάνουμε όοολα αυτά που ανέφερες δεν φτάνουν ούτε οι δυο βδομάδες. Με προβλημάτισες να αφήσω την Ιθάκη για άλλη φορά και να συγκεντρωθώ στην Κεφαλλονιά
Δεν γίνεται να δεις όλα αυτά που αναφέρω σε 8-10 μέρες που θα πάτε. Εγώ πάω κάθε χρόνο από μήνα και πάνω στο νησί κι ακόμα έχω κενά. Αλλά τα βασικά τα προλαβαίνετε.
Η Ιθάκη από την άλλη είναι πολύ όμορφη και έχει πολύ γραφικούς οικισμούς, όχι τόσο τουριστικοποιημένους όσο της Κεφαλλονιάς και γυρίζεται εύκολα σε 2-3 μέρες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom