Γενικά Ιθάκη Κεφαλονιά Ιθάκη – Κεφαλονιά

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Διακοπές στα Ιόνια, έπεσε για φέτος η πρόταση (που δεν έχουμε πάει εκτός κάποιο Πάσχα στη Κέρκυρα) και λέμε για συνδυασμό Ιθάκη – Κεφαλονιά 9 μέρες, δεύτερο 15ήμερο Αυγούστου. Πως προτείνετε οι γνώστες την κατανομή του χρόνου και ότι πληροφορίες για διαμονή (100-120 ευρώ η βραδιά το δίκλινο), φαγητό και δρομολόγια πλοίων. Έχουν μεταξύ τους συγκοινωνία με ferry ; Θα είμαστε 4 άτομα με αυτοκίνητο.
 

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Μέση Γη
Καλημέρα..!!
Για Κεφαλονιά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω πολλά..
Μεταξύ τους τα δύο νησιά συνδέονται με τρία καραβάκια. Τα δύο φεύγουν από Σάμη το ένα καθημερινά στις 15:00 και στις 23:00 (μεγάλο πλοίο) και το άλλο το πρωί στις 8 ή 9 και το μεσημέρι πάλι στις 14:00 ή 15:00 και είναι ferry boat («παντόφλα») και σε αφήνουν στον πίσω Αετό 4χλμ περίπου από το Βαθύ.
Το τρίτο καραβάκι (πάλι «παντόφλα») έρχεται από Λευκάδα και περνάει από Φισκάρδο για Ιθάκη. Τις ώρες δεν τις θυμάμαι για να σε βοηθήσω (αν δεν κάνω λάθος προς το μεσημεράκι έχει και πάλι προς αργά το απόγευμα) και σε αφήνει σε ένα χωριό στο βόρειο τμήμα της Ιθάκης (στις Φρίκες) περίπου 20χλμ από το Βαθύ.
Ξενοδοχεία δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί δεν έχω μείνει σε κανένα (από εκεί είμαι) εκτός από την Περαντζάδα (αλλά είναι εκτός του budget που αναφέρεις). Συμπαθητικά λόγια έχω ακούσει για το Ομηρικόν και ο Odyssey που βρίσκονται μέσα στο Βαθύ. Για φαγητό έχει καλές ταβερνούλες με καλή κουζίνα και ψάρι (λίγο «τσιμπημένο» βέβαια το ψάρι)...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μικρά είναι και τα δύο. Για μένα η Κεφαλονιά γυρίζεται πολύ άνετα σε 3-4 ημέρες, συμπεριλαμβάνοντας μπάνια στις καταπληκτικές της παραλίες. Η Ιθάκη φαντάζομαι θέλει λιγότερο. Θεωρώ πως, αν δε βαριέστε να γυρνάτε και δεν πάτε κυρίως για ξεκούραση, μπορείτε να χωρέσετε εύκολα κάτι ακόμη, π.χ. Λευκάδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διακοπές στα Ιόνια, έπεσε για φέτος η πρόταση (που δεν έχουμε πάει εκτός κάποιο Πάσχα στη Κέρκυρα) και λέμε για συνδυασμό Ιθάκη – Κεφαλονιά 9 μέρες, δεύτερο 15ήμερο Αυγούστου. Πως προτείνετε οι γνώστες την κατανομή του χρόνου και ότι πληροφορίες για διαμονή (100-120 ευρώ η βραδιά το δίκλινο), φαγητό και δρομολόγια πλοίων. Έχουν μεταξύ τους συγκοινωνία με ferry ; Θα είμαστε 4 άτομα με αυτοκίνητο.
προτάσεις για φαγητό έχουν γραφεί σε άλλα θέματα. ρίξε μια ματιά. το μπάτζετ είναι υπεραρκετό.
Για Κεφαλονιά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω πολλά..
Μεταξύ τους τα δύο νησιά συνδέονται με τρία καραβάκια. .
τα δρομολόγια άστα γιατί ούτε εσύ τα ξέρεις καλά, ούτε η ίδια εταιρεία..
Strintzis Ferries
το βραδυνό πάει Βαθύ. προς το παρόν..
Μικρά είναι και τα δύο. Για μένα η Κεφαλονιά γυρίζεται πολύ άνετα σε 3-4 ημέρες, συμπεριλαμβάνοντας μπάνια στις καταπληκτικές της παραλίες. Η Ιθάκη φαντάζομαι θέλει λιγότερο. Θεωρώ πως, αν δε βαριέστε να γυρνάτε και δεν πάτε κυρίως για ξεκούραση, μπορείτε να χωρέσετε εύκολα κάτι ακόμη, π.χ. Λευκάδα.
η Κεφαλονιά είναι το 5ο μεγαλύτερο νησί της χώρας. μήπως το μπλεκεις με κάποιο άλλο? Αργοστόλι-Φισκάρδο τον Αύγουστο είναι > 1 ώρα με ΙΧ. να πας, να κάνεις μπανιο, να φας και να γυρίσεις έφυγε 1 μέρα. χωρίς Άσσο, Μύρτο. να πας στα νότια Πόρο-Σκάλα άλλη μια μέρα γεμάτη, με 2-3 ωρες οδήγηση μόνο.. χωρίς Κατελειό, Τραπεζάκι, Άβυθο, Λουρδά και τόσα άλλα μέρη που δεν θα πάρεις ούτε μυρωδιά.. για τις παραλίες της πρωτεύουσας άλλη 1 μέρα, για τη δυτική Κεφαλονιά άλλες 2 μέρες. κι όλα αυτά χωρίς sight-seeing, σπήλαια, μουσεία κλπ. για ξανασκέψου το.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Samion, απλώς έχουμε άλλους ρυθμούς... Αργοστόλι-Φισκάρδο + φαγητό + μπάνιο + βολτίτσα = έχω γυρίσει στις 2 το μεσημέρι και δε θέλω να κάθομαι, φεύγω γι' αλλού.

Έβαλα στο googlemaps μια μάλλον περίπλοκη διαδρομή (Αργοστόλι-Περατάτα-Σάμη-Ληξούρι-Αθέρας-Φισκάρδο-Έλειο) και μου δίνει χρόνο 4 ώρες. Σε 4 μέρες είναι μόλις μια ώρα οδήγηση την ημέρα... Και τις διπλές διαδρομές να κάνεις, βγαίνει ένα σκάρτο δίωρο οδήγησης την ημέρα. Συνήθως κάνουμε πολύ περισσότερες και μένει πάρα πολύς χρόνος για στάσεις, φωτογραφίες, αξιοθέατα, φαγητό, μπανάκι, χαβαλέ.

Χάιλάιτ για μένα (που δεν είμαι και της παραλίας κανονικά) το μπάνιο το απόγευμα. Άδειες οι παραλίες εκείνη την ώρα (μέσα Ιουνίου), σχεδόν ανύπαρκτα κουνούπια, μερικές από τις καλύτερες παραλίες που έχω δει ποτέ μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, απλώς έχουμε άλλους ρυθμούς...
προφανώς.
επειδή μιλαει για Αυγουστο και επειδή έχω περάσει δεκάδες "άυγουστους" της ζωής μου εκεί επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα κι από εσένα κι από το google maps. άλλο ίντερνετ, άλλο πραγματική ζωή. αν ο στόχος είναι να δεις απλά και να μην πάρεις μυρωδια που βρίσκεσαι, γίνεται σε ημερήσιο όλο το νησί. τη δε Ιθάκη την έχω γυρίσει σε 2 ωρες. σε 1 βδομάδα βλέπει κάποιος και όλα τα ιόνια αν αυτός είναι ο στόχος του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεκτή η ένσταση του Αυγούστου και της προφανούς καλύτερης γνώσης του προορισμού εκ μέρους σου. Επιμένω πως με το να πάω απλώς στο Φισκάρδο για φαγητό και μπάνιο, για μένα η μέρα δεν γεμίζει, είναι μάλλον άδεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεκτή η ένσταση του Αυγούστου και της προφανούς καλύτερης γνώσης του προορισμού εκ μέρους σου. Επιμένω πως με το να πάω απλώς στο Φισκάρδο για φαγητό και μπάνιο, για μένα η μέρα δεν γεμίζει, είναι μάλλον άδεια.
Αργοστόλι-Φισκάρδο + φαγητό + μπάνιο + βολτίτσα = έχω γυρίσει στις 2 το μεσημέρι
:haha:
μόνο επειδή επιμένεις..
Αργοστόλι-Φισκάρδο= 2 ώρες με ΙΧ. + 1 ώρα φαγητό=3. και 1 ώρα για βόλτα? και πόσο για μπάνιο? 1 ώρα? μια βουτιά δηλ, στέγνωμα και δρόμο? ακόμα και μόνο αυτά να κάνεις είναι 5 ώρες..να ξεκινήσεις δηλ τουλάχιστον στις 9 το πρωι για να τα προλάβεις..μα δεν είναι διακοπές αυτό, συγνώμη κιόλας. να κάνεις 1 βουτιά και να φύγεις. ούτε την πιο ωραία παραλία δεν θα δεις καν. και σου ξαναλέω ότι στη διαδρομή αυτή είναι άλλα 2 highlight του νησιού Άσσος-Μύρτος, άλλη μία ημερήσια κατά τη γνώμη μου. άστα θέλει χρόνο το νησί, αποστάσεις μεγάλες και πολλά μέρη για στασεις.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όποια εποχή του χρόνου ,πάει κάποιος στην Κεφαλλονιά θέλει τουλάχιστον 10 μέρες για να την δει και να την απολαύσει.
Κι εγώ μιλάω εκ πείρας,αφού κάθε καλοκαίρι για 20 χρόνια ήμουν εκεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χωρίς καμία αντιδικία, σου ξαναλέω πως έχουμε άλλα γούστα και ρυθμούς. Π.χ για μένα η εκκίνηση στις 9 δεν είναι νωρίς, ίσα-ίσα έχω κάνει και το πρωινό μου μπανάκι στην παραλία, είμαι από αυτούς που ενοχλούνται από την πολυκοσμία και τη ζέστη και προτιμώ πρωινές και απογευματινές ώρες για μπάνιο.

Για τη συγκεκριμένη μέρα που λέμε, το πρόγραμμά μου θα ήταν (αν έχω κοιμηθεί Αργοστόλι, που δεν θα ήταν η δική μου επιλογή):
Μπάνιο κατά τις 8 σε κάποιο Γιαλό, αναχώρηση κατά τις 9 από κει, στις 10-10:30 είμαι Φισκάρδο. Περνάω ένα 2ωρο-3ωρο στην πόλη (μου αρκεί, χωρίς να είμαι γνώστης) και μετά κάθομαι και τρώω. Βολτίτσα με το αμάξι, φτάνουμε στον Άσσο, έχοντας βγάλει τις φωτό (έχει και απίστευτη θέα κάπου εκεί, ιδανική για παγωτάκι, τσιγαράκι κλπ), βολτίτσα στον Άσσο και όσο ακόμη έχει ήλιο, αλλά λιγότερο κόσμο είμαι στο Μύρτο για μπάνιο, μέχρι το ηλιοβασίλεμα, ή λιγότερο αν θέλουμε και παράκαμψη προς Αγία Ευφημία ή αλλού (συνδυάζεται και με ποτάκι ή δείπνο στη Σύμη). Τη θεωρώ και χαλαρή μέρα, έχοντας σταματήσει και σε 1-2 χωριουδάκια.

Θεωρώ πως για το νότο(Αργοστόλι μέχρι Πόρο και πίσω συν σπήλαια, μοναστήρια, αρχαιολογικό, φύση κλπ) χρειάζομαι άλλη μια μέρα, εύκολα άλλη μια για δυτικά συν Πετανούς κλπ και μια τέταρτη για ό,τι απομείνει. Με τους δικούς μου ρυθμούς το νησί γυρίζεται σε 4 γεμάτες ημέρες, τουλάχιστον αυτά που με ενδιέφερε να δω και μάλιστα χαλαρά. Δε διαφωνώ πως σε άλλον μπορεί να φαίνονται γρήγοροι ή ότι "δεν είναι διακοπές αυτό", όπως είπες κι εσύ, αλλά έχουμε άλλους ρυθμούς. Κι εγώ έχω γνωστούς που στις διακοπές τους πριν από τις 11 δε σηκώνονται από το κρεβάτι, θέλουν ένα τετράωρο σε κάθε παραλία κλπ και τους χαίρομαι γιατί έτσι περνούν καλά οι άνθρωποι και ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν. Και δεν είναι μόνο οι ρυθμοί, είναι και τα ενδιαφέροντα σε κάθε προορισμό. Π.χ. εγώ μόνο για την πόλη της Κέρκυρας θέλω 2 με 3 μέρες χωρίς να βγω καθόλου παραέξω, διότι έχει πράγματα που με ενδιαφέρουν και δεν τα χορταίνω, άλλος στο πρώτο μουσείο έχει φρικάρει και βαρέθηκε, όπως είμαι εγώ μετά από 45' στην παραλία.

Γι' αυτό είπα και στον McElk "αν δε βαριέστε να γυρνάτε και δεν πάτε κυρίως για ξεκούραση". Φαντάζομαι πως ο άνθρωπος αξιολογεί την κάθε άποψη με βάση τις δικές του ανάγκες. Διαφορετικά ταξιδεύουν 4 νέοι που έχουν ως βασικό κίνητρο τον περιπατητικό τουρισμό και τη φωτογραφία, αλλιώς κάποιος που πάει με τα παιδιά του μια εβδομάδα για να ξεκουραστεί σε κάποια παραλία, αλλιώς ένα ζευγαράκι κλπ. Από αυτά που έχω διαβάσει από τον συγκεκριμένο πόστερ, συμπέρανα πως δεν ταξιδεύει βασικά για ξεκούραση και πως γι' αυτό ήθελαν να προσθέσουν και δεύτερο νησί. Εγώ με 9 μέρες θα διέθετα 4 στην Κεφαλλονιά, 3 στη Λευκάδα και 2 στην Ιθάκη (που δεν έχω πάει και θέλω). Αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημά μας με την Ιθάκη ήταν πως δεν βόλευαν τα φέρυ να πάμε μαι μέρα, να διανυκτερεύσουμε και να γυρίσουμε την επόμενη το βράδυ.

Και μιας που είσαι και γνώστης, λύσε μας και μια απορία που είχαμε χθες οι φίλοι που είχαμε πάει Κεφαλλονιά: Σε ένα από τα μικρά χωριά στα οποία μείναμε, υπήρχε μια μικρή αλλά πανέμορφη ορθόδοξη εκκλησία, δε θυμόμαστε αν ήταν σέρβικη ή ρώσικη μάλιστα βρήκαμε και κάποιον και μας την άνοιξε. Όνομα; (της εκκλησίας και του χωριού, όχι του κλειδοκράτορα...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χωρίς καμία αντιδικία, σου ξαναλέω πως έχουμε άλλα γούστα και ρυθμούς.
αυτό εννοείται. απλά για τον περισσότερο κόσμο διακοπές σε ελληνικό νησί δεν σημαίνει να δω όσο το δυνατόν περισσότερα, να προλάβω να τα δω όλα.
τα σπήλαια παρεπιπτόντως είναι στη Σάμη και θέλουν 3-4 ώρες μόνο αυτά, αν είσαι τυχερός και δεν έχουν ουρά, αλλιώς άνετα χανεις μισή μέρα μόνο για 2 σπήλαια. σου ξαναθυμίζω ότι μιλάμε για Άυγουστο και το πρόγραμμα που λες δύσκολα βγαίνει και σίγουρα θα είσαι σκοτωμένος από κούραση μετά. στην Άσσο ναι πας. και φυσικά βλέπεις το κάστρο από μακριά, πασάλειμμα επιφανειακό όπως σε όλο το νησί σε 3-4 μέρες. ανέφερα κι άλλα μέρη στα νότια που δεν θα πάρεις μυρωδιά. αν αυτό θεωρείς επίσκεψη τότε οκ. έτσι όπως είπα προλαβαίνεις όλα τα ιονια σε 1 βδομάδα.
σόρυ την εκκλησία που λες δεν την έχω υπόψη μου.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ΜcElk,
για το δεύτερο 15ήμερο του Αυγούστου (ειδικά μετά τις 22/8), που αρχίζει να αραιώνει σχετικά ο κόσμος, θα είναι σούπερ τα 2 νησάκια.

το budget είναι αρκετά δυνατό για διαμονή, οπότε θα βρεις άνετα και καλά!

Λόγω Κεφαλλονίτικης καταγωγής, ας πω καναδυό πράγματα, εκτός των γνωστών που θα βρειτε στα sites, για τα μέρη τα δικά μου κυρίως ....


Tips για Κεφαλλονιά :

1) Αγ. Ευφημία & πέριψ.

- Αγ. Ευφημία (Αγιά Θυμιά τη λένε οι ντόπιοι ή Γυαλό οι παλαιότεροι) :

Οι 2 κολπίσκοι που θα βρείτε μετά το "τελείωμα" του λιμανιού της (στα αριστερά του, όπως βλέπεις τη θάλασσα), στο Γυρό (όπως λένε την εκεί περιοχή οι ντόπιοι), κάτω ή μετά το ξενοδοχείο Γονατάς, αξίζουν για απογευματινό μπανάκι, μετά τις 4 μμ. Εχει σκιά, είναι όμορφα, αρκεί ο αέρας να φυσάει προς το Θιάκι (Ιθάκη) για να τα κρατά καθαρά τα νερά (από τα κ@λ@κότερα).
Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ ! Χρειάζονται παπουτσάκια για τη θάλασσα, για να περπατήσετε στη παραλία (μεγάλα βότσαλα) . Πιθανόν τα παπουτσάκια να τα χρειαστείτε και σε άλλες παραλίες με βότσαλο ...
Πάρτε και καφεδάκι από την καντίνα που θα βρείτε στο Γυρό και χαλαρώστε.....
Στο Γυρό, είναι όμορφα το ηλιοβασίλεμα (όταν είσαι και κατακουρασμένος από την ζέστη της ημέρας)... για περπάτημα, καφέ ή φαγητό.

Καθίστε για φαγητό το μεσημέρι στη ταβέρνα "Παραδεισένια ακτή" ("Δενδρινός" για τους ντόπιους) και απολαύστε κάτω από την κληματαριά, χαλαρά τη θέα!
Και αν θέλετε και δεύτερη επιλογή υπάρχει η ταβέρνα του Λαγού (θα σας γελάσω πως είναι το κανονικό της όνομα.... Λαγός είναι το παρατσούκλι του ιδιοκτήτη).
Για καφεδάκι απόγευμα, υπάρχει και το ξενοδοχείο Κefalonia Bay Palace, που λειτουργεί από πρόπερσυ στο Γυρό και που όλα τα δωμάτια του έχουν θέα !

Στο λιμάνι θα βρεις τη Δωδώνη (κλασικά)... με ουζάκι πάντως εκεί, παραδόξεως, φέρνει και μεζέ... επίσης απέναντι από την πιάτσα ταξί, έχει καλή σχετικά ποικιλία ψαρικών (καθυστερεί όμως να τα φέρει...)

- Μονή Ανατολικού (Αντελικό):
από Αγ. Ευφημία προς τη Μονή, στο δεξί σας χέρι, θα ΄χετε πιάτο την Αγ. Ευφημία και στο βάθος τους κόλπους προς τη Σάμη. ΠΟλύ όμορφη εικόνα για φωτος (ειδικά την ώρα της δύσης του ηλίου).
Είναι πανέμορφη η μικρή εκκλησία μέσα στα δέντρα... παρατηρήστε την είσοδο της...
Στις 15 Αυγούστου, και το μεσημέρι και το βράδυ, ακολουθεί φαγητό, χορός και τραγούδι.

- Από Σάμη, στην είσοδο της Αγ. Ευφημίας, στο αριστερό σας χέρι, 100μ μετά το φαρμακείο, ακολουθήστε τον ανηφορικό δρόμο που γράφει Δρακοπουλάτα (στα δεξιά του, έχει ένα μικρό πάρκινγκ).
Καθόλη τη διαδρομή, βλέπετε την κοιλάδα του Ξεροπόταμου με τους λόφους του Καλόν ¨Ορους και τα απέναντι χωριά της Πυλάρου.
Στο χωριό Δρακοπουλάτα, αν σας αρέσουν οι παλιές εκκλησίες, αναζητήστε την εκκλησία "στο Σκαλοπάτι" με το όμορφο καμπαναριό (οι περισσότερες παλαιές εκκλησίες, έχουν υπέροχα καμπαναριά)... ρωτήστε όμως πρώτα μην τυχόν είναι κλειστή η αυλόπορτα....
προσέξετε τη παλιά πόρτα της αποθήκης στο προαύλιο της εκκλησιάς με τις 3 κλειδαριές (αποθήκευαν εκεί το λάδι και τα λοιπά καλούδια, και τα κλειδιά τα είχαν πάντα 3 άνθρωποι).
Αν βρεθείτε απόγευμα, στο χωριό Μακρυώτικα, ίσως να θελήσετε να πιείτε το καφεδάκι σας με συνοδεία καρυδόπιτας, ή να φάτε στη μικρή πλατεία του χωριού. Το καφενείο που βρίσκεται εκεί (η "Νυχτερίδα"), ανακαινισμένο πλέον και πιο μοντέρνο, τα παλαιά χρόνια ήταν το σήμα κατατεθέν για χορούς και γλέντια των Πυλαρινών.
Η συνέχεια του δρόμου (συνολικά 5 χλμ), ενώνεται με το κεντρικό δρόμο Αγ. Ευφημία-Φισκάρδο.

- Moνή Θεμάτων (Ιερά Μονή Υπεραγίας Θεοτόκου Θεμάτων) :
Στα Δρακοπουλάτα, στα αριστερά σας, έχει πινακίδα, ανηφορικός δρόμος, 5χλμ (μερικές φορές συναντάς και αγελάδες...) .
Το μοναστήρι δεν είναι τίποτε το φοβερό, αλλά βρίσκεται σε ένα όμορφο δάσος. Η θέα από την πλαγιά της Αγίας Δυνατής (έτσι ονομάζεται το βουνό), καθώς επίσης και το περιβάλλον αποζημιώνουν....
Πάρτε το καφεδάκι σας ή φαγητό και καθίστε στα πέτρινα παγκάκια μέσα στο δάσος.
Εκεί τη Τρίτη του Πάσχα και το 15 Αυγουστο, γίνονται πανηγύρια (φαγητό και κεφαλλονίτικοι χοροί).

- Στο δρόμο Αγ. Ευφημία προς Φισκάρδο (2-3 χλμ μετά), στα αριστερά σας, θα βρείτε μια ταβέρνα "Ξεροπόταμος"... ολίγον χύμα τα πράγματα, αλλά το φαγητό σπιτικό και καλό . Δοκιμάστε κρεατόπιτα, μπακαλαόπιτα, ριγανάδα και γαλακτομπούρεκο (για βράδυ καλύτερα).

2) Προς Φισκάρδο.

- Μπαίνοντας στο χωριό Μάγγανος, μετά το σουπερ μάρκετ, υπάρχει στο αριστερό σας χέρι, σε ένα στενό, δρόμος που οδηγεί προς Ιερουσαλήμ και Αλατιές.

Το λιμανάκι Ιερουσαλήμ, δεν με ξετρέλλανε....

Στις Αλατιές, παρότι η μικρή παραλία-κόλπος έχει πίσσα, αξίζει για μπάνιο λόγω βυθού ... αν σας αρέσουν οι βουτιές και ο βυθός, αξίζει με χίλια ! αρκεί να έχετε μάσκα, για να τον απολαύσετε (μοιάζει σαν μικρή πολιτεία)... ααα και η πίσα φεύγει με λάδι, στο πι και φι.

- Δαφνούδι :
δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να πάω εκεί.... όσοι έχουν πάει, λένε ότι αξίζει... αφήνεις το αυτοκίνητο και κατόπιν προχωράς σε δάσος με τα πόδια, για να κατηφορίσεις στην παραλία... ρωτήστε τους ντόπιους για περισσότερα...

- Στο χωριό Ενωση, στο δεξί σας χέρι υπάρχει μια ταβέρνα, με αυλή. Εχω χρόνια να πάω, αλλά ελπίζω το φαγητό να παραμένει το ίδιο καλό.

- το Φισκάρδο, κατά τη γνώμη μου, με 35-40 βαθμούς θερμοκρασία, είναι κουραστικό για πρωινό/μεσημεριανό περπάτημα (κόβεις φλέβες).... όσες φορές κι αν έχω πάει, έχω προτιμήσει το απόγευμα και πριν βραδυάσει και αρχίσει ο χαμός....

3) Φεύγοντας απο τη Σκάλα Πόρου (όπως βλέπεις τη θάλασσα, ανηφορίζεις αριστερά)... υπάρχει μιά ταβέρνα στο δεξί σου χέρι (μοιάζει με καράβι)... καθήστε για φαγητό εκεί, είναι όμορφα και δροσερά το μεσημέρι ...

- παραλίες :
Kefallonia /
Παραλίες

Υ.Γ.
καλή απόφαση !
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom