Ικαρία Ικαρία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα
1) Το ταξί πόσο κοστίζει περίπου;
2) Υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης αμαξιού στον Εύδυλο;
3) Για λεωφορείο να μη ρωτήσω καν, υποθέτω. Δρομολόγια δεν υπάρχουν πουθενά, και στο visitikaria έχουν τα περσινά...
1) Υπολόγισε γύρω στα 60 ευρώ.
2) Ναι
3) Υπάρχει σίγουρα λεωφορείο με ανταπόκριση για το πλοίο. Δες εδώ και πάρε και τηλέφωνο http://www.amfitriti-travel.gr/#filter=.buses,+.routes-menu
 

bluedive

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλημέρα
1) Υπολόγισε γύρω στα 60 ευρώ.
2) Ναι
3) Υπάρχει σίγουρα λεωφορείο με ανταπόκριση για το πλοίο. Δες εδώ και πάρε και τηλέφωνο http://www.amfitriti-travel.gr/#filter=.buses,+.routes-menu
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Υποθέτω λογικά μιας και θα πάω τέλος Αυγούστου να υπάρχουν διαθέσιμα αμάξια προς ενοικίαση μιας και ο πολύς κόσμος θα έχει φύγει. Το ταξί για μεγάλες αποστάσεις είναι απαγορευτικό λόγω κόστους και τα λεωφορεία (ευχαριστώ και πάλι για τον σύνδεσμο) σχεδόν ανύπαρκτα. Από την ανάρτηση δε βγάζω άκρη (πχ. αν και πότε επιστρεφει απο Εύδυλο στον Αγιο Κήρυκο) οπότε ίσως από το τηλ να καταλάβω περισσότερα.
Λογικά θα κοιτάξω να μείνω και λίγες μέρες στο βόρειο τμήμα του νησιού αν και υπάρχει πιθανότητα να έχει αέρα οπότε και κύμα.
Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ο Άγιος Κήρυκος είναι σχετικά "ψόφιος" και πως έχει μόνο γερόντια με ρευματικά. 3000 ατομα μένουν εκεί. Τι κάνουν όλη μέρα;
Οι ρυθμοί μπορεί να είναι διαφορετικοί, αλλά και πάλι αδύνατο να παίζονται τα πάντα στο βόρειο τμήμα του νησιού.

Οι δρόμοι τη νύχτα οδηγούνται η θα πρέπει να πηγαίνεις σα τη χελώνα φοβούμενος ότι μπορεί να πεταχτεί καμία κατσίκα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Υποθέτω λογικά μιας και θα πάω τέλος Αυγούστου να υπάρχουν διαθέσιμα αμάξια προς ενοικίαση μιας και ο πολύς κόσμος θα έχει φύγει. Το ταξί για μεγάλες αποστάσεις είναι απαγορευτικό λόγω κόστους και τα λεωφορεία (ευχαριστώ και πάλι για τον σύνδεσμο) σχεδόν ανύπαρκτα. Από την ανάρτηση δε βγάζω άκρη (πχ. αν και πότε επιστρεφει απο Εύδυλο στον Αγιο Κήρυκο) οπότε ίσως από το τηλ να καταλάβω περισσότερα.
Λογικά θα κοιτάξω να μείνω και λίγες μέρες στο βόρειο τμήμα του νησιού αν και υπάρχει πιθανότητα να έχει αέρα οπότε και κύμα.
Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ο Άγιος Κήρυκος είναι σχετικά "ψόφιος" και πως έχει μόνο γερόντια με ρευματικά. 3000 ατομα μένουν εκεί. Τι κάνουν όλη μέρα;
Οι ρυθμοί μπορεί να είναι διαφορετικοί, αλλά και πάλι αδύνατο να παίζονται τα πάντα στο βόρειο τμήμα του νησιού.

Οι δρόμοι τη νύχτα οδηγούνται η θα πρέπει να πηγαίνεις σα τη χελώνα φοβούμενος ότι μπορεί να πεταχτεί καμία κατσίκα;
Να ψαχτείς για αμάξι φίλε στον Κύρηκο, και να ττο παζαρέψεις γιατί θα το χρειαστείς.
Το ταξί (αν και εφόσον) είναι απαγορευτικό, οι αποστάσεις στην Ικαρία πολύ μεγάλες, τα λεωφορεία (ποτέ και πουθενά) πολύ δύσκολα.
Καλά θα κάνεις να μείνεις στο βόρειο/δυτικό τμήμα του νησιού. Αρμενιστής, Νας, Ράχες κτλ, είναι το καλύτερο κομμάτι του νησιού.
Δε ξέρω αν είναι ψόφιος ο Κύρηκος, ξέρω ότι δε τον προτιμάει κανείς. Ναι τα περισσότερα παίζονται στα μέρη που προανέφερα. Πάντα βέβαια έχει να κάνει με το τι θέλεις απο τις διακοπές σου, τι ηλικία έχεις κτλ.
Οι κατσίκες ίσως είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί για την οδήγηση στην Ικαρία.
Αν οδηγούνται νύχτα; Γιατί, οδηγούνται μέρα;; :haha::haha:
 

bluedive

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Να ψαχτείς για αμάξι φίλε στον Κύρηκο, και να ττο παζαρέψεις γιατί θα το χρειαστείς.
Το ταξί (αν και εφόσον) είναι απαγορευτικό, οι αποστάσεις στην Ικαρία πολύ μεγάλες, τα λεωφορεία (ποτέ και πουθενά) πολύ δύσκολα.
Καλά θα κάνεις να μείνεις στο βόρειο/δυτικό τμήμα του νησιού. Αρμενιστής, Νας, Ράχες κτλ, είναι το καλύτερο κομμάτι του νησιού.
Δε ξέρω αν είναι ψόφιος ο Κύρηκος, ξέρω ότι δε τον προτιμάει κανείς. Ναι τα περισσότερα παίζονται στα μέρη που προανέφερα. Πάντα βέβαια έχει να κάνει με το τι θέλεις απο τις διακοπές σου, τι ηλικία έχεις κτλ.
Οι κατσίκες ίσως είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί για την οδήγηση στην Ικαρία.
Αν οδηγούνται νύχτα; Γιατί, οδηγούνται μέρα;; :haha::haha:
Απορώ πραγματικά τι θα συναντήσω. Μέχρι τώρα μόνο καλά σχόλια έχω διαβάσει από άτομα που πήγαν στην Ικαρία. Δεν είδα κανένα που να λέει κάποιος ότι κακοπέρασε.
Το ότι χρειάζεται αμάξι το έχω καταλάβει. Το θέμα είναι αν πχ τις πρώτες 2 μέρες που θα είμαι Άγιο Κήρυκο μπορώ να το γλυτώσω πηγαίνοντας με πούλμαν. Θα πάρω στο ταξιδιωτικό γραφείο να ρωτήσω.
Πάντως πιστεύω είναι ανεπίτρεπτο ένα τόσο μεγάλο νησί να μην έχει δρόμους και μια στοιχειώδη συγκοινωνία. Δε νομίζω ότι θα έχανε μέρος από τη ταυτότητα του αν έφτιαχναν δρόμους και έβαζαν τακτικά λεωφορεία...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα συναντήσεις ότι δεν έχεις συναντήσει πουθενά αλλού.
Δε λέω κάπου ότι κακοπέρασα, το αντίθετο μάλιστα.
Το μόνο που λέω είναι οτι η Ικαρία είναι πολύ ιδιαίτερο νησί, και δε μπορούν να προσαρμοστούν όλοι.
Υπάρχει κόσμος που φεύγει στη δεύτερη-τρίτη μέρα. Παράλογο το ξέρω, αλλά υπάρχει.
Θέλει κάποιο χρόνο προσαρμογής. Θέλει να βγάλεις απο πάνω σου τα δεδομένα και τα αστικά κατάλοιπα.
Τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ την Ικαρία.
Τώρα όσον αφορά τη συγκοινωνία αναφέρθηκε. Εύχομαι να έχει αλλάξει προς το καλύτερο για εξυπηρέτηση όλων.
Αλλά για τους δρόμους δεν έχω λόγια. Πέρα από ένα καλό κομμάτι, απο Εύδηλο προς Μαγγανίτη, έχω να λέω για τους χειρότερους δρόμους που έχω συναντήσει στην Ελλάδα. Και δεν έχω πάει σε λίγα νησιά, ακόμα και άγονης γραμμής...
Πριν την Ικαρία πίστευα ότι οι χειρότεροι δρόμοι είναι στο Λασήθι. Διαψεύστηκα. Σε σύγκριση π.χ. με τη Σάμο που είναι διπλανό νησί, μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πριν πας, μιας κι έχεις μερες ακόμα, διάβασε λίγο την ιστορία του νησιού και ίσως κάποια πράγματα σου ξεκαθαρισουν για το πως είναι και γιατί στην Ικαρια.
 

bluedive

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Λέτε το αυτοκίνητο να το κλείσω από τώρα για τέλος Αυγούστου η θα βρω εκεί; Δυσκολεύομαι να κλείσω μέσω τηλ αμάξι κ ιδίως να καταβάλω προκαταβολή χωρίς να το έχω δει...
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Λέτε το αυτοκίνητο να το κλείσω από τώρα για τέλος Αυγούστου η θα βρω εκεί; Δυσκολεύομαι να κλείσω μέσω τηλ αμάξι κ ιδίως να καταβάλω προκαταβολή χωρίς να το έχω δει...
Κλεισε οταν θα φτασεις καλυτερα. Εβρισκα στο ιντερνετ πριν 2 μηνες αυτοκινητο με 60€ και στο λιμανι το βρηκα με 35€. Τελος αυγουστου θα βρεις σιγουρα.
 
Μηνύματα
6
Likes
4
Πεταμένα χρήματα για Ικαρία δεν έχεις να δεις σχεδόν τίποτα ..μόνο άγρια φύση άμμο πέτρα και δέντρο ταλαιπωρία που δεν σε αποζημιώνει ..μόνο οι σειχελες μου άρεσαν και λίγο στον Αρμενιστη σαν παραλίες...οι άνθρωποι οκ καλοί αλλά ορισμένοι νέοι κόμπλεξ σαν να βρίσκεσαι σε Τουρκοβούνια..δεν θα επεκταθω σε αυτό...απο φαγητό σχετικά καλό αν και ορισμένοι θέλουν να κάνουν αρπαχτες προσοχή που θα φάτε...2 μερίδες μπιφτέκια μια σαλάτα 2 ποτήρια κρασίή40 ευρώ Αρμενιστη και φυσικα χωρίς να κόψουν αποδείξεις... γραφικότητα 0 παραλίες όπως είπα 2 μόνο καλές....αρκετή βρωμιά σε ορισμένες παραλίες...χμμμμ οι χειρότερες
διακοπές που έκανα το 2017...δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω εκεί...Ακομα και του εναλλακτικού τουρισμού που ειμαι δεν μου άρεσε καθόλου...κρίμα ....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πεταμένα χρήματα για Ικαρία δεν έχεις να δεις σχεδόν τίποτα ..μόνο άγρια φύση άμμο πέτρα και δέντρο ταλαιπωρία που δεν σε αποζημιώνει ..μόνο οι σειχελες μου άρεσαν και λίγο στον Αρμενιστη σαν παραλίες...οι άνθρωποι οκ καλοί αλλά ορισμένοι νέοι κόμπλεξ σαν να βρίσκεσαι σε Τουρκοβούνια..δεν θα επεκταθω σε αυτό...απο φαγητό σχετικά καλό αν και ορισμένοι θέλουν να κάνουν αρπαχτες προσοχή που θα φάτε...2 μερίδες μπιφτέκια μια σαλάτα 2 ποτήρια κρασίή40 ευρώ Αρμενιστη και φυσικα χωρίς να κόψουν αποδείξεις... γραφικότητα 0 παραλίες όπως είπα 2 μόνο καλές....αρκετή βρωμιά σε ορισμένες παραλίες...χμμμμ οι χειρότερες
διακοπές που έκανα το 2017...δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω εκεί...Ακομα και του εναλλακτικού τουρισμού που ειμαι δεν μου άρεσε καθόλου...κρίμα ....
Είσαι του εναλλακτικού τουρισμού και δεν σου αρέσει η άγρια φύση, η άμμος, οι πέτρες και τα δέντρα ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ πάλι απορώ πώς κατάφερε να βρει βρώμικες παραλίες σε ένα νησί με τόσα χλμ ακτογραμμή και ούτε 10,000 κατοίκους. Πού βούτηξε στο λιμάνι που δένουν τα φέρρυ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom