Ικαρία Ικαρία

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Είναι πολύ κοντινά, επίσης και τα δύο έχουν ταβέρνες και μίνι μάρκετ. Στον Αρμενιστή έχει πιο έντονη ζωή, στο Γιαλισκάρι είσαι μία ανάσα από την παραλία της Μεσακτής.. Μάλλον Αρμενιστή θα έμενα κι εγώ..Επίσης, τα 30 ευρώ είναι κάτι παραπάνω από καλά..Κλείστα και μην το πολυψάχνεις..
Καλά να περάσεις!
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Καλησπέρα και από μένα. Σκέφτομαι να πάω στις 13 Ιουλίου για 5 μέρες. Επειδή έχω χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να μείνω στον Να ή να διαλέξω πάλι τον Αρμενιστή. Ξέρω ότι ο Αρμενιστής είναι καλός για εξορμήσεις και έχει και μπαρ και ταβέρνες και γραφείο να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Αλλά δεν ξέρω πόσο αξιοποιήθηκε ο Νας σε σχέση με αυτά
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ο Νας έχει 3-4 ταβέρνες, αλλά όχι κάποιο μπαράκι ούτε γραφείο ενοικιάσεων αυτοκινήτων (αν δεν με απατά η μνήμη μου από πέρσι). Απλά ο δρόμος έχει γίνει σούπερ και κάνεις την απόσταση Αρμενιστή-Να σε 1ο-15 λεπτά..
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Οπότε καλύτερα να μείνω πάλι Αρμενιστή και από εκεί να πάω όπου θέλω. Μήπως έχεις άποψη για τα armenistis view studio; Είναι κολλητά με τα valeta studios. Σκέφτομαι σε ένα από τα δύο. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ευπρόσδεκτο
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Δεν έχω άποψη, απλά ξέρω ότι είναι σε φοβερά προνομιακό σημείο, πάνω από τις δύο πανέμορφες παραλίες (Μεσακτή-Λιβάδι). Ίσως όμως εκεί να έχει λίγη φασαρία, γιατί απέξω έχει δρόμο..
 

mouxlitsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλήμερα! την επόμενη εβδομάδα έχουμε προγραμματίσει να πάμε ικαρία με τον φίλο μου και ακόμα δεν έχουμε κλείσει διαμονή. Μια πρώτη σκέψη είναι να κλείσουμε στον Αγιο Κύρηκο. Βλέποντας όμως που είναι οι περισσότερες παραλίες αρχίζουμε να σκεφτόμαστε και απο την άλλη μεριά. Τι προτείνετε? Επίσης αν έχετε κάποιο κατάλυμα απο το οποίο είστε ευχαριστημένοι , καθώς έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά σε αυτό το κομμάτι. Ευχαριστώ !!!
 

bettypony

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Hello@Εγω κ η παρεα μου σκεφτομαστε να παμε Ικαρια για μια εβδομαδα αρχες Αυγουστου,ομως δεν οδηγαμε κ αν ειναι θα μενουμε Ευδηλο..Ενδεικνυται η θα φαμε πακετο χωρις μεσο?Λεωφορεια για τη μερα για να πηγαινουμε στις παραλιες υπαρχουν?Γιατι διαβασα πως υπαρχει θεμα με τις συγκοινωνιες.Επισης ποιεςπαραλιες μας βολευουν απο Ευδηλο?Για βραδυ θα εχουμε θεμα χωρις δικο μας μεσο,μονο με ωτοστοπ κι ετσι θα βολευτουμε?Κ με ταξι?Περα απο τον Χριστο,νυχτερινη ζωη δεν υπαρχει αλλου?Στον Ευδηλο?Btw θελουμε να δουμε καποια βασικα μερη,δεν θελουμε να γυρισουμε το νησι.Διαφωτιστε μας αν γινεται!Thanks εκ των προτερων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλήμερα! την επόμενη εβδομάδα έχουμε προγραμματίσει να πάμε ικαρία με τον φίλο μου και ακόμα δεν έχουμε κλείσει διαμονή. Μια πρώτη σκέψη είναι να κλείσουμε στον Αγιο Κύρηκο. Βλέποντας όμως που είναι οι περισσότερες παραλίες αρχίζουμε να σκεφτόμαστε και απο την άλλη μεριά. Τι προτείνετε? Επίσης αν έχετε κάποιο κατάλυμα απο το οποίο είστε ευχαριστημένοι , καθώς έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά σε αυτό το κομμάτι. Ευχαριστώ !!!
Δε θα συνιστούσα τον Α.Κύρηκο, εκτός αμα είσαι ανω των 45-50. Ναι εχει και εκεί μερικές καλές παραλίες,έχει και πρόσβαση στους φούρνους. Μπορείτε να το συνδυάσετε και να μείνετε 2 μέρες Α.Κύρηκο, και τις υπόλοιπες Αρμενιστή.
Για διαμονή τώρα, δε μπορώ να θυμηθώ πως λεγόταν αυτό που έμενα...Θα επανέλθω μόλις το βρω. Απο όσα είδα στον Αρμενιστή πάντως,λίγο πολύ ολα στα ίδια επίπεδα μου φάνηκαν, αν εξαιρέσεις τον Τοξότη που ήταν ξενοδοχείο με σχετική πολυτέλεια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Hello@Εγω κ η παρεα μου σκεφτομαστε να παμε Ικαρια για μια εβδομαδα αρχες Αυγουστου,ομως δεν οδηγαμε κ αν ειναι θα μενουμε Ευδηλο..Ενδεικνυται η θα φαμε πακετο χωρις μεσο?Λεωφορεια για τη μερα για να πηγαινουμε στις παραλιες υπαρχουν?Γιατι διαβασα πως υπαρχει θεμα με τις συγκοινωνιες.Επισης ποιεςπαραλιες μας βολευουν απο Ευδηλο?Για βραδυ θα εχουμε θεμα χωρις δικο μας μεσο,μονο με ωτοστοπ κι ετσι θα βολευτουμε?Κ με ταξι?Περα απο τον Χριστο,νυχτερινη ζωη δεν υπαρχει αλλου?Στον Ευδηλο?Btw θελουμε να δουμε καποια βασικα μερη,δεν θελουμε να γυρισουμε το νησι.Διαφωτιστε μας αν γινεται!Thanks εκ των προτερων!
Χωρίς μέσο είναι δύσκολο....Οι συγκοινωνίες δεν είναι και το φόρτε του νησιού, αλλά και πάλι θα βολευτείς.Καλύτερα να μείνεις Αρμενιστή,γιατί και τις παραλίες έχεις κοντά σου με τα πόδια αν θελεις, και επιλόγές παίζουν για το βράδυ, και ο Χριστός Ραχών είναι στα 5 χλμ. Δε ξέρω τι θα βρεις Εύδηλο για το βράδυ...Οσες φορές πήγαμε,μείναμε μόνο για το φαγητό και μετά κατευθείαν στο Χριστό. Το θετικό που βρίσκω για Εύδηλο, είναι οτι πρόκειται για κεντρικό μέρος και οι συγκοινωνίες θα είναι συχνότερες, αλλά για τους λόγους που προανέφερα δε ξέρω αν θα σε βολέψει..
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Βρε παιδιά, πώς θα γυρίσετε το νησί (έστω και τα βασικά) χωρίς μέσο; Ακούω όλους που λένε ότι δεν πειράζει, στην Ικαρία όλα είναι χύμα, θα σε παίρνουν με το ότοστόπ κτλ..Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά η Ικαρία
α) είναι μεγάλο νησί, δεν είναι ούτε Αντίπαρος, ούτε Σίφνος.
β) το autostop δούλευε πολύ παλιότερα. Τα τελευταία χρόνια, με ορισμένα "φρούτα" που έκαναν στέκι τους το νησί (βλέπε γκρούβαλους) οι ντόπιοι μαζεύτηκαν, άρχισαν να φοβούνται και το ότοστοπ έχει περιοριστεί πολύ.
γ) συγκοινωνία δεν υπάρχει και τα ταξί είναι λιγοστά.
Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Ικαρία είναι ένα νησί που αξίζει με χίλια, χρειάζεται όμως μέσο για να σου αποκαλύψει τις ομορφιές του, διαφορετικά ο ταξιδιώτης θα ταλαιπωρηθεί αρκετά.
Προνοήστε έστω για ένα μηχανάκι...

Για διαμονή κοιτάξτε και αυτό στον Κάμπο, είναι πεντακάθαρο και ήσυχο, θέλει όμως και αυτό μέσο.

http://www.icarian-utopia.gr/
 

bettypony

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν μεινουμε Αρμενιστη κ βολευτουμε με τις κοντινοτερες παραλιες κ τη ζωη της περιοχης κ οκ επισκεφτουμε κ Χριστο με κπ τροπο,δεν αξιζει?βασικα μας εχει κολλησει η Ικαρια για φετος κ ειπαμε να το δοκιμασουμε εστω κι ετσι κ κπ στιγμη να ξαναπαμε για να ανακαλυψουμε τις ομορφιες της σε ολο το μεγαλειο τους..λεωφορεια δν υπαρχουν καθολου δλδ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom