Ικαρία Ικαρία

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
καλησπερα παιδια! σκεφτομαστε για ικαρια τελος ιουλιου. πραγματικα ανυπομονω!!!! εχουμε βρει δωματιο μονο στα θερμα κ μηχανακι για τις μετακινησεις! εχω δει οτι οι αποστασεις για ευδηλο, αρμενιστη κλπ ειναι μεγαλες. μπορει καποιος να μου προτεινει καποια οικονομικη λυση για καποιο δωματιο σ αυτες τις περιοχες κοντα????
εμείς κλείσαμε για 8 Αυγούστου στο κατάλημα Άτσαχας στον Αρμενιστή με 54ευρώ ήθελα συγκεκριμενα να κλείσω σ αυτό λόγω θέας κλπ και σίγουρα λόγω περιοχής αλλά αν ψαξεις ίσως να βρεις και φθηνότερο.

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω! Διάβασα μεγάλο μέρος της συζήτησης - πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Θα πάω solo φέτος τον Αύγουστο διακοπές και σκέφτομαι για Ικαρία. Με συμβούλεψαν να μείνω στο Νοτιοανατολικό κομμάτι και συγκεκριμένα στο Φάρο με το επιχείρημα ότι ο Αρμενιστής και τα πέριξ έχουν παραγίνει τουριστικά, ενώ στην ανατολική πλευρά είναι πιο παρεΐστικο το κλίμα (κάτι που μας ενδιαφέρει :). Ποια είναι η γνώμη σας;
όντως οι περιοχές που σου είπαν είναι πιο τουριστικές αλλα στην ικαρία είσαι...θα βρεις παρέα οπου κι αν μένεις πιστευω... πηγαινε σε κανενα πανηγυρι και αμεσως θα βρεις παρέα...αρκει ν σ αρεσει κι ο χορός

Καλησπέρα και από μένα παιδιά!!σκεφτόμαστε να πάμε φέτος Ικαρία αλλά παίρνουμε άδεια τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Αξίζει ή θα είμαστε εμείς και ο κούκος;
Σιγουρα ο τουρισμός θα έχει ησυχάσει πολύ αλλά τότε θα μπορέσεις να δεις πραγματικά την ομορφιά και τη γλύκα αυτού του νησιού. Μακάρι να μπορουσα να παω κι εγω εκεινη την εποχη. Αν τωρα πάλι σ αρεσει ο ντόρος κι ο πολύς κόσμος δε ξερω τι να σου πω...εχει πάντως ακόμα πολλά πανηγύρια εκείνη την εποχή.
 
Last edited by a moderator:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Εγώ γύρισα πριν 10 μέρες κ όλα αυτή την εποχή ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!
Δεν έχω να πω τίποτα κακό, πραγματικά.
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Καλημέρα !θα πάω στην ικαρια 22 έως 28 Αυγούστου κ θα μείνω στον κάμπο !έλεγα να νοικιάσω σκούτερ είναι καλή επιλογή ?κ αν μπορείτε να μου πείτε μέρη που πρέπει να δω κ μαγαζιά για φαγητό ποτό !σας ευχαριστώ!
θα είμαι ικαρια 8-16 Αυγούστου, μόλις επιστρέψω θα σου στείλω λεπτομέριες
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
σ ευχαριστω! θα το κοιταξω! γνωριζεις μηπως αν υπαρχουν λεωφορεια απο κ προς το αεροδρομιο τον Ιουλιο

Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος αν υπαρχει λεωφορείο τον Ιούλιο απο κ προς το αεροδρομιο της Ικαριας? Υπαρχει καποιο website που να μπορω να ενημερωθω ή καποιο τηλ? καποιος μου ειπε οτι θέλει περίπου 50 ευρώ το ταξι απο Ευδηλο...Heeelppp!!!!
τώρα είδα την απορία σου, ελπίζω πως μέχρι τώρα θα έχεις βρει απάντηση! Σε κάθε περίπτωση, μπορεί αυτό να χρειαστεί και σε κάποιον άλλο που πηγαίνει Ικαρία αεροπορικώς. Δυστυχώς το αεροδρόμιο είναι πολύ μακριά από Εύδηλο, Αρμενιστή, Ράχες κλπ. (για Αρμενιστή κοστίζει 60 ευρώ το ταξί). Λεωφορείο περνά από το αεροδρόμιο γι' Αρμενιστή 1-2 φορές την ημέρα, αλλά για κάποιο λόγο αυτή την πληροφορία είναι αδύνατον να τη μάθεις πριν πατήσεις το πόδι σου στο νησί. Το '14 που πήγα εγώ περνούσε κατά τις 3 το μεσημέρι νομίζω, αλλά αυτά αλλάζουν. Μία εύκολη λύση ό,τι ώρα κι αν φτάσεις, είναι να πάρεις ταξί για Άγιο Κίρικο (18 ευρώ), που ούτως ή άλλως δε θα έχεις άλλη ευκαιρία να τον δεις και από εκεί το ΚΤΕΛ για όπου θέλεις. Προσοχή, λόγω απαίσιων δρόμων, το ΚΤΕΛ κάνει πάνω από 2 ώρες.. Στην επιστροφή προτείνω ν΄αποφύγεις το ΚΤΕΛ, κόλλα σε καμιά παρέα που φεύγει με την ίδια πτήση και μοιραστείτε το ταξί!
 

nikosap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπερα παιδες!Θα βρισκομαι στο νησι απο 31/7 εως και 7/8. Εψαξα στο ikariamag.gr και ειδα οτι στις 6/8 γινονται καποια πανηγυρια. Ποιο προτεινετε να επισκεφτω; Διαμονη Ευδηλο.
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
τώρα είδα την απορία σου, ελπίζω πως μέχρι τώρα θα έχεις βρει απάντηση! Σε κάθε περίπτωση, μπορεί αυτό να χρειαστεί και σε κάποιον άλλο που πηγαίνει Ικαρία αεροπορικώς. Δυστυχώς το αεροδρόμιο είναι πολύ μακριά από Εύδηλο, Αρμενιστή, Ράχες κλπ. (για Αρμενιστή κοστίζει 60 ευρώ το ταξί). Λεωφορείο περνά από το αεροδρόμιο γι' Αρμενιστή 1-2 φορές την ημέρα, αλλά για κάποιο λόγο αυτή την πληροφορία είναι αδύνατον να τη μάθεις πριν πατήσεις το πόδι σου στο νησί. Το '14 που πήγα εγώ περνούσε κατά τις 3 το μεσημέρι νομίζω, αλλά αυτά αλλάζουν. Μία εύκολη λύση ό,τι ώρα κι αν φτάσεις, είναι να πάρεις ταξί για Άγιο Κίρικο (18 ευρώ), που ούτως ή άλλως δε θα έχεις άλλη ευκαιρία να τον δεις και από εκεί το ΚΤΕΛ για όπου θέλεις. Προσοχή, λόγω απαίσιων δρόμων, το ΚΤΕΛ κάνει πάνω από 2 ώρες.. Στην επιστροφή προτείνω ν΄αποφύγεις το ΚΤΕΛ, κόλλα σε καμιά παρέα που φεύγει με την ίδια πτήση και μοιραστείτε το ταξί!
Κ όμως ακόμα δεν έχω καταφερει να μάθω πως θα φύγω απο το αεροδρομιο. Τι κ αν έχω ρωτήσει ντόπιους, τι κ αν πήρα τηλ σε διάφορους φορείς... παραμένει μυστήριο αν υπάρχει όντως συγκοινωνία στην Ικαρία. Θα το μάθω οταν πάω λογικά αλλα ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπληξεως.
Καποια πρόταση ή συμβουλη για το τι πρεπει να δω κ που να πάω στην Ικαρία???
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Θεωρώ ότι θα πέσεις προ εκπλήξεως.........
Εγώ που ετυχε να περνάω απο εκεί την ώρα που το αεροπλάνο αποβίβαζε κόσμο, δεν είδα καμία συγκοινωνία να κυκλοφορεί εκει γύρο......
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
Καλησπερα παιδες!Θα βρισκομαι στο νησι απο 31/7 εως και 7/8. Εψαξα στο ikariamag.gr και ειδα οτι στις 6/8 γινονται καποια πανηγυρια. Ποιο προτεινετε να επισκεφτω; Διαμονη Ευδηλο.
Θεωρώ ότι θα πέσεις προ εκπλήξεως.........
Εγώ που ετυχε να περνάω απο εκεί την ώρα που το αεροπλάνο αποβίβαζε κόσμο, δεν είδα καμία συγκοινωνία να κυκλοφορεί εκει γύρο......
Α ωραια... Μπορεις να μου προτείνεις μέρη στ νησι στα οποία αξιζει να παω???
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Α ωραια... Μπορεις να μου προτείνεις μέρη στ νησι στα οποία αξιζει να παω???
Να πας στο Να οπωσδήποτε και μαλιστα να κάτσεις ως αργα για να δεις το ηλιοβασίλεμα! να πας χριστό ραχών το βραδακι για ποτάκι, από παραλίες μπορείς να πας μεσακτή, σευχέλες (πολύ μικρή παραλία πρέπει να πας νωρίς) , φάρο , θέρμα. Οι ντοπιοι λένε πως από τις ωραιότερες παραλίες είναι το ιερό κι όταν έχει ανέμους και μποφόρ εκεί είναι ήρεμα. Επίσης μη χάσεις την ευκαιρία να πας στον ξυλοσυρτη και να πιεις από τ αθάνατο νερό. ελπίζω να περάσεις υπέροχα και να μας πεις τις εμπειρίες σου όταν γυρίσεις!
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
Να πας στο Να οπωσδήποτε και μαλιστα να κάτσεις ως αργα για να δεις το ηλιοβασίλεμα! να πας χριστό ραχών το βραδακι για ποτάκι, από παραλίες μπορείς να πας μεσακτή, σευχέλες (πολύ μικρή παραλία πρέπει να πας νωρίς) , φάρο , θέρμα. Οι ντοπιοι λένε πως από τις ωραιότερες παραλίες είναι το ιερό κι όταν έχει ανέμους και μποφόρ εκεί είναι ήρεμα. Επίσης μη χάσεις την ευκαιρία να πας στον ξυλοσυρτη και να πιεις από τ αθάνατο νερό. ελπίζω να περάσεις υπέροχα και να μας πεις τις εμπειρίες σου όταν γυρίσεις!
Σ ευχαριστω για τις πληροφορίες! Η προσβαση σε Να κ Σευχέλλες είναι όντως δύσκολη? Εννοείται πως θα σας στειλω όταν γυρίσω.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Σ ευχαριστω για τις πληροφορίες! Η προσβαση σε Να κ Σευχέλλες είναι όντως δύσκολη? Εννοείται πως θα σας στειλω όταν γυρίσω.
Αν δεν περπατάς ποτέ στη ζωή σου, τότε θα σου φανεί δύσκολη.
Επίσης αν έχεις φοβίες να περπατάς σε βράχια..

Εχει διαδρομή κ περάσματα αλλα δεν είναι τραγικά. Η κοπέλα μου κατέβηκε με πατερίτσα να καταλάβεις. Το έκανε σε πολύ ώρα αλλα τα κατάφερε.
Αλλιώς στο επόμενο χωριό, φεύγει βαρκούλα, όπως φευγει κ βαρκούλα με προμήθειες για την παραλία. Καλού κακού όμως, πάρε μαζί σου νεράκι κ τίποτα να μασουλάς.
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
Αν δεν περπατάς ποτέ στη ζωή σου, τότε θα σου φανεί δύσκολη.
Επίσης αν έχεις φοβίες να περπατάς σε βράχια..

Εχει διαδρομή κ περάσματα αλλα δεν είναι τραγικά. Η κοπέλα μου κατέβηκε με πατερίτσα να καταλάβεις. Το έκανε σε πολύ ώρα αλλα τα κατάφερε.
Αλλιώς στο επόμενο χωριό, φεύγει βαρκούλα, όπως φευγει κ βαρκούλα με προμήθειες για την παραλία. Καλού κακού όμως, πάρε μαζί σου νεράκι κ τίποτα να μασουλάς.
Εχω συμμετάσχει σε κάποιες πεζοπορίες κ προσφάτως εκανα κατάβαση του Βουραικου. Απλά ακούω αρκετούς να το παρουσιάζουν ως κάτι πολυ δύσκολο, γι αυτό ρώτησα. Όσο για τις προμήθειες, θα το φροντίσω τωρα που μου το ειπες! thanks!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom