Ικαρία Ικαρία

voulageorge

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Θελω να παω Ικαρια παρασκευη και θα φυγω κυριακη.. Παντα την ειχα στο νου μου με τοσες ιστοριες που εχω ακουσει και τωρα που βρισκομαι Σύρο για δουλεια ειναι ευκαιρια να πεταχτω για ενα τριημερο με τη φιλη μου. Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας οσον αφορα την διαμονη για τοσες λιγες μερες. Ουσιαστικα για δυο βραδια. Εχω σκεφτει να μεινω ευδηλο. Την ικαρια την επισκεπτομαι γιατι θελω να χαλαρωσω,οχι τοσο για νυχτερινη ζωη. Θελω να μπορω να πιω το κρασακι μου, τους μεζεδες μου, να απολαυσω τον καφε μου, παρεα με την φιλη μου και γιατι οχι με ντοπιους. Που μου προτεινετε;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για αυτά που θες και για καφεδάκι,ταβέρνες για φαγητό και χαλάρωση νομίζω κάνει ο Εύδηλος.Αλλιώς δες για Αρμενιστή που κι εκεί έχει αρκετές επιλογές για καφέ και φαγητό.
 

voulageorge

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Για αυτά που θες και για καφεδάκι,ταβέρνες για φαγητό και χαλάρωση νομίζω κάνει ο Εύδηλος.Αλλιώς δες για Αρμενιστή που κι εκεί έχει αρκετές επιλογές για καφέ και φαγητό.
Σε ευχαριστω πολύ!! Και εγω τον ευδηλο σκεφτηκα γιατι δεν θα εχω και μεταφορικο και από ότι εχω διαβασει συγκοινωνια δεν υπαρχει..
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Σκέφτομαι να πάω Ικαρία φέτος αλλά μπορώ να πάω Ιούλιο και όχι Αύγουστο. Πότε παίζει κανένα καλό πανηγύρι και που προτείνετε να μείνω; Από ότι κατάλαβα στην πάνω πλευρά, Αρμενιστή, Μεσακτή και Γιαλισκάρι όχι στον Άγιο Κήρυκο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αρμενιστή ή Νας προτιμώ, αν και στον Άγιο Κήρυκο έχει επίσης και μέρη να βγεις και πράγματα να κάνεις. Επίσης αν έχεις πολλές μέρες μπορείς να πας από Ικαρία σε Φούρνους και Λειψούς που έχουν παρθένες παραλίες με διάφανα νερά και νόστιμο,φρέσκο ψάρι σε καλές τιμές.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Σκέφτομαι να πάω Ικαρία φέτος αλλά μπορώ να πάω Ιούλιο και όχι Αύγουστο. Πότε παίζει κανένα καλό πανηγύρι και που προτείνετε να μείνω; Από ότι κατάλαβα στην πάνω πλευρά, Αρμενιστή, Μεσακτή και Γιαλισκάρι όχι στον Άγιο Κήρυκο.
Περι ορέξεως που λένε.......
Εγώ έμεινα κ πάνω κ κάτω κ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι ήταν καλύτερο....
Κάτω αν μείνεις στα Θερμά είναι η πιο όμορφη επιλογή για μένα.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Περι ορέξεως που λένε.......
Εγώ έμεινα κ πάνω κ κάτω κ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι ήταν καλύτερο....
Κάτω αν μείνεις στα Θερμά είναι η πιο όμορφη επιλογή για μένα.
Ζωή το βράδυ που έχει; Δε λέμε για κλαμπ και τέτοια εννοείται ότι δεν πας Ικαρία για αυτά. Αλλά έτσι λίγο κόσμο, να βολτάρεις, να πιεις ένα ποτό. Απλά συμβαίνει το εξής. Στον Άγιο Κήρυκο τα δωμάτια είναι πάμφθηνα αλλά είναι πολύ μακριά από τα άλλα *Νας, Ράχες κτλ...) στον Αρμενιστή είναι ήδη τα περισσότερα κλεισμένα και το φτηνότερο που βρίσκω για Ιούλιο είναι με 50 ευρώ... Να τα δώσω αλλά να ξέρω ότι θα περάσω και καλά και δεν θα με φάνε οι δρόμοι... Τώρα που το σκέφτομαι, έχω ιδέα. Να μείνω τις μισές μέρες στην πάνω μεριά και τις μισές στην κάτω... Στο τέλος εκεί θα καταλήξω μου φαίνεται...
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Ζωή το βράδυ που έχει; Δε λέμε για κλαμπ και τέτοια εννοείται ότι δεν πας Ικαρία για αυτά. Αλλά έτσι λίγο κόσμο, να βολτάρεις, να πιεις ένα ποτό. Απλά συμβαίνει το εξής. Στον Άγιο Κήρυκο τα δωμάτια είναι πάμφθηνα αλλά είναι πολύ μακριά από τα άλλα *Νας, Ράχες κτλ...) στον Αρμενιστή είναι ήδη τα περισσότερα κλεισμένα και το φτηνότερο που βρίσκω για Ιούλιο είναι με 50 ευρώ... Να τα δώσω αλλά να ξέρω ότι θα περάσω και καλά και δεν θα με φάνε οι δρόμοι... Τώρα που το σκέφτομαι, έχω ιδέα. Να μείνω τις μισές μέρες στην πάνω μεριά και τις μισές στην κάτω... Στο τέλος εκεί θα καταλήξω μου φαίνεται...
Αυτό δε σου έγραψα??? Έμεινα ΚΑΙ στις 2 μεριές.........
Κ απόλαυσα χωρίς άγχος κ υπερβολικά χιλιόμετρα όλο το νησί.............. Κ τα πανηγύρια του :p
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Αυτό δε σου έγραψα??? Έμεινα ΚΑΙ στις 2 μεριές.........
Κ απόλαυσα χωρίς άγχος κ υπερβολικά χιλιόμετρα όλο το νησί.............. Κ τα πανηγύρια του :p
Super... Νόμιζα ότι είχες πάει δυο-τρεις φορές και έμενες αλλού κάθε φορά. Είναι η καλύτερη λύση!!! Σε ευχαριστώ...
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Super... Νόμιζα ότι είχες πάει δυο-τρεις φορές και έμενες αλλού κάθε φορά. Είναι η καλύτερη λύση!!! Σε ευχαριστώ...
Κ να σου πω κ την καλύτερη μαγκιά? Να κανονίσεις να φτάσεις στο ένα λιμάνι, στη μεριά που θα μείνεις κ όταν αλλάξεις μεριά να φύγεις απο το εκεί λιμάνι............... ;)

Πχ. εγώ εφθασα στον Κήρυκο κ καπάκι πήγα κ άραξα στα Θερμά.... 3 μερούλες. Είδα κ χάρηκα όλο το νότιο νησί κ μετά μετακόμισα Μεσσακτή 4 μερούλες κ όταν έφτασε η ώρα, έφυγα απο τον Ευδηλο .
Οικονομία χρόνου κ μεταφορικών. Χαλαράαααα
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Κ να σου πω κ την καλύτερη μαγκιά? Να κανονίσεις να φτάσεις στο ένα λιμάνι, στη μεριά που θα μείνεις κ όταν αλλάξεις μεριά να φύγεις απο το εκεί λιμάνι............... ;)

Πχ. εγώ εφθασα στον Κήρυκο κ καπάκι πήγα κ άραξα στα Θερμά.... 3 μερούλες. Είδα κ χάρηκα όλο το νότιο νησί κ μετά μετακόμισα Μεσσακτή 4 μερούλες κ όταν έφτασε η ώρα, έφυγα απο τον Ευδηλο .
Οικονομία χρόνου κ μεταφορικών. Χαλαράαααα
Ναι, το σκέφτηκα... Έτσι θα το κάνω... Να είσαι καλά...
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
17 Ιουλίου γίνεται πολύ ωραίο πανηγύρι στην Αρέθουσα, στο βόρειο μέρος του νησιού, για την γιορτή της Αγίας Μαρίνας. Την ίδια μέρα γιορτάζεται και στον Αγιο Κήρυκο η ανεξαρτησία της Ικαρίας με χορούς και τραγούδια που κρατάνε μέχρι το πρωί. Εγώ αν και έμενα Αγιο Κήρυκο προτίμησα, μετα από εισηγήσεις των ντόπιων, το πανηγύρι στην Αρέθουσα. Άξιζε, ήταν ωραία εμπειρία παρόλο που χρειάστηκε να οδηγήσουμε 1 ώρα και 15 λεπτά σε ένα δρόμο με στροφές και ανεπαρκή φωτισμό για να επιστρέψουμε στον Άγιο Κήρυκο. Γι' αυτό φρόντισε από πριν να μάθεις για τα πανηγύρια και να μείνεις σε κοντινά σημεία για να το απολαύσεις περισσότερο χωρις το άγχος της οδήγησης. Εγω σε διάστημα 2 βδομάδων έμεινα σε 4 διαφορετικά μέρη και κατάφερα να δω και να χαρω όλο το νησί που είναι υπέροχο. Αν θέλεις να πας Φούρνους έχε υπόψην σου ότι μόνο με πλοίο της γραμμής θα μπορέσεις να πας. Εγώ ήθελα να πάω μονοήμερο με καραβάκι αλλά δεν τα κατάφερα γιατι φυσούσε πολύ και τα καραβάκια δεν πήγαιναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom