Ινδία η Κίνα..?

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Είμαι σε φάση που ψάχνομαι για το επόμενο ταξιδι το οποίο θα ειναι μακρινο... Ευρωπη καναμε αρκετα συνεχομενα και θέλουμε προορισμο αρκετά διαφορετικό . Εκτος ευρωπης εχω παει μονο Τυνησία και ο σύντροφός μου πουθενά εκτος Ευρώπης. Το οικονομικο κομμάτι παιζει ρολο και με κοπο θα συγκεντρωθεί :(Οπότε είμαι αναμεσα σε δυο απο το research που έκανα. 1. ΙΝΔΙΑ χρυσο τριγωνο 2. Κλασσικη ΚΙΝΑ.
Οποίος θέλει ας μου πει την γνωμη του και ειδικά κάποιος που έχει ταξιδέψει σε αυτα τα μερη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Κίνα πια έχει μετουσιωθεί σ'ένα δυτικό κακέκτυπο ειδικά στην κλασσική διαδρομή. Πρέπει να κάνεις διαδρομές εκτός πεπατημένων για να τη ζήσεις.
Οπότε το κουκί μου πάει Ινδία. Η Ινδία είναι ένας κόσμος μοναδικών εικόνων μόνη της. Αλλά ή τη λατρεύεις ή θες να φύγεις γιατί δεν αντέχεις. Θα σου πρότεινα να επεκταθείς είτε δυτικά προς Ρατζαστάν (Udaipur, Jodhpur, Jaisalmer) είτε ανατολικά προς Khajuraho-Varanasi και να μην περιοριστείς στο τρίγωνο Delhi-Agra-Jaipur
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Από ότι κατάλαβα το ψάξιμο έγινε μέσω πρακτορείων οπότε εγώ σου προτείνω αν είναι για Ινδία,που φυσικά την ψηφίζω,να πάτε μόνοι σας.O τρόπος έχει γραφτεί σε πολλά τόπικ.
Επειδή τα κουκιά θα μαζευτούν δύσκολα,τα χρήματα που θα δώσετε για το 6ήμερο χρυσό τρίγωνο μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε για ένα ολόκληρο 15ήμερο όπου άνετα θα συμπεριλάβετε και όσα προανέφερε ο Hydroneta και θα σας μείνουν και ρέστα!
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Συμφωνω και εχω διαβάσει ολες τις ιστορίες σας για Ινδία και τις απολαυσα ιδιαιτερως. Αυτό θα εκανα αλλά δεν μπορουμε να λειψουμε πανω απι 8-9 μέρες ακόμα λογω μικρων παιδιων;);)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πόσο μικρά?Γιατί και τα δικά μου μικρά είναι και τα άφησα 18 μέρες!Μη με γεμίζεις τύψεις και οι γονείς έχουμε ψυχή!Και δεκαήμερο να πάτε μόνοι σας πάλι θα ξοδέψετε τα μισά.
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Πόσο μικρά?Γιατί και τα δικά μου μικρά είναι και τα άφησα 18 μέρες!Μη με γεμίζεις τύψεις και οι γονείς έχουμε ψυχή!Και δεκαήμερο να πάτε μόνοι σας πάλι θα ξοδέψετε τα μισά.
Πολυ καλα τα λες αλλά δεν είναι μονο το θεμα τα παιδιά, το θέμα ειναι οι γιαγιοπαππουδες που τα φυλανε, σε καθε ανακοίνωση επικοιμενης απουσιας τα βλεπουν όλα αναποδα και αρχίζουν να βγαζουν τους γνωστούς λόγους... 5 και 3.5 είναι.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πολυ καλα τα λες αλλά δεν είναι μονο το θεμα τα παιδιά, το θέμα ειναι οι γιαγιοπαππουδες που τα φυλανε, σε καθε ανακοίνωση επικοιμενης απουσιας τα βλεπουν όλα αναποδα και αρχίζουν να βγαζουν τους γνωστούς λόγους... 5 και 3.5 είναι.
Άσε κατάλαβα!!!Κάνε την πάπια και κάνε το ταξιδάκι σου όπου επιλέξετε για όσο μπορείτε.Αν χρειαστείς βοήθεια στην οργάνωση εδώ είμαστε!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η Κίνα πια έχει μετουσιωθεί σ'ένα δυτικό κακέκτυπο ειδικά στην κλασσική διαδρομή. Πρέπει να κάνεις διαδρομές εκτός πεπατημένων για να τη ζήσεις.
Οπότε το κουκί μου πάει Ινδία. Η Ινδία είναι ένας κόσμος μοναδικών εικόνων μόνη της. Αλλά ή τη λατρεύεις ή θες να φύγεις γιατί δεν αντέχεις. Θα σου πρότεινα να επεκταθείς είτε δυτικά προς Ρατζαστάν (Udaipur, Jodhpur, Jaisalmer) είτε ανατολικά προς Khajuraho-Varanasi και να μην περιοριστείς στο τρίγωνο Delhi-Agra-Jaipur

Αγαπημενο γουρούνι, Ετσι ειναι: Την Κινα την παλιά την ρομαντική , με τα κοκκινα φανάρια της, τα στενα πέτρινα δρομάκια της που αντηχουν ξυλινα τσοκαρα, με τα πάρκα διπλα απο τις λιμνες καταφυτα απο ιτιες, τους μανδαρινους και τις αυτοκρατορίες τις πορσελάνες και τους κουληδες
αν ψάξεις καλά, πάρα πολύ καλά, θα την συναντησεις.
Θα ριξεις νερο στο κρασί σου βεβαια -μηπως η Ακρόπολη και ο Παρθενωνας οταν τα βλεπεις σου θυμιζουν χλαμυδες και σανδαλια, Περικλή και φιλοσοφία ή ταβερνες και φτηνιάρικα σουβενιρομάγαζα, σουβλάκια και γκρικ μουζάκα? - αλλά αν αποφυγεις την πεπατημένη και τα πρακτορεια όπως λες και ψαξεις και ταλαιπωρηθείς και αφησεις ανεσεις, θα συναντησεις μια άλλη Κινα που κρύβεται διακριτικά πίσω απο υφασματα που ανεμίζουν σαν ταινια του (μάλλον υπερτιμημένου κάποιες φορές) Ανγκ Λη.

Θα σου περιγραψω σκηνη απο μια μικρή , σχεδόν ασήμαντη πόλη: Το Λιπινγκ.
Καμμία -εμπορική- τουριστική αξία δεν εχει. Οταν βγηκαμε σούρουπο, σχεδον βραδυ και μαλιστα οι μονοι τουριστες, οι κατοικοι σε αυτην την υπερβολικά κακοφωτισμένη πόλη,
και στις δυο πλευρες του δρόμου εκαιγαν ψευτικα χαρτονομισματα για τους νεκρούς τους.

Ηταν σιωπηλοί, προσηλωμενοι και δεν διεκπεραιωναν απλά μια θρησκευτική τελετη αλλά εδειχναν εναν βαθυτατο σεβασμό στους προγόνους τους. Στους προγονους εστιαζαν τονίζω. Οχι στους Θεούς.
Η μικρή αυτη πολη ελαμπε απο τις φλογες οχι μονο των ψευτικων χαρτονομισματων, αλλά οσο παραδοξο κι αν ακούγεται κι απο τα προσωπα των ντόπιων.
Εντυπωσιακή και η ησυχία που επικρατούσε. Απόκοσμη.
Δεν μιλάω γουρουνι για τυπική τελετη θρησκευτικής μορφής, αλλά για μυσταγωγία. Υπηρχε στον αερα η πίστη της παραδοσης που μπορουσες να την μυρισεις στον καπνό και να πιασεις τους παλμους στον αερα. Δεν διεκπεραίωναν: το πίστευαν.

Μετά απο 10 λεπτα ολα επανηλθαν στην προτερη κατασταση η οποια ομως δεν ηταν τετοια που θα μπορούσε να πει κανείς ότι η σχεδον μυσταγωγια των προηγουμενων στιγμων ηταν θεατρινισμος ή
τυπικό μηχανικό εθιμο χωρίς συναισθημα . Καθε άλλο: Χαμογελαστοι όχι γιατι διεκπεραιωσαν το καθηκον , αλλά γιατί πιστευαν ότι ο σκοπός της πραξης, στον οποίον σκόπευαν , επιτευχθει (τεραστια διαφορά απο αλλες κουλτουρες).

Γι' αυτό σου λεω ότι μην αδικεις αυτην την θαυμασια χωρα. Ηταν , ειναι και θα είναι εσωστρεφης. Υπομονη θελει και αρνηση της πεπατημενης. Δως της μια δευτερη ευκαιρία. Δεν θα μετανιώσεις.
Απλά πρέπει να προσαρμοστείς και να αντεξεις συναισθηματικά το γεγονός ότι όπως η Ρωμη δεν ανηκει πλέον στον Καισαρα ή το Λονδίνο στον Σερλοκ Χολμς, ετσι και η Κινα εξελίχθηκε και αντί (μόνο) για τον Μαο οι ουρες ανήκουν και στα Μακ Ντοναλντς.
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Villy
Ασχετο αλλά και σχετικο... Δεν φαντάζεσαι πόσο απολαυσα την ιστορία σου και ποσο γελασα. Παντα πιστευω οτι ένα ταξίδι το εκτιμας ακόμα πιο πολυ οταν επιστρέφεις και το κοιτας σπο μακρυα και θυμάσαι όλα τα συναισθήματα που σου δημιουργηθηκαν. Τα απροσμενα εως και οι μικροαναποδιες σε ενα ταξίδι μπορουν να το κανουν ακόμα πιο ιδιαίτερο και αξέχαστο.. Κι αν εκείνη τη στιγμή δεν γίνεται απόλυτα αντιληπτο οταν φεύγει η κουραση τα θυμάσαι και γελας. Αυτο με το bollywood απίστευτο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Dimteo, αφου απαντησα στο αγαπημενο χοντρο ροζ γουρουνι, και αφου ζητας γνωμες θα σου πω και την δικη μου που εχω ταξιδεψει και στις δυο χωρες. Σε καμμία να μην πας για τοσες λιγες ημερες. Δεν αξιζει. Ουτε το χρημα ουτε τον κοπο ουτε την υποχρεωση στους οικειους σου. Μιλαμε για κολοσσους απο ολες τις αποψεις. ή μαζεψε ημερες ή εστιασε σε μια πιο μικρη χωρα. Μια εβδομαδα -γιατι αυτος θα ειναι ο καθαρος χρονος ταξιδιου- πας Σαντορινη οχι Ινδια ή Κινα. Παλεψε για περισσοτερες ημερες στην τελική. Και οι δυο χωρες θελουν τον χρονο τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πω κι εγώ που τις έχω γυρίσει και τις δυο αρκετά, την Κίνα για 2-3 μήνες κυρίως με περπάτημα (και κανά λεωφορείο/τραίνο όταν βρισκόταν, ενίοτε και νταλίκες) και την Ινδία σε 3 επισκέψεις απ'την καλή και την ανάποδη:

Καταρχήν οι βαθμολογίες μου για τις δύο χώρες είναι οι εξής, με την υποσημείωση πως η Κίνα ανεβαίνει ΠΟΛΥ λόγω Θιβέτ (πρώτη στη βαθμολογία η Ινδία):
Φύση 7-8
Αρχαιολογία 4-8
Άνθρωποι 9-8
Κόστος 10-10
Αρχιτεκτονική 8-8
Ασφάλεια 9-10
Μοναδικότητα 10-10
Αυθεντικότητα 10-7
Φαγητό 10-7
Ποικιλία 8-8
ΣΥΝΟΛΟ: 85-85, απόλυτη ισοπαλία.
Κοινώς, κατά τη γνώμη μου μιλάμε για προορισμούς εξαιρετικά ισάξιους και στη δική μου λίστα ισοβαθμούν στην τρίτη θέση των "καλύτερων/αξιολογότερων/εντυπωσιακότερων" χωρών που έχω επισκεφθεί, οριακά κάτω από την Ινδονησία και λίγο πιο κάτω από το αξεπέραστο, ανυπέρβλητο, τιτανοτεράστιο Περού.
Άρα σε όποια από τις δύο και να πας, πας σε τοπ προορισμό κατά τη γνώμη μου.

Από κει και πέρα συμφωνώ σε αυτό που λέει η συμφορουμίτισσα: οι πιο όμορφες γωνιές της Κίνας είναι στην επαρχία. Η Fenghuang ας πούμε ή το Lijiang είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει ποτέ, στο νότο έχει φανταστικά χωριά που θες μέρες για να φτάσεις εκεί περπατώντας, το Θιβέτ εκτός Λάσα είναι εξαιρετικό, έχει απίστευτα διαμάντια στη βόρειο Κίνα, αλλά όλα αυτά θέλουν χρόνο. Και δυστυχώς τα όμορφα κομμάτια έχουν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους.

Στην Ινδία ισχύει πάνω κάτω το ίδιο αλλά σε μικρότερο βαθμό: οι αποστάσεις είναι μικρότερες, η ανάπτυξη πιο αργή (άρα οι αυθεντικές εικόνες πιο πυκνές) και σε μια μικρή περιοχή (π.χ Ρατζαστάν, Κεράλα) βγάζεις ευκολότερα πρόγραμμα 8-9 ημερών χωρίς πολλές μετακινήσεις με ΠΟΛΛΑ πράγματα να δεις.

Αν διαλέξεις την Κίνα για μένα θα πρέπει να είσαι πολύ στοχευμένος στο τι θες να δεις. Απο κλασικά αξιοθλεατα π.χ Μπορείς να κάνεις ένα Πεκίνο-Ξιαν-Πινγκγιάο ή απλά μόνο Θιβέτ, ή μόνο Fenghuang και νότο. Και στην Ινδία επιλογές θα πρέπει να κάνεις, αλλά έχω την αίσθηση πως έχεις απείρως περισσότερες επιλογές.

Από κει και πέρα εξαρτάται από τι ταξίδι θέλετε να κάνετε (οργανωμένο ή ανεξάρτητο), τι προσωπικά γούστα έχετε, αν αξιολογείτε την καθαριότητα, αν είστε περισσότερο της αρχαιολογίας, τα γαστρονομικά γούστα κλπ. Φυσικά θα πρέπει να λάβετε υπόψη και την εποχή που διαθέτετε για το ταξίδι γιατί η Ινδία (πλην βορρά) το καλοκαίρι για μένα είναι ανυπόφορη), η βόρεια Κίνα το χειμώνα απροσπέλαστη κλπ.

Εν κατακλείδι για μένα για να αξίζει το ταξίδι θα πρέπει να κάνετε επιλογή μιας συγκεκριμένης περιοχής για να στοχεύσετε, κι αυτή θα εξαρτηθεί από τα γούστα και τους περιορισμούς τους. Άρα δεν είναι μια συζήτηση για το ποια χώρα αλλά ποια περιοχή από αυτές τις χώρες να επιλέξετε.
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Ευχαριστώ για τις πληθωρικες απαντησεις. Μου είναι χρήσιμες. Το ξέρω οτι σαν χώρες απαιτούν χρονο περισσότερο από αυτον που διαθέτω για να είναι ολοκληρωμένο το ταξιδι αλλά και τα ταξίδια τα προσαρμοζουμε σε αυτό που καθενας μπορεί. Σαφώς και δεν περιμένω να δω Κίνα η Ινδία αλλά ενα κομμάτι. Απλά προσπαθω να εντοπισω ποιο κομμάτι είναι αρκετά πληθωρικο και αντιπροσωπευτικο και να αντανακλά την κουλτούρα τους. Προσδοκω να τις γευτω, να παρω μια ικανοποιητικη εικόνα του πολιτισμού, της ιδιοσυγκρασιας των ανθρώπων, καποιων σημαντικών αξιοθεατων. Μπορεί να μην ξεδιψασω αλλά νομίζω ότι νερό θα πιω. Ξερω τι θα ηταν ιδανικό και πως θα ήθελα να εξερευνησω καθε χωρα αλλά υπάρχει και κάποια σύγκρουση ανάμεσα σε αυτά που θέλουμε και αυτα που μπορούμε. Αγαπαω τα ταξιδια και λεω να τα συνεχίσω όπως μπορω... Κουτσουρεμενα;)! Κλινω προς ινδια μιας και ειναι πιο εφικτο. Σκέφτομαι να κάνω και μια έρευνα να πάμε μονοι μας. Γνωριζετε κάποιο πρακτορείο τοπικό και αξιοπιστο για να υλοποιησουμε το πρόγραμμα μας? Κατι διάβασα για gap adventures. Λιγο τσιμπημενο ομως? Επισης πρόγραμμα? Ρατζασταν και αεροπωρικως κεραλα? Δελχί οχι? Μηπως Δελχί, αγκρα, τζαιπουρ και βαρανασι? Θα με βοηθησετε αν μου προτείνετε ποια μερη να βάλω για να φτιαξω το πρόγραμμα. Το μέγιστο που μπορούμε να μείνουμε ειναι 8 καθαρες μέρες. Λεω εγω.... !! Οριστε το αυξησα.. Να δούμε και ο ξενοδοχος τι θα πει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom