Ινδία Ινδία

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Hello και από μένα στα εδέρφια του forum.Είμαι νέο μέλος και στο forum και στα ταξίδια .


Ψάχνοντας σε ποια ευρωπαική πρωτεύουσα θα περάσω ένα υπέροχο 10ήμερο...μόνη βγάζοντας φώτο και χαζεύοντας μουσεία....κατέληξα να οργανώνω ταξίδι για Ινδία (έπειτα από προτροπή...).

Όσο διαβάζω τόσο θέλω να πάω....
Οι σκέψεις είναι οι εξής...

Δελχί-Τζαιπουρ-Τζαισαλμερ-Άγκρα(λόγω TAJ )-Βαρανάσι-Κατμαντού

Δελχί-Τζαιπουρ-Τζαισαλμερ-Άγκρα(λόγω TAJ )-Βαρανάσι-Γκοα

και όπως καταλάβατε η ερώτηση είναι η εξής...
- να προτιμήσω τη Γκοα ή το Κατμαντού για το τέλος του ταξιδίου?

Θα φύγω μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Ιανουαρίου.
Θα προτιμούσα να τελιώσουν τα χρήματα..... στη Γκοα μιας και θέλω να πάω από την εφηβεία μου...αλλά όσο διαβάζω για την Ινδία και το Νεπάλ τόσο δελεάζομαι....!

Το ταμείο θα έχει γύρω στα 1500 ευρώ ....με +- 200 ευρώ...

Ερώτηση δεύτερη...

Πως θα έχω τα χρήματα εκεί?
-Κρυμμένα πάνω μου σε μετρητά?
-Λίγα πάνω μου σε μετρητά και τα υπόλοιπα σε τράπεζα?(πως-ποια τράπεζα)
-Ταξιδιωτικές επιταγές και λίγα μετρητά(τι σενάριο είναι αυτό και τι εστι ταξιδιωτική επιταγή?αν μου την κλέψουν?)
-όλα τα μετρητά επάνω μου κρυμμένα ,λίγα στην τσέπη και σε θυρίδα στο Δελχί τα χρήματα για το αεροπορικό της επιστροφής.

Στα 1500 ευρώ συμπεριλαμβάνονται τα πάντα (αεροπορικά διαμονή φαγητό μετακίνηση ψώνια κλπ)

Σημειωτέον δεν θα πάω με group.

ερώτηση τριτη
ποιες είναι οι παρενέργειες από τα χάπια ελονοσίας?

χτυπήστε αλύπητα και πείτε μου ότι ξέρετε.

ερώτηση τέταρτη

τι τύπο φωτογραφικής θα χρειαστώ

είμαι ψιλοάσχετη...από σκιές φώτα αποστάσεις μπλα μπλα, αλλά σκοπεύω να γίνω exper
προκειμένου να έχω αποτυπωμένη όλη τη μαγεία και τη βρώμα συνάμα .
θυμηθείτε το budget και μην μου προτείνετε μηχανή 2000 ευρώ (θα τη ζητήσω στη γιορτή μου τα Χριστούγεννα-και θα χάσω από τον προυπολογισμό)

ερώτηση πέμπτη

πως θα πλένω τα ρούχα μου εκεί?

με τι βγαίνει το κόπρανο αγελάδας?:cool:


αυτα για το παρόν περιμένω με αγωνία και ετοιμαστείτε με comeback ερωτήσεων
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πω πω καταιγισμός ερωτήσεων:shock:,κατ΄αρχάς καλωσόρισες!κατά δεύτερον καλό ταξίδι στην Ινδία!για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω πατήσει προς τα κεί:haha:,
μόνο όσον αφορά την ερώτηση για χάπια ελονοσίας έχει συζητηθεί διεξοδικά το θέμα στο τόπικ περί ταξιδίων,...αν βάλεις στην αναζήτηση χάπια για ελονοσία θα στο βγάλει.
Καλή προετοιμασία!
 

Kingston

Member
Μηνύματα
64
Likes
15
:india01:Γεια σου Lalibela,και γω καινουργιος ειμαι στο φορουμ,μολις 3 ημερων!Αυτο που ειδα εγω ειναι οτι το φορουμ ειναι παρα πολυ χρησιμο για ολους.Παντως εισαι πολυ τυχερη που θα ταξιδεψεις στην Ινδια,ειναι μαγευτικος τοπος.Θα σου δωσω και γω καποιες συντομες απαντησεις στα ερωτηματα σου οπως τα εζησα εγω πριν 10 χρονια που πηγα μονος.Σχετικα με το διλημα σου Goa η Κατμαντου θα αποφασισεις με βαση το τι ακριβως θες γιατι ειναι τελειως διαφορετικα μερη και ανολογως τη ψυχικη σου διαθεση.Η Γκοα ειναι και δικο μου αποθημενο γιατι δεν καταφερα να την επισκεφτω λογω καποιων καταστασεων που τυχαν στη διαρκεια του ταξιδιου μου στην Ινδια.
Τα χαπια για την ελονοσια τα λαμβανα καποιες μερες πριν το ταξιδι,κατα τη διαρκεια και λιγες μερες μετα το ταξιδι.Σ εμενα δεν ετυχε καμια παρενεργεια,παρε εντομοαπωθητικα,πινε μονο εμφιαλωμενο νερο,προσεχε λιγο και ολα θα πανε καλα.
Ψηφιακη φωτογραφικη δεν ειχα τοτε,ειχα με φιλμ και εβγαζα οπως να ναι κ οτι να ναι!Βαλε ολη την τεχνη και τη φαντασια σου βγαζε τα παντα!
Τα λεφτα ειναι ενα ψιλοθεματακι που θα τα εχεις,εγω παντως ειχα καποια μαζι μου,τα υπολοιπα τα εκρυβα και ο θεος βοηθος!
Ρουχα δεν νομιζω να πλυνεις αν κατσεις 10 μερες,δεν ξερω κιολας.
Οπως και να χει παντως η επιλογη σου να πας στην Ινδια ειναι πολυ καλη,καλη διαθεση να εχεις και ζησε οσο μπορεις τη χωρα,τους ανθρωπους,τη φυση,το πολιτισμο...Προσθεσε μονο αν μπορεις και σε παιρνει λιγες ημερες παραπανω.Ελπιζω να σε βοηθησουν κι αλλα παιδια και καλη προετοιμασια!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πρωτα απο ολα γεια....και θα περασεις τελεια....Τα χρηματα που διαθετεις φτανουν και περισευουν ...εγω ξοδεψα για 35 μερες Ινδια-Νεπαλ 1500 ευρω με τα παντα μεσα....

Πιστευω δε πρεπει να χεις πανω απο εκατο ευρω πανω σου , και αυτα σε εσωτερικο τσαντακι , που μπαινει κατω απο ρουχα , μπορεις να το προμηθευτεις απο μαγαζια με ειδη καμπινγκ και πεζοπορειας...Εγω εκει κρατουσα και το διαβατηριο παντα....Σηκωνα χρηματα απο καρτα τραπεζης με 5 ευρω προμηθεια...αλλα σε σχεση με το ολο ταξιδι δε μου φανηκε τρελο εξοδο...

Για τη Γκοα ειναι η καταλληλη εποχη ο Ιανουαριος....εγω λατρεψα το χωριο Arambol, λιγοι λιωμενοι τουριστες, πολυ ησυχο...Καλυτερα αν πας να αποφυγεις τις μεγαλες γνωστες παραλιες....προσωπικη αποψη...
για Καντμαντου δεν εχω ιδεα τι καιρο θα κανει....Η πολη δε με τρελανε πολυ, αλλα δεν προλαβα να τη δω και καλα....Τα περιχωρα οπως η Μπακταπουρ μάρεσαν πολυ.

Ρουχα πλενεις σχεδον σε ολα τα ξενοδοχεια με χαμηλες τιμες...

Γενικα με τι σκοπευεις να μετακινηθεις και ποσες μερες?

Κοιτα και τις ταξιδιωτικες ιστοριες και γενικα θεματα για Ινδια...ειχαμε γραψει αρκετα τελευταια..

Οσον αφορα τη φωτογραφικη απο τη στιγμη που δε ξερεις ιδιαιτερα, παρε μια καλη , να χει και καποιες χειροκινητες επιλογες και οχι πολυ ακριβη...Μη ξεχνας , οτι θες να φωτογραφισεις δε θα σε περιμενει και δευτερον θα την εχεις συνεχως μαζι σου....
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Αυτό με τα χρήματα με ανησυχεί λίγο.Σκεφτόμουν το εξής.
Να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στην Ινδία με το που πάω στο Δελχί ,για να αποφύγω το σύστημα ΔΙΑΣ και τις παρακρατήσεις.
Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο? Πως το βλέπετε?
έχει τράπεζες στις μεγάλες πόλεις πχ Αγκρα Τζαιπουρ Βαρανάσι κλπ ?
Με τρένο σκοπευω να μετακινηθώ
Στην αρχή έλεγα να παίρνω οδηγό από ξενοδοχείο που θα μένω όχι ότι θα μένω σε κανένα plaza απλα έλεγα να εκμεταλλευτώ τις γνωριμίες τους και να μην πέσω σε απατεώνα βιαστή ή κλεφτη
Ταξιδεύω μόνη....
άλλαξα γνώμη έπειτα από διαβασμα σε forum και είπα οκ τρένο εξ αρχής και όχι στην πορεία του ταξιδιού.
Απλά σιχένομαι να είμαι 6 ώρες και να μην μπορώ να ακουμπήσω...κάπου να κοιμηθω.
Για αυτό και ρωτάω για τα ρούχα.Σε ποια ξενοδοχεία τα πλένουν στα καλά?
Με τι νερό?Προτιμώ να τα πλένω μόνη μου.Διάβασα κάπου εδώ στο forum ότι στο Βαρανάσι τα έπλεναν μέσα στο Γάγγη από ξενοδοχείο (πετσέτες) Μην τρελαθούμε ...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
χμ..Τελειο μου ακουγεται!και αν διαβασα καλα ταξιδευεις και μονη ε?Τελεια!!!Να σου ευχηθω καλο ταξιδι λοιπον μιας κ πληροφοριες δεν μπορω να σου δωσω,ουτε απαντησεις στα ερωτηματα περι Ινδιας!Το μονο που θα σου ελεγα σχετικα με την μηχανη που θες να εχεις μαζι σου,εφοσον δηλωνεις ψιλοασχετη δεν νομιζω οτι θα σου ειναι χρησιμη μια "ακριβη" μηχανη..Αν εχεις κατι σε compact,δλδ μικρη μηχανη καινουριας σχετικα τεχνολογιας δεν νομιζω να εχεις προβλημα..Και μικρη,και διακριτικη και δεν θα σε κουρασει τοσες μερες να την κουβαλας..Σε αντιθεση με μια SLR ας πουμε που και μεγαλυτερη σε ογκο ειναι,σιγουρα αρκετα πιο βαρια,και θα το εχεις και αγχος αν δωσεις μια μικρη περιουσια για να την αποκτησεις!Οποτε βγες στην αγορα κ ψαξε λιγο,και σιγουρα θα βρεις κατι καλο!Αυτα απο εμενα,καλο ταξιδι και παλι και περιμενουμε υπεροχες φωτο!!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Είναι τόσα αυτά που πρέπει να ασχοληθώ πριν το ταξίδι και άλλα τόσα αυτά που πρέπει να διαβάσω που νομίζω οτι δεν θα μείνει χρόνος για μαθήματα φωτο και ενασχόληση με καλή μηχανή..που δεν έχω κιόλας(λεπτομέρειες)
Έχω μια ψηφιακή sony της τάξεως των 300 ευρώ .Ήθελα να αποθανατίσω σωστα κάποια πράγματα για αυτό ρώτησα στο forum .Μεταξύ μας πιστεύω ότι δεν κάνει..Μάλλον θα πρέπει να πάρω στα σοβαρά τη φωτογραφία αν θέλω να ταξιδεύω ..!
Anyway καλά να περάσεις στη Ρώμη ,περιμένουμε φωτο ...( θα προσπαθήσω να συναγωνιστώ)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Είναι τόσα αυτά που πρέπει να ασχοληθώ πριν το ταξίδι και άλλα τόσα αυτά που πρέπει να διαβάσω που νομίζω οτι δεν θα μείνει χρόνος για μαθήματα φωτο και ενασχόληση με καλή μηχανή..που δεν έχω κιόλας(λεπτομέρειες)
Έχω μια ψηφιακή sony της τάξεως των 300 ευρώ .Ήθελα να αποθανατίσω σωστα κάποια πράγματα για αυτό ρώτησα στο forum .Μεταξύ μας πιστεύω ότι δεν κάνει..Μάλλον θα πρέπει να πάρω στα σοβαρά τη φωτογραφία αν θέλω να ταξιδεύω ..!
Σωστα τα βρισκω ολα τα παραπανω..Ειναι οντως πολλα που πρεπει να μαθεις για το ταφιδι σου οποτε δεν νομιζω πως θα εχεις χρονο για αναζητηση μηχανης..Ωστοσο επειδη και εγω ειχα χρονια μια μικρη σαν τη δικη σου φανταζομαι μηχανη,και σιγουρα χειροτερης τεχνολογιας,σε πληροφορω πως εβγαζε αρκετα καλες φωτογραφιες..Αν τοχεις δεν παιζει ρολο η μηχανη σου,οποτε κοιτα να περασεις καλα και με πολλα κλικ για να μας ταξιδεψεις μετα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom