Ινδία Ινδια - βοηθεια για οργανωση

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ανοιγω αυτο το τοπικ με σκοπο να σας ζαλιζω για αρκετο καιρο ...
Η κατασταση εχει ως εξης : ο μπαμπας πηρε συνταξη και θελει ταξιδι στην Ινδια :clap: ΑΛΛΑ δεν ειναι και ο πιο οργανωτικος ανθρωπος στον κοσμο οποτε θα τα αναλαβουμε μαλλον μαζι...Οπως καταλαβαινετε εχουμε δυσκολο εργο και θελουμε τη βοηθεια σας...Μερικες αρχικες ερωτησεις...
1)η περιοδος Δεκεμβριος-Ιανουαριος ειναι καλη?(του χρονου :p)
2)20-25 μερες ειναι καλα για να παρουμε μια καλη μυρωδια ?
3)τι πολεις προτεινετε? εχω στο μυαλο μου να παμε στην Βομβαη και να γυρισουμε απο Δελχι και να παμε Βαρανασι Jaipur Calcutta και Αgra για το Ταζ Μαχαλ:rolleyes:
Αν θελετε οποτε μπορειτε μου δινετε τα φωτα σας:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1)η περιοδος Δεκεμβριος-Ιανουαριος ειναι καλη?(του χρονου :p)

Ναι

2)20-25 μερες ειναι καλα για να παρουμε μια καλη μυρωδια ?

Ναι αμέ.
3)τι πολεις προτεινετε? εχω στο μυαλο μου να παμε στην Βομβαη και να γυρισουμε απο Δελχι και να παμε Βαρανασι Jaipur Calcutta και Αgra για το Ταζ Μαχαλ:rolleyes:

Καλά όλα αυτά, αν θες βάλε και το Χάμπι, καταπληκτικό μέρος για μένα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Να μας ζαλίσεις!!! Να μας ζαλίσεις!!! Είπαμε Incredible India!!!
Επειδή γύρισα πριν κανένα μήνα από Ινδία, απλά να σου πώ ότι το Ρατζαστάν αξίζει πάααρα πολύ για να το ξεπετάξεις (σόρι για την έκφραση) με μία Jaipur μόνο! :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Επειδή γύρισα πριν κανένα μήνα από Ινδία, απλά να σου πώ ότι το Ρατζαστάν αξίζει πάααρα πολύ για να το ξεπετάξεις (σόρι για την έκφραση) με μία Jaipur μόνο! :)
γι'αυτο ρωταω τους ειδικους γιατι δεν ξερω και πολλα :p για πεεεεες:clap:
εχω δει και το στορι σου αλλα εδω πιο συγκεντρωμενα:haha:
ευχαριστωωωωω και θα σας ευχαριστω για πολυ καιρο :oops::india01:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
γι'αυτο ρωταω τους ειδικους γιατι δεν ξερω και πολλα :p για πεεεεες:clap:
εχω δει και το στορι σου αλλα εδω πιο συγκεντρωμενα:haha:
ευχαριστωωωωω και θα σας ευχαριστω για πολυ καιρο :oops::india01:
Οι εικόνες που μου έδωσε το Ρατζαστάν ήταν ακριβώς ότι είχα φανταστεί για την Ινδία. Έντονα χρώματα, αρώματα, παραδόσεις, αγορές και παζάρια, παλάτια μαχαραγιάδων, κάστρα επιβλητικά, ζεστοί και φιλικοί άνθρωποι, οι πιο χαρακτηριστικές φολκλορικές μουσικές και χοροί, απίθανη κουζίνα, απίστευτη εναλλαγή τοπίων: λίμνες και πολύ βλάστηση στην Ουνταϊπούρ, στις παρυφές της ερήμου η Τζοντπούρ (αν είχα χρόνο θα έφτανα σίγουρα στην Τζαϊζάλμερ που είναι μέσα στην έρημο).
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Delhi - Agra - Jaipur - Mandawa - Bikaner - Jaisalmer - Jodhpur - Udaipur-Mumbai
Bρηκα αυτο σε ενα site ... το λεει για 13 ημερες επομενως εγω μ αυτα και το Varanasi μου και την προταση του Yorgos (ταιριαζει αραγε με το προγραμμα? εννοω γεωγραφικα) με παιρνει να σκεφτω και για τιποτα αλλο ?:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Delhi - Agra - Jaipur - Mandawa - Bikaner - Jaisalmer - Jodhpur - Udaipur-Mumbai
Bρηκα αυτο σε ενα site ... το λεει για 13 ημερες επομενως εγω μ αυτα και το Varanasi μου και την προταση του Yorgos (ταιριαζει αραγε με το προγραμμα? εννοω γεωγραφικα) με παιρνει να σκεφτω και για τιποτα αλλο ?:roll:
Αφού διαθέτεις μέρες, θα έλεγα:
(1) Να μην τα στριμώξεις σε 13 μέρες, βάλε τουλάχιστον 2 παραπάνω..πάς στις 15.
(2) Μιας και θα είσαι Ρατζαστάν, βάλε στο πρόγραμμα και το Πούσκαρ...πας στις 16.
(3) Εννοείται Βαρανάσι μέσα...πας στις 18.
(4) Μένει μία εβδομάδα μέχρι τις 25 μέρες, θα μπορούσες να πας και εκεί που προτείνει ο Υοrgos και να το συνδυάσεις με Κεράλα ή/και Γκόα...Σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω ότι ταιριάζει Καλκούτα...

Κουραστικό πρόγραμμα αλλά με τόσες μέρες στη διάθεσή μου, εγώ κάτι τέτοιο θα ακολουθούσα... άλλωστε στην Ινδία δεν πας για ξεκούραση! :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κέραλα και Γκόα είναι εντελώς άλλο πράγμα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Τουρλού θα γίνει. Αν πας Βομβάη, πας και Αουράνγκαμπαντ που είναι κοντά (οδικώς ή αεροπορικώς) για να επισκεφτείς τις σπηλιές και τους ναούς του και, φυσικά, τα μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ajanta & Ellora. Αρκετοί ντόπιοι επισκέπτες αλλά ελάχιστοι ασπροκώληδες, να δεις και κάτι διαφορετικό από αυτά που πουλάνε τα διάφορα πακέτα.

Το Χάμπι ναι, σίγουρα, αλλά μάλλον ενταγμένο σε ένα διαφορετικό πρόγραμμα καλύτερα.

Προσωπικές απόψεις εννοείται, έτσι? :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Θα ειμαστε η τρια η τεσσερα ατομα ...
  • Να κινηθουμε εντελως ατομικα( ο μπαμπας θελει τρενα) η να χρησιμοποιησουμε και καποιο πρακτορειο ?
  • υπαρχουν οδηγοι που μπορουμε να τους εχουμε ολη μερα ?ξερετε το κοστος ?
  • καποιοι καλοι ταξιδιωτικοι οδηγοι που θα με βοηθησουν στην οργανωση?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Θα ειμαστε η τρια η τεσσερα ατομα ...
  • Να κινηθουμε εντελως ατομικα( ο μπαμπας θελει τρενα) η να χρησιμοποιησουμε και καποιο πρακτορειο ?
  • υπαρχουν οδηγοι που μπορουμε να τους εχουμε ολη μερα ?ξερετε το κοστος ?
  • καποιοι καλοι ταξιδιωτικοι οδηγοι που θα με βοηθησουν στην οργανωση?

Εμείς ελλείψει χρόνου δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου τραίνα.
Είχαμε αυτοκίνητο με οδηγό όλη μέρα, ενώ επίσης πήραμε και εσωτερικές πτήσεις, οι οποίες δεν ήταν καθόλου ακριβές.
Οικονομικά στοιχεία που ίσως βοηθήσουν σε αυτά που ρωτάς, υπάρχουν και στην ιστορία μου για Ινδία (ΙΝΔΙΑ-Η Θεά των Μικρών Πραγμάτων).
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ελενάρα, θα σου πω κάτι ως προς το ποιές περιοχές να διαλέξεις και ποιές όχι.
Μια φορά είχα πάει σε ένα κατάστημα ρούχων. Καθώς χάζευα, μια κυρία δίπλα μου διάλεξε να αγοράσει μια ωραιότατη φούστα. Μετά αγόρασε με την παρότρυνση της πωλήτριας μια επίσης όμορφη μπλούζα. Βέβαια τα δύο κομμάτια δεν συνδυάζονταν, αλλά δεν έπαυαν να είναι υπέροχα. Επίσης αγόρασε ένα γοητευτικό παλτό μετά από προτροπή της φίλης της, -άσχετο επίσης-, ένα φουλάρι πολύ καλό γιατί άρεσε σε μια πελάτισσα, αλλά που δεν κόλλαγε με τίποτε στο όλο σύνολο, και τέλος ένα γιλέκο γιατί
της το πάσαρε η ιδιοκτήτρια.

Ολα τα κομμάτια ήταν υπέροχα. Αλλά ο συνδυασμός τους απογοητευτικός μην σου πω και αστείος.

Το ίδιο συμβαίνει με την Ινδία. Εγώ μπορεί σου πω Orissa ή Dharamsala ή darjling. Κάποιοι θα σου πουν Goa ή Kerala, και κάποιοι άλλοι
Rajastan. Αλλά αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς είναι, μπορώ να τα συνδυάσω?
Εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις τον χάρτη και να θυμάσαι ότι οι αποστάσεις στην Ινδία δεν είναι κάτι που το παίρνεις αψήφιστα, και με προσεκτική μελέτη αυτών που θα σου προτείνουν να βγάλεις το καλύτερο πρόγραμμα. Με βάση το δικό σου γούστο (αφού τα ψάξεις πρώτα στο διαδίκτυο) και τις δικές σου ανάγκες.

Η δική μου ψήφος πάντως για πρώτη φορά Ινδία πάει στo Rajasthan και Varanasi. Μπορούν να συνδυαστούν και είναι η επιτομή της Ινδίας ή τουλάχιστον ένα κλασσικό δείγμα αυτής.

υγ Ο πατήρ σου πρέπει να ειναι φοβερός και άμα του προτείνεις να γραφτεί στο φορουμ θα περάσει καλά νομίζω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η India έχει πολύ φτηνές αεροπορικές εταιρείες για εσωτερικές πτήσεις, οποτε η απόσταση ανάμεσα στις πόλεις είναι μάλλον αμελητέα, εγώ πετούσα με 15-20 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom