Βιετνάμ Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδοκίνα (Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ)

tomaraki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα! Ειμαι νεο μελος ( μολις έκανα εγγραφή..).
Εχω μπει πολλές φορες στο forum και εχω παρει ιδεες για τα ταξίδια μας ( Ταυλανδη και Ευρώπη).
Θα ήθελα την βοήθειά σας λοιπόν. Σχεδιάζω ταξιδι για Ιανουάριο-Φεβρουαριο (περίπου 40 ημέρες) ξεκινώντας απο Μπανγκόκ, κατεβαινοντας koh chang, ko mak και μετα Καμπότζη καταληγοντας Βιετνάμ χο τσι μινχ και phu quok και από εκει πισω Ελλάδα.
Ερωτήσεις για βιζα,μετακινήσεις και προτάσεις ευπροσδεκτες και αναγκαιες!
Είμαστε ζευγάρι, ταξιδευουμε μονοι μας και δεν προτιμαμε τα παααρα πολυ τουριστικα μερη.
Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα! Ειμαι νεο μελος ( μολις έκανα εγγραφή..).
Εχω μπει πολλές φορες στο forum και εχω παρει ιδεες για τα ταξίδια μας ( Ταυλανδη και Ευρώπη).
Θα ήθελα την βοήθειά σας λοιπόν. Σχεδιάζω ταξιδι για Ιανουάριο-Φεβρουαριο (περίπου 40 ημέρες) ξεκινώντας απο Μπανγκόκ, κατεβαινοντας koh chang, ko mak και μετα Καμπότζη καταληγοντας Βιετνάμ χο τσι μινχ και phu quok και από εκει πισω Ελλάδα.
Ερωτήσεις για βιζα,μετακινήσεις και προτάσεις ευπροσδεκτες και αναγκαιες!
Είμαστε ζευγάρι, ταξιδευουμε μονοι μας και δεν προτιμαμε τα παααρα πολυ τουριστικα μερη.
Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Για Ταϊλάνδη δεν χρειάζεια βίζα παίρνεις άδεια παραμονης στο αεροδρόμιο (εφόσον μείνεις στη χώρα λιγότερο από 30 μέρες).
Για Καμπότζη αν μπείς οδικώς δεν γνωρίζω τι γίνεται. Εγώ είχα μπει αεροπορικώς στη χώρα και έβγαλα βίζα στο αεροδρόμιο της Siem Reap.
Για Βιετναμ να μπεις αεροπορικώς στην χώρα βγάζει βίζα ηλεκτρονικά, αν μπεις οδικώς πρέπει να βγάλεις βίζα αναγκαστικά απο την πρεσβεία (αν δεν είσαι απο Αθήνα στέλνεις τα διαβατήρια με courier και σε 4-5 ημέρες είναι έτοιμη).
 

tomaraki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.
Για να μπω οδικως στο Βιετνμ δεν βγαζω δηλαδή επι τοπου βιζα στα συνορα οπως στην Καμπότζη?
Αν οχι οταν λες στην πρεσβεια εννοείς εδω στην Ελλάδα πριν φύγουμε, σωστα?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.
Για να μπω οδικως στο Βιετναμ δεν βγαζω δηλαδή επι τοπου βιζα στα συνορα οπως στην Καμπότζη?
Αν οχι οταν λες στην πρεσβεια εννοείς εδω στην Ελλάδα πριν φύγουμε, σωστα?
Επειδή το ίδιο έκανα πέρυσι (μπήκα στο Βιετνάμ οδικώς από Καμπότζη) πρέπει να πάρεις βίζα απο την πρεσβεία. Κόστος 70ε ανά άτομο :shock:. Βέβαια δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι απο πέρυσι.

Εννοώ την πρεσβεία στην Ελλάδα. Παίρνεις τηλ. στην Αθήνα (θα βρείς εύκολα τον αριθμό στο διαδίκτυο). Είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Τα χρήματα τα καταθέτεις μέσω τράπεζας ή e-banking και τους στέλνεις την απόδειξη στο email (εγώ τα κατέθεσα 1 μέρα αφού έστειλα τα διαβατήρια).
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.
Για να μπω οδικως στο Βιετνμ δεν βγαζω δηλαδή επι τοπου βιζα στα συνορα οπως στην Καμπότζη?
Αν οχι οταν λες στην πρεσβεια εννοείς εδω στην Ελλάδα πριν φύγουμε, σωστα?
Επίσης, και στην Καμπότζη αν μπεις οδικώς δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ είχα πάει αεροπορικώς από Μπανγκόκ με Thai Smile με ένα αρκετά καλό κόστος. Αν θυμάμαι καλά κοντά στα 60-65ευρώ.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδια ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα τη συμβουλη σας για ενα ταξιδι που σχεδιαζω με μι φιλη μου. Σχεδιαζουμε 1 μηνα ταξιδι το νοεμβριο για ταυλανδη και θα θελαμε εφοσον παμε τοσο μακρια να επισκεφτουμε βιετναμ η καμποτζη.καποιο μελος εχει ταξιδεψει προσφατα να μας ενημερωσει για τα κοστολογια και τις μεταφορες. σκεφτομασται να παμε αθηνα πουκετ μερικες μερες και μετα δεν βρισκουμε πληροφοριες που θα μας βοηθησουν να καταληξουμε αν επιλεξουμε καμποτζη η βιετναμ απο οικονομικης πλευρας τι προτεινεται η βιζα απο οτι διαβασαμε ειναι η ιδια και για τις δυο χωρες στα 75 ευρω.με 2000 ευρω για ενα μηνα ειναι αρκετα εσεις που εχετε παει?ευχαριστω εκ των προτερων .
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.898
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα παιδια ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα τη συμβουλη σας για ενα ταξιδι που σχεδιαζω με μι φιλη μου. Σχεδιαζουμε 1 μηνα ταξιδι το νοεμβριο για ταυλανδη και θα θελαμε εφοσον παμε τοσο μακρια να επισκεφτουμε βιετναμ η καμποτζη.καποιο μελος εχει ταξιδεψει προσφατα να μας ενημερωσει για τα κοστολογια και τις μεταφορες. σκεφτομασται να παμε αθηνα πουκετ μερικες μερες και μετα δεν βρισκουμε πληροφοριες που θα μας βοηθησουν να καταληξουμε αν επιλεξουμε καμποτζη η βιετναμ απο οικονομικης πλευρας τι προτεινεται η βιζα απο οτι διαβασαμε ειναι η ιδια και για τις δυο χωρες στα 75 ευρω.με 2000 ευρω για ενα μηνα ειναι αρκετα εσεις που εχετε παει?ευχαριστω εκ των προτερων .
:welcome2:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom