Ινδονησία:Τους ξύρισαν τα κεφάλια ως μέσο κάθαρσης

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Τους ξύρισαν τα κεφάλια ως μέσο κάθαρσης


Σε συναυλία στη περιοχή Aceh της Ινδονησίας, η αστυνομία συνέλαβε το Σάββατο 65 νέους και νέες "πανκ" και τους επέβαλε σε "πνευματική κάθαρση" όπως χαρακτηριστικά δήλωσε εκπρόσωπος της τοπικής αστυνομίας.
Τους αφαίρεσε ότι...piercing είχαν, περιλαίμια και οτιδήποτε δεν είναι σύμφωνο με τον Ισλαμικό νόμο, ενώ τους ανάγκασε να γδυθούν και να λουστούν σε μια λίμνη ομαδικά.

Οι αρχές πιστεύουν ότι η μουσική πανκ αλλά και η εμφάνιση των νέων δεν είναι σύμφωνες με τις ισλαμικές αξίες και γι αυτό τον λόγο τιμωρήθηκαν με αυτό τον τρόπο. Η περιοχή Aceh είναι ένας τόπος όπου η μοιχεία τιμωρείται με λιθοβολισμό ενώ δέρνουν και φυλακίζουν τους ομοφυλόφιλους. Οι γυναίκες απαγορεύεται να φοράνε στενά παντελόνια ενώ φοράνε μπούργκα.
Μετά τη σύλληψη τους οι 65 νέοι οδηγήθηκαν με φορτηγά σε ένα κέντρο κράτησης στα βουνά (60 χλμ.) για να επανεκπαιδευτούν όπως χαρακτηριστικά είπε ο αρχηγός της τοπικής αστυνομίας Ισκανταρ Χασάν για δέκα ημέρες. Στη συνέχεια τους επέστρεψαν στις οικογένειές τους.Μάλιστα ένας από τους νέους κρατούμενους δήλωσε αηδιασμένος με την αστυνομία. "Γιατίνα κουρέψουν τα μαλλιά μου; Δεν έβλαψα κανέναν, το πανκ είναι απλώς ο τρόπος που εκφραζόμαστε. Γιατί μας αντιμετωπίζουν ως εγκληματίες;".




















tromaktiko: Τους ξύρισαν τα κεφάλια ως μέσο κάθαρσης


ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ! :xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Μου θύμισε το φιάσκο των NOFX όταν πραγματοποίησαν world tour σε χώρες όπου η punk ας πούμε δεν είναι ιδιαίτερα ..αποδεκτή.
Ανάμεσα σε αυτές η Αφρική, η Κίνα, η Σιγκαπούρη, η Χιλή, η Ρωσία και φυσικά η Ινδονησία μαζί με κάποιες ακόμα που μου διαφεύγουν.

Είχαν κυκλοφορήσει και το backstage passport, ένα ντοκιμαντέρ με τα όσα αντιμετώπισαν, στο οποίο αν εξαιρέσει κανείς useless info τύπου: "πως κλανουμε στις μπύρες εμείς οι βετεράνοι της american punk σκηνής", μπορεί να βρει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τις καταστάσεις που επικρατούν σε αυτές τις χώρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μου θύμισε το φιάσκο των NOFX όταν πραγματοποίησαν world tour σε χώρες όπου η punk ας πούμε δεν είναι ιδιαίτερα ..αποδεκτή.
Ανάμεσα σε αυτές η Αφρική, η Κίνα, η Σιγκαπούρη, η Χιλή, η Ρωσία και φυσικά η Ινδονησία μαζί με κάποιες ακόμα που μου διαφεύγουν.
:xmas_eek::xmas_eek::xmas_eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom