Ινδονησία Ινδονησια ισως!!!

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αφου οργανωσα τα δυο επομενα ταξιδακια μου μεσα στον χειμωνα αρχισα, αν και νωρις, να σκεφτομαι το καλοκαιρι οπου θα ειναι οι τελευταιες μου διακοπες ως φοιτητρια και θελω να μου μεινουν αξεχαστες. Στην αρχη σκεφτηκα να κανω τον γυρο Βελγιο- Ολλανδια με αυτοκινητο αλλα κανοντας τον προυπολογισμο του ταξιδιου για 2 ατομα 16 ημερες θα μας βγει περιπου 3000 ευρω και τοτε μου ηρθε η σκεψη για νοτιοανατολικη Ασια. Κοιταζοντας την σειρα καταταξης των χωρων που εχει αναρτησει ο Yorgos ειδα οτι πρωτη ειναι η Ινδονησια και αρχισα να προσανατολιζομαι προς τα εκει. Απο μερες δεν εχουμε μεγαλο περιορισμο, ψαχνω απο 19/7 μεχρι 13/8 αλλα εχω περιορισμο στα χρηματα, δεν θελω να ξεφυγουμε πολυ πανω απο τα 3000-3500 ευρω τα δυο ατομα. Για αεροπορικα κοιταξα στην air asia και μας βγαινουν γυρω στα 1500 ευρω για 2 ατομα.
Πιστευετε οτι μπορω να φτιαξω ενα ταξιδι εντος budget? Και αν ναι σε ποια απο ολα τα νησια τελικα, γιατι σε ολες τις ιστοριες που διαβασα εχει πολλα ενδιαφεροντα μερη. Aυτο που θα ηθελα ειναι να παρω ενα σακιδιο και να παω εκει χωρις κλεισμενα δωματια, μονο με το αεροπορικο εισιτηριο και ενα πλανο διαδρομης να ξερω που θα κινηθω. Δεν θελω να σας κουραζω, ουτε να σας κανω να επαναλαμβανεστε αλλα η Ρενατα με προετρεψε να ποσταρω τις ερωτησεις μου στο forum.
Ευχαριστω. Ρεβεκκα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Η εμπειρία έχει δείξει ότι τα μισά έξοδα σε τέτοια μεγάλα ταξίδια είναι οι μετακινήσεις. Αν διαλέξεις να πας σε πολλά μέρη-νησιά, το κόστος θα ανέβει αρκετά. Η Ινδονησία έχει γεωγραφική διασπορά τεράστια, συνεπώς αυξημένο κόστος μετακινήσεων. Αν πας σε 1-2 μέρη μόνο, τότε βγαίνεις, υπάρχουν φτηνά και αξιοπρεπέστατα καταλύματα και φτηνό φαγητό. Εδώ βέβαια μπαίνει και ο παράγοντας χρόνος...άλλο να διαλέξεις το λεωφορείο-καράβι της γραμμής και άλλο ένα γρήγορο ή μια πτήση. Αλλά 1500 ευρώ/άτομο για 1 μήνα είναι κομμάτι δύσκολο για πολλά μέρη.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ενταξει, οχι για ενα μηνα και γω το θεωρω λιγο αδυνατο αυτο, στην περιοδο αναφερθηκα. Με αυτα τα λεφτα σε ενα δυο μερη για ποσες μερες το υπολογιζεις?
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα αυτην την περιοχη γιατι γενικα διαβασα οτι παιζουν οικονομικες επιλογες εκει
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
rebeca
ολο το θέμα θα εξαρτηθεί απο το πόσο θα βρείς τα διεθνή εισιτήρια έως την bkk αν πάς προς τα εκεί.απο εκεί και πέρα όσο περισσότερα θα σου μείνουν τόσο καλύτερα.
άν θεωρήσομε οτι μπορείς να τα βρείς γύρω στα 500 το άτομο σε προσφορά,τα 1000 που απομένουν θα είναι για κατάλυμα φαγητό,εσωτερικές μετακινήσεις κλπ.
το κόβω να σου κρατήσουν για 15 μέρες στο περίπου.
τώρα οι επιλογές είναι πολλές.μπορείς να πάς μπαλί και λομπόκ μαζί.σουμάτρα επίσης,ή ακόμα βόρεια ταυλάνδη,ή
μαλαισία,ή να επισκεφτείς νησάκια στην ταυλάνδη που είναι ακόμα σχετικά παρθένα.
θεωρώ οτι εισιτήρια έχε τον νού σου απο τώρα,για να μην σου πώ οτι η emirates νομίζω έχει ακόμα την προσφορά των 460 ευρώ έως την BKK!!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Η emirates δεν εχει προσφορα για τοτε, δινει μεχρι 30 Νοεμβριου. Και οι 15 μερες καλες ειναι, δεν εχω προβλημα. Απλα σκεφτηκα την Ινδονησια γιατι απο οτι διαβασα εδω δεν εχει μονο παραλιες να επιδειξει, οπως τα νησια της Ταυλανδης, αλλα αν θεωρειτε οτι ειναι οικονομικοτερη η Ταυλανδη τοτε να προσανατολιστω προς τα εκει. Δεν εχω προβλημα, ειμαι ανοιχτη σε προτασεις. Μια ιδεα θελω για να ξεκινησω απο καπου και μετα θα την βρω την ακρη
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπερα,
να σου πω και εγω τη γνωμη μου!Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα γιατι θελω το επομενο καλοκαιρι να γυρισω σχεδον ολη τη ΝΑ Ασια.Πιστευω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσγειωθεις Ταυλανδη και να φυγεις απο Τζακαρτα (καπου 520 με Qatar νομιζω) (αν θες να δεις και Μαλαισια και Σιγκαπουρη) και να παρεις πχ μια πτηση απο Σιγκαπουρη για
Μπαλι και μετα απο Μπαλι με λεωφορεια και τρενα να φτασεις Τζακαρτα για να φυγεις.Δεν νομιζω οτι ξεφευγεις απο απο το μπατζετ,τωρα 1000 ευρω για 15 μερες εκει βγαινουν καπου 70 ευρα τη μερα!Αν σκεφτεις οτι οι μετακινησεις με τοπικα λεωφορεια ειναι σχεδον στο τζαμπα (1.5 ευρω το διωρο ας πουμε στην ινδονησια και καπου 4 το 4ωρο στην Ταυλανδη)
και οτι για να μεινεις σε ενα δικλινο βγαινει καπου 10-15 το δωματιο (και πολλα λεω,εκτος ισως απο τις πρωτευουσες οπου να ναι καλα τα hostel εκει αντε να δινεις 3-4 ευρω τη βραδια) σημαινει οτι με 70 ευρω τη μερα δεν ξερω που θα χαλας.Προσωπικα θελω να παω Hong Kong που εχω ενα φιλο και απο εκει να παω Βιετναμ,να κατεβω κατω Καμποτζη απο εκει Ταυλανδη κατω Μαλαισια-Σιγκαπουρη (μαλλον πτηση το Μπανκονγκ-Κουαλα Λουμπουρ) και απο εκει αεροπλανακι για Μπαλι και μετα προς τα πισω για Τζακαρτα οπου απο εκει θα φυγω!Αυτα μες το καλοκαιρι,και εγω βγαλει ενα μπατζετ 1600 ευρω για 1 μηνα και 10 μερες ολα μεσα.Ελπιζω να μην βγω παραπανω εκει,και ελπιζω να βρω και κανενα να με ακολουθησει,γιατι και εμενα το τελευταιο μου φοιτητικο καλοκαιρι ειναι και πρεπει να παω καπου καλα!

Μια αλλη ιδεα αμα θες ειναι να πας Μοσχα και να παρεις τον Υπερσιβηρικο για Πεκινο,το ειχα συμπεριλαβει και αυτο στο ταξιδι μου αλλα μου ανεβαζει πολυ το κοστος οι βιζες και οι εξτρα πτησεις..Τεσπα θα παιξω κανα στοιχημα μπας και παμε κανα ταξιδι!

P.S.:Αμα θες καμια συμβουλη για το πως να μη ξεφευγεις και πολυ απο το μπατζετ και να βρισκεις τα φθηνοτερα και καλυτερα σου προτεινω τον οδηγο της Lonely Planet :South East Asia on a Shoestring!Ειναι τελειος!Τον εχει ο Ελευθερουδακης και το Amazon αν ενδιαφερεσαι.(και αλλοι φανταζομαι απλα εγω στον πρωτο τον ειδα και στο δευτερο τον αγορασα)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Νομιζω βρηκα απο καπου να αρχισω. Μπορω να επισκεφτω το bali λιγες μερες και απο εκει να επιλεξω ενα ή δυο απο τα γειτονικα νησια, ισως καποια λιγοτερο τουριστικα και να τα επισκεφτω. Ο Yorgos ανεφερε κατι για το flores, τη Sumba, τη Sumbawa. Εχει επισκεφτει καποιος αυτα τα μερη?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Συμφωνω απολυτα, ειναι το τελευταιο μας ταξιδι ως φοιτητες και πρεπει να μας μεινει αξεχαστο. To ταξιδι που ετοιμαζεις ειναι φοβερο. Αλλα πρεπει να εχει πολυ τρεξιμο για να τα δεις ολα αυτα σ'αυτο το χρονικο διαστημα. Παντως χαιρομαι που εισαι αισιοδοξος για το χρηματικο ποσο που θελω να διαθεσω. Επισης αυτο με το στοιχημα αν πιασει να το κανω και γω
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Συμφωνω απολυτα, ειναι το τελευταιο μας ταξιδι ως φοιτητες και πρεπει να μας μεινει αξεχαστο. To ταξιδι που ετοιμαζεις ειναι φοβερο. Αλλα πρεπει να εχει πολυ τρεξιμο για να τα δεις ολα αυτα σ'αυτο το χρονικο διαστημα. Παντως χαιρομαι που εισαι αισιοδοξος για το χρηματικο ποσο που θελω να διαθεσω. Επισης αυτο με το στοιχημα αν πιασει να το κανω και γω
Ωραια να σου λεω τι να παιζεις τοτε να βγαλουμε λεφτα ολοι!Οπως σου ειπα θελω να το κανω ακομα πιο φοβερο με το να ξεκινησω απο Μοσχα και να καταληξω Τζακαρτα,αν βρω λεφτα απο καπου θα το κανω!Αλλιως θα περιοριστω στη ΝΑ Ασια..Παντως να ξερεις οτι αν εισαι διατεθειμενη να κανεις μια αλφα οικονομια με 800 ευρω βγαινει μηνας ανετα εκει και βλεπεις και πολλα πραγματα!
Ισως οταν φτιαχνω συνολικα το προγραμμα και δω οτι δε με φτανουν ενας μηνας και δεκα μερες να προσθεσω ενα δεκαημερο ακομα..
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ειχα ψαξει σε καποια φαση Μοσχα-Βλαδιβοστοκ με τον υπερσιβηρικο και απο εκει Κορεα, μετα Ηawaii για χαλαρωση &επιστροφη μεσω ΝY αλλα ξεφευγε πολυ οικονομικα. Ευτυχως που τα ονειρα δεν κοστιζουν
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Ειχα ψαξει σε καποια φαση Μοσχα-Βλαδιβοστοκ με τον υπερσιβηρικο και απο εκει Κορεα, μετα Ηawaii για χαλαρωση &επιστροφη μεσω ΝY αλλα ξεφευγε πολυ οικονομικα. Ευτυχως που τα ονειρα δεν κοστιζουν
χαχα αυτα ειναι μεγαλεια.. και γς παιδια σκεφτομαι το επομενο καλοκαιρι (αρχες σεπτεμβρη μάλλον)να παω για 10 μερες ινδονησια, μπαλι πιο πολυ.σκεφτομουν και για 2 μερες και σ ενα μικροτερο αλλα σκεφτομαι μηπως ανεβουν πολυ τα εξοδα λογο των μετακινησεων.Ψαχνοντας πάντως βρηκα αυτή την ιστοσελίδα, δεν ξέρω αν την έχεις ξαναδεί, : Exploring Komodo Island to see komodo dragon, Flores island, Sumba island, Timor, Celebes island, Borneo, Sumatera, West Papua Islands and more areas of Indonesia . για αλλα νησακια κοντα στο μπαλί.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τις Φιλιππινες γιατι τις αφηνετε απ'εξω παιδια? Περυσι μας κοστισε 3200 για δυο ατομα 16 μερες , γυρος σε επτα νησια με δυο εσωτερικες πτησεις και ενοικιαση αυτοκινητου-μηχανης , χωρις μεγαλη οικονομια και ειναι πανεμορφα νησια!Σκεφτειτε το ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom