Ινδονησία Ινδονησια ισως!!!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ναι στις φιλιππίνες!!!
ειδες τι εννούσα rebecca να ανοίξεις το τόπικ σου εκεί που πρέπει!!
ακόμα δεν είδες τίποτα!!
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Ας γράψω και γω κατι εδώ μιας και έχω πάει κατά τη μεριά αυτή. Ρε παιδιά σε 15 ,έρες πάτε να γυρίσετε τον κόσμο; Δε θα πάρετε μυρουδιά από τίποτε.
Ας ξεκινήσω με την Ιάβα. Τεράστια ..θα χάσεις πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.
Σουμάτρα...τα ίδια θα πρέπει να διαλέξεις το βόρειο μέρος ή κάποια μικρά νησιά κοντά.
Σουλαβέζι ...μόνο του θέλει 10 ημέρες
Μπαλί ... θα περάσεις καλά, κυρίως με τους ανθρώπους αλλά και καταπληκτικό βυθό στα βόρεια.
Λομπόκ...στο προτείνω ... πηγαίνεις με bus στα ανατολικά του Μπαλί ..το καράβι κάνει λίγες ώρες ...κατάστρωμα ασφαλώς , μέσα πεθαίνεις
Καταπληκτικές παραλίες, ερημικές αλλά και μουσικές του κόσμου.
Σούμπα και Σουμπάμπα μεγάλη απόσταση, θέλεις αεροπλάνο, χάσιμο χρόνου και χρημάτων

Όσο για Μαλαισία.............χμμμμ θα πρέπει να διαλέξεις πολύ συγκεκριμένα μέρη για να μην είναι απόλυτα τουριστικά.... Το Λαγκαουι..μακρυά
Από ταιλάνδη , φτηνά μεταφορικά αλλά αν θες να πας κο Σαμουι ή Κραμπι ή Πι-Πι θες χρήματα για τις μετακινήσεις
Καλό ταξίδι
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Τις Φιλιππινες γιατι τις αφηνετε απ'εξω παιδια? Περυσι μας κοστισε 3200 για δυο ατομα 16 μερες , γυρος σε επτα νησια με δυο εσωτερικες πτησεις και ενοικιαση αυτοκινητου-μηχανης , χωρις μεγαλη οικονομια και ειναι πανεμορφα νησια!Σκεφτειτε το ;)
To σκεφτομαι απο τωρα σοβαρα.
1) θελω να μου πεις αν η περιοδος μου (19/7 με 13/8) ενδεικνυται για την περιοχη αυτη.
2) Αν θεωρεις οτι με 3500 μπορω να κατσω καμια 20 αρια μερες με πιο μαζεμενο προγραμμα
3) υπηρχαν μηπως και καποια αλλα απο τα νησια που θα ηθελες να επισκεφτεις αν σου εφτανε ο χρονος γαι να τα κοιταξω? Καταλαβαινεις, να μην γραφονται ιστοριες για τα ιδια μερη ξανα και ξανα, να προσθεσω και νεο υλικο
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ας γράψω και γω κατι εδώ μιας και έχω πάει κατά τη μεριά αυτή. Ρε παιδιά σε 15 ,έρες πάτε να γυρίσετε τον κόσμο; Δε θα πάρετε μυρουδιά από τίποτε.
Ας ξεκινήσω με την Ιάβα. Τεράστια ..θα χάσεις πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.
Σουμάτρα...τα ίδια θα πρέπει να διαλέξεις το βόρειο μέρος ή κάποια μικρά νησιά κοντά.
Σουλαβέζι ...μόνο του θέλει 10 ημέρες
Μπαλί ... θα περάσεις καλά, κυρίως με τους ανθρώπους αλλά και καταπληκτικό βυθό στα βόρεια.
Λομπόκ...στο προτείνω ... πηγαίνεις με bus στα ανατολικά του Μπαλί ..το καράβι κάνει λίγες ώρες ...κατάστρωμα ασφαλώς , μέσα πεθαίνεις
Καταπληκτικές παραλίες, ερημικές αλλά και μουσικές του κόσμου.
Σούμπα και Σουμπάμπα μεγάλη απόσταση, θέλεις αεροπλάνο, χάσιμο χρόνου και χρημάτων

Όσο για Μαλαισία.............χμμμμ θα πρέπει να διαλέξεις πολύ συγκεκριμένα μέρη για να μην είναι απόλυτα τουριστικά.... Το Λαγκαουι..μακρυά
Από ταιλάνδη , φτηνά μεταφορικά αλλά αν θες να πας κο Σαμουι ή Κραμπι ή Πι-Πι θες χρήματα για τις μετακινήσεις
Καλό ταξίδι
Απιστευτο, για ολα εχεις πληροφοριες, σε ευχαριστω παρα πολυ. Παντως μην τρομαζεις με τα παραπανω, δεν εχω σκοπο να γυρισω την Ινδονησια σε 20 μερες, σε 2 ή 3 νησακια θελω να παω, και αν δεν φτασουν τα λεφτα πιστωτικες απειρες εχουμε, τραβαμε απο κει
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Η εμπειρία έχει δείξει ότι τα μισά έξοδα σε τέτοια μεγάλα ταξίδια είναι οι μετακινήσεις. Αν διαλέξεις να πας σε πολλά μέρη-νησιά, το κόστος θα ανέβει αρκετά. Η Ινδονησία έχει γεωγραφική διασπορά τεράστια, συνεπώς αυξημένο κόστος μετακινήσεων. Αν πας σε 1-2 μέρη μόνο, τότε βγαίνεις, υπάρχουν φτηνά και αξιοπρεπέστατα καταλύματα και φτηνό φαγητό. Εδώ βέβαια μπαίνει και ο παράγοντας χρόνος...άλλο να διαλέξεις το λεωφορείο-καράβι της γραμμής και άλλο ένα γρήγορο ή μια πτήση. Αλλά 1500 ευρώ/άτομο για 1 μήνα είναι κομμάτι δύσκολο για πολλά μέρη.
Oυτε στην εξεταστικη δεν ριχνω τοσο διαβασμα. Διαβασα τις ιστοριες σου για Ταυλανδη και Perhentian και τρελαθηκα, ειδικα στο σημειο του φαγητου που ειναι το ευαισθητο σημειο μου και απο οτι ειδα στο τελος της ιστοριας εκανες οικονομικο απολογισμο για 22 μερες στα 1800/ατομο. Αρα ειναι εφικτο. Μπορω ισως να διαλεξω καποια αλλα νησια της Ταυλανδης πιο αγνωστα. Αλλα με τον καιρο τι γινεται την περιοχη Ιουλιο Αυγουστο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
To σκεφτομαι απο τωρα σοβαρα.
1) θελω να μου πεις αν η περιοδος μου (19/7 με 13/8) ενδεικνυται για την περιοχη αυτη.
2) Αν θεωρεις οτι με 3500 μπορω να κατσω καμια 20 αρια μερες με πιο μαζεμενο προγραμμα
3) υπηρχαν μηπως και καποια αλλα απο τα νησια που θα ηθελες να επισκεφτεις αν σου εφτανε ο χρονος γαι να τα κοιταξω? Καταλαβαινεις, να μην γραφονται ιστοριες για τα ιδια μερη ξανα και ξανα, να προσθεσω και νεο υλικο
1) Γραψε λαθος Rebequita γιατι δεν ειχα προσεξει την εποχη του ταξιδιου σου.
Εχει μουσωνες στις Φιλιππινες αστο καλυτερα. Κρατησε το για επομενο ταξιδι παντως γιατι ειναι απιθανη χωρα!
2) Ναι σιγουρα μπορεις , αν βρεις εισιτηρια σε καλη τιμη οπως εγω (680 ευρω)
3) Θα πηγαινα σιγουρα στο Palawan εαν ειχα περισσοτερες μερες
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορω ισως να διαλεξω καποια αλλα νησια της Ταυλανδης πιο αγνωστα. Αλλα με τον καιρο τι γινεται την περιοχη Ιουλιο Αυγουστο?
Στην ανατολικη ακτη Ταυλανδης-Μαλαισιας ειναι μια χαρα ο καιρος την εποχη που θελεις. Και ο Gts Αυγουστο ειχε παει αν θυμαμαι καλα.Οντως φοβερο το ταξιδι που ειχε κανει και το λεπτομερες αρθρο που μας εγραψε :D
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Στην ανατολικη ακτη Ταυλανδης-Μαλαισιας ειναι μια χαρα ο καιρος την εποχη που θελεις. Και ο Gts Αυγουστο ειχε παει αν θυμαμαι καλα.Οντως φοβερο το ταξιδι που ειχε κανει και το λεπτομερες αρθρο που μας εγραψε :D
πραγματικα φοβερο οπως και το δικο σου στις Φιλιππινες. Το διαβασα και γω αυτο με τους μουσωνες και παρολου που με ενθουσιασε η προταση σου και εκεινa τα fruitshakes ειπα να στραφω προς τις ιστοριες του gts. Εσυ που τα γνωριζεις ολα, απο τα νησια της Ταυλανδης εκτος απο το Κoh Tao, to Koh samui kai to Ko phangan εχεις καμια αλλη προταση?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εσυ που τα γνωριζεις ολα, απο τα νησια της Ταυλανδης εκτος απο το Κoh Tao, to Koh samui kai to Ko phangan εχεις καμια αλλη προταση?
Εε..οχι δεν ξερω (εγω που τα γνωριζω ολα :shock::haha:). Πραγματικα , νομιζω οτι για την εποχη που σκεφτεσαι να πας , ειναι οτι καλυτερο τα παραπανω νησια μαζι με αυτα της Μαλαισιας που βρισκονται στην ιδια πλευρα της χερσονησου.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εε..οχι δεν ξερω (εγω που τα γνωριζω ολα :shock::haha:). Πραγματικα , νομιζω οτι για την εποχη που σκεφτεσαι να πας , ειναι οτι καλυτερο τα παραπανω νησια μαζι με αυτα της Μαλαισιας που βρισκονται στην ιδια πλευρα της χερσονησου.

Εσυ σε ποια παραλια της ΝΑ Ασιας κατευθυνεσαι αν δεν γινομαι αδιακριτη?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω πεταω στην Κουαλα Λουμπουρ και μετα δεν εχω αποφασισει που θα παω..Παιζουν διαφορα σεναρια στο μυαλο μου. Ψαχνω ενα νησι σαν το Caye Caulker του Μπελιζ , με πολυ καλη παραλια και καλο σνορκελ σε υφαλο. Χωρις κοσμο και βαβουρα , αλλα με πολλους φοινικες και διαφανα νερα!
Κατι σαν αυτο δηλαδη , στα βορεια της κεντρικης Ιαβα:

This is a part of Karimun Jawa Island, but more easily accessible via sea rather than over land.
Calm and quiet, white sandy beach and clear water, you can even see coral reef from the surface, lots of coconut trees, and this is the most relieving… this place is not like Kuta at all, no sellers disrupting you here.. as a matter of fact, no seller at all.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom