Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλημέρα και από μένα.εχω κλείσει ταξιδακι για Ιορδανία τον Ιουλιο.1)θα ήθελα να ρωτήσω τον misha19 αν μπορεί να μας παραθέσει ένα λινκ με συντεταγμένες για την δημόσια παραλία που πήγε γιατί οι τιμές για διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο είναι ψηλά.2)έχω ήδη κλείσει διανυκτέρευση στην έρημο απλά ήθελα να ρωτήσω αν το βράδυ η θερμοκρασία είναι υποφερτη ή θα ήταν καλό να αλλάξω διαμονή και να βρω κάμπινγκ που να μας διαθέτει τουλάχιστον δωμάτιο(σκηνή) με ανεμιστήρα.εχει καποιος αναλογη εμπειρια μεσα στο κατακαλοκαιρο?ευχαριστω εκ των προτέρων...
Καλησπέρα φίλε! Την 1η φορά που είχα πάει προσπάθησα να κάνω το ίδιο , αλλά δεν τα κατάφερα! Κάνει πολύ ζέστη και το βράδυ το καλοκαίρι , αναλογα και τη βραδια θα πετύχετε αλλά νομίζω έναν ανεμιστήρα θα τον χρειαστείτε. Εαν θα έχετε γυναίκες μαζί καλύτερα να πάτε στο Amman beach Tourism resort με είσοδο 10jd. Εμείς πήγαμε στη δημόσια που έχει και απέναντη hot spirngs για να ξεπλυθείτε απο το αλάτι. 31°35'50.11"N 35°33'34.87"E
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Καλησπέρα φίλε! Την 1η φορά που είχα πάει προσπάθησα να κάνω το ίδιο , αλλά δεν τα κατάφερα! Κάνει πολύ ζέστη και το βράδυ το καλοκαίρι , αναλογα και τη βραδια θα πετύχετε αλλά νομίζω έναν ανεμιστήρα θα τον χρειαστείτε. Εαν θα έχετε γυναίκες μαζί καλύτερα να πάτε στο Amman beach Tourism resort με είσοδο 10jd. Εμείς πήγαμε στη δημόσια που έχει και απέναντη hot spirngs για να ξεπλυθείτε απο το αλάτι. 31°35'50.11"N 35°33'34.87"E
Χιλια ευχαριστώ για την ενημερωση.οσον αφορα το wadi rum θα κοιταξω να βρω καποιο καμπ που να διαθέτει ανεμιστήρα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Θα σας πω όταν γυρίσω, φεύγω αύριο. Θα κάνει ζέστη θα δούμε πως θα τα καταφέρουμε!!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Χιλια ευχαριστώ για την ενημερωση.οσον αφορα το wadi rum θα κοιταξω να βρω καποιο καμπ που να διαθέτει ανεμιστήρα.
Εμεις πήγαμε στο Beyond camp δεν χρειαζόταν ανεμιστήρας οι σκηνές είχαν ένα παράθυρο εμπρός και ένα πίσω έκανε ρεύμα και ήταν πολύ καλά. Έκλεισα συμφωνία 50 δηνάρια το άτομο διανυκτέρευση, καμήλα, 3 γεύματα, βόλτα με τζίπ καθαρό οι σκηνές κάτω είχαν πλακάκια και κρεβάτια κανονικά. Μας πήραν με ταξί από την Πέτρα 35 δην. και φύγαμε με ταξί για άκαμπα 25 δην. Άν δεν έχεις κλείσει κοίταξέ το .
 

Maria Chrys

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα. Είμαστε μια παρέα τεσσάρων ατόμων και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία από 28 Δεκεμβρίου έως 4 Ιανουαρίου. Πετάμε με rynair και φθάνουμε Άκαμπα το απόγευμα. Έχουμε σκεφτεί να πάμε στις 29 στο Wadi Rum και 30 με 31 Πέτρα για να έχουμε όλη τη μέρα μπροστά μας.Στις 1 θα φύγουμε για Αμανν και επειδή έχουμε αρκετές μέρες μπροστά μας δεν ξέρουμε ακριβώς πως να προσαρμόσουμε το πρόγραμμα μας για να προλάβουμε όλα. Έχετε να μας προτείνετε κάτι? Επίσης θα μπορούσαμε να πάμε στην ντάνα και στο Wadi Mujib?
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα. Είμαστε μια παρέα τεσσάρων ατόμων και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία από 28 Δεκεμβρίου έως 4 Ιανουαρίου. Πετάμε με rynair και φθάνουμε Άκαμπα το απόγευμα. Έχουμε σκεφτεί να πάμε στις 29 στο Wadi Rum και 30 με 31 Πέτρα για να έχουμε όλη τη μέρα μπροστά μας.Στις 1 θα φύγουμε για Αμανν και επειδή έχουμε αρκετές μέρες μπροστά μας δεν ξέρουμε ακριβώς πως να προσαρμόσουμε το πρόγραμμα μας για να προλάβουμε όλα. Έχετε να μας προτείνετε κάτι? Επίσης θα μπορούσαμε να πάμε στην ντάνα και στο Wadi Mujib?
Θα σου προτεινω το προγραμμα που καναμε εμεις πριν 15 μερες που πηγαμε:
28 Δεκεμβριου :Ακαμπα snorkeling
29 Δεκεμβριου:wadi rum (hiking 3 ωρες + 3 ωρες jeep tour για ηλιοβασιλεμα + sandboarding)
30 Δεκεμβριου:camel tour για ανατολη ηλιου και αναχωρηση για Πετρα (petra by night το βραδυ)
31 Δεκεμβριου :θησαυροφυλακιο και μοναστηρι + πρασινη γραμμη αν αντεχετε ...(cave bar το βραδυ για ποτακι)
1 Ιανουαριου :Ματαμπα,ορος Νεμπο,Γερασα και καστρο Αλτζουν
2 Ιανουαριου:Αμμαν αξιοθεατα + βολτες στην αγορα για ψωνια
3 Ιανουαριου:dead sea + hotsprings στο Ma'ln hot springs (15 jod εισοδο)
4 Ιανουαριου :αναχωρηση απο Ακαμπα
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα σου προτεινω το προγραμμα που καναμε εμεις πριν 15 μερες που πηγαμε:
28 Δεκεμβριου :Ακαμπα snorkeling
29 Δεκεμβριου:wadi rum (hiking 3 ωρες + 3 ωρες jeep tour για ηλιοβασιλεμα + sandboarding)
30 Δεκεμβριου:camel tour για ανατολη ηλιου και αναχωρηση για Πετρα (petra by night το βραδυ)
31 Δεκεμβριου :θησαυροφυλακιο και μοναστηρι + πρασινη γραμμη αν αντεχετε ...(cave bar το βραδυ για ποτακι)
1 Ιανουαριου :Ματαμπα,ορος Νεμπο,Γερασα και καστρο Αλτζουν
2 Ιανουαριου:Αμμαν αξιοθεατα + βολτες στην αγορα για ψωνια
3 Ιανουαριου:dead sea + hotsprings στο Ma'ln hot springs (15 jod εισοδο)
4 Ιανουαριου :αναχωρηση απο Ακαμπα
Για μπάνιο Γενάρη μήνα Αqaba & Νεκρά;
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Για μπάνιο Γενάρη μήνα Αqaba & Νεκρά;
Θεωρω οτι δεν γινεται να πας στην Ιορδανια και να μην μπεις στην νεκρα εστω και για 2 λεπτα!!!Τωρα στην Ακαμπα,δεν ξερω τι καιρο θα εχει σε ενα μηνα!!!Πριν 15 ημερες που ημουνα εγω εκει,ειχε 30 βαθμους και ηταν πολυ ζεστη η θαλασσα
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θεωρω οτι δεν γινεται να πας στην Ιορδανια και να μην μπεις στην νεκρα εστω και για 2 λεπτα!!!Τωρα στην Ακαμπα,δεν ξερω τι καιρο θα εχει σε ενα μηνα!!!Πριν 15 ημερες που ημουνα εγω εκει,ειχε 30 βαθμους και ηταν πολυ ζεστη η θαλασσα
Τι να πω, μακάρι γιατι ο βυθός στην Aqaba αξίζει. Τώρα για την Νεκρά έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Να με πλήρωναν δεν ξαναμπαινα! Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με τον καιρό...
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Τι να πω, μακάρι γιατι ο βυθός στην Aqaba αξίζει. Τώρα για την Νεκρά έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Να με πλήρωναν δεν ξαναμπαινα! Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με τον καιρό...
Καταλαβαινω τι εννοεις,αλλα σαν εμπειρια το γραφω να 'κολυμπησεις'' στο χαμηλοτερο σημειο της γης με την ανωση που εχει...!!Στο Μεσολογγι π.χ. εχει 70% περιεκτικοτητα σε αλατι και ειναι και τζαμπα και στην dead sea μονο 30% περιεκτικοτητα σε αλατι και σκας 25-35 ευρω για να μπεις
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καταλαβαινω τι εννοεις,αλλα σαν εμπειρια το γραφω να 'κολυμπησεις'' στο χαμηλοτερο σημειο της γης με την ανωση που εχει...!!Στο Μεσολογγι π.χ. εχει 70% περιεκτικοτητα σε αλατι και ειναι και τζαμπα και στην dead sea μονο 30% περιεκτικοτητα σε αλατι και σκας 25-35 ευρω για να μπεις
Είναι απλά για να πεις οτι το κανα! Δε θεωρώ οτι είναι μια εμπειρία που κράτησα. Εμάς π.χ ήταν δωρεάν η πρόσβαση λόγω του ξενοδοχείο που μέναμε. Παρ΄όλα αυτά μία φορά πήγα και έκατσα μέσα στην κυριολεξία 1 λεπτό. Σα βάλτος ήταν. Τα πόδια σου βυθίζονται στον πυθμένα, το νέρο γλυτσερό και προσωπικά με έπιασε φαγούρα στο δέρμα. Δεν μου έκανε καμία αίσθηση να κάτσω. Οκ, υπήρχε έντονα η αίσθηση της άνωσης αλλά δεν την βρήκα και τίποτα εξαιρετικό! Βέβαια όπως είπα αύτη είναι η δική μου άποψη. Κάποιοι την βρίσκουν εξαιρετική εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom