Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Καλημέρα! Πετάμε προς Άκαμπα Παρασκευή 13 Μαρτίου , φτάνουμε 20:35 κ επιστρέφουμε Παρασκευή 20 Μαρτίου με αναχώρηση 21:10 πάλι από Άκαμπα. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για όλες τις μέρες. Σκέφτηκα να πάμε πρώτα πέτρα κ να ανέβουμε προς Αμμάν κ τις γύρω περιοχές κ να επιστρέψουμε έρημο τις δύο τελευταίες μέρες. Αλλιώς πρώτα έρημο, πέτρα, νεκρά, μανταμπα, Αμμάν, γέρασα, κ επιστροφή ακαμπα. Κ με τα δύο προγράμματα δεν μου βγαίνει πέτρα by night. Έχετε κάποια πρόταση για το πρόγραμμα μήπως το βολεψουμε κ αυτό;
Επίσης, είναι εφικτό θεωρείτε να φύγουμε απευθείας από αεροδρόμιο προς πέτρα, wadi rum ή όπου αποφασίσουμε; Είναι ασφαλής η οδήγηση τη νύχτα;
Καλησπερα.Ιδιες πτησεις, κλεισαμε ακαμπα 1η νυχτα,3η κ 4η Αμμαν,6η κ 7η νυχτα Πετρα.Αφησαμε ανοιχτες την 2η και την 5η, για ερημο και Νεκρα.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα φίλοι travellers,

είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω σε ανατολικό προορισμό. Ταξιδεύουμε με την κοπέλα μου για Ακαμπα 28/1 και φτάνουμε εκεί 21.30 το βράδυ. Έχω ενημερωθεί ότι εκείνη την ώρα βγαίνει η visa κλπ. Θέλω να κάνω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:
- Επειδή φτάνουμε αργά θα είναι ανοικτά κάποιο "μαγαζί" στο αεροδρόμιο για να αγοράσουμε τοπική sim + GBs ;
- Ενδιαφερόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι. Συμφέρει να το κλείσουμε από ελλάδα μέσω κάποιου site ή απευθείας εκεί δεδομένου ότι φτάνουμε ψιλό αργά;

Θέλουμε να διανυκτερεύσουμε στο Wadi rum και έχουμε βρει εκδρομή η οποία ξεκινά 10 το πρωί από το χωριό αλλά δε ξέρουμε τι ώρα μας επιστρέφει σε αυτό την επόμενη μέρα το πρωί για να πάμε κατευθείαν από wadi rum στην πέτρα. Από την εμπειρία σας λοιπόν ρωτάω τι συμφέρει καλύτερα :
Έχουμε σκεφτεί αυτό ως πλάνο στο οποίο προλαβαίνουμε να τα κάνουμε όλα, αν η επιστροφή στο χωριό από το wadi rum ειναι πρωινή ώστε να φτάσουμε νωρίς στην Πέτρα.
28/2 άφιξη άκαμπα
29/2 wadi rum - διανυκτέρευση στην έρημο
1/3 πέτρα - επιστροφή και διανυκτέρευση στην άκαμπα
2/3 dead sea - ακαμπα μέχρι το βράδυ που πετάμε για ελλάδα.

Διαφορετικά, λέμε:
28/2 αφιξη ακαμπα
29/2 πετρα - διανυκτερευση πετρα
1/3 wadi rum - διανυκετρευση εκει
2/3 ακαμπα / dead sea (αν προλαβουμε) και επιστροφή σε ελλάδα.

Τι πιστεύετε;
Ευχαριστώ, Νίκος.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα Νίκο,

όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, δεν γνωρίζω, εμείς είχαμε αγοράσει σιμ από το κέντρο της Άκαμπα. Επίσης, δεν θυμάμαι να υπήρχαν γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο αεροδρόμιο της Άκαμπα (το οποίο γενικά είναι αρκετά μικρό) οπότε κλείσε αμάξι από πριν.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, η αλήθεια μου φαίνεται αρκετά πιεσμένο..Η εκδρομή στο wadi rum σε γυρίζει νωρίς πίσω στο χωριό, εμείς θυμάμαι γύρω στις 10 ήμασταν στην είσοδο. Αυτό μπορείς και να το συνεννοηθείς με το camp που θα κλείσεις, υπάρχουν πάρα πολλά. Όμως η Πέτρα θέλει αρκετές ώρες και όσο πιο αργά πας, τόσο περισσότερο κόσμο βρίσκεις..Επίσης, η μέρα της Πέτρας είναι πολύ κουραστική για να βάλεις μετά και οδήγηση την ίδια μέρα. Και επιπλέον η απόσταση Νεκρά Θάλασσα - Άκαμπα είναι πάνω από 3 ώρες και αν δεν πας σε κάποιο resort για να μπεις στη Νεκρά, δεν νομίζω ότι αξίζει. Παίζει ρόλο βέβαια και τι ώρα είναι η πτήση σας από Άκαμπα.
Εγώ στη θέση σας θα έκανα το πρώτο πρόγραμμα με τη διαφορά ότι θα έμενα Πέτρα το βράδυ (πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να γυρίσετε Άκαμπα) και μετά το πρωί επιστροφή Άκαμπα και θα έκανα κάποια δραστηριότητα εκεί, πχ να δω τον βυθό στην Ερυθρά Θάλασσα.
ή το δεύτερο πρόγραμμα χωρίς τη Νεκρά.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα Νίκο,

όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, δεν γνωρίζω, εμείς είχαμε αγοράσει σιμ από το κέντρο της Άκαμπα. Επίσης, δεν θυμάμαι να υπήρχαν γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο αεροδρόμιο της Άκαμπα (το οποίο γενικά είναι αρκετά μικρό) οπότε κλείσε αμάξι από πριν.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, η αλήθεια μου φαίνεται αρκετά πιεσμένο..Η εκδρομή στο wadi rum σε γυρίζει νωρίς πίσω στο χωριό, εμείς θυμάμαι γύρω στις 10 ήμασταν στην είσοδο. Αυτό μπορείς και να το συνεννοηθείς με το camp που θα κλείσεις, υπάρχουν πάρα πολλά. Όμως η Πέτρα θέλει αρκετές ώρες και όσο πιο αργά πας, τόσο περισσότερο κόσμο βρίσκεις..Επίσης, η μέρα της Πέτρας είναι πολύ κουραστική για να βάλεις μετά και οδήγηση την ίδια μέρα. Και επιπλέον η απόσταση Νεκρά Θάλασσα - Άκαμπα είναι πάνω από 3 ώρες και αν δεν πας σε κάποιο resort για να μπεις στη Νεκρά, δεν νομίζω ότι αξίζει. Παίζει ρόλο βέβαια και τι ώρα είναι η πτήση σας από Άκαμπα.
Εγώ στη θέση σας θα έκανα το πρώτο πρόγραμμα με τη διαφορά ότι θα έμενα Πέτρα το βράδυ (πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να γυρίσετε Άκαμπα) και μετά το πρωί επιστροφή Άκαμπα και θα έκανα κάποια δραστηριότητα εκεί, πχ να δω τον βυθό στην Ερυθρά Θάλασσα.
ή το δεύτερο πρόγραμμα χωρίς τη Νεκρά.
Καλησπέρα αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Μάλλον θα ακολουθήσουμε το πρώτο πρόγραμμα που μας πρότεινες με διανυκτέρευση στην Πέτρα. Θεωρείς ότι αξίζει να διανυκτερεύσουμε στην Πέτρα κοντά ή να πάμε προς Wadi Musa για να δούμε και εκείνη την περιοχή; Επίσης, η Ερυθρά Θάλασσα αξίζει; Υπάρχει πρόσβαση σε αυτή ή πάλι μόνο μέσω κάποιου resort μπορεί κανείς να προσεγγίσει τη περιοχή; Επίσης για Ελλάδα πετάμε 9 το βράδυ. Στην Άκαμπα τα μαγαζιά μέχρι τι ώρα είναι ανοικτά;
Ευχαριστώ και πάλι,
Νίκος.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Καλησπερα.Ιδιες πτησεις, κλεισαμε ακαμπα 1η νυχτα,3η κ 4η Αμμαν,6η κ 7η νυχτα Πετρα.Αφησαμε ανοιχτες την 2η και την 5η, για ερημο και Νεκρα.
Μαζί πετάμε; Να πιούμε κάνα καφέ ως τραβελστοριτες..αν δεις μια ξανθιά με ένα μελαχρινό μπασκετικό τύπο 2.05 μίλα, εμείς θα είμαστε!
Έρημο κανονισατε Καμπ;
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Καλησπέρα φίλοι travellers,

είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω σε ανατολικό προορισμό. Ταξιδεύουμε με την κοπέλα μου για Ακαμπα 28/1 και φτάνουμε εκεί 21.30 το βράδυ. Έχω ενημερωθεί ότι εκείνη την ώρα βγαίνει η visa κλπ. Θέλω να κάνω λοιπόν τις εξής ερωτήσεις:
- Επειδή φτάνουμε αργά θα είναι ανοικτά κάποιο "μαγαζί" στο αεροδρόμιο για να αγοράσουμε τοπική sim + GBs ;
- Ενδιαφερόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι. Συμφέρει να το κλείσουμε από ελλάδα μέσω κάποιου site ή απευθείας εκεί δεδομένου ότι φτάνουμε ψιλό αργά;

Θέλουμε να διανυκτερεύσουμε στο Wadi rum και έχουμε βρει εκδρομή η οποία ξεκινά 10 το πρωί από το χωριό αλλά δε ξέρουμε τι ώρα μας επιστρέφει σε αυτό την επόμενη μέρα το πρωί για να πάμε κατευθείαν από wadi rum στην πέτρα. Από την εμπειρία σας λοιπόν ρωτάω τι συμφέρει καλύτερα :
Έχουμε σκεφτεί αυτό ως πλάνο στο οποίο προλαβαίνουμε να τα κάνουμε όλα, αν η επιστροφή στο χωριό από το wadi rum ειναι πρωινή ώστε να φτάσουμε νωρίς στην Πέτρα.
28/2 άφιξη άκαμπα
29/2 wadi rum - διανυκτέρευση στην έρημο
1/3 πέτρα - επιστροφή και διανυκτέρευση στην άκαμπα
2/3 dead sea - ακαμπα μέχρι το βράδυ που πετάμε για ελλάδα.

Διαφορετικά, λέμε:
28/2 αφιξη ακαμπα
29/2 πετρα - διανυκτερευση πετρα
1/3 wadi rum - διανυκετρευση εκει
2/3 ακαμπα / dead sea (αν προλαβουμε) και επιστροφή σε ελλάδα.

Τι πιστεύετε;
Ευχαριστώ, Νίκος.
Καλησπέρα,
Από ότι έχω διαβάσει το κατάστημα με τις κάρτες τηλεφωνίας είναι ανοικτό τις ώρες που φτάνουμε , το ελπίζω κ εγω.
Σχετικά με το αμάξι, συμφέρει να νοικιασεις μέσω ίντερνετ, εκλεισα προχθές citroen c3 με dollar 7 μέρες 43€, καλύτερη τιμή δεν φαντάζομαι να βρεις.
Ως προς το πρόγραμμα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί κ εμείς τώρα τι φτιάχνουμε.
Καλά να περάσετε!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Μάλλον θα ακολουθήσουμε το πρώτο πρόγραμμα που μας πρότεινες με διανυκτέρευση στην Πέτρα. Θεωρείς ότι αξίζει να διανυκτερεύσουμε στην Πέτρα κοντά ή να πάμε προς Wadi Musa για να δούμε και εκείνη την περιοχή; Επίσης, η Ερυθρά Θάλασσα αξίζει; Υπάρχει πρόσβαση σε αυτή ή πάλι μόνο μέσω κάποιου resort μπορεί κανείς να προσεγγίσει τη περιοχή; Επίσης για Ελλάδα πετάμε 9 το βράδυ. Στην Άκαμπα τα μαγαζιά μέχρι τι ώρα είναι ανοικτά;
Ευχαριστώ και πάλι,
Νίκος.
Το Wadi Musa είναι η περιοχή δίπλα στην Πέτρα, δεν υπάρχει κάπου άλλου που να μπορείς να διανυκτερεύσεις..Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά θα είστε τόσο κουρασμένοι μετά την Πέτρα που θα σας νοιάζει μόνο να φάτε και να κοιμηθείτε. Η Ερυθρά θάλασσα αξίζει για τον βυθό της, υπάρχουν διάφορα πρακτορεία που οργανώνουν εκδρομές για snorkelling και αφού πετάτε αργά, προλαβαίνετε να κάνετε κάτι τέτοιο. Είναι προσβάσιμη η Ερυθρά, όπου και να είσαι στην Άκαμπα. Απλά λίγο πιο έξω από την πόλη έχει οργανωμένη παραλία νομίζω. Εμείς δεν είχαμε τόσο χρόνο κι είχαμε δει τον βυθό με ένα σκάφος σαν υποβρύχιο. Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι αργά και έχει κατακλυστεί η πόλη από Ελληνες πλεον που είδαμε και αρκετές πινακίδες στα Ελληνικά.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το Wadi Musa είναι η περιοχή δίπλα στην Πέτρα, δεν υπάρχει κάπου άλλου που να μπορείς να διανυκτερεύσεις..Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά θα είστε τόσο κουρασμένοι μετά την Πέτρα που θα σας νοιάζει μόνο να φάτε και να κοιμηθείτε. Η Ερυθρά θάλασσα αξίζει για τον βυθό της, υπάρχουν διάφορα πρακτορεία που οργανώνουν εκδρομές για snorkelling και αφού πετάτε αργά, προλαβαίνετε να κάνετε κάτι τέτοιο. Είναι προσβάσιμη η Ερυθρά, όπου και να είσαι στην Άκαμπα. Απλά λίγο πιο έξω από την πόλη έχει οργανωμένη παραλία νομίζω. Εμείς δεν είχαμε τόσο χρόνο κι είχαμε δει τον βυθό με ένα σκάφος σαν υποβρύχιο. Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι αργά και έχει κατακλυστεί η πόλη από Ελληνες πλεον που είδαμε και αρκετές πινακίδες στα Ελληνικά.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Μαζί πετάμε; Να πιούμε κάνα καφέ ως τραβελστοριτες..αν δεις μια ξανθιά με ένα μελαχρινό μπασκετικό τύπο 2.05 μίλα, εμείς θα είμαστε!
Έρημο κανονισατε Καμπ;
Σιγουρα καπου θα συναντηθουμε...στο ερωτημα για την ερημο: οχι ακομα
 

GiannisAr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα στο γκρουπ.Καταρχάς να αναφέρω οτι έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες οσον αφορά ταξίδια στην Ιορδανία αλλά κάποιες απορίες παραμένουν.Το ταξίδι προγραμματίζεται για μέσα Απριλίου, θα είμαστε ενα γκρουπ 8-10 ατόμων ένα τύπου adventure bachelor trip και έχουμε στη διάθεση μας 4 μέρες.

Φτάνουμε στο Αμμάν ημέρα Τετάρτη πρωινή.Αναλύω το πλάνο όπως το έχω σκεφτεί με αυτα που έχω διαβάσει.Φευγουμε κατευθείαν απο αεροδρόμιο για Πέτρα και εδώ ειναι το πρώτο ερώτημα.Μένουμε 2 βράδυα Πετρα ή μοιράζουμε τα 2 βράδυα σε Πετρα και Wadi Rum ; Αξίζει τον κόπο, είναι κουραστικο; Μπορούμε με 2 βραδυα στη Πετρα να κάνουμε μονοήμερη επισκεψη στο Wadi Rum και επιπρόσθετα ειναι αρκετές 2 μέρες λαμβάνοντας υποψιν το συνολο που έχουμε διαθέσιμο.

Αν υποθέσουμε οτι ξοδέψαμε τις 2 μερες και φευγουμε Παρασκευη προς Αμμαν αξίζει ενα πέρασμα απο Νεκρά Θαλασσα; Οσο εχω καταλάβει Ματαμπα, Όρος Νεβο, Γεράσα ειναι στην ευρυτερη περιοχη του Αμμαν.Τι απο αυτα μπορουμε να προλαβουμε και αν αξίζει τον κοπο αλλιώς απλά να επικεντρωθούμε σε κατι συγκεκριμένο την Παρασκευή και κύριως το Σαββατο που ειναι διαθέσιμο ολόκληρο;

Να επαναλάβω πως προκειται για ενα γκρουπ 8-10 ανδρών που κυρίως θέλουμε να ζήσουμε την εμπειρία της διαμονής με τους βεδουίνους και τα σχετικά που περιλαμβάνει η επισκεψη στην έρημο.

Οποιεσδήποτε πληροφορίες ,εξτραδάκια, διαδρομές, οδηγοι κλπ θα εκτιμηθουν ιδιαιτέρως :D

Σας ευχαριστω και ελπίζω να μην κούρασα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom