Ιορδανία Ιορδανία στα γρήγορα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ο τίτλος αντιπροσωπεύει τόσο τη διάρκεια του ταξιδιού, όσο και το μέγεθος της ιστορίας....

Ιορδανία 4 άτομα για 3,5 μέρες

Με τις πτήσεις της Ryanair προς Ιορδανία δεν υπάρχει πλέον καμία δικαιολογία να μην επισκεφτούμε αυτό το μαγικό προορισμό , μόλις 2,5 ώρες μακριά μας. Τα εισιτήρια κλείστηκαν για Νοέμβριο του 2019 που ο καιρός θα είναι μάλλον καλός, δυστυχώς μόνο από Παρασκευή μέχρι Δευτέρα με προτεραιότητα, 10 κλ βαλίτσα και θέση στα 98 ευρώ το άτομο. Το πρόγραμμα περιελάμβανε Άκαμπα, Wadi Musa (Petra) Wadi Rum. Το σημαντικότερο όλων ήταν η Πέτρα, διαβάζοντας για την πιθανότητα βροχής ή οποιουδήποτε αλλου προβλήματος που μπορούσε να αποτρέψει την επίσκεψή μας στην Πέτρα αποφάσισα από την αρχή πως το πρόγραμμα θα ήταν έτσι που εάν κάτι συμβεί να έχουμε το περιθώριο και την επόμενη μέρα να δούμε την Πέτρα. Τις μεταφορές τις έκλεισα από εδώ με την εταιρεία Jordan Taxi (https://jordan-taxi.com/ ) και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Καλή επικοινωνία, καινούργια αυτοκίνητα, ευχάριστοι οδηγοί, όλα πολύ καλά!!!
Έτσι
Παρασκευή βράδυ : Άκαμπα – Πέτρα με ταξί 50 δηνάρια
1575190757914.png

Η Wadi Musa ( θέα απο το παράθυρό μας)
Σάββατο επίσκεψη στην Πέτρα από το πρωί μέχρι το απόγευμα. Υπέροχο μέρος, υπέροχες διαδρομές. Εμείς μπήκαμε στις 08:00 βγήκαμε κατά τις 16:30.
1575190834107.png

Φτάσαμε μέχρι το Μοναστήρι, η ανηφόρα είναι κάπως κουραστική αλλά οκ κάνεις λίγες περισσότερες στάσεις.
1575190878697.png

Βγαίνοντας από την Πέτρα σταματήσαμε για μια μπύρα και φαγητό στο Cave bar ( πολύ ακριβό το αλκοόλ όπως σε όλες αυτές τις χώρες) Το βράδυ καναμε μια βόλτα στην Wadi Musa που έχει αρκετά μαγαζιά για φαγητό, σουβενίρ, ανταλλακτήρια, φαρμακείο, μίνι μάρκετ κτλ. Τα σουβενίρ μέσα στη Πέτρα και στο χωριό ήταν σε καλύτερες τιμές από την Άκαμπα. Ύπνο αρκετά νωρίς και την επόμενη μέρα

Κυριακή πρωί Πέτρα- Wadi Rum με ταξί 40 δηνάρια
1575190934522.png

Ο οδηγός μας σταμάτησε για φωτογραφίες στο δρόμο για καφέ, πήρε τηλέφωνο τον Τζαμάλ όταν φτάσαμε να έρθει να μας πάρει από το χωρίο. Αποφασίσαμε να μείνουμε στο Jamal Rum Camp γιατί είχε σκηνές με ιδιωτικά μπάνια και μας προσέφερε όλα όσα θέλαμε (τζιπ, καμήλες, φαγητό, διαμονή) σε καλή τιμή 55 δηνάρια το άτομο . whats up +962772955243. Στο Camp είχε ηλεκτρικό ρεύμα 24h δεν έκανε πολύ κρύο γιατί ήταν προστατευμένο από τα βράχια και δεν το έπιανε ο αέρας είχε wifi τις περισσότερες ώρες. Το φαγητό ήταν καλό και το βραδύ φάγαμε από δυο πιάτα (δεν υπήρχε περιορισμός), το πρωινό δεν ηταν κάτι σπουδαίο. Η βόλτα με το τζιπ ήταν περίπου 4-5 ώρες και μας σταμάτησαν σε διάφορα σημεία, για σκαρφάλωμα, φωτογραφίες, για το ηλιοβασίλεμα για να μας πουν μια ιστορία κτλ.
1575190985910.png

Δευτέρα πρωί Wadi Rum – Άκαμπα 30 δηνάρια
Φτάσαμε Άκαμπα περίπου στις 10:00 αφήσαμε τα πράγματα στο ξενοδοχείο που έκλεισα έτσι για λίγες ώρες με 20 δηνάρια …Πρώτον να αφήσουμε κάπου τα πράγματα δεύτερον να κάνουμε ένα ντους μετά την έρημο, και αν χρειαζόμασταν κάτι ….Μείναμε στο Prestige hotel για να κανονίσω το early check in μίλησα με τον Μοχάμεντ στο whats up +962775804523 Μετά από λίγο ήρθαν να μας παραλάβουν από το Neptune Submarine whats up +962777223375 για την υποβρύχια βόλτα μας. Κόστος 20 δηνάρια το άτομο με δωρεάν μεταφορά από/ προς το ξενοδοχείο μας. Η βόλτα κράτησε λίγο πάνω από μια ώρα και ήταν πολύ ωραία… Στην επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είχαν πει πως για τη Δευτέρα θα είχαν δυο δρομολόγια ένα στις 11 και ένα στις 14:00 οπότε καλύτερα να το κανονίσετε από πριν αν σας ενδιαφέρει!!! Μετά κάναμε βόλτες στην Άκαμπα, στο παζάρι, καθίσαμε για φαγητό, πήγαμε και μια βόλτα στο ξενοδοχείο μας για ένα ντουζάκι και μια ωρα ξεκούραση. Στις 18:30 ήρθε το ταξί (8 δηνάρια) μας για να πάμε αεροδρόμιο το οποίο είναι κοντά, είναι μικρό, δεν καθυστερείς παρά τους 2 ελέγχους.
Επίλογος
Μόλις 2,5 ώρες από την Ελλάδα μια τόσο σπουδαία και διαφορετική χώρα. Αξίζει απίστευτα πολύ για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ της (ότι και να πω είναι λίγο), για την Πέτρα (όσες φωτογραφίες και να έχετε δει όταν φτάσετε εκεί θα νιώσετε δέος). Για την ασφάλεια, για την ευκολία να ταξιδεύεις εκεί, τις ενδιαφέρουσες δραστηριότητες δεν υπήρξε κάτι που να το θεωρήσω μέτριο (βεβαία ήταν μόνο 3,5 μέρες). Ιδανικά θα έπρεπε να μείνουμε τουλάχιστον 5 μέρες για να δούμε και κάποια άλλα πράγματα. Τελικό κόστος 400 ευρώ το άτομο (χωρίς τα σουβενίρ/ψώνια). Εντυπώσεις σίγουρα μπαίνει στα δικά μου 10 καλύτερα ταξίδια (δεν έχω κάνει και τόσα πολλά και την Ευρώπη την έχω βαρεθεί κάπως). Ξέρω πως τα έγραψα λίγο στα γρήγορα αλλά έχω καιρό να γράψω κάτι και επειδή από εσάς παίρνω πάντα ιδέες και πληροφορίες είπα να γράψω και εγώ μια μικρή ιστορία με τις απαραίτητες πληροφορίες.
1575190757914.png
1575190834107.png
1575190878697.png
1575190934522.png
1575190985910.png
1575190757914.png
1575190834107.png
1575190878697.png
1575190934522.png
1575190985910.png
1575190757914.png 1575190834107.png 1575190878697.png 1575190934522.png 1575190985910.png
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αξίζει απίστευτα πολύ για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ της (ότι και να πω είναι λίγο), για την Πέτρα (όσες φωτογραφίες και να έχετε δει όταν φτάσετε εκεί θα νιώσετε δέος).
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Είναι και για μένα από τα καλύτερα ταξίδια μου.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ πολύ @skoumpi, μου έδωσες κουράγιο να μην παρατήσω το ταξίδι, γιατί ήμουν έτοιμος να πω στον συνταξιδιώτη μου ότι αναβάλλεται.
Έχω βγάλει τα εισιτήρια στα 40€ και το υπόλοιπο πακέτο μου έβγαινε πολύ ψηλά, ( μαζί βέβαια με διαβατήριο που δεν έχω) και σκέφτομουν να το παρατήσω. Εμείς βέβαια θα είμαστε 2 άτομα οπότε το κόστος πάλι ανεβαίνει. Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα δω.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ευχαριστώ πολύ @skoumpi, μου έδωσες κουράγιο να μην παρατήσω το ταξίδι, γιατί ήμουν έτοιμος να πω στον συνταξιδιώτη μου ότι αναβάλλεται.
Έχω βγάλει τα εισιτήρια στα 40€ και το υπόλοιπο πακέτο μου έβγαινε πολύ ψηλά, ( μαζί βέβαια με διαβατήριο που δεν έχω) και σκέφτομουν να το παρατήσω. Εμείς βέβαια θα είμαστε 2 άτομα οπότε το κόστος πάλι ανεβαίνει. Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα δω.
Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, όμως να ξέρεις πως αν είσαι λίγο τυχερός μπορεί να πέσει λίγο το κόστος. πχ στην έρημο βρήκαμε δύο παιδιά που τους ζητούσαν πολλά χρήματα για το τζιπ. Μόλις μιλήσαμε λίγο, κανονίσαμε να πάμε μαζί 4+2 και τους βγήκε πολύ πιο φτηνά. Οπότε άμα κατάφερε να μοιραστείτε κάποια δρομολόγια θα πέσει το κόστος. Επίσης εμείς πληρώσαμε και πήγαινε έλα Αθήνα βενζίνη διόδια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Περιεκτικη και χρησιμη ιστορια !
Σε ευχαριστουμε .
Να γραφεις πιο συχνα !
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ευχαριστώ πολύ @skoumpi, μου έδωσες κουράγιο να μην παρατήσω το ταξίδι, γιατί ήμουν έτοιμος να πω στον συνταξιδιώτη μου ότι αναβάλλεται.
Έχω βγάλει τα εισιτήρια στα 40€ και το υπόλοιπο πακέτο μου έβγαινε πολύ ψηλά, ( μαζί βέβαια με διαβατήριο που δεν έχω) και σκέφτομουν να το παρατήσω. Εμείς βέβαια θα είμαστε 2 άτομα οπότε το κόστος πάλι ανεβαίνει. Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα δω.
Δες λίγο τα μηνύματα των @Effrosini @Tsàlice στο θέμα Ερωτήσεις για Ιορδανία βλέπω πως όλοι ψάχνουν τα μοιραστούν τα έξοδα των μετακινήσεων ίσως καταφέρεις και από εδώ μέσα να κανονίσεις κάτι !!!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

όπως διάβασα στην ιστορία σου, ουσιαστικά έμεινες στην Petra μία μέρα μόνο και αυτή 8,5 ώρες περίπου. Απ' οτι διαβάζω συνήθως όλοι χρειάζονται 2 μέρες εκτός και αν κόψουν κάποια πράγματα ή κάνουν κανά 12ωρο. Έκοψες κάποια πράγματα τελικά ή περπατούσες πολύ γρήγορα; :p
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα,

όπως διάβασα στην ιστορία σου, ουσιαστικά έμεινες στην Petra μία μέρα μόνο και αυτή 8,5 ώρες περίπου. Απ' οτι διαβάζω συνήθως όλοι χρειάζονται 2 μέρες εκτός και αν κόψουν κάποια πράγματα ή κάνουν κανά 12ωρο. Έκοψες κάποια πράγματα τελικά ή περπατούσες πολύ γρήγορα; :p
Αν εχεις χρόνο μπορείς να μπεις και τη δεύτερη μέρα το πρωί να κάνεις κάποιες διαδρομές....π.χ. να ανέβεις εκείνο το πρωι να δεις το θησαυροφυλάκιο απο ψηλά. Εγώ δεν είχα... και όχι δεν περπατάω τόοοοσο γρήγορα για να τα κάνω ολα αφήσαμε πράγματα απ' εξω :haha:. Υπόγισε μονο το χρόνο σου σωστά γιατι το χειμώνα νυχτώνει νωρίς!!!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Αν εχεις χρόνο μπορείς να μπεις και τη δεύτερη μέρα το πρωί να κάνεις κάποιες διαδρομές....π.χ. να ανέβεις εκείνο το πρωι να δεις το θησαυροφυλάκιο απο ψηλά. Εγώ δεν είχα... και όχι δεν περπατάω τόοοοσο γρήγορα για να τα κάνω ολα αφήσαμε πράγματα απ' εξω :haha:. Υπόγισε μονο το χρόνο σου σωστά γιατι το χειμώνα νυχτώνει νωρίς!!!
Επειδή θα πάω για 7 μέρες έχω υπολογίσει να είμαι 2 μέρες στην Petra.Έτσι διαβάζω για οτ οτι νυχτώνει νωρίς. Εγώ βέβαια θα πάω 16 Μαρτίου, οπότε δεν ξέρω τι ώρα θα νυχτώνει τότε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom