Ιράν Ιραν 2014

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Κανένα σορτσάκι (ντάξει βερμούδα κάτω από γόνατο εννοείται) και κανένα καπέλο προβλέπονται ή θα με πάρουν με τις πέτρες?
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Στα τουριστικα μερη δεν θα υπαρξει προβλημα....αλλου προσεχε...
Εγω να δεις με την μαντηλα 12 μερες!!!!!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ μια μέρα φορούσα μια κίτρινη μπλούζα και με έστεθλε η θρησκευτική αστυνομία πίσω να αλλάξω γιατί ήταν πολύ φανταχτερή... Βάλε τίποτε λινά παντελόνια, από αυτά τα "Αέρινα", καλύτερα είναι από τα σορτσάκια, δε σε βλέπει και ο ήλιος.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εγω απο 6 εως 18 Μαρτη αποφασισα με τη renata να επισκεφτω τη χωρα. Γεματη αγχος , νευρα γιατι μου τη σπαει ο θρησκευτικος αποκλεισμος αλλα και με πεισμα..που θα παει μερες εινια και θα περασουν...
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Εγω απο 6 εως 18 Μαρτη αποφασισα με τη renata να επισκεφτω τη χωρα. Γεματη αγχος , νευρα γιατι μου τη σπαει ο θρησκευτικος αποκλεισμος αλλα και με πεισμα..που θα παει μερες εινια και θα περασουν...
Πλησιάζει ο καιρός...θα περιμένουμε ιστοριούλα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πλησιάζει ο καιρός...θα περιμένουμε ιστοριούλα.
μπορει.. δυσκολευομαι τελευταια να γραψω , εχω αφησει και 2 στη μεση αλλα που θα παει θα ελθει και ο χρονος να τις τελειωσω .....παντως θα γραφω ημερολογιο καθημερινα γιατι ισως μετα απο μηνες δεν θα θυμαμαι μαλλον ουτε οτι πηγα εκει!!!!!!!!!!!!!!!
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
μπορει.. δυσκολευομαι τελευταια να γραψω , εχω αφησει και 2 στη μεση αλλα που θα παει θα ελθει και ο χρονος να τις τελειωσω .....παντως θα γραφω ημερολογιο καθημερινα γιατι ισως μετα απο μηνες δεν θα θυμαμαι μαλλον ουτε οτι πηγα εκει!!!!!!!!!!!!!!!
Διακρίνω μια...απέχθεια να τη πω? Προφανώς προς τη θρησκευτική καταπίεση, να φανταστώ πως ό λόγος που κάνεις αυτό το ταξίδι είναι καθαρά από ιστορικό-αρχαιολογικό ενδιαφέρον? Πάντως και η θρησκεία μέρος του ταξιδιού είναι. Αν και κάτι μέσα μου λέει πως εκεί οι άνθρωποι δεν είναι όπως τους φανταζόμαστε. Εσωτερικά τουλάχιστον...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγω απο 6 εως 18 Μαρτη αποφασισα με τη renata να επισκεφτω τη χωρα. Γεματη αγχος , νευρα γιατι μου τη σπαει ο θρησκευτικος αποκλεισμος αλλα και με πεισμα..που θα παει μερες εινια και θα περασουν...
Να ρωτήσω εγώ με ποια εταιρεία θα πετάξετε και αν θέλεις αναφέρεις και κόστος...
Γιατί ο @marstay μου ξύπνησε ένα διακαή μου πόθο και μου έχει λείψει η αίσθηση να περιφέρομαι καλοκαιριάτικα σε μουσουλμανικές χώρες...:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Να ρωτήσω εγώ με ποια εταιρεία θα πετάξετε και αν θέλεις αναφέρεις και κόστος...
Γιατί ο @marstay μου ξύπνησε ένα διακαή μου πόθο και μου έχει λείψει η αίσθηση να περιφέρομαι καλοκαιριάτικα σε μουσουλμανικές χώρες...:D
Πετω με Τουρκικες αερογραμμες . Απο Χανια το εισητηριο εξαργυρωσα μιλια και πληρωσα μονο 48 ευρω και απο Αθηνα πληρωσα γυρω στα 560 .. Το ολο κοστος του ταξιδιου φτανει τα 1920 ευρω περιπου χωρις τη βιζα που θα παρω στο αεροδρομιο εκει
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Διακρίνω μια...απέχθεια να τη πω? Προφανώς προς τη θρησκευτική καταπίεση, να φανταστώ πως ό λόγος που κάνεις αυτό το ταξίδι είναι καθαρά από ιστορικό-αρχαιολογικό ενδιαφέρον? Πάντως και η θρησκεία μέρος του ταξιδιού είναι. Αν και κάτι μέσα μου λέει πως εκεί οι άνθρωποι δεν είναι όπως τους φανταζόμαστε. Εσωτερικά τουλάχιστον...
... απεχθονομαι οτι μου επιβαλεται με το ζορι απο οπου και αν προερχεται...
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Επιστρέφω στο θέμα του Ιραν λοιπόν, έκλεισα και την εσωτερική μου πτήση από Τεχεράνη- Σιράζ και έχω τις εξείς απορίες.

-Έχω 3 ώρες μεταξύ των πτήσεων. Δηλαδή φτάνω στο ΙΚΑ στις 3.35 και πετάω από το άλλο (δεν θυμάμαι το όνομα) στις 6.45 φτάνει ο χρόνος για βιζα, αποσκευές και μεταφορά από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο; Σύμφωνα με το γραφείο που έκλεισα το αεροπορικό περισσεύει κιόλας αλλα μετά από λίγη έρευνα θεωρώ πως θα είμαι σχετικά οριακά. Τι λέτε όσοι το έχετε κάνει;

-Μήπως μπορεί να προτείνει κάποιος, κάποιο κατάλυμα σχετικά φθηνό στο Ισφαχάν, γιατί μετά από κάποια μεηλ το πιο φθηνό μονόκλινο που βρήκα είναι στα 30 ευρώ. Περιμένω τις προτάσεις σας, όπως και πιθανά καταλύματα για Σιράζ, Κασάν και Γιαζντ επίσης. Ευχαριστώ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άρτι αφιχθείσα απο το μοναδικό Ιράν . Όσοι το σκέφτεστε απλά τολμήστε το. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν αυτό τον υπέροχο καλόκαρδο φιλόξενο λαό. Με ελάχιστο τουρισμό και αφού πλέον επιτρέπεται η είσοδος σε ολα τα τζαμια οι εικόνες που είδαμε ήταν μοναδικές. Το κλου της υπόθεσης : couch surfing και τραπεζώματα σε ιρανικά σπίτια! Ίσως αξιωθώ να γράψω ιστορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom