Ιρλανδία Ιρλανδία: Πρώτη γνωριμία με τη χώρα των Κελτών

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία

Μόλις επέστρεψα από ένα πολύ όμορφο τετραήμερο στην Ιρλανδία. Παρότι όταν έκλεινα το ταξίδι είχα στο νου μου τον τυπικό μουντό, κρύο και βροχερό καιρό που θα περίμενε κανείς αυτήν την εποχή, βρέθηκα σε ένα ηλιόλουστο Δουβλίνο και το πρώτο πράγμα που χρειάστηκα μετά την προσγείωση ήταν τα γυαλιά ηλίου:lol: Για το Δουβλίνο δεν έχω να προσθέσω πολλά σ' αυτά που τόσο ωραία περιέγραψε ο vasnorth στη δική του ιστορία για το Δουβλίνο. Αυτό που με κέρδισε ήταν η ατμόσφαιρα της πόλης κι όχι τόσο τα αξιοθέατά της. Σίγουρα έχω δει πιο εντυπωσιακούς ναούς, πιο όμορφα ποτάμια και γέφυρες, πιο επιβλητικά μουσεία. Ομως η θετική ενέργεια της πόλης, το αίσθημα οικειότητας και ασφάλειας, η ευγένεια των ντόπιων και η έλλειψη ο,τιδήποτε δήθεν, με έκαναν να απολαύσω τις βόλτες μου και να νιώσω πολύ άνετα και χαλαρά.

Αν και υπάρχουν ήδη στο site παρόμοιες εικόνες, ας βάλω κι εγώ μερικές από το ηλιόλουστο Δουβλίνο.


Λίγο πριν την προσγείωση.
DSC_0112.JPG


St Patrick's Cathedral
DSC_0116.JPG


St Patrick's Park
DSC_0129.JPG


Wellington's Monument - Ο μεγαλύτερος οβελίσκος στην Ευρώπη ύψος 62μ. Βρίσκεται στο Phoenix Park.
DSC_0175.jpg


Phoenix Park
DSC_0208.jpg


DSC_0211.jpg


DSC_0214.jpg


DSC_0179.JPG


DSC_0223.jpg


Trinity College
DSC_0229.jpg


Μετά από δύο μέρες στο Δουβλίνο, πήραμε αυτοκίνητο και φύγαμε για την κεντροδυτική πλευρά της χώρας. Πρώτος προορισμός μας τα Cliffs of Moher, το πιο δημοφιλές φυσικό αξιοθέατο της Ιρλανδίας με περισσότερους από 1 εκατ. επισκέπτες το χρόνο. Ακόμη κι εκεί, στις άγριες ακτές του Ατλαντικού, σταθήκαμε σχετικά τυχεροί με τον καιρό. Την ώρα που φτάσαμε άρχισε μια ξαφνική μπόρα με πολύ δυνατό αέρα κι αρχίσαμε τις δεύτερες σκέψεις. Λουφάξαμε στο αυτοκίνητο και περιμέναμε. Ευτυχώς σε 10 λεπτά το μπουρίνι σταμάτησε και βγήκε ένας απίστευτος ήλιος. Το κρύο βέβαια θέριζε, αλλά είχαμε πάει προετοιμασμένοι (σκουφιά, γάντια, κασκόλ, χοντρά μπουφάν). Ξεμυτίσαμε λοιπόν, αφού πληρώσαμε το εισιτήριο των 6 ευρώ και περπατήσαμε κατά μήκος των κατακόρυφων βράχων. Η θέα σε κάποια σημεία είναι καταπληκτική. Ο καθαρός καιρός μας επέτρεψε να δούμε και τα απέναντι νησιά Aran.

Οι τεράστιοι βράχοι που έχουν θέα στον Ατλαντικό, εκτείνονται σε μήκος 8 χλμ. και φτάνουν σε ύψος τα 214μ. πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.

DSC_0310.JPG
DSC_0311.JPG


Το πάρκιγκ στο οποίο πληρώνεις το εισιτήριο εισόδου και το κέντρο επισκεπτών.
DSC_0313.JPG
DSC_0317.JPG


DSC_0324.JPG

Συνεχίζω με λίγες ακόμη πληροφορίες και φωτογραφίες από το ταξίδι μου στην Ιρλανδία. Μετά τα Cliffs of Moher, κατευθυνθήκαμε προς το Galway. Η διαδρομή περνούσε μέσα από λιβάδια, μικρά χωριά και μερικές φορές δίπλα από τις ακτές του Ατλαντικού.







Η οδήγηση αποδείχτηκε πιο δύσκολη για το συνοδηγό (εγώ), παρά για τον οδηγό (ο υπομονετικός σύζυγος). Οι επαρχιακοί δρόμοι είναι τόσο στενοί που σε κάθε στροφή νόμιζα ότι θα πέσουμε πάνω στους πέτρινους φράχτες ή τους στύλους ή στην καλύτερη πάνω στα δέντρα. Κατά τα άλλα και η σήμανση και το GPS λειτουργούν άψογα.



Το απόγευμα της ίδιας μέρας αφού προσπεράσαμε το Galway κατευθυνθήκαμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο Glenlo Abbey (5χλμ έξω από το κέντρο). Αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή και για διαμονή και για φαγητό.







Tea o'clock




Παροπλισμένο βαγόνι του Orient Express στον κήπο του ξενοδοχείου που λειτουργεί ως εστιατόριο. Δεν το δοκιμάσαμε γιατί τη χειμερινή περίοδο λειτουργεί μόνο Παρασκευή και Σάββατο βράδυ.

Την επόμενη μέρα εξερευνήσαμε το Galway, την πόλη που θεωρείται ως "η πιο Ιρλανδική πόλη" από τους Ιρλανδούς και έχει ψηφιστεί ως η πιο φιλική πόλη του κόσμου από το Travel and Leisure. Αν και δε λαμβάνω υπόψη τέτοιες λίστες, δεν παύει να είναι μια ένδειξη.

Μερικές φωτογραφίες από το κέντρο του Galway που έσφυζε από ζωή και είχε ήδη αρχίσει να στολίζεται για τα Χριστούγεννα.

















Μετά το Galway, κατευθυνθήκαμε στο Cong και στο Ashford Castle, ένα από τα πολυτελέστερα ξενοδοχεία της Ιρλανδίας. Το Ashford Castle θεμελιώθηκε το 1228 κι από το 1852 έως το 1939 ανήκε στην οικογένεια Guinness. Το 1951 γυρίστηκε στην περιοχή η κλασσική ταινία 'The Quiet Man' και οι πρωταγωνιστές έμεναν στο Κάστρο. Και φυσικά, το σημαντικότερο για μας τις φαν του Pierce Brosnan, είναι ότι εδώ έκανε το γάμο του ο Ιρλανδός ηθοποιός :lol::lol::lol: Το ξενοδοχείο, που ανακαινίσθηκε ριζικά το 2013, είναι μια εξαιρετική επιλογή για ειδικές περιστάσεις, όπως ήταν η επέτειος του γάμου μας.













Κι ενώ όλα κύλησαν ομαλά και χωρίς απρόοπτα στη διάρκεια του ταξιδιού, η επιστροφή ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακή. Η πτήση από Δουβλίνο για Μόναχο έφυγε με καθυστέρηση σχεδόν 2 ωρών κι έτσι χάσαμε την πτήση Μόναχο-Αθήνα. Οταν φθάσαμε στο Μόναχο, η Lufthansa μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε πουθενά ξενοδοχείο σε ακτίνα 60 χλμ. λόγω μιας μεγάλης έκθεσης. Η μόνη επιλογή που μας έδωσαν ήταν να πετάξουμε για Βιέννη και την επομένη να πετάξουμε για Αθήνα. Τέλος καλό, όλα καλά. Αλλο ένα ταξίδι τελείωσε αφήνοντάς μας με υπέροχες αναμνήσεις!
 
Last edited:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Για το Δουβλίνο δεν έχω να προσθέσω πολλά. Αυτό που με κέρδισε ήταν η ατμόσφαιρα της πόλης κι όχι τόσο τα αξιοθέατά της. Σίγουρα έχω δει πιο εντυπωσιακούς ναούς, πιο όμορφα ποτάμια και γέφυρες, πιο επιβλητικά μουσεία.
Ομως η θετική ενέργεια της πόλης, το αίσθημα οικειότητας και ασφάλειας, η ευγένεια των ντόπιων και η έλλειψη ο,τιδήποτε δήθεν, με έκαναν να απολαύσω τις βόλτες μου και να νιώσω πολύ άνετα και χαλαρά.
Αρχικά καλωσόρισες! Σ' ευχαριστούμε που άμεσα μας περιγράφεις τις εντυπώσεις σου. Βλέπω ότι και σε σένα, όπως και σε άλλους φίλους του forum το Δουβλίνο άφησε παρόμοιες εντυπώσεις. Στη δεύτερη παράγραφο περιγράφεις ακριβώς αυτό που ένιωσα και εγώ τις μέρες που έμεινα στο Δουβλίνο και αυτό νομίζω δίνει ένα συν στην ιδιαίτερη αυτή πόλη.
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου, ιδιαίτερα εκείνες με τον πύργο στην άκρη του γκρεμού πολύ επιβλητικές!
Εύχομαι να κάνεις πολλά παρόμοια όμορφα ταξίδια.
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Συνεχίζω με λίγες ακόμη πληροφορίες και φωτογραφίες από το ταξίδι μου στην Ιρλανδία. Μετά τα Cliffs of Moher, κατευθυνθήκαμε προς το Galway. Η διαδρομή περνούσε μέσα από λιβάδια, μικρά χωριά και μερικές φορές δίπλα από τις ακτές του Ατλαντικού.
DSC_0338.JPG


DSC_0340.JPG


DSC_0351.jpg

DSC_0358.jpg


Η οδήγηση αποδείχτηκε πιο δύσκολη για το συνοδηγό (εγώ), παρά για τον οδηγό (ο υπομονετικός σύζυγος). Οι επαρχιακοί δρόμοι είναι τόσο στενοί που σε κάθε στροφή νόμιζα ότι θα πέσουμε πάνω στους πέτρινους φράχτες ή τους στύλους ή στην καλύτερη πάνω στα δέντρα. Κατά τα άλλα και η σήμανση και το GPS λειτουργούν άψογα.

DSC_0289.jpg


Το απόγευμα της ίδιας μέρας αφού προσπεράσαμε το Galway κατευθυνθήκαμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο Glenlo Abbey (5χλμ έξω από το κέντρο). Αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή και για διαμονή και για φαγητό.


DSC_0365.JPG


DSC_0366.jpg


DSC_0367.JPG


Tea o'clock
14947726_10211169459372848_3868581662163404443_n.jpg


14955771_10211169459612854_7330849400522596528_n.jpg


Παροπλισμένο βαγόνι του Orient Express στον κήπο του ξενοδοχείου που λειτουργεί ως εστιατόριο. Δεν το δοκιμάσαμε γιατί τη χειμερινή περίοδο λειτουργεί μόνο Παρασκευή και Σάββατο βράδυ.
14963202_10211169459532852_8869748056939550162_n.jpg
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Την επόμενη μέρα εξερευνήσαμε το Galway, την πόλη που θεωρείται ως "η πιο Ιρλανδική πόλη" από τους Ιρλανδούς και έχει ψηφιστεί ως η πιο φιλική πόλη του κόσμου από το Travel and Leisure. Αν και δε λαμβάνω υπόψη τέτοιες λίστες, δεν παύει να είναι μια ένδειξη.

Μερικές φωτογραφίες από το κέντρο του Galway που έσφυζε από ζωή και είχε ήδη αρχίσει να στολίζεται για τα Χριστούγεννα.

DSC_0379.JPG


DSC_0383.JPG


DSC_0384.jpg


DSC_0393.JPG


DSC_0395.jpg


DSC_0396.jpg


DSC_0401.jpg


DSC_0402.JPG


Μετά το Galway, κατευθυνθήκαμε στο Cong και στο Ashford Castle, ένα από τα πολυτελέστερα ξενοδοχεία της Ιρλανδίας. Το Ashford Castle θεμελιώθηκε το 1228 κι από το 1852 έως το 1939 ανήκε στην οικογένεια Guinness. Το 1951 γυρίστηκε στην περιοχή η κλασσική ταινία 'The Quiet Man' και οι πρωταγωνιστές έμεναν στο Κάστρο. Και φυσικά, το σημαντικότερο για μας τις φαν του Pierce Brosnan, είναι ότι εδώ έκανε το γάμο του ο Ιρλανδός ηθοποιός :lol::lol::lol: Το ξενοδοχείο, που ανακαινίσθηκε ριζικά το 2013, είναι μια εξαιρετική επιλογή για ειδικές περιστάσεις, όπως ήταν η επέτειος του γάμου μας.

DSC_0430.jpg


DSC_0442.JPG


DSC_0445.JPG


DSC_0448.jpg


14947643_10211169461652905_7920709481736635657_n.jpg


14962536_10211169460172868_3416074710726976933_n.jpg


Κι ενώ όλα κύλησαν ομαλά και χωρίς απρόοπτα στη διάρκεια του ταξιδιού, η επιστροφή ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακή. Η πτήση από Δουβλίνο για Μόναχο έφυγε με καθυστέρηση σχεδόν 2 ωρών κι έτσι χάσαμε την πτήση Μόναχο-Αθήνα. Οταν φθάσαμε στο Μόναχο, η Lufthansa μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε πουθενά ξενοδοχείο σε ακτίνα 60 χλμ. λόγω μιας μεγάλης έκθεσης. Η μόνη επιλογή που μας έδωσαν ήταν να πετάξουμε για Βιέννη και την επομένη να πετάξουμε για Αθήνα. Τέλος καλό, όλα καλά. Αλλο ένα ταξίδι τελείωσε αφήνοντάς μας με υπέροχες αναμνήσεις!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Evapar καλημέρα. Σκέφτομαι να κάνω ένα παρόμοιο ταξίδι στην Ιρλανδία με αυτό που έκανες και θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες.
Διάβασα ότι το αυτοκίνητο το πήρατε την δεύτερη μέρα. Το πήρατε από γραφείο στο Δουβλίνο ή πήγατε αεροδρόμιο γιατί εκεί ήταν και η τοποθεσία παράδοσης????
Πού μένατε στο Δουβλίνο?? ήταν η περιοχή κεντρική και που είναι το κέντρο ώστε να μπορείς να επισκεφτείς τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος της πόλης με τα πόδια??
Θα έβαζες καμιά μέρα παραπάνω και που θα την αφιέρωνες??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom