Ισλανδία, Μαρόκο ή Ιορδανία καλοκαίρι;

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Καλησπέρα!
Ήρθε ο καιρός που χρειάζομαι πάλι τη βοήθεια σας να επιλέξω προορισμό. Μετά από 5 χρόνια και ταξίδια σε 9 χωρες με 2 μικρά παιδιά, αποφασίσαμε το επόμενο να πάμε μόνο οι δύο μας. (Επιτέλους!)
Δε θέλουμε Ευρώπη, αλλά κάπου εδώ τριγύρω, ώστε να μη "χάσουμε" πολλές ώρες στο αεροπλάνο. Βασικότατος περιορισμος, το ταξίδι θα διαρκέσει μέχρι 7-8 μέρες. Επίσης, θα είναι μέσα στο καλοκαίρι, δηλαδή Ιούλιο ή Αύγουστο.
Σκεφτόμαστε Ισλανδία, Μαρόκο, Ιορδανία. Όμως: τα πρώτα δύο θέλουν 10 μέρες πλας, ενω η Ιορδανία, ενώ φτάνουν οι μέρες, δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι.. (ούτε το Μαρόκο.)
Βασικό επίσης, δε θέλω να πάμε κάπου και να μην τα δούμε όλα. Προτιμώ δηλαδή να περιμένω, να πάμε άλλη φορά, ώστε να μπορώ να αφήσω τα παιδιά λίγες παραπάνω μέρες, παρα να "ξεπεταξω" οποιονδηποτε προορισμό.
Σκέψεις;/Προτάσεις;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βασικό επίσης, δε θέλω να πάμε κάπου και να μην τα δούμε όλα.
αυτό ειναι ανέφικτο. Σε μια εβδομαδα και να τα δεις ΟΛΑ? Η Ελλάδα πχ ειναι μικρή χωρα, μπορεις να τα δεις ΟΛΑ σε 7 ημέρες? Το πιο κοντινο που μου ερχεται στους ορους πο θετεις (κοντα, λιγες ημερες, ουχι Ευρωπη, τα βλέπω όλα) ειναι η Τυνησια. Αλλά και παλι ΟΛΑ δεν θα τα δεις. Παντως για μια βδομαδουλα καλή ειναι. Ριχτης μια ματιά. Καλο σου ταξιδι οπου και να επιλεξεις
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Νόμιζα ότι θα είναι σαφές το "όλα" που έγραψα. Δεν εννοώ κάθε γωνιά της χώρας, μακάρι να γινόταν αυτό. Εννοώ καθετί που γράφεται σε έναν ταξιδιωτικο οδηγο, ή καθετί που αναφέρεται εδώ μέσα από όσους έχουν παει ήδη στα παραπάνω μέρη. Με έρευνα που έκανα διαβάζοντας εδώ, κατέληξα ότι για Ισλανδία ή Μαρόκο χρειάζονται 10 μερες, ενώ Ιορδανία 5-6. Στην Ιορδανία όμως με αποθαρρύνει η ζέστη, όπως και στην Τυνησία που αναφέρεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αζόρες

Edit: Νήσοι Φερόες
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βασικότατος περιορισμος, το ταξίδι θα διαρκέσει μέχρι 7-8 μέρες. Επίσης, θα είναι μέσα στο καλοκαίρι, δηλαδή Ιούλιο ή Αύγουστο.
Σε 7-8 συνολικές μέρες ταξιδιού δηλ. περίπου 6-7 καθαρές μέρες στην Ισλανδία μπορείς να δεις άνετα το Ρέικιαβικ, τα περίχωρα και το νότο του νησιού. Επίσης πας μια εξαιρετική περίοδο με μεγάλη μέρα και δροσερές θερμοκρασίες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα!
Ήρθε ο καιρός που χρειάζομαι πάλι τη βοήθεια σας να επιλέξω προορισμό. Μετά από 5 χρόνια και ταξίδια σε 9 χωρες με 2 μικρά παιδιά, αποφασίσαμε το επόμενο να πάμε μόνο οι δύο μας. (Επιτέλους!)
Δε θέλουμε Ευρώπη, αλλά κάπου εδώ τριγύρω, ώστε να μη "χάσουμε" πολλές ώρες στο αεροπλάνο. Βασικότατος περιορισμος, το ταξίδι θα διαρκέσει μέχρι 7-8 μέρες. Επίσης, θα είναι μέσα στο καλοκαίρι, δηλαδή Ιούλιο ή Αύγουστο.
Σκεφτόμαστε Ισλανδία, Μαρόκο, Ιορδανία. Όμως: τα πρώτα δύο θέλουν 10 μέρες πλας, ενω η Ιορδανία, ενώ φτάνουν οι μέρες, δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι.. (ούτε το Μαρόκο.)
Βασικό επίσης, δε θέλω να πάμε κάπου και να μην τα δούμε όλα. Προτιμώ δηλαδή να περιμένω, να πάμε άλλη φορά, ώστε να μπορώ να αφήσω τα παιδιά λίγες παραπάνω μέρες, παρα να "ξεπεταξω" οποιονδηποτε προορισμό.
Σκέψεις;/Προτάσεις;
Πήγα ακριβώς τόσο στην Ισλανδία 8 μέρες/7 νύχτες. Δεν είδα τα πάντα αλλά έκανα όλο τον γύρο του νησιού και εννοείται όλα τα must! Φαντάσου πήγα Μάρτη με άστατο καιρό, χιόνια, μικρότερες μέρες κτλ. Εσύ θα πας Ιούλιο. Ο καιρός πιθανότατα θα είναι καλός και σχεδόν δεν θα υπάρχει βράδυ. Πράγμα που σημαίνει οτι θα μπορείς να γυρίζεις οσο αντέχεις και θες, χωρίς να σε περιορίζει το φως της ημέρας! Αν θες να δεις highlands & δυτικά fjords δεν προλαβαίνεις. Θες 2 βδομάδες με το budget να εκτοξεύεται! Πάντως όπως το θέτεις για μένα δεν υπάρχει θέμα τριλημματος! Το Μαρόκο και η Ιορδανία είναι παντελώς άκυρες επιλογές για καλοκαίρι...
 
Last edited:
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Για μένα Ιορδανία και Μαρόκο χίλιες φορές φθινόπωρο -άνοιξη μες το καλοκαίρι θα υποφέρεις,δεν έχει νόημα δεν θα απολαύσεις όσο να πήγαινες πιο δροσερούς μήνες.Ισλανδία πήγα φέτος το Μάρτιο ναι μπορείς να πάρεις μια καλή γεύση .5 μέρες κάτσαμε και δεν το μετανοιώσαμε.Αν βρεις φτηνό αυτοκίνητο θα γλιτώσεις χρήματα,εμείς πήγαμε με οργανωμένες εκδρομές και δίναμε πάνω από 100-150 ευρώ τη μονοήμερη.,συμφέρει αμάξι το μετανοίωσαμε και νοικιάσαμε τις τελευταίες μέρες.Πανέμορφη χώρα ,τοπίο τελέιως διαφορετικό από αυτά που έχεις δει για μένα ένα μεγάλο Ναι.Στα θετικά ότι θα έχετε δροσερές θερμοκρασίες και φυσικά το πλεονέκτημα ότι δεν νυχτώνει ποτέ μα ποτέ .Eίναι χώρα που έχει άλλα να σου προσφέρει το καλοκαίρι και άλλα το χειμώνα .Χειμώνα το παγωμένο τοπίο είναι σαν από ταινία και φυσικά το χειμώνα μπορείς να δεις και το βόρειο σέλας (δυστυχώς εμείς δεν το είδαμε :cry::cry:).Η χώρα είναι πανάκριβη και συμφέρει διαμερισματάκι .Βουτιά στο blue lagoon must (απαράιτητη κράτηση απο εδώ ιντερνετικά μπορεί να μην βρείτε) και μαγαζί που προτείνω για φαγητό islenski bar(ισλανδική traditional κουζίνα αλλά και τρομερά burger) στο παλιό κέντρο.Αυτά από μένα ότι χρειαστείτε στείλτε μου
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που διαβάζω ότι και με 8 μέρες κάτι γίνεται!
Nickostraveller και panlek30, με τι πτήσεις πήγατε και τι τιμές, πόσο καιρό πριν;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που διαβάζω ότι και με 8 μέρες κάτι γίνεται!
Nickostraveller και panlek30, με τι πτήσεις πήγατε και τι τιμές, πόσο καιρό πριν;
7 μηνες πριν. Η τιμη ηταν πολυ καλη 217€ με lufthansa. Εγω γραψει τα παντα αναλυτικα στην ιστορια μου: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ισλανδία-Η-απόκοσμη-ομορφιά.59714/
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που διαβάζω ότι και με 8 μέρες κάτι γίνεται!
Nickostraveller και panlek30, με τι πτήσεις πήγατε και τι τιμές, πόσο καιρό πριν;

Ο φθηνότερος τρόπος να πας είναι όπως το κάναμε εμείς μέσω Λονδίνου.Κλείσαμε πτήση Αθήνα -Λονδίνο με low cost εταιρεία κάναμε μία βραδυνή βολτούλα στο πανέμορφο κέντρο του Λονδίνου και νωρίς τα ξημερώματα πήγαμε Λονδίνο-Ρέικιαβικ με easyjet.Βρες φτηνή πτήση για Λονδίνο και από εκέι οι πτήσεις απο το αεροδρόμιο Λούτον για Ισλανδία βρίσκεις ακόμα και με 40 ευρώ.Εμείς κλείσαμε απο το scyscanner με την επιλογή πολλαπλών πτήσεων.Κόστος 140 € πήγαινε και έλα όσο παλαβό και αν ακούγεται.Τα χάμε κλείσει όμως 4-5 μήνες νωρίτερα

Βλέπω γράφεις ονειρεμένο ταξίδι Ισλανδία .. καιρός να γίνει πραγματικότητα ακόμα και τέτοια ταξίδι μπορεί να γίνει οικονομικό :)
 
Last edited:

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που διαβάζω ότι και με 8 μέρες κάτι γίνεται!
Nickostraveller και panlek30, με τι πτήσεις πήγατε και τι τιμές, πόσο καιρό πριν;
Κι εγώ ήμουν για Μαρόκο αλλά άλλαξα γνώμη διαβάζοντας συμβουλές. Δυστυχώς ακατάλληλη εποχή το καλοκαίρι και έτσι κατέληξα για Ισλανδία που είναι όνειρο ζωής. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκλεισα με αλμυρό εισητήριο 450 μέσω Κοπεγχάγης με βαλίτσα και εταιρία SAS για να μην ρισκάρω ακυρώσεις. Παίζουν με 300 στο skyscanner ακόμη....
Δέκα μέρες επέλεξα ,αν και έχω κι άλλο χρόνο,γιατί ανεβαίνει το κόστος αρκετά. Οχτώ μέρες νομίζω και πάλι βγαίνει καλό πρόγραμμα. Αλλος ένας ψήφος για Ισλανδία!
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Κι εγώ ήμουν για Μαρόκο αλλά άλλαξα γνώμη διαβάζοντας συμβουλές. Δυστυχώς ακατάλληλη εποχή το καλοκαίρι και έτσι κατέληξα για Ισλανδία που είναι όνειρο ζωής. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκλεισα με αλμυρό εισητήριο 450 μέσω Κοπεγχάγης με βαλίτσα και εταιρία SAS για να μην ρισκάρω ακυρώσεις. Παίζουν με 300 στο skyscanner ακόμη....
Δέκα μέρες επέλεξα ,αν και έχω κι άλλο χρόνο,γιατί ανεβαίνει το κόστος αρκετά. Οχτώ μέρες νομίζω και πάλι βγαίνει καλό πρόγραμμα. Αλλος ένας ψήφος για Ισλανδία!

Oιτδήποτε πληροφορία θέλετε εννοείται στείλτε μου μύνημα ή ρωτηστε εδώ αν μπορώ να σας δώσω κανά tip ευχαρίστως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.706
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom