Ισλανδία Φερόε (Νήσοι) Ισλανδία - Νησιά Φερόε

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος

H καλυτερη εποχη για Road trip στην Ισλανδια ειναι Ιουνιος-Αυγουστος.Το αυτοκινητο[Polo]κοστιζει περιπου 50euro απο το αεροδρομιο Keflavik.To κοστος παραμονης θα κατεβει αν κλειστουν απο νωρις,γιατι αν πας εκει και ξαχνεις αγγιζει τα 120euro ευκολα.Εκτος αυτου η χωρα ειναι εξαιρετικα αραιοκατοικημενη,ενας λογος για να εχουν κλειστει απο πριν.Για παραδειγμα στο εθνικο παρκο Skaftafell δεν υπαρχουν δωματια παρα μονο camping,οποτε πρεπει να εχεις προνοησει για την διαμονη οσο πιο κοντα γινεται εκει.Παντως η αποψη μου ειναι για να κατεβει πολυ το κοστος, camping[κανουν πολυ στην Ισλανδια],μαγειρεμα μονοι μας ή Burger στις μεγαλες πολεις.Ο καιρος δεν ειναι προβλημα με ενα fleece ,ελαφρυ μπουφαν ,και ορειβατικα παπουτσια ειστε οκ παντα εντος καλοκαιρινης περιοδου.

 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Τέλειο! Ευχαριστούμε πολύ! Θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με το κόστος;
Περιμένουμε το βίντεο για τα Νησιά Φερόε!
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Το κοστος για ενα τοσο μεγαλο οδικο ταξιδι ειναι υψηλο,αφου μονο τα ακτοπλοικα εισητηρια αγγιζουν τα 1600euro!Οι τιμες εκει εαν προσεξεις το που θα τρως ειναι λογικες για Σκανδιναβικη χωρα.Τα δωματια[αν και εμεις μειναμε σε camping για οικονομια]πρεπει να κλειστουν αρκετα νωριτερα για να πετυχεις τιμες που ξεκινανε απο 85euro.Τα φυσικα αξιοθεατα ειναι ολα δωρεαν και γενικα καταφεραμε να ριξουμε το κοστος στα 100euro/ημερα.Παντως οικονομικοτερη λυση ειναι το αεροπλανο,ωστοσο η αισθηση των χιλιομετρων που κανεις για να φτασεις τοσο μακρια δεν περιγραφεται.Οταν κανεις ''βολτα''στην βορειοτερη πρωτευουσα του κοσμου οπως κανεις και στην Αθηνα ειναι καπως...
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Ευχαριστώ nordkapp! :) Ο προορισμός αυτός έχει "καρφωθεί" στο μυαλό μου εδώ και καιρό... Ήδη κοιτάω για αεροπορικά και κατά καιρούς εντοπίζω κάποιους φθηνούς τρόπους μετάβασης. Θέλω όμως να δω λίγο περισσότερο το κόστος της παραμονής εκεί, για διάστημα μιας βδομάδας τουλάχιστον, όσον αφορά σε ενοικίαση αυτοκινήτου, καταλύματα και διατροφή για να είμαι σίγουρη ότι θα είμαστε εντός budget. Αν έχεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος συμφορουμίτης) κάποια συμβουλή πάνω σε αυτά, καλοδεχούμενη! Επίσης ποια είναι η καταλληλότερη εποχή για ένα τέτοιο ταξίδι; Οι 3 βαθμοί Κελσίου Ιούλιο μήνα με βάζουν σε σκέψεις σχετικά με ταξίδι εκεί εκτός καλοκαιρινής περιόδου...
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
H καλυτερη εποχη για Road trip στην Ισλανδια ειναι Ιουνιος-Αυγουστος.Το αυτοκινητο[Polo]κοστιζει περιπου 50euro απο το αεροδρομιο Keflavik.To κοστος παραμονης θα κατεβει αν κλειστουν απο νωρις,γιατι αν πας εκει και ξαχνεις αγγιζει τα 120euro ευκολα.Εκτος αυτου η χωρα ειναι εξαιρετικα αραιοκατοικημενη,ενας λογος για να εχουν κλειστει απο πριν.Για παραδειγμα στο εθνικο παρκο Skaftafell δεν υπαρχουν δωματια παρα μονο camping,οποτε πρεπει να εχεις προνοησει για την διαμονη οσο πιο κοντα γινεται εκει.Παντως η αποψη μου ειναι για να κατεβει πολυ το κοστος, camping[κανουν πολυ στην Ισλανδια],μαγειρεμα μονοι μας ή Burger στις μεγαλες πολεις.Ο καιρος δεν ειναι προβλημα με ενα fleece ,ελαφρυ μπουφαν ,και ορειβατικα παπουτσια ειστε οκ παντα εντος καλοκαιρινης περιοδου.
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Ο Jokursalon ειναι ο μεγαλυτερος παγετωνας στην ευρωπη και η περιηγηση με ειδικο πλοιαριο στην λιμνη οπου αποκολουνται τεραστια κομματια ειναι εκπληκτικη εμπειρια
DSC04763 (2).jpg



DSC04768 (2).jpg


Siglufjörður
DSC04342 (2).jpg
 

Attachments

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καταπληκτική η όλη εμπειρία!!!!Θα μου επιτρέψεις κι εμένα κανα δυό ερωτήσεις.Αναφέρεις ότι το κόστος των ακτοπλοικών είναι 1600ε,τι περιλαμβάνεται σε αυτο;Και για να κάνω την ερώτηση πιο συγκεκριμένη,δύο άτομα και η μηχανή από Δανία προς Ισλανδία και πίσω πόσο κοστίζει;
Επίσης αν θυμάσαι βεβαιως κόστος κάμπιγκ ανά ημέρα;
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Καταπληκτική η όλη εμπειρία!!!!Θα μου επιτρέψεις κι εμένα κανα δυό ερωτήσεις.Αναφέρεις ότι το κόστος των ακτοπλοικών είναι 1600ε,τι περιλαμβάνεται σε αυτο;Και για να κάνω την ερώτηση πιο συγκεκριμένη,δύο άτομα και η μηχανή από Δανία προς Ισλανδία και πίσω πόσο κοστίζει;
Επίσης αν θυμάσαι βεβαιως κόστος κάμπιγκ ανά ημέρα;
Καλησπερα.
Το πλοιο Πατρα-Βενετια-Πατρα 400euro χωρις καμπινα,και της Ισλανδιας 1200euro σε τετρακλινη εσωτερικη καμπινα.Η τιμη ισχυει και στην επιστροφη απο τα Φεροε καθως μπορεις να μεινεις εκει 3 μερες.
Το camping πολυ φθηνο οπου μειναμε απο 11euro-18euro τα παντα πληρωμενα [με ρευμα].Μαλιστα στο Reykjavik στο camping υπαρχει ενα Hostel που σερβιρει και πρωινο στους καμπιστες!Χαρακτηριστικα η διαφορα μονο για την μια εβδομαδα στην Ισλανδια σε σχεση με το ξενοδοχειο ηταν 560euro ενω αν υπολογισουμε στο συνολο του 20ήμερου ταξιδιου αγγιξε τα 1500euro!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία ιδέα το βίντεο.
Θαυμάσιο ταξίδι πανέμορφα παρουσιασμένο στο βίντεο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πραγματικά εξαιρετικό. Η πρώτη ταξιδιωτική ιστορία με βίντεο και αφήγηση. Κανονική ταξιδιωτική εκπομπή.Συγχαρητήρια.

Λατρεύουμε Ισλανδία. Πόσο πανέμορφα μέρη και το βίντεο με ταξίδεψε νοερά. Μακάρι όσοι το έχουμε όνειρο να βρεθούμε εκεί να το πραγματοποιήσουμε.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Φοβερη δουλεια nordkapp και πανεμορφο ταξιδι. Αποτελει ονειρο πολλων. Σ ευχαριστουμε!!!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Τα λόγια είναι λίγα τι να πω..... Το μέρος, η περιγραφή σου, οι πληροφορίες, το βίντεο. Παρακαλώ τους διαχειριστές να του δώσουν ειδικό βραβείο.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom