Ισλανδία Φερόε (Νήσοι) Ισλανδία - Νησιά Φερόε

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Σας ευχαριστω πολυ ολους καλα ταξιδια να εχουμε.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστούμε για το εξαιρετικό βίντεο! Εχω αρχίσει ήδη να κοιτάζω το κανάλι σας στο youtube!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Να ρωτήσω όποιος γνωρίζει. Ένα ταξίδι στην Ισλανδία Οκτώβριο-Νοέμβριο ή Μάρτιο-Απρίλιο είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί? Δηλαδή είναι αποτρεπτικές οι καιρικές συνθήκες ή οι λίγοστές ώρες που θα είναι μέρα?

Ξέρω ότι Οκτώβριος και Μάρτιος είναι οι ιδανικοί μήνες για το πολικό σέλας. Βέβαια όσο κι αν έχω τρέλα να το αντικρίσω δεν θα ήθελα να θυσιάσω τις υπόλοιπες ομορφιές λόγω εποχής, μόνο και μόνο για το βόρειο σέλας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Να ρωτήσω όποιος γνωρίζει. Ένα ταξίδι στην Ισλανδία Οκτώβριο-Νοέμβριο ή Μάρτιο-Απρίλιο είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί? Δηλαδή είναι αποτρεπτικές οι καιρικές συνθήκες ή οι λίγοστές ώρες που θα είναι μέρα?

Ξέρω ότι Οκτώβριος και Μάρτιος είναι οι ιδανικοί μήνες για το πολικό σέλας. Βέβαια όσο κι αν έχω τρέλα να το αντικρίσω δεν θα ήθελα να θυσιάσω τις υπόλοιπες ομορφιές λόγω εποχής, μόνο και μόνο για το βόρειο σέλας.
Κι εγώ Γιάννη το έχω σκεφτεί πολλάκις αυτό που λες. Θέλω πολύ να δω το Βόρειο Σέλας, αλλά προβληματίζομαι για το κατά πόσο αξίζει να "χαραμίσω" άλλα πράγματα από ένα ταξίδι στην (σχετικά μακρινή) Ισλανδία. Και τείνω προς την κατεύθυνση του να μην το επιχειρήσω χειμώνα. Έχω βρεθεί στη γειτονική Νορβηγία τόσο χειμώνα, όσο και καλοκαίρι και η σύγκριση μεταξύ των δύο εποχών ήταν καθοριστική: το χειμώνα δεν μπόρεσα να χαρώ ούτε το 10-20% όσων βίωσα στις καλοκαιρινές μου επισκέψεις στη χώρα, τόσο λόγω καιρικών συνθηκών, όσο και λόγω της πολύ μικρής διάρκειας της ημέρας. Ενδεχομένως ο Απρίλιος που λες να ήταν το "μη χείρον βέλτιστον" μεταξύ των εναλλακτικών που θέτεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκτός από την επιθυμία του σέλαος ανέφερα αυτούς τους μήνες γιατί μάλλον αυτοί με βολεύουν. Αν μπορούσα μετά τον Ιούνιο δεν θα το συζητούσα καν. Και εκτός από μακρινό είναι και ακριβό ταξίδι και σίγουρα μόνο για ένα βόρειο σέλας δεν ξέρω αν αξίζουν τα τόσα χρήματα και να μη δώ την μοναδική φύση της Ισλανδίας. Πάντως αν θυμάμαι ένας από το φόρουμ είχε πάει χειμώνα και πάλι είπε τα καλύτερα για το ταξίδι αυτό.
 

Runvel

Member
Μηνύματα
40
Likes
216
Μπράβο Nordkapp, πολύ όμορφα όλα! Μπράβο και στο φίλο Μάνο για τη δουλειά του!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Να ρωτήσω όποιος γνωρίζει. Ένα ταξίδι στην Ισλανδία Οκτώβριο-Νοέμβριο ή Μάρτιο-Απρίλιο είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί? Δηλαδή είναι αποτρεπτικές οι καιρικές συνθήκες ή οι λίγοστές ώρες που θα είναι μέρα?

Ξέρω ότι Οκτώβριος και Μάρτιος είναι οι ιδανικοί μήνες για το πολικό σέλας. Βέβαια όσο κι αν έχω τρέλα να το αντικρίσω δεν θα ήθελα να θυσιάσω τις υπόλοιπες ομορφιές λόγω εποχής, μόνο και μόνο για το βόρειο σέλας.
Εγώ είχα πάει αρχές Οκτωβρίου. Αν εξαιρέσει κανείς ότι είχε πέσει χιόνι στο βορρά (κάτι που δεν αναμενόταν τόσο νωρίς) άλλο πρόβλημα δεν είχαμε. Νύχτωνε κατά τις 7μμ (μια χαρά), βεβαια κρύο υπήρχε αλλά ο καιρός εκεί δεν ξέρει αληθινό καλοκαίρι. Και είχαμε δει το σελας. Αλλά μην θεωρήσει κανείς ότι διαρκεί είτε πολύ είτε θα το δει στην μεγαλοπρέπειά του. Πρέπει ο ουρανός να είναι πεντακάθαρος!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Να ρωτήσω όποιος γνωρίζει. Ένα ταξίδι στην Ισλανδία Οκτώβριο-Νοέμβριο ή Μάρτιο-Απρίλιο είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί? Δηλαδή είναι αποτρεπτικές οι καιρικές συνθήκες ή οι λίγοστές ώρες που θα είναι μέρα?
Δες πόσο σχετικό είναι το θέμα του μήνα: πριν 1,5 χρόνο ζήτησα μια υποτροφία για ένα πρόγραμμα μιας εβδομάδας (όλα πληρωμένα μαζί με κάποιες εκδρομές επίσης δωρεάν) για αρχές Μαρτίου στην Ισλανδία. Ελάχιστα με προβλημάτισε η περίοδος, εφόσον δεν θα πλήρωνα κάτι από την τσέπη μου. Η αίτησή μου δεν έγινε δεκτή.
Τελικά πήρε την αντίστοιχη υποτροφία για άλλη περίοδο άτομο που πόσταρε και στο φόρουμ ζητώντας συμβουλές και έφαγα τα λυσσακά μου από ζήλεια :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ είχα πάει αρχές Οκτωβρίου. Αν εξαιρέσει κανείς ότι είχε πέσει χιόνι στο βορρά (κάτι που δεν αναμενόταν τόσο νωρίς) άλλο πρόβλημα δεν είχαμε. Νύχτωνε κατά τις 7μμ (μια χαρά), βεβαια κρύο υπήρχε αλλά ο καιρός εκεί δεν ξέρει αληθινό καλοκαίρι. Και είχαμε δει το σελας. Αλλά μην θεωρήσει κανείς ότι διαρκεί είτε πολύ είτε θα το δει στην μεγαλοπρέπειά του. Πρέπει ο ουρανός να είναι πεντακάθαρος!!!
Tις ιδανικές συνθήκες για το σέλας τις έχω διαβάσει. Μπορεί να το πετύxεις σε έξαρση και άκρως εντυπωσιακό αλλά μπορεί να το πετύχεις για λίγο και μπορεί να μη το πετύχεις και καθόλου.

Φαντάζομαι πάντως πως και οι τιμές θα είναι λίγο καλύτερες αφού τελειώσει το καλοκαίρι σαν off σεζόν.Ζημιά μας έκανε το εξαιρετικό βίντεο του nordkapp. Και η αλήθεια είναι πως έχουμε καιρό να διαβάσουμε στο φόρουμ για Ισλανδία. Μια περίοδο είχε πάει το μισό φόρουμ (που λέει ο λόγος) :D
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δες πόσο σχετικό είναι το θέμα του μήνα: πριν 1,5 χρόνο ζήτησα μια υποτροφία για ένα πρόγραμμα μιας εβδομάδας (όλα πληρωμένα μαζί με κάποιες εκδρομές επίσης δωρεάν) για αρχές Μαρτίου στην Ισλανδία. Ελάχιστα με προβλημάτισε η περίοδος, εφόσον δεν θα πλήρωνα κάτι από την τσέπη μου. Η αίτησή μου δεν έγινε δεκτή.
Τελικά πήρε την αντίστοιχη υποτροφία για άλλη περίοδο άτομο που πόσταρε και στο φόρουμ ζητώντας συμβουλές και έφαγα τα λυσσακά μου από ζήλεια :haha:
:D Ίντριγκα δηλαδη! Κι εγώ αμόκ θα πάθαινα:p
Και είναι ακριβή η άτιμη. Πάντως χθες έβλεπα συνδυασμούς με easyjet δηλαδή Θεσ/νικη-Λονδίνο-Ρέικιαβικ με επιτροφή και έβγαιναν 350€ για Οκτώβρη.
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Να ρωτήσω όποιος γνωρίζει. Ένα ταξίδι στην Ισλανδία Οκτώβριο-Νοέμβριο ή Μάρτιο-Απρίλιο είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί? Δηλαδή είναι αποτρεπτικές οι καιρικές συνθήκες ή οι λίγοστές ώρες που θα είναι μέρα?

Ξέρω ότι Οκτώβριος και Μάρτιος είναι οι ιδανικοί μήνες για το πολικό σέλας. Βέβαια όσο κι αν έχω τρέλα να το αντικρίσω δεν θα ήθελα να θυσιάσω τις υπόλοιπες ομορφιές λόγω εποχής, μόνο και μόνο για το βόρειο σέλας.
Καλησπερα Γιαννη.
Νομιζω θα ειναι δυσκολα να δεις τις ομορφιες της χωρας διοτι το αυτοκινητο χρειαζεται για την περιηγηση στα αξιοθεατα,και δεν ειναι και λιγα,μιλαμε για 2000km ή οποσδηποτε μια εβδομαδα.Ο καιρος σε αυτα τα γεωγραφικα πλατη και αυτην την εποχη ειναι ανασταλτικο στοιχειο.Ωστοσο η πληρoφορηση ειναι ο καλυτερος συμμαχος:
Tourist Information Centre
hbst_web_0.jpg

Adalstraeti 2
101 Reykjavik
Tel: +354 590 1550
e-mail: info [a] visitreykjavik.is

Opening hours:
June 1 to September 15
from 8.30 to 19.00 daily

September 16 to May 31
from 9.00-18.00 on weekdays,
from 9.00-16.00 on Saturdays
from 9.00-14.00 on Sundays
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Και είναι ακριβή η άτιμη. Πάντως χθες έβλεπα συνδυασμούς με easyjet δηλαδή Θεσ/νικη-Λονδίνο-Ρέικιαβικ με επιτροφή και έβγαιναν 350€ για Οκτώβρη.
Αν είχες και μίλια μέχρι Λονδίνο, ακόμη καλύτερα θα ήταν. Εχει βγάλει η Easyjet ακόμη και 100 ευρώ με επιστροφή από /προς Λονδίνο κάποια στιγμή.
Να δούμε πότε θα αποφασίσω να μην ταξιδέψω πουθενά για ένα χρόνο για να μαζέψω το ποσό της Ισλανδίας. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι τόσο πειθαρχημένο άτομο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom