Ισλανδία Ισλανδία, αξίζει;

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τόσο ακριβή είναι η χώρα; Συχνά βρίσκω φτηνά εισιτήρια, μέσω πόλεων της Ευρώπης, και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο (το χρήμα, βασικά) να κάνω μια βόλτα κι από εκεί...
 
D

Delmem38110

Guest
Τόσο ακριβή είναι η χώρα; Συχνά βρίσκω φτηνά εισιτήρια, μέσω πόλεων της Ευρώπης, και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο (το χρήμα, βασικά) να κάνω μια βόλτα κι από εκεί...
αν κοιμάσαι στο αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις και πάρεις μαζί σου δυο βαλίτσες με κονσέρβες για να περάσεις τις διακοπές σου εκεί (όχι ότι η ισλανδική κουζίνα είναι καλύτερη από τις κονσέρβες) θα την βγάλεις σε λογικές τιμές.
για μπανάκι θα πας στις λίμνες λουτρα και με ένα 100ρικακι θα πλένεσαι. τζάμπα πράμα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τόσο ακριβή είναι η χώρα; Συχνά βρίσκω φτηνά εισιτήρια, μέσω πόλεων της Ευρώπης, και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο (το χρήμα, βασικά) να κάνω μια βόλτα κι από εκεί...
Ναι ειναι ακριβη αλλα υπαρχουν εναλλακτικες. Ουτε στο αμαξι χρειαζεται να κοιμασαι, ουτε να πληρωσεις 100€ για να πας στο blue lagoon. Αν πας μονος σου θα σου βγει αρκετα ακριβα. Αν πας με παρεα και επιμεριστουν τα βασικα εξοδα, βγαινει πολυ κομπλε. Φυσικα κ αξιζει κ αν πας θα ειναι ενα αξεχαστο ταξιδι γιατι δε μοιαζει με τιποτα απ οτι εχεις δει ως τωρα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
αν κοιμάσαι στο αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις και πάρεις μαζί σου δυο βαλίτσες με κονσέρβες για να περάσεις τις διακοπές σου εκεί (όχι ότι η ισλανδική κουζίνα είναι καλύτερη από τις κονσέρβες) θα την βγάλεις σε λογικές τιμές.
για μπανάκι θα πας στις λίμνες λουτρα και με ένα 100ρικακι θα πλένεσαι. τζάμπα πράμα.
Guess what. Τσάμπα, όσο τσάμπα πάει ;) Έχω σημειώμενα κάμποσα ακόμη τέτοια σημεία στην Ισλανδία, φυσικά με ελάχιστους ως καθόλου επισκέπτες. (Και τα δύο σημεία είναι στα Δυτικά Φιόρδ, παρεμπιπτόντως)

Τώρα, αν ο ποπουδάκος θέλει blue lagoon (όμορφη φάση, δε λέω. Αλλά με την είσοδο που έχει τώρα, τον κόσμο που μαζεύει, δεν είναι για εμάς), τότε θα πλερώσει να εξυπηρετηθεί. Αλλιώς οδηγάει μονάχος και βρίσκει άλλα.

Επίσης, δεν ταξιδεύει όλος ο κόσμος για διακοπές, δεν επιθυμούν όλοι ξεκούραση ταξιδεύοντας σε μία άλλη χώρα. Ταξίδι είναι και ο τύπος που είναι μαζί μας στη μία φωτογραφία, βιολόγος από την Τασμανία που ήθελε να γυρίσει την Ισλανδία με ποδήλατο. Λες να μην είχε λεφτά για ξενοδοχείο;;;

Το ίδιο και ζευγάρι Σουηδού -Ισλανδής που ήματσαν μαζί στο πλοίο για Ισλανδία και τους πετυχαίναμε και σε σημεία διανυκτέρευσης με τη σκηνή τους. Τρια παιδάκια μικρά, σκηνή στο παγωμένο έδαφος και ένας μήνας περιπέτεια. Έχουν προφανώς συγγενείς στη χώρα, πήγαν να τους δούνε και συνέχισαν κάτι που αγαπάνε.
65383826_335585144026808_7743121896274657280_n.jpg
64880541_333944000857589_2195932051624951808_n.jpg
 
D

Delmem38110

Guest
Guess what. Τσάμπα, όσο τσάμπα πάει ;) Έχω σημειώμενα κάμποσα ακόμη τέτοια σημεία στην Ισλανδία, φυσικά με ελάχιστους ως καθόλου επισκέπτες. (Και τα δύο σημεία είναι στα Δυτικά Φιόρδ, παρεμπιπτόντως)

Τώρα, αν ο ποπουδάκος θέλει blue lagoon (όμορφη φάση, δε λέω. Αλλά με την είσοδο που έχει τώρα, τον κόσμο που μαζεύει, δεν είναι για εμάς), τότε θα πλερώσει να εξυπηρετηθεί. Αλλιώς οδηγάει μονάχος και βρίσκει άλλα.

Επίσης, δεν ταξιδεύει όλος ο κόσμος για διακοπές, δεν επιθυμούν όλοι ξεκούραση ταξιδεύοντας σε μία άλλη χώρα. Ταξίδι είναι και ο τύπος που είναι μαζί μας στη μία φωτογραφία, βιολόγος από την Τασμανία που ήθελε να γυρίσει την Ισλανδία με ποδήλατο. Λες να μην είχε λεφτά για ξενοδοχείο;;;

Το ίδιο και ζευγάρι Σουηδού -Ισλανδής που ήματσαν μαζί στο πλοίο για Ισλανδία και τους πετυχαίναμε και σε σημεία διανυκτέρευσης με τη σκηνή τους. Τρια παιδάκια μικρά, σκηνή στο παγωμένο έδαφος και ένας μήνας περιπέτεια. Έχουν προφανώς συγγενείς στη χώρα, πήγαν να τους δούνε και συνέχισαν κάτι που αγαπάνε.
με παρεξήγησες... δεν κρίνω τη χώρα... ούτε το πως θέλει να ταξιδέψει κάποιος ούτε την τσέπη του καθενός ούτε πως να διαθέσει τα χρήματα του ούτε από που είναι και που πάει.
επίσης δεν κρίνω ηλικίες (παπουδακος)και γούστα όλων των ειδών.
έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου για αυτή την χώρα.
δεν υπάρχει όμοια της και μια επίσκεψη επιβάλετε..
τη γνώμη μου λέω για τη σχέση κόστους και παροχών.
και δεν κρίνω κάτι αν δεν το έχω βιώσει.
ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. σίγουρα θα φανούν χρήσιμες στους μελλοντικούς ταξιδιώτες εκεί. καλο είναι να γράψεις μια ιστορία για την εμπειρία σου.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
βρε παιδια, συγγνὼμη, εχω την εντὺπωση οτι το Ντουμπρόβνικ μου ειχε φανεί πιο ακριβό από το Ρέϊκιαβικ. Απλά νομιζω οτι θεωρούμε ακριβη την Ισλανδία επειδη προφανως, πηγαινοντας εκει, πρέπει να την γυρισεις, να μεινεις τελος παντων, καμια 14 μέρες τουλάχιστον. Προσωπικα ειχα παει πέντε νύκτες, δεν ειχα δει και πααααρα πολλα (η υπερτάτη ισλανδιολόγος @Sassenach77 με ειχε οικτίρει - με την καλη εννοια το λεω!) σχετικως διό δεν ειχα επισκεφθεί καποια δέοντααλλά ΟΚ και πέντε μερες να πας (βολταροντας στο Ρέϊκιαβικ, στο κέντρο του, να πας στην εκκλησια Hallgrims, να γυρισεις προς κεντρο, να δεις το αντιστοιχο μεγαρο μαξιμου, το πρωθυπουργικο γραφειο, την λίμνη (Tjörnin), το Αλθίνκι , το εθνκο τους μουσειο (ένα εκθεμα εκει ηταν το νοκια 6110, ισως επειδης καποιος τους ειπε ότι το ειχε ο ντιούτης φρης όταν ηταν στα στρατα το 2000) και (το κρινω ως μαστ) το προξενείο (; ) της Γροιλανδίας. Κατόπιν, μερες άλλες , πας σε Þingvellir , Geysir , Gullfoss , Borgarnes , Kirkjufellsfoss , Djúpalónssandur , Arnarstapi , Selfoss , Mýrdalsjökull , Reynisfjara Volcanic Beach , Skógafoss , Seljalandsfoss - ντάξει, λιγα εν σχεσει με καποιες εντυπωσιακες εκδρομες , το ιστορικο και χρονικο των οποιων εχουμε διαβασει εδώ) καααατι είναι… ………
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
με παρεξήγησες... δεν κρίνω τη χώρα... ούτε το πως θέλει να ταξιδέψει κάποιος ούτε την τσέπη του καθενός ούτε πως να διαθέσει τα χρήματα του ούτε από που είναι και που πάει.
επίσης δεν κρίνω ηλικίες (παπουδακος)και γούστα όλων των ειδών.
έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου για αυτή την χώρα.
δεν υπάρχει όμοια της και μια επίσκεψη επιβάλετε..
τη γνώμη μου λέω για τη σχέση κόστους και παροχών.
και δεν κρίνω κάτι αν δεν το έχω βιώσει.
ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. σίγουρα θα φανούν χρήσιμες στους μελλοντικούς ταξιδιώτες εκεί. καλο είναι να γράψεις μια ιστορία για την εμπιρια σου.
πΟπουδάκος έγραψα βρε, για να μην το πω αλλιώς. :) Δηλώνοντας ότι τα γούστα πληρώνονται, τίποτα παραπάνω.

Επίσης, το να γράφει κανείς "για όποιον ενδιαφέρετε να αδειάσει τον τραπεζικό του λογαριασμό επισκεπτόμενος αυτή τη χώρα" εγώ το βρίσκω "προβοκατόρικο", γιατί απλά δεν ισχύει απαραίτητα. Γνωρίζεις καλύτερα ότι υπάρχυν πολλοί τρόποι ταξιδιού, καθένας για διαφορετικά γούστα, αντοχές, επιλογές.


"δυο βαλίτσες με κονσέρβες για να περάσεις τις διακοπές σου εκεί". Επίσης σαν να "προ(σ)καλείς" για απάντηση, τι λες; Ψωνίζεις μακαρόνια και λίγο κοτόπουλο από σούπερ μάρκετ εκεί, μαγειρεύεις σε κάμπινγκ ή όπου μένεις, τρως καλά και συνεχίζεις. Ούτε υπερβολές με δύο βαλίτσες κονσέρβες χρειαζονται, ούτε τίποτα. Εντάξει, τα snickers κάνουν δουλειά, είναι φθηνά και τα καις εγγυημένα, με τόσο περπάτημα στη φύση που απαιτεί η χώρα για να τη γνωρίσει κανείς. :)

Επειδή λοιπόν το στυλ των δύο τελευταίων post που έκανες ήταν ψιλοειρωνικό-προβοκατόρικο κατά τη γνώμη μου (ακόμη και σε λουτρά που πληρώνεις, το 100ρικο ισχύει μονο για Blue Lagoon, υπάρχουν εκατονταδες άλλα θερμα λουτρά, πισίνες κτλ, που αράζεις και απολαμβάνεις αυτό που κάνουν οι ντόπιοι), γι' αυτό και μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω. Είναι όπως πληρώνουν κερατιάτικο το ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη τον Αύγουστο οι επισκέπτες, ενώ παραδίπλα στην Ανάφη ξέρω γω δύει ένας άλλος ήλιος.

Ιστορία στο φόρουμ έχω γράψει, από το πρώτο μας ταξίδι εκεί, προ παιδιού. Τα υπόλοιπα τα γράφω εκτός φόρουμ, για την δεύτερη φορά στη χώρα κτλ.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πες τα ρε @duty_free εγω θα παω τριημερο ετσι για να βαλω την καρφιτσα στο Ρεικιαβικ.
Με stopover για Αμερική νομίζω, έβλεπα κάμποσους που το έκαναν (το αντίθετο, Αμερικανούς για Ευρώπη, με ένα τριήμερο στην Ισλανδία, έτσι για τη φάση). Σπας και την πτήση για τα καλά, την υπερατλαντική. :)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Πες τα ρε @duty_free εγω θα παω τριημερο ετσι για να βαλω την καρφιτσα στο Ρεικιαβικ.
ε ναι για! εγω με το που φθανω καπου, δεν βλεπω την ωρα να γυρισω, καρφιτσούχος περι της χωρας ων. Οταν δε, δεν πηγαινω σε νεα χωρα, το ταξίδι λογίζεται ως μη γενόμενο.


εγω θα παω τριημερο


από μένα ειναι ναι.
 
D

Delmem38110

Guest
Πες τα ρε @duty_free εγω θα παω τριημερο ετσι για να βαλω την καρφιτσα στο Ρεικιαβικ.
περιμένοντας αγωνιωδώς ιστορία.
το κολιέ με τις πέρλες μην ξεχάσεις θα το χρειαστείς ως ενέχυρο στα σπα σε περίπτωση που το όριο της κάρτας δεν φτάσει.
 
D

Delmem38110

Guest
Με stopover για Αμερική νομίζω, έβλεπα κάμποσους που το έκαναν (το αντίθετο, Αμερικανούς για Ευρώπη, με ένα τριήμερο στην Ισλανδία, έτσι για τη φάση). Σπας και την πτήση για τα καλά, την υπερατλαντική. :)
και να φανταστείς εμάς μας είχε γίνει εμμονή από τον Ρίγκαν και τον γκορμπατζοφ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom