Ισλανδία Ισλανδία - Camping

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@Sassenach77 Πόσο πολύ σε ευχαριστούμε για το λεπτομερέστατο ποστ!! :hug:Ακριβώς το ίδιο σκοπεύουμε να κάνουμε κι εμείς τον Αύγουστο του 2020 με το καλό, Ισλανδία με campervan! Οπότε, καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου πως αν το ξαναέκανες αυτό το ταξίδι θα το έκανες με τον ίδιο τρόπο, με campervan, σωστά;; Γενικά δεν έχω κάνει ποτέ μου ούτε καν camping, τροχόσπιτο μόνο από μακριά έχω δει, οπότε για εμένα θα είναι τελείως πρωτόγνωρο όλο αυτό, όμως πραγματικά με έχει ψήσει αυτός ο τόπος ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να τον γυρίσω.
Θα ακολουθήσει και ιστοριούλα;; Πες ναιιιι!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Βλεποντας τα οικονομικα του ταξιδιου: 4400 για το campervan+ 250 καμπινγκ+ 600 για καυσιμα αντιστοιχει σε 400 ευρω τη μερα ανα δυο ατομα, καταληγω οτι η μονη περιπτωση να πατησω το ποδι μου στο νησι ειναι.για συντομη αποδραση στο Ρεικιαβικ, 3ημερο για fish and chips :haha:.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κωνσταντίνε γυρίσατε; Περιμένουμε λεπτομέρειες απο το επικό σας ταξίδι!!!
Προς το παρόν μας ανακάλυψαν άλλοι, άγνωστο πώς :eek:
https://www.ethnos.gr/travel/55615_...depsan-17000-hlm-se-ih-mazi-me-moro-toys-pics

Δεν ξέρω πόσο σύντομα θα γράψω για την Ισλανδία συγκεκριμένα, κι αν γράψω εδώ στο φόρουμ. Είναι ταξίδι με παιδί, και κάνει τζιζ ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τόση λεπτομέρεια
Η λεπτομέρεια Κωνσταντίνε έχει σκοπό να χωρίσει τις πληροφορίες σε πιο μικρά μέρη ώστε ο καθένας να κρατήσει αυτό που του ταιριάζει και τον βοηθάει. :)

Μια ερώτηση έχω. Κάνετε κάμπινγκ γενικότερα- σε βόλεψε - ήταν καθαρά/ προσεγμένα -υπήρξε κατι που σας δυσκόλεψε?
Ναι, το κάμπινγκ (είτε με διανυκτέρευση τύπου campervan, είτε με αντίσκηνο) είναι μέρος της ταξιδιωτικής μας κουλτούρας. Μέχρι την εφηβεία μου το μεγαλύτερο μέρος των διακοπών μας ήταν με μία κλούβα, ειδικά διαμορφωμένη απο τον πατέρα μου εσωτερικά, ώστε να κοιμόμαστε όλοι μέσα σε αυτήν και κουβαλώντας όλο τον απαιτούμενο μαγειρικό εξοπλισμό μαζί. Είναι περιττό να πω οτι, ειδικά η μητέρα μου, καταχάρηκε όταν της είπαμε με πιο τρόπο θα κάνουμε αυτό το ταξίδι :haha: Απο την εφηβεία και μετά χρησιμοποιώ αντίσκηνο σε διάφορες εκδρομές ή ταξίδια και έχω όλο τον βασικό & απαραίτητο εξοπλισμό για κάμπινγκ. Πχ προχθές γύρισα απο τα Σύβοτα, όπου έμεινα 3 μέρες (2 βράδια) σε κάμπινγκ με τη σκηνή μου και το συνολικό κόστος για αυτές τις μίνι διακοπές ήταν 100€/άτομο (όλα μέσα), όταν ένα δίκλινο στα Σύβοτα κοστίζει 100€/βραδιά αυτή την εποχή....

Τα κάμπινγκ της Ισλανδίας είναι τα πιο καθαρά κάμπινγκ που έχω συναντήσει στη ζωή μου! Ακόμα και τα μικρά κάμπινγκ σε φάρμα (όπως ήταν το κάμπινγκ της 1ης διανυκτέρευσης) με τις πιο παλιές εγκαταστάσεις, ήταν προσεγμένα, ώστε να σε διευκολύνουν ακόμα και να ακουμπήσεις τα πράγματα σου για να πλυθείς. Την σχετική απολύμανση πάντα την έκανα στο WC, αλλά γενικώς ήταν κάτι που δεν σκεφτόμουν καθόλου, δλδ πως και που θα πλυθώ, θα λουστώ ή θα πάω τουαλέτα. Ακόμα και οι τουαλέτες στα βενζινάδικα ήταν αξιοπρεπείς! Αλλά στα κάμπινγκ ήταν ακόμα πιο καθαρά. Εκεί που είδα ένα σχετικό "χαμούλη" στις τουαλέτες ήταν σε κάποια αξιοθέατα, όπως στον καταρράκτη gullfoss και αυτό ήταν λόγω της ποσότητας του κόσμου! Οι τουαλέτες όμως στο κρατήρα Hverfjall ήταν πεντακάθαρες χωρίς σκουπίδια να ξεχειλίζουν. Η εικόνα του βορρά με αυτή του νότου ήταν διαφορετική σε πολλά πράγματα. Σε ένα κάμπινγκ δεν βρήκα ζεστό νερό και όχι τόσο καλές τουαλέτες (!) και ήταν στον μοναδικό κάμπινγκ που δεν βρίσκαμε κάποιον για να πληρώσουμε , δλδ στον καταρράκτη Godafoss :haha:
Για το αν με δυσκόλεψε κάτι πάντως, δεν θα το έλεγα, αλλά και αυτό πάλι είναι σχετικό, γιατί είμαι και "εκπαιδευμένη" :)

Σημαντικό: Όπως είπα, με την εν λόγω κάρτα η πρόσβαση είναι για συγκεκριμένα campsites, όχι για όλα ανεξαιρέτως στη χώρα. Εμείς την επιλέξαμε και μας βόλεψε, κανονίσαμε ανάλογα το πρόγραμμά μας, και ειδικά στα Westfjords και στη βόρεια - βορειοανατολική Ισλανδία που θέλαμε να πάμε, έχει πολλές επιλογές. Υπάρχει ένα θέμα με τη νότια ακτή, από το τέλος των ανατολικών φιορδ μέχρι και το Vik, αλλά τα είχαμε δει αυτά τα μέρη την προηγούμενη φορά μας στην Ισλανδία.
Η αγαπητή @Sassenach77 , με το απίστευτο σχέδιο και οργάνωση που έκανε (ακόμα κοιτάω τη λίστα σου και χαζεύω!!!!), θεώρησε ότι δεν τους βόλευε, μιας και κινήθηκαν αρκετά και στα Highlands, σωστά;
Γι' αυτό μπορεί κανείς να δει πού είναι τα campsites και αναλόγως πράττει. :)
Την κάρτα για τα κάμπινγκ δεν την βγάλαμε γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, μας περιόριζε στον τόπο διαμονής, όχι μόνο στο νότο, αλλά σε όλη τη χώρα! Η Ισλανδία έχει κάμπινγκ σχεδόν σε κάθε οικισμό! Αποφασίζαμε που θα κοιμηθούμε 1-2 ώρες πριν σταματήσουμε, έχοντας μαρκάρει στο χάρτη μία ευρύτερη περιοχή για διαμονή κάθε μέρα. Αυτό μας εξοικονόμησε πολύ χρόνο, και δεν είχαμε άγχος αν θα βρούμε κλειδιά, ιδιοκτήτες καταλυμάτων κτλ. Όταν φτάναμε αργά το βράδυ (λέμε τώρα), κοιμόμασταν, και την άλλη μέρα πληρώναμε για τη διαμονή ή σε κάποια κάμπινγκ υπήρχε 24ωρη εξυπηρέτηση. Γενικώς μας έλυσε τα χέρια!

Σε κάποια ταξιδιωτική τηλεοπτική εκπομπή ο παρουσιαστής είχε διανυκτερεύσει σε τροχόσπιτο που βρισκόταν μέσα σε κάμπινγκ. Κατά πάσα πιθανότητα δίπλα στον Gljufrabui. Νοίκιασε δηλαδή το τροχόσπιτο ως κατάλυμα/δωμάτιο.
Όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα κάτι.
Μήπως εσείς που γυρίσατε τόσα κάμπινγκ είδατε κάτι τέτοιο;
Όχι, σε κανένα κάμπινγκ δεν είδα να γίνεται ενοικίαση τροχόσπιτων. Ακόμα και στο κάμπινγκ του Ρέικιαβικ που είναι το μεγαλύτερο κάμπινγκ που είδα στη χώρα, δεν είδα κάτι τέτοιο. Σε αντίθεση με τα κάμπινγκ της Ελλάδας, που νοικιάζουν τροχόσπιτα έτοιμα εγκαταστημένα στους χώρους κάμπινγκ, στην Ισλανδία δεν το είδα αυτό. Αντίθετα στην Ισλανδία είδα κάτι άλλο....σχεδόν όλες οι αυλές των σπιτιών έχουν και ένα τροχόσπιτο!!!

Ακριβώς το ίδιο σκοπεύουμε να κάνουμε κι εμείς τον Αύγουστο του 2020 με το καλό, Ισλανδία με campervan! Οπότε, καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου πως αν το ξαναέκανες αυτό το ταξίδι θα το έκανες με τον ίδιο τρόπο, με campervan, σωστά;; Γενικά δεν έχω κάνει ποτέ μου ούτε καν camping, τροχόσπιτο μόνο από μακριά έχω δει, οπότε για εμένα θα είναι τελείως πρωτόγνωρο όλο αυτό, όμως πραγματικά με έχει ψήσει αυτός ο τόπος ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να τον γυρίσω.
Εύχομαι με το καλό!!! Και η λίστα που αναφέρει ο Κωνσταντίνος είναι στη διάθεση σου, όποτε τη ζητήσεις :hug:Τώρα πλέον είναι συμπληρωμένη με τα ποσά και όλες τις λεπτομέρειες του προγράμματος που ακολουθήσαμε τελικά ;)
Την επόμενη φορά θα ήθελα να κάνω το ταξίδι με ένα τέτοιο ...



....1ον γιατί θα ήθελα να οδηγήσω ένα τέτοιο όχημα έστω και μία φορά στη ζωή μου :haha: (αλλά το κόστος του είναι πάνω απο 7000€ για το διάστημα που θέλαμε....) και 2ον για να μπορέσω να περάσω τα μοναδικά ποτάμια που δεν πέρασα, αυτά της Askja....:cry:
Όσον αφορά το ταξίδι με campervan, δεν είναι τόσο δύσκολο ή άβολο, όσο το φαντάζεσαι. Δεν είναι όπως το ταξίδι με σκηνή. Είσαι καλύτερα προφυλαγμένος απο τα καιρικά φαινόμενα, δεν στήνεις και ξε-στήνεις σκηνές, απλά ανοίγεις και κλείνεις πτυσσόμενα κρεβάτια ή καναπέδες :) Απλά φροντίζεις για την καθημερινή καθαριότητα του, καθώς είναι ο χώρος που κοιμάσαι, μαγειρεύεις, εκτός απο το να κάθεσαι! Και αναφέρομαι σε ένα μικρό campervan όπως αυτό που είχαμε εμείς.
Θα ακολουθήσει και ιστοριούλα;; Πες ναιιιι!!
Το παραπάνω είναι σαν να έχω γράψει ιστορία, απλά όλες οι πληροφορίες είναι συγκεντρωμένες σε ένα μήνυμα και λείπουν οι φωτογραφίες μόνο :icon_redface:

για συντομη αποδραση στο Ρεικιαβικ, 3ημερο για fish and chips :haha:.
:haha: ωραιότατο ήταν το ψαράκι και η πατατούλα:haha:
Πέρα απο τη πλάκα, ο καθένας διαμορφώνει το ταξίδι του στα δικά του μέτρα! Και εσύ αυτό θα κάνεις όταν θα πας ;)
 
Last edited by a moderator:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ζηλεύω και δεν το κρύβω!! Έκανες πραγματικότητα ένα από τα ταξίδια που ονειρεύομαι. Ευχαριστώ πολύ και για τις λεπτομέρειες! Καλή συνέχεια...;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ζηλεύω και δεν το κρύβω!! Έκανες πραγματικότητα ένα από τα ταξίδια που ονειρεύομαι. Ευχαριστώ πολύ και για τις λεπτομέρειες! Καλή συνέχεια...;)
Όπως και σε εμένα, έτσι και σε εσένα, θα έρθει αυτή η στιγμή που θα μπορείς να το κάνεις το ταξίδι και ξέρεις τι εννοώ! Οπότε τζάμπα ζηλεύεις και είναι και "ανθυγιεινή" η ζήλια :hug:
Καλή συνέχεια και σε εσένα Μπιλάκο :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εύχομαι με το καλό!!! Και η λίστα που αναφέρει ο Κωνσταντίνος είναι στη διάθεση σου, όποτε τη ζητήσεις :hug:
Ευχαριστώ πολύ κοριτσάρα μου!! Το θέλω χρόνια αυτό το ταξίδι (και να'ταν μόνο αυτό!!) αλλά νομίζω πως πλέον δεν παίρνει άλλη αναβολή.

Το παραπάνω είναι σαν να έχω γράψει ιστορία, απλά όλες οι πληροφορίες είναι συγκεντρωμένες σε ένα μήνυμα και λείπουν οι φωτογραφίες μόνο :icon_redface:
Μα για τις φωτογραφίες το λέω πιο πολύ!! Και το έξτρα τουίστ που θα έδινες με την περιγραφή σου...
 

antstyl

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Εύχομαι με το καλό!!! Και η λίστα που αναφέρει ο Κωνσταντίνος είναι στη διάθεση σου, όποτε τη ζητήσεις :hug:Τώρα πλέον είναι συμπληρωμένη με τα ποσά και όλες τις λεπτομέρειες του προγράμματος που ακολουθήσαμε τελικά ;)
Την επόμενη φορά θα ήθελα να κάνω το ταξίδι με ένα τέτοιο ...

Συνεχίζει να υπάρχει καμία τέτοια λίστα που ενδεχομένως θα βοηθούσε πολύ;;;

Ετοιμάζουμε ταξιδακι και χρειαζόμαστε μια βοήθεια γιατί έχουμε χαθεί λιγο.. 😁
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Συνεχίζει να υπάρχει καμία τέτοια λίστα που ενδεχομένως θα βοηθούσε πολύ;;;

Ετοιμάζουμε ταξιδακι και χρειαζόμαστε μια βοήθεια γιατί έχουμε χαθεί λιγο.. 😁
Υπάρχει πλέον γραμμένη αναλυτική ιστορία Ισλανδία - H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga… , που δεν υπήρχε τότε που είχε γραφτεί το σχόλιο που είδες. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πέρα απο αυτά που γράφω στην ιστορία και μπορώ να βοηθήσω μου λες.
 

antstyl

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Υπάρχει πλέον γραμμένη αναλυτική ιστορία Ισλανδία - H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga… , που δεν υπήρχε τότε που είχε γραφτεί το σχόλιο που είδες. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πέρα απο αυτά που γράφω στην ιστορία και μπορώ να βοηθήσω μου λες.
Είμαι ήδη στην 4η σελίδα...την είδα λίγο μετά αφού έγραψα αυτό εδώ!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. ίσως επανέλθω 😁
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom